Quantcast
Channel: Örökbe.hu
Viewing all 636 articles
Browse latest View live

Közösségi események

$
0
0

Sok örökbefogadással kapcsolatos rendezvény volt és lesz mostanában. Merre jártam?

Voltunk mozizni és utána sörözni a blogolvasókkal, a filmről a beszámolóm itt található. Részt vettem az  Együtt az Életért Egyesület várakozói rendezvényén. Itt megkaptam az Égből pottyant boldogság új kiadását, amelynek a végén az én blogomat is említik.

égből

Bemutatták Tóth Krisztina örökbefogadós meséjét, amelyről hamarosan írok.

A jövő: holnap Mózeskosár játszóház, én ott leszek. Kedden pedig Deli Judit, az országos örökbefogadási lista szakértője tart előadást a Mózeskosár Klubban. Az országos listáról itt is számos kérdés hangzott el, most mindent megtudunk! Ezután a különböző szervezetek mikulásai következnek (a Romadopt például sütögetést szervez a gyerekeknek), majd pihenünk.

Az Örökbe.hu következő találkozója január végén várható, és gyerekeknek szóló program lesz. Újdonság, hogy ezt nem én szervezem, két kedves olvasó vette kézbe az ügyet. Ilyen felajánlásokat szívesen fogadok, mert erőim végesek, és írni amúgy is jobban tudok, mint rendezvényt szervezni. Felmerült az is, hogy legyenek rendszeresen a találkozók. Már eddig is elég sokszor találkoztunk az olvasókkal, volt számtalan kávézás, éttermi megavacsora, játszóházi, játszótéri és strandtalálkozó, és több érfelvágós mozi.

Milyen Örökbe.hu eseményeket szeretnél a jövőben? Többet is lehet ikszelni.

 



Mama szülte Vevét, engem Papu szült

$
0
0

Beszélgetések az örökbefogadásról középső gyerekemmel, Zsoltival. Miket kérdez egy 2-3-4 éves kisgyerek a témáról? Családi krónika következik. (A legidősebb gyerek nem örökbefogadott, a legkisebb meg még nagyon pici.)

2,5 – 3 éves kor

Már persze előtte is mondogattam neki a dolgot, de nem nagyon reagált. Nagyjából annyit mondtam, hogy őt örökbe fogadtuk, nagyon örülünk neki, és egy másik néni szülte. Azt sem titkoltuk, hogy a testvérét én szültem. A nagylányommal sok beszélgetésünk volt az örökbefogadásról, amiket persze Zsolti is hallott. 2,5 éves kora körül jött az első reakció, ami a tagadás volt: ha szóba került az örökbefogadás, befogta a fülét. Ez így ment pár hónapig, aztán alkudozni kezdett…

Csíkok, kockák (34)

Mutatja a haját: fekete! a szemét: fekete! szemöldökét: fekete! Aztán az enyémre mutogat, hogy nekem is fekete.
– És szerinted ez miért van?
– Mama! – mondja győzedelmesen.
– Úgy érted, hogy azért hasonlítunk, mert én szültelek?
– Igen.
– Nem én szültelek.
– Mama! – erősködik.
– Téged örökbe fogadtunk.
Zsolti gondolkodni kezd.
– Jucu… fekete! – a hajára mutat (Juci az anyám).
– Hogy Jucinak is fekete a haja?
 Igen! Jucu!
– Juci szült téged?
– Igen!

Második próbálkozás aznap:
A mellemre mutogat.
– Tudod, ebből isszák a tejet a kisbabák.
– Ilto? (így hívta magát)
– Téged nem szoptattalak.
– Ilto! – erősködik.
– Másfél éves voltál, mikor találkoztunk.
– Ittam! – erősködik.
Rámutat az egyik mellemre: tiem! a másikra: Vevéé!
(Erről eszembe jutott Veronika hasonló tézise: Ebből víz jön, ebből tej jön.)

Pár héttel később Zsolti arra az álláspontra jutott, hogy ő tojásból kelt ki. A tojás című ismeretterjesztő kiadványban ezt meg is mutatta. Aztán kérte az Égből pottyant boldogság című mesét (ahol egy gerlepár befogad egy rigófiókát). Már az első oldalon levő tojásnál mutatta, hogy “Ilto“, aztán a kisrigónál mindig közölte: “én vagyok“.

Ezután következett egy újabb elmélet: „Mama szülte Vevét, engem Papu szült.”

Engem ez mind megerősített, hogy foglalkozni kell az örökbefogadással. Ha már most ilyen fontos neki, elképzelhető, mekkora csalódás lenne 8-10-14 évesen egyben megtudnia, hogy addig minden hazugság volt. Annak viszont nagyon örültem, hogy emésztgeti, a maga kis eszközeivel már kérdez. Igyekeztem sose hazudni, de a pozitívumokat kiemelni.

3-3,5 éves kor

A harmadik születésnapjára kapta meg a Lifebookot, az életét képekben bemutató albumot, amit nagyon szeret. Ez sokkal megfoghatóbbá teszi az egészet. Sokat nézegetjük.

Lifebook

Ha az örökbefogadásról beszélgetünk, megkérdez: Te nem fogsz elmenni? 

Barátokkal találkozunk játszóházban. Este mesélem Zsoltinak:
Képzeld, Elemért is örökbe fogadták.
Tégemet is – vágja rá, aztán: Menjünk máskor is!

Ha szóba kerül az örökbefogadás, lelkesen integet, hogy ez őt érinti, azaz a fejében ez valami jó dolog, és ővele kapcsolatos. Ennek nagyon örülök.

Tudja, hogy Vevét én szültem, őt meg “néni“, és úgy tűnik, ezzel jóban van. Már a nevelőszülőkről is szokott kérdezni, bár azt nem egészen érti, hogy mi nem voltunk ott vele, és néha összekeveri, hogy őt a nevelőanya szülte.

3,5-4 éves kor

Kistesó érkezésével indul a korszak. Ez pár hétre visszaveti Zsolti az örökbefogadás elfogadásában. Eleinte féltékeny a kicsire, és sérelmezi, hogy ő is ugyanígy érkezett ide, mint ez a kis betolakodó. Ha mondom, hogy Valentint örökbe fogadtuk, közli, hogy őt nem, ő mindig itt volt. Ez egy-két hónap után elmúlik. Nehezen érti, hogy Valentint nem a szüleitől, hanem nevelőszülőktől hoztuk el, nem látja az analógiát a maga történetével.

Az érdekli, mi volt a neve régen, mikor megszületett. (Másik vezetékneve volt, a keresztneve nem változott.) Meg szoktam kérdezni, melyik név tetszik neki jobban, a régi nevet választja mindig. Nem veszem zokon. És nem érti, hogy más gyereket a születésekor is ugyanúgy hívtak, mint most. Már meg tudja különböztetni a szülőanyát és a nevelőanyát, akiket keresztnéven emlegetünk. “Régen máshol laktam” – így beszél a nevelőszülőkről.

És régi kérdéseket is újra átveszünk.
A zuhanyzóban Zsolti megérinti a mellemet.
Ebből ittam a tejet?
Te nem.
De Veve igen? – elég sokszor megbeszéltük már, nem tűnik megrendültnek, csak sokadszor végigveszi.
Ő igen.
Mit ittam, mikor kicsi voltam?
Cumisüvegből ittál.
Kaptam a tejet… (sokat keresi a szót) dobozból?
Igen, dobozból kaptad a tápszert.
Veronika közbeszól. Zsolti miért nem szopott?
Mert nem volt, aki szoptassa. Tudod, egy nőnek akkor lesz teje, ha szült egy babát.
De Erika nem akarta felnevelni…
Igen.
Veronikának új gondolata támad:
Erika tudja, hogy te vagy a Zsolti anyukája? 
Szerintem nem tudja.
Akkor mondd meg neki!
Miért?
Hogy tudja, hogy a legjobb helyen van Zsolti.

Elemérnek kistestvére lesz! – újságolom.
Melyik anyukából? – teszi fel Zsolti a jogos kérdést.

Kicsivel a negyedik születésnap előtt visszalátogatunk a nevelőszüleihez – az első alkalommal, két és fél év után. A látogatásra készül, nézegetjük az albumban a fotóikat. A találkozás jól sikerül. Zsolti semmire és senkire nem emlékszik. A nevelőszülők viszont nagyon örülnek neki, ölelgetik, puszilgatják. Később így kommentálja: „Nem értem, miért puszilgatott engem az a néni.” A látogatáson választ kapunk arra az őt foglalkoztató kérdésre is, milyen tortája volt az első születésnapján. Oroszkrém.

Erre a látogatásra viszont már emlékszik, emlegeti, és tervezgeti, hogy később is megyünk a nevelőszülőkhöz.

IMG_1159

Kérdéskörök az örökbefogadással kapcsolatban: a vér szerinti anyát mentő vitte a kórházba, mikor ő született? (Sajnos nem tudom.) Milyen utcában van a kórház? (na, ezt sem.) Én hány kiló voltam, mikor születtem? (Ez legalább megvan.) Jöjjenek el a vér szerinti szülők a szülinapi zsúrjára! Ez sajnos nem fog menni. Vagy legalább a nevelőszülők. Ez sem, de felhívhatjuk őket telefonon. Vevét miért nem fogadtuk örökbe?

4 éves kora óta

Veve mutatja a saját albumát Zsoltinak:
Nézd, itt ilyen pici voltam, a mosdóban fürödtem.
Zsolti: Mutass egy képet, ahol szülöd Vevét!
Ilyen képünk nincs, de megmutatom az egyetlen terhesfotómat. Zsolti nem igazán hiszi, szerinte nem elég nagy a hasam, különben is felhúzhattam volna a pulcsimat, hogy látszódjon Veve.
Van kép a néniről, aki engem szült?
Sajnos nincs.
Ha elmegyünk hozzá, fényképezzük le!
Ha megengedi.

Már mondtam neki, hogy ha nagy lesz, megkeresheti a szülőanyát, és én segítek neki, sőt szeretném elkísérni. Zsolti annyit tette hozzá: Papu is jöjjön, meg Veve is, meg Tinti (Valentin) is.

Most, kicsivel 4 év fölött, tudja, hogy Veronikát én szültem, hogy őt és Valentint örökbe fogadtuk, bár kimondani még nem igazán tudja a szót. Tudja, hogy őt ki szülte, és hogy utána nevelőszülőknél élt, mi pedig kerestük őt, és hogy régen más volt a vezetékneve. Az albumról olyanokat szokott kérdezni, hogy hol van ez vagy az a ruha, amit egy régi képen visel. Becsben tartja azokat a tárgyakat, amiket a nevelőszülőktől hoztunk el. Tudja, hogy a hazaérkezése napját is megünnepeljük, és örül, hogy csak pár hónapot kell várni a következő tortáig. Szerintem azzal nincs még tisztában, hogy a gyerekek többségét nem fogadták örökbe. Újabban olyanokat kérdez a vér szerinti anyáról, hogy hol lakik, milyen házban, vannak-e gyerekei. Olyan kérdések meg még nem merültek fel, hogy miért történt mindez. Örül, ha örökbefogadós találkozóra megyünk, neki ez sok gyereket jelent, játékot és barátokat, köztük Elemért.

Veronika, aki szereti a számokat, időnként közli, hogy Zsoltinak három anyja van. 
Zsolti nem tiltakozik a besorolás ellen, inkább büszke, hogy őt ennyien szeretik.
Egyszer én is megkérdezem, hogy hány anyja van, azt feleli: egy, és rám mutat. És a szülőanya? Ő nem. És a nevelőanya? Ő igen. Amíg ott laktam, ő volt az anyám.

Veronika egy bibliai képeskönyvet nézeget.
Ez itt Mózes, az első örökbefogadott – marketingelem.
Zsolti a szomszéd szobából is felfigyel, és kikiabál: Az én vagyok!
Zsolti az első örökbefogadott a családban – magyarázza Veronika.
És ki a második?
Tinti – vágja rá Zsolti.
Zsolti, jó örökbefogadottnak lenni?
Igen, mert lehet játszani.
Kivel?
Örökbefogadós találkozón.

Ti hogy beszélgettek a gyerekkel az örökbefogadásról?


„A testem cigány, az agyam fehér”

$
0
0

Roma gyerek örökbefogadása. Meg tudja-e védeni a szülő a gyereket a támadásoktól egy rasszista világban? Hogy lehet kezelni az iskolai problémákat? Kell-e cigány gyökereket átadni? Szilvási Léna és férje, Kertesi Gábor, 27 évvel ezelőtt fogadták örökbe az akkor kétéves Balázst. A különleges beszélgetésben Szilvási Léna és Kertesi Balázs, anya és fia közösen mesélik el a történetüket. Léna évtizedek óta dolgozik szociális munkásként a gyermekvédelemben, szülőként tudatosabb az átlagnál. A beszélgetés a cigány gyereket örökbefogadó szülők Romadopt Klubjában hangzott el.

– Egyértelmű volt, hogy cigány gyereket fogadtok örökbe?

Léna: Mi a férjemmel nagyon boldogan fogtunk neki az örökbefogadásnak, és az egyetlen vita ezen alakult ki köztünk, hogy lehet-e cigány a gyerek. Végiggondoltuk, mit fog ez jelenteni az életünkben. Én azt mondtam, hogy könnyebb dolgunk lesz örökbefogadóként, ha nem hasonlít ránk a gyerek, nincs az az illúzió, nem fogjuk eltitkolni. Mi a férjemmel „sápadtarcúak” vagyunk, két fehér bőrű, szőke ember, Balázs meg nagyon sötét bőrű.

Balázs: Szerintem nem az számít, milyenek egy ember külső tulajdonságai, hanem hogy mit képvisel az életében…

Léna és Balázs, a háttérben Balogh Tibor festménye

Léna és Balázs, a háttérben Balogh Tibor festménye

Léna: A férjem viszont attól félt, hogy mi nem cigányként képesek leszünk-e megvédeni egy előítéletes társadalomban. Mind a ketten pozitívan álltunk hozzá, csak ezt a dilemmát komoly feszültségek kísérték. Aztán belevágtunk a történetbe. Balázs kétéves volt, mikor az intézetben megismerkedtünk.

– Hogy fogadta a környezet Balázst?

Léna: A bérházunkban lakott egy mozgássérült, zsidó néni, aki el se hagyhatta a gangot, ott élt és mindent tudott. Sejtettük, ha neki elmondjuk tervünket, az egész ház tudni fogja. Mi átbattyogtunk hozzá és elmondtuk neki, hogy lesz egy kétéves gyerekünk, aki ráadásul cigány származású, és jó lenne, ha erről a ház is tudna. Ica néni nagyon örült neki és mindenkinek szólt is. Mindenki örült, egyetlen szomszéd fogalmazott meg fenntartásokat, Kati néni.

Balázs: Ő? Nagyon jóban voltam vele.

Léna: Igen, mert pár hónap múlva megkedvelte Balázst, és egy hatalmas macival állított. be. Sokat lehet segíteni a környezet hozzáállásán tudatossággal, lehet a gyerek előtt tisztítani a terepet. Nem érdemes begubózni és otthon ülni.

A történetünkben különleges volt, hogy Balázs hároméves korában kimentünk két évre Amerikába. Az egy egész más világ volt, az óvodában minden bőrszín előfordult, és Balázsnak ez volt a természetes. Mikor három és fél éves volt, betegen feküdt az ágyban, fogtuk egymás kezét, és akkor kérdezte meg először, hogy az én kezem miért ilyen fehér, mikor az övé ilyen sötét. Akkor mondtam neki először a cigány szót.

Balázs: De ennek Amerikában semmi jelentősége nem volt.

Léna: Ez csak egy tény volt, amivel együtt lehetett élni.

Balázs: Emlékszem, hazamentem az oviból, és megkérdeztem anyukámat, hogy lehet, hogy a nigériai Christopher barátomnak olyanok a szülei, mint az ébenfa, és én is sötét bőrű vagyok, de az anyukám, apukám fehér. A szüleim rögtön elmondták, és tudtam, hogy óriási szerencsém volt, hogy örökbe fogadtak. Hálistennek nem lett elleplezve, honnan származom. Három-négy évesen, mikor a gyerek öntudatra ébred, nagyon sokat számít, hogy az óvodában vannak színes bőrűek. Mikor hazaköltöztünk, itthon mintha hideg vízzel öntöttek volna le. Ott volt a nagy pecsét a homlokomon, az iskolában nem fogadtak el, mert roma származású vagyok. Próbáltam nem foglalkozni vele, de jöttek azok a helyzetek, mikor csak azért pécéztek ki, mert roma vagyok. Végigkísérte az előítélet az iskolai éveimet. Több rosszat éltem meg, mint jót. Pedig tudtam, hova tartozom és amúgy is iszonyatosan erős egyéniség vagyok. Mégis, sokat elvettek az önbecsülésemből… Szerencsére mindig elég kommunikatív voltam és szerettem ismerkedni, találtam pár szövetségest, akik mindig mellettem álltak. És persze az első szövetségeseim a szüleim, akik új életet adtak, akik jó lehetőséget adtak arra, hogy az legyek, aki vagyok.

– Ez milyen iskola volt, ahol kiközösítettek?

Balázs: Elsőtől negyedikig a Kincskereső iskolába jártam, Winkler Márta alapítványi iskolájába, azt nagyon élveztem is. A következő négy évem egy rémálom volt egy alapítványi iskolában, amely hátrányos helyzetű és tanulási zavarokkal küzdő fiatalokat tanított. A gimnázium első évében nem volt padtársam. Egy osztálytársam hangosan is kinyilvánította, hogy ő nem ül egy cigány mellé, mert nem akarja magát bepiszkolni. Ezt akkor kezdett oldódni, mikor elértem eredményeket. Tizenhét évesen jöttem rá, hogy itthon egy roma embernek kétszer annyit kell letenni az asztalra.

Léna: Furcsa volt, hogy megjelentél, kevés volt a cigány abban a közegben. Én azt tapasztaltam, hogy tízéves korig a gyerek a szülővel együtt jár a városban, és hogy mit szólnak mások, azt tompítja a szülő jelenléte. Én őszinte voltam, mert annyira más a bőrszínünk, hogy nem lehetett mást mondani. Ha szóba került, elmondtam, és igyekeztem természetesen kezelni azt is, hogy cigány származású. Ezt az emberek sokszor próbálták szépíteni, hogy ez a helyes gyerek nem lehet cigány, biztos indiai, mexikói. Aztán ahogy elkezd egyedül közlekedni a gyerek, az emberek már szabadon reagálnak. Kérdés, hogy a tanárok, osztálytársak kiállnak-e mellette, jelentenek-e védelmet. Mikor ötödikesek voltatok, elmentetek egy hétre táborba, én meglátogattalak, volt egy osztálytárs, aki nagyon elcsodálkozott, hogy nem hasonlítok Balázsra. Aztán rögtön elkezdett mesélni, hogy mikor az osztály leszállt a buszról, a zöldséges rákiáltott Balázsra, hogy hé, ne lopj. És ezt az osztálytárs mesélte. Nyilván Balázs nem is mondott el minden sztorit nekem.

– Hogy ment az iskola?

Balázs: Nekem első osztálytól tizenkettedikig borzasztó húzós volt az iskola. Minden szempontból. Tanulási problémáim voltak. Humán tárgyakban erős voltam, de a matekkal hadilábon álltam. Beszéltem több roma haverommal, és nekik is a matek nem ment az iskolában általában, és őket is kinézték. Szerintem ez a környezet hatása is Ha mindig azt hallod, hogy te más vagy, nem ülök melléd, nem haverkodok veled, akkor nehezebb a matekra koncentrálni.

Léna: Balázsnak valóban nagyon nehezen ment a matek és az iskola. Mikor másodikos lehetett, még ki is vettem fizetés nélküli szabadságot, hogy segítsek neki. Rágta a ceruzáját a mateklecke fölött és álmodozott, aztán egyszer megszólalt. „Azon gondolkoztam, hogy ha én nagy leszek, akkor gazdag cigány leszek vagy szegény cigány, gazdag magyar leszek vagy szegény magyar.” Mi ez, ha nem matek? Az identitásán kellett gondolkodnia, ez lefoglalta a gondolatait.

Balázs

A férjem a Radnótiba járt, ami egy erős iskola, és ragaszkodott hozzá, hogy Balázs oda felvételizzen általánosba, noha már az óvodában lehetett sejteni, hogy nem lesz éltanuló. Én a Kincskeresőre gondoltam, de a férjem fontosnak tartotta, hogy a Radnótiba is jelentkezzünk. Felvételit kellett írniuk a gyerekeknek, mondtam Balázsnak, ha valami nem világos, kérdezze meg a tanító nénit, a szülőket meg elvitték a színházterembe, ahol bemutatták a felvételi kérdéseket. Én öt perc múlva láttam, hogy Balázs a közelében sincs, a szülők meg pacsiztak egymásnak, hogy ezt is gyakoroltuk. Odamentem az ajtó elé, Balázs tényleg elsőként jött ki az osztályteremből. Kérdeztél valamit a tanító nénitől? Igen, hogy mikor lehet kimenni.

Balázs: Nem emlékszem erre.

Léna: Utána elmentünk a Vidám Parkba, talán az eltörölte az emlékét…

Balázs: Jók voltak ezek a meglepetésprogramok.

Léna: A Kincskeresővel jól jártunk, Balázs a tanulásban nem volt erős, de szerette a tanító nénit és szerette az osztályát.

– Cigánynak érzed magad?

Balázs: Embernek érzem magam, nem valamilyen rassz képviselőjének. Én egyébként buddhista vagyok. Az a lényeg, hogy az ember hogyan áll önmagához, meg akiket szeret. Mondhatják rá, hogy zsidó, afrikai, szerecsen, de ha az ember tudja, hogy helyén van a világban, nincs elveszve, és vannak szövetségesei, onnantól ezen meddő dolog gondolkodni.

Léna: Fontos, hogy legyenek barátok. Ott van Misi, aki a szomszédunk volt…

Balázs: A legfontosabb szövetségesem ötéves korom óta az anyukámékon kívül. Azt szoktuk mondani, hogy unokatestvérek vagyunk, ezen mindenki elcsodálkozik, mert ő fehér bőrű. Pedig hasonlítunk.

Léna: Misit sok mindenbe bevontunk, ha felmerült az örökbefogadás, a származás kérdése, azt vele is megbeszéltük.

Balázs: Igen, ez öntudatépítő beszélgetés volt, megerősítettetek engem abban, hogy akármilyen külhatások is érnek, de rátok mindig számíthatok. Engem már háromévesen elkezdtek arra szocializálni, hogy majd érnek olyan élethelyzetek, mikor nekem kell sokkal higgadtabbnak, határozottabbnak lennem. És néha elengedni. Jövőre leszek 29 éves, és három éve esett le, hogy rengeteg mindent el kell engedni, hogy ne okozzak magamnak sérülést. A külvilág igazságtalan, sokkal erősebbek a retorziók egy roma embernél. Rájöttem, sokkal ésszerűbben kell élnem, mint ahogy azt gondoltam. Mikor 16-17 évesen elkezd az ember lázadni, öntudatos, akaratos lenni, hogy igenis nekem van igazam, nem érdekel az apukám, anyukám, azt csinálom, amit én akarok…

Léna: Ezt te már háromévesen is így csináltad…

Balázs: Könnyebb azoknak, akik higgadtak, őket kevésbé fogják a származásuk miatt egzecíroztatni.

Léna: Van egy időhatár, amíg hatni tudunk a gyerekre. Nem elég tízéves korában elkezdeni gondolkodni, mit kezdünk, ha kamaszkorában atrocitások érik. Tízéves kor, az a vége, amikor nevelni tudjuk. Kiskorában kell felkészíteni az atrocitásokra. És nem tudom a konkrét támadásokra felkészíteni, csak a szövetségeseket tudom erősíteni, többet is, mert nem fog mind megmaradni.

A férjemmel való akkori vita ma is kérdés: meg tudjuk védeni a gyerekeinket a külvilágtól egy előítéletes környezetben? Csak korlátozottan, ahogy mástól is csak korlátozottan tudjuk megvédeni a gyereket. Amit lehet, azt szülőként tegyünk meg, és minden felkészülés dacára lesz, ami megtörténik.

– Szülőként nem avatkoztatok be az iskolai bántásokba?

Balázs: Apukám, egyszer. Nyolcadikban, az alapítványi iskolában volt egy tanárom, akiről senki nem hitte volna, mert nagyon békés embernek mutatta magát, de egy elfojtott idegbeteg volt. Egyszer késtem az órájából, az egész osztály előtt megfogott, odavágott a táblához, és ronda dolgokat ordibált. Megrúgtam és elrohantam az igazgatónőhöz, zokogva könyörögtem, hogy most szeretném felhívni az apámat. Édesapám azonnal bejött, otthagyta a megbeszélést. Apám azt mondta a tanárnak, ha még egy ilyen történik akárkivel, akkor elintézi, hogy soha az életben ne taníthasson többet. Ezt a mondatot nem felejtem el. Nekem ez volt az egyik óriási iskolai atrocitás, és az utolsó is, amikor a szüleimnek be kellett avatkozni. Akkor azonnal elmentem az iskolából. Egyébként én se voltam mintagyerek, raszta voltam, lázadtam. A Waldorf volt az az iskola, ahol önmagamat tudtam adni és azt éreztem, hogy elfogadnak, és nem kell szerepet játszanom.

Léna: Folyamatosan kapcsolatban voltunk a tanárokkal. Ez egy olyan iskola volt, ahol sok a problémás gyerek. Iskolát váltottunk. Balázsnak mindig sok tanulási problémája volt, ez összefügghet a csecsemőotthonnal, a terhességgel, a születés körülményeivel. Ez persze újabb problémákat szült.

Balázs: Szerettem önmagamnak ásni a lyukakat.

Léna: Sokat tanultunk egymástól. Feladta a leckét a szülőknek. De ilyen humorérzéke a családban senkinek nem volt, mint neki és nagyon életrevaló gyerek, ezt ő hozta a családba. De nem könnyítette meg a tanárok dolgát azzal, hogy csendes lett volna az órán, ő kivette a részét az iskolai életből rendesen. Nálánál sokkal nehezebb sorsú gyerekek voltak, durva történetek a háttérben, a drogozás hetedikben csúcsosodott ki. És Balázsban megvolt az erő, észrevette, hogy ebbe az irányba nem szabad menni.

Balázs: Akkor én ez nem leszek, köszi, mondtam ki.

Léna: Akkor mentünk át az Waldorfba.

– Diplomás értelmiségi emberek vagytok. Könnyű volt elfogadni, hogy a gyereknek tanulási nehézségei vannak?

Balázs: Küzdöttem ezzel sokat.

Léna: Ez Balázsnak is nehéz volt. Hatévesen, a Radnóti kontra Kincskeresőben helyre kellett tenni, hogy mik a reális esélyek. Akkor világos lett, hogy nem a mi életutunk lesz számára a választható.

– Sok szülő még vér szerinti gyereknél sem veszi be ezt a kanyart.

Léna: Ennek sok rétege van, sok tantusz esik le, míg az ember ezekkel szembesül. Balázs szerette a könyveket, meséket, zenéket, volt egy humán mélysége, ezzel elaltattuk magunkat, hogy még akármi lehet, de világos lett, hogy nem egyetem felé tartunk, ezt mi gyorsan helyre tettük. Az volt nehéz neki általános iskolában, hogy nem tudta, mi lehet még, ha nagy lesz. Ötödikes korában megkérdezték, mi az apja foglalkozása. Kutató közgazdász volt, és Balázs azt írta be, hogy sporthorgász. Ez lett volna a vágya, hogy együtt pecázzon az apjával. Sokat gondoltam arra, mennyivel könnyebb lenne az élete, ha a sors nem ide, hanem a horvát tengerpartra veti.

– Horgászik bárki a családból?

Léna: Én mentem veled, vittem a könyvet és olvastam mellette.

Balázs: A családból senki nem olyan elvetemült, mint én vagyok: nem horgásznak, nem szeretik a hüllőket. De én sem mindig értem az ő dolgukat.

Léna: Az iskola rémálom volt nekünk, Balázs nem az a gyerek, aki az iskolára született, pedig nem rossz iskolákba jártunk. A trükkünk az volt, hogy azt mondtam, nem az iskola a lényeg, azt túléljük, ahogy lehet, és a szünetekben jól érezzük magunkat és akkor is sokat tanulunk, tapasztalunk. Balázsnak a természet, az állatok és a peca jelentett élményt.

Balázs: Ez ma is tart.

Léna: Barátokkal, hasznosan töltöttük a szabadidőt. A pályaválasztásnál az állatok fele próbáltuk vinni, a mezőgazdaság nagyon közel állt az ő szívéhez. Harmadikos korában levitték egy tanyára, és a tanyasi embereknek Balázs volt a kedvence, ösztönösen nagyon jól nyúlt az állatokhoz, a lovat arrébb lökte…

Balász: Levágtam a kecskét…

Balázs3

Léna: A pesti gyerekek messziről nézték az állatokat. A másik meg a főzés volt, tízéves korában elvittük egy esküvőre és ott végigfőzte a lakodalmat. Végül a vendéglátás lett a pályája.

Balázs: Rengeteg roma ember megy szakmunkásképzőbe, szakközépiskolába, és nem azért, mert ne tudnának egyetemre járni. A vendéglátó iskolában tapasztaltam először, hogy az nem számít, cigány vagy-e, hogy nézel ki, csak az, hogy akarsz-e előre jutni.

Léna: A magyar iskolarendszerből kiszabadulni hittünk, mikor Balázst a szakácsiskola egy kéthónapos szakmai gyakorlatra küldte Finnországba. Azt gondoltuk, milyen jó lesz abban a szuper oktatási rendszerben.

Balázs: Ehhez képest a legelején stukkert nyomtak a fejemhez horgászás közben.

Léna: Amit mi itthonról asszisztáltunk végig.

Balázs: Nagy lelkesedéssel mentem ki, és jól is éreztem magam. A második hétvégén elmentem horgászni, hisz ez a hobbim. Odajött hozzám négy-öt helyi fiatal, Az egyik elkezdett angolul ócsárolni, hogy én undorító afrikai bevándorló vagyok, és mit keresek az ő tiszta árja országában. Én ezt megszoktam és elkezdtem röhögni. Aztán a srácnak láttam egy nagyon erős eltorzulást az arcán, és a halántékomhoz rakott egy megtöltött pisztolyt. Ott tartotta egy fél percig és közben ordibált velem, hogy fejbe lő, és akkor kevesebb ilyen féreg lesz. Irgalmatlan undorító helyzet volt. Én megfogtam a pisztolyt és áthelyeztem a homlokomra. És mondtam, hogy apukám, ha te ekkora nagy ember vagy, akkor húzd meg. Te egy életen át ülni fogsz, nekem meg a szüleim összetörnek, ezt akarod elérni? A haverjai valahogy kirángatták a kezéből a fegyvert, ami majdnem elsült, és elrohantak, én meg azonnal összeraktam a horgászcuccokat és irány a rendőrség. Megtettem a feljelentést ismeretlen tettes ellen. Három hét után lezárták a nyomozást, nem tudták kideríteni, ki lehetett.

Léna: Erre nem számítottunk, de végül Balázs kinn maradt Finnországban.

Balázs: Erre nem lehetett számítani.

Léna: De a munkahelyeden rendben volt minden.

Balázs: Igen, mert ötször többet dolgoztam, mint az osztálytársaim, addigra megtanultam, hogy nekem többet kell letennem az asztalra. Nekem ez a hobbim is, a szabadnapjaimon is benn voltam, ezzel töltöttem minden időmet, céltudatosan álltam hozzá, hogy tanuljak, fejlődjek.

Csak mikor megtörtént ez az elképzelhetetlen, horrorba illő helyzet, akkor én is úgy döntöttem, hogy ideje szövetségeseket szerezni, hogy legyen egy haveri társaságom, akikre számíthatok, ha még egy ilyen helyzet kialakulna a véletlenből. Jó embereket gyűjtöttem magam köré.

Léna: És nincs konklúzió, hisz nincs vége a történetnek. Néha elgondolkodom, mit kellett volna másképp tennünk szülőként.

Balázs: Ezen is lehet gondolkodni. És én vajon elég jó gyereketek voltam? Szerencsére mára önálló vagyok, és bebizonyítottam, hogy egy roma is lehet egy jó étterem séfje. Én hétévesen már szakács akartam lenni, és most a Budapest Jazz Club séfje vagyok, ahova rengeteg híres roma zenész jár. Nem bántam meg egy élethelyzetemet sem, inkább erősödtem. Sokat hibáztam is, az öntörvényűségem miatt, meg az örökbefogadottságom miatt is. Hiába, hogy elfogadom, ezzel élek és nem számít, három hónapja mégis egy reggel úgy keltem fel, hogy azon kezdtem töprengeni, ki vagyok én, kik a szüleim, honnan származom. És nem tudtam enni, nem tudtam aludni, annyira felkorbácsolt ez az egész. Oké, nekem ti vagytok az igazi szüleim, de mégis érdekelne, kik csináltak.

– Találkoztál velük?

Balázs: Az édesanyám egy tanyán él, és van egy kisebb gyereke, a testvérem. Egyedül őmiatta van néha olykor egy felmerülő kérdésem önmagamhoz, hogy a testvéremnek lehet, hogy szüksége lenne rám. Az anyám 16 évesen szült engem, és szerintem nagyobb sebet ejtenék rajta azzal, ha beállítanék.

Léna: Erről beszélünk folyamatosan, ha felmerül, gyerekkorodban is beszélgettünk. Nekem fontos volt, hogy tudjunk a vér szerinti szülőkről valamit. Sokat töprengtem, én menjek-e utána, vagy Balázs kezébe adjam ezt a történetet. Különbözőképpen gondolkodunk, és szerintem meg kéne keresni, Balázs szerint nem kéne megkeresni.

Balázs: Félek, hogy infarktust kap, ha beállítok.

Léna: Balázs tizenhét éves volt, mikor szerette volna tudni, hol lakik az anyja. Akkor utánamentem, meglett a cím, egy gyámügyes ismerősömet kértem meg, hogy menjen el hozzá. Ő meglátogatta az édesanyát, és megkérdezte, hogy emlékszik-e Balázsra. Ő mondta, hogy igen, de új élettársa van, és át kell gondolnia, hogy akar-e kapcsolatban lenni. És éppen terhes. Mikor ezt elmondtam Balázsnak, azonnal az volt a reakciója: Kistestvérem fog születni!

Balázs: Hiába nem ismerem, de hasonlóak a génjeink. Ha látnám, biztos felfedezném a vonásaiban önmagamat. Ha azt érzem, hogy ideje szembenézni ezzel a helyzettel, akkor nem fogok sokat teketóriázni.

– Nincs benned harag a szülőanyád iránt?

Balázs: Nincsen, ezt nagyon át tudom érezni. Van pár ismerősöm, aki nagyon nehéz életutat járt be.

Léna: Meg tudod érteni azt, aki lemondott rólad?

Balász: Egy 16 éves még kisgyerek. A helyében lehet, hogy én is ezt léptem volna, megijedtem volna attól, hogy nekem egy életről kell felelnem úgy, hogy az én életem még el se kezdődött és nincs iskolám, hátterem. Szerintem ők megijedtek a helyzettől, és ezért lettem én adoptálva.

Léna: Ezért adtak csecsemőotthonba.

Balázs: Ami az örökbefogadásomhoz vezetett. Apámat viszont hibáztatom, szerintem ő idősebb volt.

Léna: Erre nincs bizonyíték, nem tudunk róla semmit.

Balázs2

Az apáról van egy vicces történetem. A férjem kapott egy kitüntetést, és Balázs megjegyezte: ha nagy leszek, én is kapok kitüntetést, mert bennem az apám vére csörgedezik. Majd azt mondta: ja nem. De ki volt az én apám? Talán egy részeges kántor? Idézte A helység kalapácsából. Mindezt akkor, mikor épp rohantunk az iskolába. Ilyen humorérzéke van, hogy a nehéz helyzeteket megoldja helyettem is.

Balázs: Hiába jó az életem, bennem ez egy örök hullámzás lesz, addig, amíg meg nem ismerem azokat, akiktől eredek. Ebben nincs semmi rossz, ettől mi kiváltságosak vagyunk. Az összes roma örökbefogadott ismerősöm sokkal jobban értékeli azt, ami van.

– Mennyire foglalkoztatok a cigány kultúrával?

Léna: Ez nálunk is kérdés volt. Hallgattunk Andro Dromot, Kalyi Jagot, Balázs imádta kicsi korában, és a cigányságról nagyon sokat beszéltünk, de tovább nem mentünk. Van egy házunk a Balaton-felvidéken, és élt egy cigány család a faluban, Balázs sokat volt náluk. Utána mondta, hogy ilyen finom cigány lecsót én nem tudok csinálni, mert az a legjobb. Volt benne egy nagyon erős lojalitás, vonzódás a cigánysághoz. Ezekkel a gyerekekkel együtt utaztunk az autóban, betettem az Andro Dromot, persze nem ismerték. Balázs megszólalt: tudjátok milyen jó nektek, hogy veletek otthon cigányul beszélnek. A gyerekekben megállt az ütő, nekik ilyet nem mondtak még. Arra emlékszel, mikor szerelmes lettél egy cigánylányba?

Balázs: Gyerekszerelem volt.

Léna: Akkor is azt mondtad, hogy ez a család fantasztikus, hogy mennyire kifejezik az érzelmeket. Mi nagyon bátorítottuk, a férjem cigány kutatásokkal foglalkozik, de nem csináltunk olyat, ami nem volt az életünk része. Nem kerestük a kultúrát, hanem ösztönöztük, hogy minél többet találkozzon természetes módon cigány emberekkel. Nem kell félteni ettől, nagyon fontos, hogy megtapasztalja, és szerintem benne megvolt a vágy.

Balázs: A roma barátaim meghívtak egyszer ebédelni, igazi cigány ebédre, roskadozott az asztal, tele húsokkal, csípős paprikával. És elkezdtünk arról beszélgetni, hogyan élem meg azt, hogy a szüleim nem cigányok. Mondtam, hogy remekül, mert engem nem érdekel, hogy ki milyen népcsoport. Erre az apukájuk hangosan azt mondta, hogy nekem az agyam fehér ember, a testem meg cigány, és ő ilyennel még nem találkozott. Ezt máskor is megkaptam. Nem tudnak behatárolni, hogy roma vagyok vagy fehér vagyok, nem értenek. Ez is a szocializáción múlik. Rengeteg emberrel találkoztam, s nem számított, ki hogy viselkedik, milyen a habitusa, csak hogy jó ember-e.


Híres örökbefogadók: Mia Farrow és Woody Allen

$
0
0

Két zseniális alkotó, és egy szaftos botrány. Woody Allen múlt héten ünnepelte a 80. születésnapját, emlékezzünk meg róla egy poszttal. Kezdjük a számokkal: Mia Farrow 10 gyereket fogadott örökbe és 4 vér szerinti gyereke van. Woody Allen 4 gyereket fogadott örökbe, és nulla vagy egy vér szerinti gyereke van, erre még visszatérek. S kettejüknek három (vagy kettő) közös gyereke van. A cikk végén adok egy felsorolást a 16 gyerekről. Minden, amit tudni akartál Woody és Mia gyerekeiről!

Woody Allen és Mia Farrow

Woody Allen és Mia Farrow

Mia Farrow (70) amerikai színésznő és emberijogi aktivista első férje a nála három évtizeddel idősebb világhírű jazz- és popénekes Frank Sinatra volt. A rövid házasság gyerek nélkül zárult. Második férje André Previn zeneszerző volt 1970 és 1979 között, akivel három közös gyerekük született (köztük egy ikerpár), és három gyereket örökbe fogadtak. Két lányt Vietnamból, és a Soon-Yi nevű kislányt Koreából, aki akkoriban hatéves lehetett.

Farrow and Previn

Mia Farrow és férje, André Previn a hetvenes években, és az első öt gyerkőc

A házasság válással végződött. Ezután következett egy hosszú kapcsolat a világhírű rendező-színész-forgatókönyvíró Woody Allennel 1980 és 1992 között, akinek tucatnyi filmjében játszott is. Ezalatt Mia egyedül örökbe fogadott egy fiút és egy lányt, Mosest és Dylant, akiket 1991-ben, kapcsolatuk végnapjaiban Woody is örökbe fogadott apaként. (Ehhez nagy protekció kellett, Amerikában sem szokásos, hogy két nem házas ember közösen fogad örökbe valakit.) 1987-ben pedig megszületett közös gyerekük, Satchel Farrow (azóta Ronan Farrow néven fut, és azért az anyja vezetéknevét kapta, hogy ne ő legyen az egyetlen Allen egy családban, ahol hat gyerek vezetékneve Previn és kettőé Farrow). A pár sosem házasodott össze, és nem is éltek együtt, de Mia az örökbefogadás idején úgy nyilatkozott, hogy Woody nagyon aktív apaként vesz részt a gyerekek életében. Aztán a szakítás után úgy emlékezett, hogy nem tudott mit kezdeni velük.

Mia és Woody, két közös örökbefogadott gyerekükkel, Woody kezében Dylan

Mia és Woody, két közös gyerekükkel, Woody kezében Dylan

A botrány 1992-ben tört ki. Kiderült, hogy Woodynak viszonya van a nála 36 évvel fiatalabb, akkor 21 éves (vagy 19 éves) Soon-Yival. Erre úgy derült fény, hogy Mia talált egy csomag pornográf fotót a lányáról, amiket Woody készített. Mint fent írtam, Soon-Yi nem Woody saját lánya, hanem Mia Farrow előző kapcsolatában örökbefogadott lánya. Viszont kétségtelenül a barátnőjének a lánya, akivel közös gyerekeik is voltak, és a gyerekek testvérként nőttek fel. Mia választás elé állította a lányát, vagy ő, vagy Woody. A leány Woodyt választotta. Pár hónap múlva közösen örökbefogadott lányuk, az akkor hétéves Dylan azt állította, hogy Woody szexuálisan bántalmazta őt. Woody hamisnak találta a vádakat, szerinte ez csupán Mia bosszúja Soon-Yi miatt, és azonnal pert indított a közös gyerekekért. Készült egy szakértői jelentés, miszerint az abúzus nem történt meg, ám az ügyben döntést hozó bíró nem tartotta megbízhatónak a véleményt, szerinte a szakértők túl lojálisak voltak Allen felé. A bíró végül úgy ítélte meg, hogy a szexuális abúzus megtörténte nem bizonyítható, de Allen viselkedése Dylan felé “nem megfelelő” volt, és meg kell védeni tőle a kislányt. Nem engedélyezték, hogy Allen látogassa Dylant, a másik gyereket is csak felügyelet mellett, amivel Satchel nem akart élni, és az akkor már kamasz Moses sem. Mia pert indított, hogy Woody örökbefogadását bontsák fel, de ez nem sikerült, jogilag Allen maradt a gyerekek apja. Woody Soon-Yivel való kapcsolatát nem érezte problémásnak, a lány nagykorú, ezen túl különösebb gondot nem látott. Tagadta, hogy ő apafigura lett volna a lány vagy a többi gyerek életében. A család ezután kettészakadt, Woody Allennek nem volt kapcsolata a Miánál maradt három gyermekkel, Mia pedig Soon-Yival szakította meg a kapcsolatot. Mia egyik fia még a régi családi fotókról is kiretusálta Allent. Woody és Mia egyik közös gyereke, Moses felnőttkorában az apja pártjára állt. Dylan tavaly a sajtóban ismét megerősítette, hogy a szexuális bántalmazás megtörtént, Allen ismét tagadta. (Nem az ügyről, de a szexuális abúzus természetéről és kezeléséről olvasható egy sorozat a Gyereksorsok blogon.)

Mia Farrow még a per körüli években öt további gyereket fogadott egyedül örökbe. Jelenleg tizenkét élő gyermeke van. Szinte mindig problémás hátterű bébiket vállalt: vak, mozgássérült, agyi bénulással küzdő és tíz éven felüli gyerekeket is, vagy drogos anya csecsemőjét. Arra is ügyelt, hogy minden gyereknek legyen társa a családon belül, tehát a vietnami gyereknek szerzett vietnami testvért, a vaknak vakot és így tovább. A szintén emberijogi aktivistaként tevékenykedő Ronan (Satchel) fia hangsúlyozta, milyen szemléletformáló volt egy ilyen sokszínű családban felnőni, mindenféle bőrszín és egészségi kondíció előfordult a testvérei között. A gyerekek nagyon szépen kikupálódtak, nehéz hátterük dacára a többség diplomát szerzett. Itt egy húsz évvel ezelőtti riportfilm Mia Farrowról, a vége felé a gyerekek is felbukkannak.

Woody Allennek a korábbi kapcsolataiból, házasságaiból nincs gyereke. Soon-Yival való kapcsolata 1992 óta tart, később össze is házasodtak. Két kislányt fogadtak örökbe közösen, az egyiket Kínából, a másikat Amerikából, akik ma már nagykamaszok. Woody nemrég úgy nyilatkozott, azért működik ilyen jól a dinamika kettejük között, mert “atyai” a kapcsolata a feleségével.

Woody és felesége Soon-Yi két örökbefogadott lányukkal

Woody és felesége, Soon-Yi két örökbefogadott lányukkal tíz évvel ezelőtt

Az izgalmas családban az utolsó fejlemény 2013-ban történt, mikor Mia Farrow egy interjúban bevallotta: “lehetséges”, hogy Woodyval közös vér szerinti gyermekének, Ronannak (Satchel) valójában a legelső férj, Frank Sinatra az apja, akivel sosem szakadt meg a kapcsolata. A lapok rögtön össze is montírozták Ronan és Sinatra képét. Ronan a Twitteren így reagálta le a hírt: “*Lehetséges*, hogy mindannyian Frank Sinatra gyermekei vagyunk.” Woody Allen azzal kommentálta a bejelentést, hogy ha ez igaz, akkor Mia évtizedeken át hazudott neki, és potyára fizette a tartásdíjat két évtizedig. DNS-vizsgálat nincs tervben a kérdés eldöntésére.

sinatra-farrow

A fiatal Frank Sinatra és a “lehetséges” fiú, Ronan Farrow

Most jöjjön egy exkluzív lista Woody és Mia összes gyerekéről, hogy minden világos legyen. Egy két évvel ezelőtti családfa itt tekinthető meg.

Matthew és Sacha Previn. Az 1970-ben született fiú ikerpár Mia Farrow és André Previn vér szerinti gyermeke. Matthew jogász, Sascha gyógypedagógus, mindketten apukák mára.

Lark Previn. Lány, 1973-ban született, és ebben az évben adoptálta Vietnamból Mia és André Previn. A Woodyval való harcban az anyja oldalára állt. Később kicsit félrecsúszott a pályája, az iskolából kibukott, anyagi nehézségei voltak, és 35 évesen AIDS-ben halt meg.

Fletcher Previn. Mia és Previn vér szerinti fia, 1974-ben született. Informatikus, ő retusálta ki Woodyt a családi fotókról.

Summer Previn. Lány, 1974-ben született Vietnamban, 1976-ban adoptálta Mia Farrow és André Previn. Később Daisyre nevezte át magát. Larkhoz hasonlóan botrányos ifjúsága volt, iskolai kicsapásokkal, ma irodavezető egy vállalatnál. Lark mellett ő is Mia hangos szószólója volt a botrány idején.

Mia és az első hat, Previnnel vállalt gyerek

Mia és az első hat, Previnnel vállalt gyerek

Soon-Yi Previn. Lány, 1970 körül született Koreában, de pontos életkora nem ismert. A vér szerinti anyja prostituált volt, aki bántalmazta, majd az utcán “felejtette”, Mia Farrow és André Previn nagyjából hatéves korában fogadták örökbe. A traumák miatt tanulási nehézségekkel küzdött. Woody Allennel való viszonya 1992-ben robbant ki, előtte nem is volt más kapcsolata. Azóta együtt vannak, 1997 óta házasok, anyja megszakította vele a kapcsolatot. A botrány idejében pszichológiát tanult, azóta különösebb tevékenysége nem ismert, két gyerekét nevelgeti.

Moses Farrow. Fiú, 1978-ban született Koreában idegbénulással, Mia Farrow egyedülállóként 1980-ban fogadta örökbe. 1991-ben Woody Allen is örökbe fogadta. Ma pszichológus. A válás idején nem akart találkozni az apjával, felnőttként aztán az ő oldalára állt, azóta az anyjával nincs kapcsolata. Szerinte a molesztálási vád hamis.

Dlyan Farrow. Lány, 1985-ben született Amerikában, Mia újszülöttként fogadta örökbe. 1991-ben Woody Allen is örökbe fogadta. Ő vádolta meg az apját molesztálással, ezt a vádat azóta is tartja. Nevét később Elizára, majd Malonéra változtatta. Grafikus és családanya, Woodyval azóta nem beszél.

Satchel Farrow. Fiú, 1987-ben született, sokévi próbálkozás után, Mia és Woody vér szerinti gyerekeként. Újabban felmerült, hogy az apja talán inkább Frank Sinatra, Mia első férje. Nevét később Ronanra változtatta. Emberijogi aktivista, a vitában anyja mellett foglalt állást, Woodyt nem akarta látni. Többször hangoztatta, hogy szerinte az apja feleségül vette a nővérét.

Mia

Mia és a “kései gyerekek”

Tam Farrow. Lány, 1978-ban született Vietnamban, egy intézeti fertőzés miatt megvakult. Mia Farrow 1991-ben fogadta örökbe, mikor 13 éves volt, pár héttel a Woodyval való szakítás után. (Eredetileg közösen tervezték.) Tam súlyos szívbeteg is volt, 2000-ben meghalt.

Isaiah Farrow. Fiú, fekete bőrű, egy drogfüggő amerikai anya újszülöttjeként adoptálta Mia 1992-ben, Tammal egyszerre. Informatikai egyetemet végzett.

Mia és Isaiah Farrow

Mia és Isaiah Farrow

Gabriel Wilk Farrow. Fiú, deréktól lefelé lebénult. 1989-ben született Indiában, Mia Farrow ötéves korában fogadta örökbe. A Wilk nevet a Woodyval való perben döntő bíróról kapta. Később Thaddeusra változtatta az első keresztnevét.

Khaeli-Shea Farrow. Lány, fekete, 1993-ban született, Mia 1994-ben fogadta örökbe. Kezdetben nem tudta mozgatni a karjait. Nevét később Quincyre változtatta.

Frankie-Minh Farrow. Lány, vak, 1989-ben született Vietnamban, Mia 1995-ben adoptálta.

Woody Allen, Soon-Yi And Daughters At The Beverly Wilshire Hotel

Woody és lányai, Bechet és Manzie 2012-ben

Bechet Allen. Lány, 1999-ben született Kínában, Woody és Soon-Yi csecsemőként fogadták örökbe.

Manzie Tio Allen. Lány, 2000-ben született az Egyesült Államokban, csecsemőként fogadta örökbe Woody Allen és Soon-Yi.

Végezetül vegyük át Woody Allen azon filmjeit, amelyekben megjelenik az örökbefogadás motívuma. Az életművet ilyen szemszögből böngészve feltűnő, mennyire nem érdekli Allent a gyerek. A gyereknevelés mint főtéma szinte sose jelenik meg, a gyerek legfeljebb zavaró probléma, mellékkörülmény a filmjeiben. A gyereknemzés körüli nehézségek néha felbukkannak, de általában a nő akarja a dolgot, a férfi csak kelletlenül belemegy. Itt olvasható egy gyűjtés angolul az abúzus és pedofília referenciáiról a filmjeiben, e téren kicsit többet felmutathat.

Hatalmas Afrodité (1995). Woody Allen játssza a főszerepet is, egy sportriportert, akinek a felesége hirtelen ötlettől vezérelve örökbe fogad egy kisfiút, mert “most nincs ideje szülni”. A férfi nem túl lelkes az ötlettől. A fiúcska azonban olyan ügyes, okos, tehetséges lesz, hogy az apát megszállja a gondolat: ennek a gyereknek az anyja is bizonyára nagyszerű nő, meg kellene keresni, képzeletben már beleszeret az ismeretlen szülőanyába. Akit sikerül is megtalálni, egy butuska prostituált (Mira Sorvino játssza), akivel sajátos kapcsolata alakul ki. Az örökbefogadott gyerek szemszöge nem jelenik meg a filmben, szerintem az apáé is elég komolytalan. Érdekesség, hogy majdnem Mia Farrow kapta az örökbefogadó anya szerepét, pedig akkor már jócskán rosszban voltak.

Helena Bonham Carter és Woody Allen a Hatalmas Afroditéban

Helena Bonham Carter és Woody Allen a Hatalmas Afroditéban

Blue Jasmine (2013). A vágy villamosának adaptációja, ahol két, igen különböző életszemléletű és társadalmi hátterű nővér találkozik újra. Az eredeti színdarabban a nők simán testvérek, Woody Allennél mindkettejüket örökbe fogadták, ezért különböznek ennyire. (Mintha vér szerinti testvérek nem lehetnének nagyon mások!) Ezen túl nem jelenik meg a motívum a filmben.

Hannah és nővérei (1986). A többszálú családi drámában megjelenik a meddőséggel folytatott küzdelem. A filmben Woody által játszott figura, Mickey visszaemlékezéseiből derül ki, hogy volt feleségével gyereket akartak, ám a férfi terméketlensége miatt ez nem sikerült, végül spermadonációval fogantak ikreik. A film idejére a pár már elvált, Mickey semmilyen érdeklődést nem mutat a közösen vállalt gyerekek iránt. Egyetlen rövidke jelenetben látjuk őket együtt, amikor születésnapjukon felköszönti az ikreket, ezt is igen kelletlenül, a volt felesége, Hannah noszogatására (Mia Farrow játssza). Később meg is említi, hogy legalább nem fizet tartásdíjat. Mickey egyébként a filmben végig az élet értelmét, a halandóság ellenszerét keresi, de még említés szintjén sem kerülnek be a “saját” gyerekei, vagy a gyerekvállalás, az értékek továbbadása ebbe a kérdéskörbe, a film során nem is találkozik velük többet. Hannah a mostani férjével gyereket szeretne, a férfi azonban csak felületes veszekedéssel üti el a kérdést, mert valójában Hannah nővérével van viszonya (ezen a filmbeli szereplők elég könnyen átsiklanak). Megemlítődik még, hogy Hannának már úgyis van négy gyereke, de nem derül ki, honnan. Nem látjuk az új férj, sőt Hannah viszonyát sem a gyerekeivel. Valószínűleg Woody egyáltalán nem tud semmit mondani a gyereknevelés témájáról. A filmben Mia Farrow több gyereke statisztál a Hálaadás napi vacsorákkor, Soon-Yi is feltűnik. És ebben a filmben hangzik el ez a poén is: “Gyerekmolesztálás? A fél ország csinálja.”

Kihagytam valamit?


Év végi közlemények

$
0
0
  1. Karácsonyi ajándékom az olvasóknak: heti két poszt lesz a blogon.
  2. Tervezzük a január végi gyerekes találkozót. Egy gyors kérdés azoknak, akik eljönnének:
  3. Szombaton lesz a Szerdai gyerek című film vetítése és közönségtalálkozó az alkotókkal, én ott leszek. Új magyar játékfilm, az állami gondozásból való hazakerülést boncolgatja. Aki szeretne, a Művészben megtalál (6-tól).
  4. Van igény egy év végi találkozóra, főleg a külföldről hazalátogató blogolvasókra gondolva?

Szóljatok hozzá.


Babaköszöntő 2015. december

$
0
0

Újabb gyerekek a fedélzeten! Minden friss szülőnek szeretettel gratulálunk!

Nicknév: Zsuzsanikó

Családi helyzet: házasként első gyerekre vártunk

Mióta várakoztatok: két éve, 0-3 hónapos egészséges babára, származási kikötés nélkül. Az Alfánál 15 hónapja várakoztunk, amikor felhívtak.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: a másodikat.

Milyen gyerek érkezett, honnan: félroma újszülött kisfiú az Alfa Szövetségen keresztül.

iii

A leg…

A legérdekesebb momentum talán az volt, amikor kiderült, hogy a szülőanya védőnője 12 évvel ezelőtt évfolyamtársa volt a férjemnek a mentálhigiénés képzésen.

A legmeglepőbb: kisfiunk kevesebb, mint öt perc alatt kibújt!

A legkedvesebb: a védőnő  és a szervezet pszichiáter munkatársa egyaránt a legtermészetesebben ajánlotta fel, hogy lakjunk náluk a kórház közelében töltött néhány nap alatt.

A legnehezebb: nyilvánvaló volt, hogy a szülőanya nagyon nehezen mond le a kisbabáról, kötődik hozzá, csak úgy érezte, nincs más választása, mint hogy örökbe adja. Pár napig szorongtunk, hogy esetleg meggondolja magát…

A leglesújtóbb: az első kiajánlás egy másik szervezettől (ott valójában volt előttünk egy másik házaspár, minket csak “tartalékként” kerestek meg) annyira váratlanul korán érkezett, hogy semmilyen szinten nem álltunk készen rá. Azt hittük, hogy jövő tavasz előtt nem is fognak hívni, tele voltunk szoros határidős nagy munkákkal. Bár elsőre lelkesen azt mondtuk, hogy megnézzük a babát, miután aludtunk rá egyet, nagy gyötrődések árán meghoztuk a döntést, hogy egyelőre mégsem tudjuk még bevállalni, ezért végül nemet mondtunk. A kiajánló szervezet munkatársai (nem az Alfa) nagyon értetlenül, kritikusan, sőt, ítélkezően reagálták le a döntésünket. A következő hívás négy héttel később érkezett. Ekkor már jóval felkészültebbek voltunk minden szempontból, s nyugodtan és felelősségteljesen tudtunk igent mondani. Ráadásul több momentum is megerősített, hogy mi pontosan erre a babára vártunk.

A legdöbbenetesebb: amikor beindult a tejtermelésem. Egyelőre csak napi 50-60 ml-t fejek le, de olyan jó érzés, hogy legalább ennyi saját, friss tejecskét adhatok a kisfiamnak. Szoptatom Szoptanít segítségével (szerzett anyatejjel), naponta hatszor fejek és gyógyszert is szedek.

*******

NicknévTweetyjuicy

Családi helyzet:  egyedülállóként adtam be a kérelmet, 2014. júniusában, tavaly szeptemberben lett határozatom, és idén október közepén hozhattam haza a kislányomat.

Mióta várakoztál, milyen gyerekre:  3-5 év közötti fiúra vagy kislányra szólt a határozatom, egészséges gyermeket kértem, származási kikötés nélkül.

Hányadik kiajánlás: első kiajánlásom volt nekem is, a gyereknek is, bár már tavaly augusztus óta örökbe adható volt, nagyon lassan őröltek a hivatali malmok. Az azt megelőző évben sem volt már kapcsolat a szülőkkel, sőt igazából érdemben sosem, ez most már csak azért nem zavar, mert így találhattunk mi egymásra, de különben nagyon szomorú tudok lenni ezektől az esetektől.

Milyen gyerek érkezett, honnan: országos listáról, BAZ megyéből, nevelőszülőktől érkezett 4 évesen és 9 hónaposan Eliza.

elizaA leg…

A legérdekesebb számomra az volt, hogy valahogy minden pont úgy történt, ahogy elképzeltem és ideálisnak tartottam. Július utolsó napján a teliholdnál az eget nézve erősen gondoltam rá, hogy most már történjen valami és két nappal később azt álmodtam, hogy azon a héten egy kislány miatt fognak keresni, pedig előtte valahogy inkább kisfiúra készültem lélekben. Augusztus 3-án reggel csörrent a telefonom, hogy továbbküldhetik-e az aktámat. Szeptember elején nyaralás előtt két nappal nézhettem meg az ő aktáját, hazaérkezvén azonnal megismerkedtünk és pont akkor barátkoztunk és ismerkedtünk, még az enyhe őszi időjárásban, amit ideálisnak tartottam. És ahogy vágytam rá, ezen a karácsonyon már egy magát itthon érző gyermek is itt lesz, mint életem eddigi legszebb ajándéka.

A legkedvesebb a kutyával való kapcsolata. Már az első pillanattól jeleztem, hogy csak akkor tudom a gyereket hazahozni, ha a kutyával elfogadják egymást, hiszen ő is a család tagja. Eliza félt a kutyáktól, mert a kis faluban a legközelebbi, rács mögött élő kutyával volt valami afférja. Elsőre a mi spánielünktől is nagyon megijedt, de fél nap után már nagyon összebarátkoztak, és most másfél hónap elteltével imádják egymást. A kutyus vigyáz rá, őrzi az álmát, vannak közös játékaik, imádnak együtt sétálni, a gyerek pedig, aki egy kis szeretetgombóc, boldog, hogy neki lett egy kiskutyája is.

A legnagyobb segítséget az édesanyámtól kaptam, aki végig velem volt, és szupernagyiként segített mindenben, nélküle nem ment volna és nem menne azóta sem. Érdekes módon őt az első naptól kezdve automatikusan mamának szólította, míg engem néha még ma is szólít a keresztnevemen, igaz, csak itthon, idegenben az első napoktól kezdve anya vagyok neki.

A legnehezebb az volt, hogy a barátkozás során a nagyon gyorsan hozzánk kötődő kislányt még vissza kellett vinni esténként a nevelőcsaládhoz, ahol az ott élő nála sokkal kisebb gyerekek annyira rossz hatással voltak rá, hogy reggel kezdhettünk mindent elölről. Pár nap szünetet kellett tartani a barátkozásban, ez mindkettőnknek nagyon nehéz volt, amikor csak telefonon beszéltünk és éreztem, hogy ott már nincs otthon, itt meg még nincs. De az első rápillantástól számítva 20 nap múlva azért már itthon aludt a saját ágyában, ezt én a körülményekhez képest elég jó tempónak éltem meg. Ennyi azért nekünk is kellett a felkészülésre, gyerekszoba-átalakításra, mert semmivel sem mertem készülni előre, hiszen nem tudtam pontosan, ki is fog érkezni.

A legmeghatóbb pillanat az volt, hogy a gyerek, aki egyáltalán nem volt hajlandó énekelni a barátkozás idején, sőt az derült ki, hogy semmilyen mondókát, gyerekdalt nem ismert korábban, a hazaérkezés napján a kis szobácskájában egyedül maradva egyszer csak énekelni kezdett, egy Halász Judit-dalt: „Mit tehetnék érted, hogy elűzzem a bánatod, hogy lelked mélyén megtörjem a gonosz varázslatot…” Nehéz volt könnyek nélkül bírni, nem is sikerült… Szerencsére azóta a zenehallgatás, éneklés a mindennapok része, és most már többtucat mondókát, gyerekdalt tud, gyakran dudorászik és énekelget magában is, de az esti altatásnál is „Anya, énekelj” a kérés…

Milyen témákról olvasnál szívesen később:  az új családba illeszkedés, beszoktatás, fejlesztések. Nagyon sokat köszönhetek az örökbe.hu oldalnak, amelyet egyébként 2014. márciustól kezdve követek nagy érdeklődéssel, és bár nem kommenteltem eddig, nem kizárt, hogy most már érintettként így is felbukkanok majd.

Mi volt másképp, mint a tanfolyamon elmondják: az ajánlások szerint a gyereknek az új környezetben is kell valami a régi életéből. Ruhák, tárgyak, régi szokások. No, ebből nálunk semmi nem lett így. A nevelőszülő szerint a gyerek nem ragaszkodik semmihez, ha akarjuk, persze hozzuk el a ruhákat, cipőket (nem akartuk), de nincs kedvenc. Három játékot hoztunk el, ebből kettőt mi vittünk a barátkozás során, ezek azóta is a sarokban hevernek, szinte véletlenül se nyúl hozzájuk. Az otthoni szokásokból (pl. gabonapehely reggelire, uzsonnára), egy-két hét után semmi se maradt, talán egyedül az, hogy reggelire tojást kér enni, de minden másban érezhetően az új dolgokat kéri és szereti a gyerek. Ami mondjuk nagyszerű, hogy nagyon sok új ételt is kipróbált, és hát az új dolgaihoz, tárgyaihoz viszont nagyon ragaszkodik, nagy boldogsággal gyűjti be őket: „nem baj, hogy az enyém lehet?” – kérdéssel. Szóval kicsit nekem olyan, mintha fejben ő így rendezte volna az elszakadását, tény, hogy már nagyon akart jönni, hosszú hónapok óta várta az új anyukáját, erre kitűnően felkészítették szerencsére. Kicsit meg is ijedtem, mikor ezt először mondta a miskolci Tegyeszes hölgy, hiszen úgy éreztem, mintha kész tények elé lennék állítva, de szerencsére az első találkozásnál tudtam, hogy egymásra vártunk.

A leghasznosabb tanács az volt, hogy kezeljük fenntartással azt, amit az aktában olvasunk. Ha hiszek a leírtaknak, el sem indulok Miskolcra megnézni a gyereket. Akinek az értelmi képességeit átlag alattian alacsonynak, őt magát akaratát nem érvényesítő, mindenbe beletörődő, picit bugyuta kislánynak írták le, aki beszédhibás és éjszakára pelenkát hord még. A fénykép is nagyon rossz volt. Nos, hát tény, hogy az akta közel egy éve készült, de ebből egy szó sem igaz, az éjszakai szobatisztaság itthon két hét alatt rendeződött, természetesen a pelenka szóba sem került. A gyerek gyönyörűen tisztán beszél, kivéve, ha lemegy kisbabába, ami a nevelőcsaládnál azért fordulhatott elő, mert két apró gyerek volt, és nyilván azt gondolta, így kap több figyelmet ő is. Kifejezetten okos kislány, kitűnő megfigyelőképességgel, rengeteg új szót, kifejezést tanul, és helyesen alkalmazza őket. Minden érdekli, az tény, hogy egyelőre van egy kis figyelemzavara, de ezen most dolgozunk fejlesztő tornával, nagyon sok foglalkozással. Az akaratát pedig olyannyira érvényesíti, hogy arra nincsenek is szavak, úgyhogy némi hisztivel és kései dackorszakkal is meg kell küzdenünk. Az egyetlen dolog, amit eltalált az akta, hogy már nagyon nagy szüksége volt az egyszemélyes figyelemre, ebből nem tud eleget kérni és kapni magának, nem nagyon tud betelni vele, hogy most már ő áll a középpontban.

*******

Nicknév: Krisz43

Családi helyzet: Férjemmel első gyermekre vártunk.

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: 2013. június 18-án jelentkeztünk a Tegyesznél. Bármilyen nemű másfél évesnél fiatalabb, kisebb korrigálható betegséggel rendelkező gyermeket kértünk. A származásnál úgy nyilatkoztunk, hogy amennyiben nem viseli magán a rasszjegyeket, el tudjuk fogadni. Mi mindannyian (nagyszülők is) kék szeműek, fehér bőrűek vagyunk. Nem akartuk, hogy méterekről ordítson, hogy nem a „mi gyerekünk”. Ezen kívül pedig nem biztos, hogy tudtunk volna mit kezdeni az esetleges hátrányos megkülönböztetéssel, ami manapság sajnos nem ritka…

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: Érdekes eset vagyunk, mert tulajdonképpen a másodikat, de mégis a harmadikat. Hogy hogyan lehet ez? Úgy, hogy az első esetben egy három és fél éves kislányt ajánlottak ki, akinek szellemi fejlődése nem megfelelően alakult. Esély volt rá, hogy enyhe fokú értelmi fogyatékos lesz. A második esetben nyílt örökbefogadás lett volna, de nem jött el az anya a találkozóra. (Így nem utasítottuk vissza, csak nem jött létre.)

12286067_1116372918373389_774257266_n

Milyen gyerek érkezett, honnan: Három éves fiú. Kék szemű, világos hajú, kifejezetten szép és értelmes gyermek. Innen a (citromsárga) megyéből érkezett, nevelőszülőnél lakott 5 hónapos kora óta. Sajnos nem tudta, hogy nem ők a szülei, bár a keresztnevükön szólította őket. Ezt csak a barátkozás alatt mondták meg neki végül.

A leg…:

Legnehezebb a barátkozás során történt „elakadásunk” volt. Amikor megtorpantuk, elsősorban a gyerek viselkedésében bekövetkezett drasztikus változás miatt történt. De aztán a szakszolgálat segítségével túljutottunk a nehézségeken. A másik pedig már a kihelyezés utáni harmadik hónapban kezdődött. Másfél hónapig tartó, hiszti rohamokkal tarkított időszak volt, amit rendkívül nehezen tudtunk kezelni. Pont ezekért a dolgokért nem akartunk nagyobb gyereket, de már nem adnánk oda senkinek. Persze amikor megláttuk… nem lehetett ellenállni neki.

Milyen témákról olvasnátok szívesen később: Nagyobb gyerek örökbefogadásáról és azzal kapcsolatos nevelési tanácsokról, ehhez több felkészítés kellene a leendő szülőknek.

A leghasznosabb tanács: Olvassanak, kérdezzenek minél többet…

*******

Nicknév: Éva

Családi helyzet: 15 éve házasok vagyunk, első gyermekre vártunk.

Miben vagytok mások, mint mások: Hét éve Hollandiában élünk, ahol (ahogy egyik blogbejegyzésedben is szerepel) sokkal hosszadalmasabb és nagyon drága az örökbefogadás. Három éve, amikor elindítottuk az örökbefogadási procedúrát, hazaköltöztem, de nehezen viseltük férjemmel az egymástól távollétet, így gyakorlatilag az első évben is többet voltam ott, mint itt. Aztán visszaköltöztem Hollandiába, de hivatalosan én továbbra is Magyarországon éltem, miközben férjem külföldön vállalt munkát. Kis szervezéssel, és az illetékesek segítő közreműködésével sikerült megoldani, hogy flottul menjenek a felülvizsgálatok. A kiajánláskor, októberben éppen Magyarországon ,,nyaraltunk” egy hónapot, amit így meghosszabbítottunk, a január végén esedékes felülvizsgálatot még megvárjuk, és utána megyünk vissza. Néhány hetet leszámítva apa is velünk van, mert szerencsére a holland jogszabályok szerint az örökbefogadási szabadság így is jár neki.

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: három éve, először fehér bőrű, korrigálható állapotú gyereket vállaltunk volna, amiből a legutolsó felülvizsgálatnál kivettük a bőrszínre való megkötést. Nem azért változtattunk, hogy hamarabb sorra kerüljünk, hanem mert rájöttünk, hogy mi el tudunk fogadni egy cigány gyermeket, és olyan országban, ahol gyakorlatilag csak ázsiai vagy afrikai gyereket lehet örökbe fogadni, nem lenne probléma  a származása a környezetünknek és az ő későbbi közegének sem. Nem is ezért kerültünk sorra, amúgy is elöl voltunk.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: elsőt.

IMG_2838 (1)

Milyen gyerek érkezett, honnan: kisfiunk, Lehel, csodaszép, vidám kisbaba, a megyei listáról, egy narancssárga megyéből. 2,5 hónaposan, egyhetes ismerkedést követően nevelőszülőtől hoztuk haza, vér szerinti anyukája még a születése előtt lemondott róla. Nevét – amit a szülésznőtől kapott – megtartottuk. Bár titkos örökbefogadásról van szó, elég sok információt sikerült begyűjtenünk a vér szerinti családról.

Mi tartott 2,5 hónapig? Komplikált szülés volt, oxigénhiányos állapotban született, a Tegyesz nem merte kiajánlani, mert azt gondolták, komolyabb egészségkárosodást szenvedett. A szakorvos nem adta ki a kinevezett gyámnak a szakorvosi véleményt, csak a gyámhivatal megkeresésére, közben telt az idő.

A leg…

A legnehezebb a telefonhívás és az első találkozó között eltelt egy hét volt.
A legelső mosolyt akkor kaptam, amikor az első látogatás végén elköszönéskor mondtam Lehelnek, hogy másnap újra jövünk, mert mi leszünk a szülei.
A legnagyobb élmény, hogy szopizik.
A legmeglepőbb, hogy a férjemmel közösen megírt meséjét először csak többszöri nekifutásra tudtam elolvasni neki, annyira kellett sírnom közben.

Milyen témákról olvasnátok szívesen később: Kommunikáció az örökbefogadott gyermekkel, az örökbefogadás/örökbefogadottság kapcsán felmerülő problémák, konkrét történetek. Interjú örökbefogadottakkal.

A leghasznosabb tanács: Mit kérdezzek a nevelőszülőtől lista, és az, hogy most van lehetőség arra, hogy a lehető legtöbb információt begyűjtsük, ami később fontos lehet a gyerekünknek.

*******

Nicknév: Tibor (&Zsófi)

Családi helyzet: Nekem a harmadik gyerekem, Zsófinak az első.

Miben vagytok mások, mint mások: talán fiatalabbak vagyunk, mint az átlagos örökbefogadó (Főleg Zsófi, ő 34 éves). Nem próbáltuk végig a teljes, meddőség esetén szokásos procedúrát (hormonterápia, lombik), hanem rögtön az örökbefogadást céloztuk meg.

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: 2014. októberben jelentkeztünk két-három év sikertelen próbálkozás után, 2,5 év alatti lányra vártunk. Egy év alatt sorra kerültünk.

Adri

Ki érkezett: az országos listáról, Zala megyéből jött Adri, nevelőszülőknél volt két hónapos kora óta. Most két és fél éves, nagyon talpraesett, önálló, cserfes, aki meglepően hamar beilleszkedett a szűkebb és a tágabb családba is.

A leg…: a legmeglepőbb, hogy bár sok dolgot elfogadtunk volna az egészségi állapotban, de egy teljesen egészséges, gyönyörű gyereket kaptunk. Még mindig nem értjük, hol van ebben a trükk.

A legkellemetlenebb az volt, hogy a harminc nap lejárta után vissza kellett mennünk a zalai gyámhivatalba a végleges papírokért. Autóztunk 500 km-t, 6 órát Adrival együtt, mert mennünk kellett mindhármunknak, és mindezt egy húszperces adminisztráció miatt. Ha valami nem a gyerek érdekében történt, az ez.
A legjobb élmény pedig az a kedvesség és segítőkészség, amivel a rokonok és barátok fogadták az örökbefogadás tényét.
A leginkább szívmelengető, ahogy a két fiam (10 és 8 évesek) már az ismerkedésnél, az első találkozásnál elfogadták Adrit húguknak. Még amikor véresre karmolja őket játék közben, akkor is látszik rajtuk, hogy bár dühösek, de pont úgy, ahogy egy testvérre kell. Adri pedig úgy lóg rajtuk, ahogy egy kishúgnak kell a nagy, okos bátyókon. És mindezt úgy, hogy két hónapja sem ismerik egymást.
Mi volt máshogy, mint a nagykönyvben: sokkal flottabbul ment minden, mint amire számítottunk.
A leghasznosabb tanács: nagyon sokat segített a korábban örökbefogadók történeteinek olvasása, a Romadopt csoport és ez az oldal is.
Továbbra is szeretettel várom azon olvasók bemutatkozását, akikhez a közelmúltban érkezett örökbefogadott gyerek. 

Mese: A lány, aki nem beszélt

$
0
0

Tóth Krisztina író, költő örökbefogadó szülő is, itt a blogon hosszú interjút adott a saját szülői tapasztalatairól. Most írt egy témába vágó mesét.

Tóth K

Ezt rögtön helyesbítem is, mert A lány, aki nem beszélt nem klasszikus örökbefogadós mese, az örökbefogadás szó le sem íródik benne. Bár ez a témája, nem az ilyen típusú könyvek közé illeszkedik. Már sokszor szóba került itt a blogon, hogy a magyarul elérhető mesék általában a szülő szemszögéből mutatják be a történetet, és a „meddő-házaspár-hosszú várakozás után-első gyerekként-újszülöttet fogad örökbe-akiről a vér szerinti anya önként lemondott-és innentől már csak boldogan élni kell” sémát követik. Holott számos család és gyerek története más, a mi családunké is, és a családba érkezéssel nincs is vége még a történetnek.

Nos, Tóth Krisztina a fenti séma szinte összes elemét felborítja.

Itt a történet a vér szerinti szülők és a gyermek szemszögéből mesélődik, az örökbefogadók háttérben vannak, végre nem az ő terapikus feldolgozásuk a könyv, és végre, végre! szó esik az örökbeadók veszteségeiről is. Itt a nem beszélő leányt nem felelős döntéssel adják örökbe az “erdei szülők”, csak úgy elveszítik az erdőn, tudatában sem léve elvesztésének, ahogy én szoktam mondani: kicsúszik a kezükből. Az örökbefogadók nem meddők, legalábbis ez nem kerül elő, van egy nagyobb gyerekük, a véletlen sodorja útjukba a kislányt. Egy kivetett teknőbe szüli meg az erdei asszony a lányát, ám mikor az új család megtalálja, az már ül a teknőben, ez akár arra is utalhat, hogy eltelt már idő a szülés óta, ahogy annyi örökbefogadásnál. És a mese nem ér véget ott, ahol új családba kerül a gyermek. Mesenyelven szó esik a traumáról és titokról, s bizony a leány addig nem beszél emberi nyelven, míg ezeket fel nem dolgozza. Majd felnő a leány, meg kell találnia a gyökereit, viszontlátja vér szerinti szüleit és az ő örökségüket is megkapja, sőt, ezen az úton a bátyja is elkíséri. Mindez összhangban van az örökbefogadásról szóló mai pszichológiai elméletekkel (és fényévekre van az örökbefogadásról való mai magyar közgondolkodástól). Ezt a könyv tagolása is követi, a mese három fejezetből áll, a csecsemőkor-kamaszkor (az identitás keresésének oly fontos ideje!)-felnőttkor mentén, még a szöveg olvasásiránya is megváltozik középen.

A lány aki.. 3.tif

A fenti fogalmak elég bicegősen írják le ezt a könyvet. A lány, aki nem beszélt klasszikus mese, amelyet az a gyerek is élvez, akinek semmi köze az örökbefogadáshoz. A népmesék nagy sötét erdejében járunk, ahol a cigány asszony az emberével vándorol (a plasztikus leírások nyomán szinte látjuk fára emlékeztető, barázdált barna törzsüket, de Makhult Gabriella illusztrációi meg is testesítik előttünk), ahol elveszett gyerekeket lehet találni, ahol pislogó szemet szül egy asszony, ahol beszél a bagoly és kéken könnyezik a tó, s egy serdülő leány a levágott búzakalász hangján sírdogál.

Jó, hogy bővült vele a hazai meseválaszték.

Egy részlet a meséből:

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy cigány asszony, aki az emberével lakott kint az erdőn. Nem volt semmijük, még házuk se. Mentek álló nap az úton, és ha rájuk esteledett, megaludtak a sűrű bokrok tövében. Azt ettek, amit találtak: gyökereket, bogyókat, gombákat. Néha, ha falu mellé értek, loptak csirkét is, de csak ritkán, mert féltek a kutyáktól. Jól megvoltak ott, az erdőn, különösen nyáron, amikor nem volt hideg. Télen rosszabb volt, olyankor bizony fázott a kezük meg a lábuk, hiába csináltak maguknak földbe vájt üreget, hiába fedték azt le ágakkal. Ilyenkor mindig azt gondolták, hogy meg fognak halni, de végül sose fagytak meg. Amint kiderült az idő, az első tavaszi nap megint az úton találta őket. Mentek soványan, sárosan, hosszú hajjal a fák között, néha leguggoltak a fűbe.
Egyszer az asszony azt érezte, hogy nagyon megnőtt a hasa. Az ember azt mondta, biztosan valami rosszat evett. Hányja ki egy bokor tövébe, tanácsolta, egyen rá leforrázott csalánlevelet, aztán majd elmúlik. Az asszony úgy is tett, de a hasa csak nem ment le.
Mentek, mentek az úton, a has meg csak puffadt, mintha a szél dagasztaná.
– Ne haljál meg – mondta az ember -, mert nagyon megverlek!

Tóth Krisztina: A lány, aki nem beszélt. Makhult Gabriella illusztrációival. Móra Könyvkiadó, 2015, 2699 forint


„Mi csak Down-szindrómás gyereket akartunk”

$
0
0

Némethné Baky Tímea és férje, Ádám két Down-szindrómás gyereket fogadtak örökbe. Samu négy és fél éves, Hanga öt hónapos. Szüleik arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy egy sérült gyerek nemcsak gondot, de rengeteg örömet is jelent. Tímeával arról beszélgettünk, mivel jár egy Downos gyerek nevelése. (Az interjú már máshol is megjelent, de felteszem ide is, hogy az olvasóközönség biztosan megtalálja.)

Hogy jött az örökbefogadás gondolata?

Mikor az első diplomámat szereztem szociális munkás szakon, jött egy lehetőség, hogy dolgozhatok a Down Alapítvány átmeneti otthonában. Soha nem láttam előtte sérült embereket, és az első próbanapomon annyira beleszerettem ebbe a világba, hogy eldöntöttem, sérültekkel szeretnék foglalkozni. Az akkori főnököm később hazavitt egy Down-szindrómás kisfiút, mint nevelőszülő, és akkor elraktároztam magamban, hogy később szeretnék én is egy Downos babát. Mikor megismerkedtem a férjemmel, elterveztük, hogy lesz két vér szerinti gyerekünk, és utána örökbe fogadunk egy Down-szindrómásat. Aztán teltek az évek, nem jött a gyerek, laikusként annyit tudtunk az örökbefogadásról, hogy éveket kell várni, így beadtuk a papírt.

SamuHanga1

Mi fogott meg a Downosokban?

Bementem az első próbanapomon, és akkora szeretettel fogadtak, annyira önzetlenek voltak és őszinték, hogy megfogott ez a világ. Bár én csak felnőttekkel találkoztam, később elvégeztem a gyógypedagógiát is, de azután sem gyerekekkel dolgoztam.

Úgy érezted, hogy rendben van, ha felnőve a te gyereked is ilyen lesz?

Ők is egyéniségek, mind mások, de volt bennük egy plusz, ami nekünk kellett. Mi sokkal könnyebb helyzetben vagyunk, mint aki szülésnél tudja meg, hogy Downos a gyereke. Tisztában voltunk a fejlesztési lehetőségekkel, hogy felnőtt korukban mi várhat rájuk. Sok szülő fél attól, hogy ha meghal, mi lesz a gyerekével. Én eleve felnőttekkel dolgoztam, akiknek nem mindig éltek a szüleik, tehát ez nekem nem félelmetes.

Miben tér el egy Downos baba egy éptől?

Ami az én két gyerekemmel jó tapasztalat: nem kell velük éjszakázni, jól alszanak, nyugodt babák, nem sírósak, nagyon könnyen vigasztalhatóak. Emellett hipotónok, gyengék az izmaik, emiatt később következik be minden. A fiam egyévesen kezdett ülni, 19 hónaposan járni. Ezt úgy is fel lehet fogni, hogy lassan fejlődik, én úgy fogtam fel, milyen jó, hogy ilyen sokáig pici. Fejlesztésre kell járni, de ha ép gyerekem lenne, akkor is vinném ringatóra vagy babaúszásra. Szakemberhez járunk, tornáztatják, ezeket próbálom ellesni és itthon is csinálni. Ami kívülről látszik, hogy vágott a szemük, kicsit rövid a lábuk, a tarkójuk csapott, az orruk pisze. Középsúlyos értelmi fogyatékosnak tartják őket, de ez is egyénenként változik.

Milyen egyéb betegségekkel jár együtt?

Gyakori a szívbetegség – ez a kislányomnál is megvan -, az emésztési betegségek, pajzsmirigy-problémák. A hallójáratuk szűkebb, így középfülgyulladásra esélyesebbek, a szemük se mindig tökéletes.

Hova tud egy felnőtt Downos eljutni?

Ez függ az értelmi képességeitől, és hogy mennyi fejlesztést kapott. Van, aki képes lesz önálló életvezetésre és munkavállalásra, de nem ez a tipikus. Sokan egy lakóotthonban társakkal együtt tudnak élni, és egy védett munkahelyen dolgozni. Jól tűrik a monotóniát, szorgalmasak, kitartóak, egyszerű betanított munkákra képesek lehetnek. Széles a paletta.

Megtanulnak beszélni, írni, olvasni?

Van, aki igen, van, aki nem. Ma a fejlesztésük is jobb, a gyógypedagógusok is többet látnak bennük, a fiatalabbak közül többen tudnak írni-olvasni. Az idősebbek közül kevesen, mert nem feltételezték róluk. Az én fiam még nem nagyon beszél, pár szót mond, de jól mutogat és ezzel jól kommunikál, idegenek is megértik.

Samu

Milyen szavakat szerettek használni a gyerekek állapotára?

A Down-kórt nem, az betegségre utal, inkább a Down-szindrómát használjuk. Én a sérült szót jobban szeretem, mint a fogyatékost, de ez ízlés dolga. És majdnem mindegy, mit mondanak, csak szépen mondják, a kórt is lehet szépen mondani.

Mit gondolsz arról, hogy Magyarországon szinte az egész terhesgondozás a Down-szindróma kiszűréséről szól?

Nem érzem fairnek a Downosokkal szemben. Nem jól szűrnek Magyarországon, sokszor nem veszik észre, amikor az, vagy azt mondják, hogy Down, amikor nem is. És nem ez a legnagyobb probléma, vannak sokkal súlyosabb esetek is, születésnél sokkal súlyosabb sérülések bekövetkezhetnek. A fiam csoportjában voltak anyukák, akik minden vizsgálaton végigmentek és mégis Downos lett a gyerek.

Ha ma születik egy ilyen gyerek, mit mondanak a szülőknek a kórházban?

Általában azt, hogy nem muszáj hazavinni. És emiatt nem is a szülőket hibáztatom, ha otthagyják a csecsemőt. Ha valakinek Downos gyereke születik, aki nincs erre felkészülve, és az orvosoktól azt hallja, hogy ez baj, a legjobb elvetetni, és egy életképtelen valaki lesz, akkor persze, hogy összetörik. Csoda, hogy egyáltalán hazavisznek Down-szindrómás babákat olyan családok, akik csak a negatív dolgokat hallották. Egész más lenne, ha az orvosok azt mondanák, hogy kicsit lassabb lesz, de ő is fejlődik, tudtok teljes életet élni vele.

Aki ilyet szül, általában nem tudta?

Igen, gondolom. Ha kiderül, akkor általában elvetetik. Nagyon kevés ismerősöm van, aki tudta a terhesség alatt és mégis megtartotta.

Tényleg szétmennek a házaspárok, ahol sérült gyerek születik?

Van, aki igen, de szerintem ott amúgy is szétmentek volna. Nagyon sokszor viszont megerősíti a családot, többet vannak együtt, mert jobban kell rá figyelni.

Ti az örökbefogadásnál kifejezetten Downos babát kértetek?

Igen, így jelentkeztünk. Nem is tudtuk, hova írjuk ezt a nyomtatványon, megjegyzésbe beírtuk, hogy mi csak Downos gyereket szeretnénk. Kikerekedtek a szemek, nagyon csodálkoztak. A pszichológus azon csodálkozott, hogy túl fiatalok vagyunk, holott akkor már harmincévesek voltunk, és ezek a gyerekek nem fognak 18 évesen kirepülni. És mi nem az elkeseredett család voltunk, akinek számos lombik után ez az utolsó esélye, mi jókedvűen mentünk oda, mert akkor még azt hittük, hogy lehet vér szerinti gyerekünk is. De mindenki nagyon segítőkész volt, és azóta is rengeteg segítséget kapunk, nem tapasztaltunk még hátrányt belőle, hogy sérült gyerekünk van.

Januárban jelentkeztünk, és márciusban megszületett a kisfiunk, május elején vihettük haza, mert addigra lett meg minden papírunk. Samu addig csecsemőotthonban volt. Közben megismerkedtünk Steinbach Évával, aki Down-szindrómás babáknak próbál meg szülőket szerezni, és tőle már tudtuk, hogy Samu megszületett.

Mennyit tudtok Samu hátteréről?

Titkos örökbefogadás volt, szülés után lemondtak róla. Értelmiségi szülei voltak, lombikbaba, nagyon várták őt, és a Down miatt mondtak le róla. Mi nagyon becsüljük őket, hogy ezt megtették, akkor ők ezzel a lehető legjobbat tették ennek a kisfiúnak. Mi nagyon hálásak vagyunk, hisz ő egy akart gyerek, gondolom, nagyon vigyáztak rá a terhesség alatt. De általánosságban egyébként az a szerencsésebb, ha a vér szerinti szülő nem akarja hazavinni a babát, akkor sem mond le egyből a gyermekről, hanem megpróbál neki családot keresni, vagy bárkit, aki tud ebben segíteni. Mert ha a gyerek bekerül a rendszerbe, ritka, hogy valaki pont Down-szindrómás gyerekért jelentkezzen.

A férjed könnyen elfogadta, hogy Down-babát vállaljatok?

Igen. Ő is elvégezte a szociálpedagógia szakot, és gyakorlaton foglalkozott a sérültekkel, nagyon tetszett neki ez a közeg. Az örökbefogadás ellen sem volt kifogása, a kezdőötlet enyém volt, de nem kellett győzködni.

És a tágabb családot?

Őket már igen. Az örökbefogadást is nehéz volt elfogadniuk, és azt is, hogy sérült gyerek lesz. Jöttek a szokásos ellenérvek: túl sokat vállalunk, mi lesz velünk, a sérült gyereket nevelő párok szétmennek, nem fogunk eljutni színházba, feláldozzuk magunkat, és ezt nem lenne szabad. Aztán Samu kiállta a próbát, most épp a férjem szüleinél nyaral, megszerették őt, csak előtte féltek az ismeretlentől.

Más volt egy baba, mint a Downos felnőttek?

Bennük én a babát látom, nem a Down-szindrómásat. Ők puha babák, mosolyognak, hozzájuk lehet bújni.

Hanga

A szülők ma gyakran versengenek, kinek a gyereke kezd előbb járni, beszélni, idegen nyelven tanulni…

Ebből igyekszem kimaradni. Persze figyeltem én is a gyerekeket Samu csoportjában, de akkora a Downosok között is a szórás, hogy nem azért fejlődik valaki jobban, mert a szülő többet foglalkozik vele. A mi fiunk mindent későn kezdett, és még nem beszél, ő nem olyan jó képességű. Viszont még a Downoknál is sokkal jobban tud szeretni, egy bohóc, van benne egy kis plusz. És ettől annyira sokat ad a környezetének, hogy senki sem kezdi méregetni, hogy ő miért nem rajzol az oviban, vagy miért nem néptáncol.

Mennyi fejlesztésre vitted?

A korai fejlesztőben járt Samunak fejlesztés, jártunk egyéni és csoportos foglalkozásra, úszni pedig egész pici kora óta. Most integrált oviba jár, ahol ép és sérült gyerekek együtt vannak, ott kapja meg a fejlesztést, emellett visszajárunk a korai fejlesztőbe, járunk úszni és zenélni. Hangával heti egy egyéni fejlesztésre és tornára járunk, itthon is napi 4-5-ször kellene tornáztatni, de sokszor nem fér bele, mert szinte egész nap alszik.

Igényelnek különleges felkészültséget ezek a gyerekek?

Szeretetet igényelnek és törődést. Hiába vagyok gyógypedagógus, én is ugyanúgy tanulom a többi anyukával együtt. Szerencsére van sok csoport, levelezőlista Downos szülőknek. Ez nekem az elején hihetetlen nagy segítség volt, eligazított a többi szülő, hogy milyen juttatások járnak, mit hogy kell intézni, ezt nem tudtam volna magamtól.

Sok Downos családot ismersz?

Igen, de odafigyelünk rá, hogy ne csak velük járjunk össze, Samunak vannak ép barátai is, és mindkét közegben jól érezzük magunkat. A Downos társaság kell, hogy lássunk a miénkhez hasonlót, és az épek is kellenek, mert annyira jó látni, hogy a gyerekeknek ez még mindegy, hogy sok barátja van az óvodában, segítenek neki a nagyok, nem hagyják ki semmiből.

A többi Downos anyuka milyen?

Az elején elkeseredettek, nem ezt tervezték. De amikor ezt feldolgozták, fantasztikus anyukák.

Mit szólnak hozzátok azok a családok, ahol ép gyerek van?

Szerencsénk van, mindenki jól fogadott, egy ismerősünk sem szakította meg emiatt velünk a kapcsolatot. Hozzánk csak kedves megjegyzések jutottak el.

Ha elmentek egy játszótérre, látják a többiek, hogy ő Downos?

Volt egy időszak, mikor már nagyon zavart, hogy a hároméves gyerekemre azt hitték, hogy ő egy cuki egyéves, mert jóval kisebb volt a koránál. Most is pici, kétéveseknek való ruhákat hord négyévesen. De általában jól fogadnak. Lehet, hogy általánosságban tragédiának tartják a Down-szindrómát, de rólunk nem ez jut eszükbe.

Az örökbefogadást mennyire kötitek a világ orrára?

Újabban nem annyira. Eleinte sok helyen elmondtuk, mert gondoltuk, hogy a jó példa hátha ragadós lesz, és ezzel segíthetünk. De sokszor elkezdtek hősnek tekinteni minket, amit nagyon utálunk a férjemmel. Mi nem vagyunk szentek. Nem azért fogadtunk örökbe két Downos gyereket, hogy őket megmentsük, hogy nekik ne kelljen intézetben felnőniük, hanem mert mi szerettük volna, hogy a családunk részei legyenek. Inkább önzők vagyunk, nekünk kellett a gyerek. De vannak helyzetek, amikor nem lehet nem elmondani, az emberek meg szokták kérdezni, hogy tudtuk-e a terhesség alatt, akkor muszáj bevallani. Az óvodai szülők viszont csak most tudták meg, hogy Samut örökbe fogadtuk, mikor megérkezett Hanga.

Az óvodába jól beilleszkedett Samu?

Igen, szeret járni. Előtte járt bölcsibe is.

Miket tud most Samu?

Egyedül fürdik, egyedül eszik, szobatiszta. Már tud játszani, autózik, gyurmázik, épít, firkálgat. Nagyon tud bohóckodni, nagyon kedves. Nem haragtartó. Ha a férjemmel mi kicsit hangosabban szólunk egymásnak, ő jön bocsánatot kérni.

Milyen iskolába fog majd járni?

Most úgy gondolom, hogy speciális iskolába, értelmi fogyatékosok számára. Az óvodánál nagyon tudatosan választottuk, hogy integrálóba járjon, ahol ép és sérült gyerekek vannak együtt. Az integráció is jó dolog, meg kell tanulnia együttműködni az épekkel, de egy nekik szóló iskola meg sokat tud adni a rájuk szabott módszerekkel.

Teljes életet tudtok élni Samuval?

Igen. Járunk kirándulni, gyerekprogramokra, nyaralni. Mint más családok.

Samu2

Ezekben a gyerekekben mikor tudatosodik, hogy ők mások?

Ez értelmi képességektől függ, bár az általam ismert felnőttek közül a többség nem volt ezzel tisztában, hogy ő más.

Az örökbefogadásról beszéltek?

Igen. De nem tudjuk, mennyit ért, hisz nem válaszol, nem kérdez.

Hogy jött a második gyerek gondolata?

Telt az idő, továbbra sem született gyerekünk. Steinbach Évának mondtuk, hogy ha nem jön vér szerinti, akkor még egy kislányt hazaviszünk, mert tesó kell. Az meg nekünk egyértelmű, hogy ha örökbefogadás, akkor Down-szindrómás legyen.

Miért?

Az első túl jól sikerült. Az is bennünk volt, hogy ha mi már nem leszünk, ők ketten mindig ott lesznek egymásnak, megnyugtat, hogy együtt lakhatnak majd. Tavasszal aztán mondtuk neki, hogy elkezdtünk kivizsgálásokra járni, hogy miért nem születik gyerekünk, és jövő év elején már keressen nyugodtan, addigra túlleszünk rajta. Ehhez képest már nyáron hívott Éva, hogy van egy kislány. Épp a férjem születésnapja volt, aki nagyon belelkesült. A szülők nyíltan akarták örökbe adni, azonban nekünk még semmilyen papírunk nem volt, még nem jelentkeztünk újra örökbefogadásra. A gyámhivatal javasolta a családbafogadást, mi vagyunk a kislány gyámjai, amíg a határozatunk elkészül, utána tudjuk örökbe fogadni. Ez pár hónap múlva várható. Hanga pár hétig nevelőszülőknél volt, onnan hoztuk el.

Mit tudtok a vér szerinti szülőkről?

Nagyon sajnáltam őket. Hanga szintén lombikbaba, egy hármasiker-terhességből. A szülők egy fiú mellé akartak kislányt, ezért vettek részt a lombikprogramban, amiből két kisfiú született, és Hanga, koraszülöttként. Ők egy nagyon kis faluban laktak, messze a fejlesztési lehetőségektől, és ezért inkább lemondtak róla, hogy nálunk jobb helye lesz.

Kapcsolatban vagytok?

Igen, telefonon és neten, mert nagyon messze laknak. Ez nagyon nehéz döntés volt nekik, de mindig azt éreztem, hogy a legjobbat akarták a kislánynak, és egy kis faluban, három másik gyerek mellett nem tudták volna megoldani.

Hanga jól vette a koraszülést?

Igen, nem lett nagy baja, csak a szíve nem olyan jó.

Mit szólt Samu?

Féltünk kicsit, mert Samu volt a család közepe, és minden úgy ment, ahogy ő kitalálta. Egy házban lakunk a szüleimmel, akik végképp kényeztetik, pont ezért is akartunk tesót. Kevés időnk volt felkészíteni, mert még nem terveztük, és a nagyszüleinél nyaralt, mikor megtudtuk a hírt. Hihetetlenül jól fogadta. Mindig felsorolja Hangát is a családtagok között, simogatja, eteti, fogja a cumisüveget, nagyon szereti, ha pelusozom, és elfogadja, hogy családtag. Persze féltékeny, de nem is ránk, elfogadta, hogy mi mindig kézben tartjuk Hangát, de ha vendég jön, akkor próbál hozzá odaférkőzni. De nem fejlődött vissza, nem pisil be.

Hanga élt kórházban, nevelőszülőknél, most nálatok. Látod rajta ennek lenyomatát?

Nem tudom, annyira pici még, és szinte egész nap alszik. Engem inkább az foglalkoztat, hogy neki volt két ikertesója, és hiányoznak-e neki. De igyekszünk sokat babusgatni őt.

Lesz még gyereketek?

Nem. Közben lezajlottak a kivizsgálások, kiderült, hogy nincs szervi bajunk, de most nem szeretnénk több gyereket, annyira kerek így a család. Úgy érzem, most mindenünk megvan.

Szerinted ki alkalmas arra, hogy egy Downos gyereket örökbe fogadjon?

Aki gyerek örökbefogadására alkalmas, az szerintem Downos gyerekére is, nem gondolom, hogy ez nagyobb felelősség lenne. Azzal számolni kell, hogy a fejlesztés nem opció, hanem szükségszerű, de egyébként bárkinek javaslom, mert nagyon sok szeretetet tudnak adni. Annak nem ajánlom, aki arra vágyik, hogy az övé legyen a legszebb, legügyesebb, legokosabb gyerek. De nincs akkora különbség, ez is és az is baba.

Fotók: Rostás Bianka, Divány



13 hátrány, amit az örökbefogadók elszenvednek

$
0
0

Különösen az idősebb gyereket örökbefogadók. Megvizsgáltam a magyar családtámogatási rendszert az örökbefogadók szemszögéből. A hazai családpolitika törekvése, hogy a családok vállaljanak minél több gyereket, minél kisebb korkülönbséggel, különösen a középosztálybeli, dolgozó szülők. A juttatásokból az a megközelítés olvasható ki, hogy a gyerek érkezésekor kapnak nagyobb segítséget a szülők, és ahogy nő a gyerek, lépcsőzetesen csökken a támogatás. Az örökbefogadott gyerek után ugyanazok a juttatások járnak, mint az azonos korú vér szerinti után, viszont a törvényalkotók több ponton elfeledkeztek arról, hogy örökbefogadással csecsemőnél idősebb gyerek, vagy épp egyszerre több, különböző korú testvér is érkezhet a családba. Holott pont az idősebb gyerekeknek nehezebb szülőket találni, az ő örökbefogadásukat jobban kellene ösztönözni. Az anyagiak mellett néhány egyéb hátrányt is találtam. (Itt található Angéla összefoglalása az örökbefogadóknak járó juttatásokról.)

Kép-089

  1. Aki kétévesnél idősebb gyereket visz haza, csak a havi 28.500 forintos gyesre jogosult, a gyerek hároméves koráig. A 3 évesnél idősebb gyereknél pedig csak fél évig jár az örökbefogadói gyes, ugyanilyen összegben. Ebből a legtöbb család nem tud megélni, nem engedhetik meg maguknak, hogy otthon maradjanak a gyerekkel.
  2. Míg a sima gyes, sőt már a gyed mellett korlátlanul lehet dolgozni a gyerek egyéves korától (jövőre, egyes bejelentések szerint már talán féléves kortól), az örökbefogadói gyes mellett csak heti 30 órában, még otthon is. (Nem az örökbefogadókkal akarnak kitolni, azelőtt a sima gyesnél is így volt, azt a korlátozást megszüntették, az örökbefogadókról elfeledkeztek.)
  3. Az örökbefogadói gyes alatti fizetés nélküli szabadság nem minősül munkában töltött időnek, ha később felmondanak a szülőnek, ezen időszak nem számít bele a felmondási időbe és végkielégítésbe, szemben a három éves kor alatti fizetés nélküli szabadsággal. Kisebb gyerekkel az otthonlét első fél évére jár szabadság is, háromévesnél idősebbnél nem.
  4. Gyerekszülésnél jár öt nap apai pótszabadság, újszülöttnél idősebb gyerek örökbefogadásánál nem.
  5. Az egyszeri anyasági támogatás (64 ezer forint) csak félévesnél fiatalabb gyerek örökbefogadása esetén jár, holott idősebb bébinél is van számos kiadása a családoknak.
  6. Aki egyévesnél idősebb babát fogad örökbe, és dolgozna a gyed mellett, az első 60 napra nem kap gyedet. (Megint nem a dolgozó örökbefogadókkal akartak kitolni, hanem azokkal a családokkal, ahol a magasabb keresetű apa igényli a gyedet, de az anya van otthon a gyerekkel. Ez a szabály szerencsére jövőre megszűnik.)
  7. Sok helyi önkormányzat ad életkezdési támogatást a helyben élő újszülötteknek (pár tízezer forintot), de idősebb gyerek örökbefogadására ez általában nem érvényes.
  8. Idősebb gyereknek kötelező rögtön óvodába, iskolába járnia, holott nagyon jó lenne pár hónapot előbb otthon tölteni, míg összekovácsolódik az új család.
  9. A terhes és az asszisztált reprodukcióban részt vevő nők munkajogi védettség alatt állnak (azaz nem lehet nekik felmondani), az örökbefogadásra várakozók nem, még a barátkozás ideje alatt sem.
  10. Bár a törvény szerint az örökbefogadás tényét csak a gyámhatóság tarthatja nyilván, még mindig sok hivatalban és nyomtatványon rákérdeznek, jogtalanul, hogy vér szerinti vagy örökbefogadott-e a gyerek.
  11. Titkos örökbefogadáskor a gyerek új Taj-számot kap, a régit zárolják, nem elérhetőek a régebbi orvosi leletei. Az állami gondozásban töltött időről átadják az orvosi dokumentumokat az örökbefogadónak, de ha élt korábban a gyerek a vér szerinti szülőknél is, vagy többször ki- és bekerült a rendszerbe, akkor ez jócskán hiányos lehet. Az adatvédelmi biztos már tíz éve jogszabály-módosítást javasolt a témában, ez azóta sem történt meg.
  12. Orvosi, pedagógiai, szakértői véleményre csak a szülők kérésére kerülhetne rá, hogy a gyerek örökbefogadott, ám ezt nem feltétlenül tartják be.
  13. Az utolsó, 2011-es népszámláláson az örökbefogadott gyereket nem az örökbefogadó, hanem az örökbeadó családnak kellett volna bevallani. Ez a jogi aggályok mellett az örökbefogadás jelenségének teljes félreértését tükrözi.

Kihagytam valamit?


„Szeretnénk úgy felnevelni őket, hogy mindhárman egyformán testvérnek érezzék magukat”

$
0
0

Három testvér, kis korkülönbséggel, akik közül ketten vér szerinti testvérek. Siklósné Pechan Szilvia és férje, Róbert gyerekei újszülöttként, nyílt örökbefogadással érkeztek. Szilvia mesél a gyors családbővülésről, és a nyüzsgő család mindennapjairól.

– Hogy néz ki a családod?

– Hegedűtanár vagyok, Robival 2007-ben kötöttünk házasságot. Három örökbefogadott gyermekünk van, Ádám öt és fél, Máté három, Eszter másfél éves. Mindhármukat nyílt örökbefogadással fogadtuk örökbe, Ádámot a Bölcső Alapítvány segítségével, Mátét és Esztert, akik vér szerinti testvérek, az Együtt az Életért Egyesületnél.

SZR2

– Milyen út vezetett az örökbefogadásig? 

– Robival mindketten többgyermekes családban nőhettünk fel, így természetes volt, hogy mi is több gyermekre vágytunk. Mivel autoimmun beteg vagyok, arra számítottam, hogy esetleg nehezebb lesz egy kisbaba kihordása, de arra a legrosszabb álmaimban sem gondoltam, hogy már a gyermek megfoganása nehézségekbe fog ütközni. Aztán amikor a házasságkötésünk után egy évvel még mindig nem jelentkezett a baba, elmentem orvoshoz. A kivizsgálás során kaptam egy tüszőrepesztő injekciót, aminek következtében fellángolt a betegségem. Nem tudtam folytatni a kivizsgálásokat, fájtak az izmaim, nehezen mozogtam. A petevezetékek átjárhatósági vizsgálatát a magas vérsüllyedési értékek miatt nem végezték el. Közben teltek a hónapok. A testvéremék is örökbefogadó szülők, ezért lassan mi is elkezdtünk gondolkodni ezen a lehetőségen is. Tudtuk, hogy ha ezt az utat választjuk, elképzelhető, hogy éveket kell majd várnunk. Én 33 éves voltam, amikor összeházasodtunk. Így – bár a reményt, hogy képes leszek valaha szülni, nem adtuk fel – belevágtunk a végtelen hosszúnak tűnő procedúrába.

– Nehéz volt meghozni a döntést?

– Azt a döntést, hogy indítsuk el az örökbefogadási eljárást, nem volt nehéz meghozni, részben azért, mert láttunk a családunkban erre nagyon pozitív példát. A másik az, hogy én mindig is nagyon szerettem a gyerekeket. Maga az  tudat,  hogy egy másik emberpár gyermekét fogom esetleg felnevelni, nem okozott problémát. Saját magam elfogadásával viszont nagyon megküzdöttem. Nehéz volt elengednem azt, hogy a női lét egy nagyon fontos szakaszán nem fogok soha átmenni, nem fogok gyereket várni. Nehézség volt az is, hogy gyakorlatilag soha nem lett kimondva, orvosilag nem lett megállapítva, hogy nem lehet gyermekem. Ezért a remény mindig is ott maradt a levegőben, a hátsó gondolataimban. Éppen ezért már rég benne jártunk az örökbefogadási folyamatban, amikor végre érzelmileg is el tudtam engedni a szülés gondolatát. Ebben segített az is, hogy egy vérvétel kimutatta, hogy a véremben van valami, amitől a baba szívbeteg lehet. Na ez volt az a pont, amikor azt éreztem, ezt már nem szabad tovább erőltetni. Már azzal is veszélyeztetem az egészségemet, hogy egyáltalán összehozzák a babát, emellett még esély van arra is, hogy betegen szülessen. Arról nem is beszélve, hogy ezt a gyereket fel is kellene nevelni, az apa mellett szüksége van egy életerős, a lehetőségekhez képest egészségileg rendben lévő anyára is.

– A férjed is könnyen beleegyezett?

– Hála Istennek Robi ebben a folyamatban mindvégig mellettem állt, az első perctől kezdve elfogadó volt az örökbefogadással kapcsolatban. Sőt, ő szinte még gyorsabban el tudta fogadni ezt a helyzetet, mint én.

– Milyen gyereket kértetek?

– Másfél évesnél fiatalabb, magyar, egészséges, vagy kisebb korrigálható betegséggel született babát kértünk, a neme számunkra mindegy volt.

– Mennyit vártatok?

– A határozatot 2009 nyarán kaptuk meg, amivel rögtön jelentkeztünk is a Bölcső Alapítványhoz. Ádámot 2010. március 1-jén fogadhattuk örökbe, így a többéves várakozás helyett nekünk 7-8 hónapot kellett csak várnunk. Kicsit olyan volt ez, hogy amikor teljesen el tudtam engedni a vér szerinti gyermek vágyát, és érzelmileg, ésszel és teljes lényemmel az örökbefogadás felé tudtam fordulni, a Jóisten válaszolt nekünk: Igen, ez lesz a ti utatok.

– Hogy zajlott Ádám érkezése?

– Viharos sebességgel. A Bölcső Alapítványnál Budavári Zita próbál a gyermekükről lemondó anyukáknak azzal segíteni, hogy a szülés után hagy pár napot számukra, amíg újra átgondolhatják döntésüket. Az anyukák így a szülésen túl, a kórházból kijőve, kicsit visszarázódva a mindennapi életbe adják meg a végső választ. Zita ekkor szokta csak felhívni a leendő örökbefogadó szülőket. Így történt ez a mi esetünkben is. Ádám kilencnapos volt, amikor egy pénteki napon megcsörrent a telefon. Este hosszan beszélgettünk Zitával, ekkor tudtuk meg az anyuka történetét, hogy kisfiú született, a baba nevét, súlyát, hosszát. Mondanom sem kell, aznap éjszaka nem sokat aludtunk, hajnalban már úton voltunk Budapestre. Sajnos Zita akkor éppen az influenzával küzdött, így egyedül mentünk be a Szent István kórházba. Ott nagyon kedvesek voltak, rögtön megfoghattuk, etethettük Ádámot, elkezdődött az ismerkedés. Zitával többször beszéltünk telefonon, még így is nagyon sokat tudott segíteni nekünk. Hétfőn délután már a gyámhivatalban intéztük a papírokat, kedden kora délután pedig elindultunk haza Budapestről, immáron egy új családként, Ádámmal együtt. Mire hazaértünk, a családom feldíszítette a lakást, idevarázsoltak egy kiságyat, egy pelenkázót és egy kiskádat. Csodálatos érzés volt így belépni az otthonunkba.

– Milyen volt a találkozás a vér szerinti anyával?

– Az anyukával a gyámhivatali eljárás előtt találkoztunk a Bölcső Alapítvány irodájában. Nagyon szimpatikus, halk szavú lány volt. Nyilván ő is izgult és mi is nagyon. Zita segített a beszélgetésben. A hivatalos lemondás után zokogni kezdett, amit elég rossz volt látni, átérezni a fájdalmát. Ami nekünk hatalmas öröm volt, az neki hatalmas fájdalom, még akkor is, ha annak, hogy lemondott a babáról, megvoltak a maga okai. Olyan jó volna tudni azt, hogy azóta rendeződött az élete, hogy boldog…

Sacchetto-Viktória

– Milyen volt a semmiből szülővé válni?

– Életem egyik legszebb és legizgalmasabb időszaka volt. A váltás a munkából az anyukalétbe gyors volt és éles. A munkahelyemen kisebb vezetői beosztásban voltam, emellett éppen egy megyei versenyre készítettem fel egy növendékemet, amely az Ádám hazaérkezése utáni napon volt. De ezt mind azonnal és rögtön sikerült félretenni, hiszen erre vártam már hónapok óta. A várakozásban nagy segítség volt, hogy az Ágacska Alapítványnál részt vehettünk a várakozóknak meghirdetett Gyermekre várva csoportban. Jó volt havonta találkozni, beszélgetni hasonló élethelyzetben lévő párokkal, segített “szinten tartani” a várakozást, a készséget egy gyermek befogadására, illetve még jobban felkészülni a baba érkezése utáni időszakra. Úgy gondolom, talán emiatt is könnyebb volt azonnal belehelyezkedni az anyai szerepbe. Persze maga az anyává érés egy hosszabb időszakot ölelt fel. A másfajta fizikai terhelés, az éjszakai folyamatos készenléti állapot és az örökbefogadás körüli izgalmak miatt nagyon fáradt voltam. Ugyanakkor hatalmas erőt adtak az ujjongó baráti, rokoni telefonok, gratulációk. Nagyon-nagyon sokan velünk örültek és egy-egy ilyen beszélgetés hatalmas energiát adott. Persze szokatlan volt a hirtelen bezártság, hiszen az addigi szaladgálós élet után Ádámmal még pár hétig nem lehetett lemenni, ráadásul elég hűvös, szeles idő is volt akkor. Aztán eljött az első séta ideje, kicsit izgulva, de nagyon büszkén sétálgattam az utcán. Még most is melegség tölti el a szívemet, ahogy ezekre a napokra gondolok.

– Hogy jött a testvér ötlete? 

– Már amikor a közös életünket tervezgettük, sokat beszélgettünk arról, hogy nagy családot szeretnénk három-négy gyerekkel. Amikor Ádám másfél éves volt, elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy megszerezzük a határozatot egy második gyermek örökbefogadására. Ádámot is bevontuk a várakozásba, minden este vele együtt imádkoztunk, hogy ha a Jóisten tervében is benne van, adja meg számunkra a második gyermeket.

– Hogy zajlott a találkozás Máté és Eszter mamájával? 

– Nyolc hónapos várandós volt akkor a mamájuk, amikor az Együtt az Életért Egyesület munkatársa felhívott bennünket Máté világra készülődésének hírével. Rá egy hétre találkoztunk vele és az apával a saját otthonukban. Számunkra megrázó volt ennyire testközelből találkozni a mélyszegénységgel. Egy 15 négyzetméteres kalyibában laknak egy hegyen, ahová már az autó sem tud eljutni, és a víz nincs bevezetve. Máté azért született otthon, mert a mentő egyszerűen nem talált oda a lakáshoz. Eszter is otthon született, de ő azért, mert annyira gyorsan kicsúszott az anyából, amikor ő éppen az udvari wc-re ment, hogy esély nem volt arra, hogy a mentő kiérkezzen. De mikor az anyával beszélgettünk, nem éreztük, hogy ettől a helyzettől, a nincstelenségtől ő össze lenne törve, még így is derűs tudott lenni. A szülők nyitottak és nagyon határozottak voltak az örökbeadással kapcsolatban. Még azt is megkérdezték, milyen nevet szeretnénk majd adni a babának. Ha elakadt a beszélgetés, Ildi, az egyesület munkatársa segített továbbmenni.

– Alig másfél évvel később érkezett Eszter. Evidens volt, hogy őt is vállaljátok?

– Igen, hiszen pont azelőtt egy-két hónappal kaptuk meg a határozatot egy harmadik gyermek örökbefogadására, mikor szóltak nekünk, hogy Máténak vér szerinti testvére fog születni. Mondjuk valahogy az nem fordult meg a fejünkben, hogy ez a harmadik gyerek Máté húga lesz.

– És ha születne még egy tesójuk? 

– Igen, ezt a kérdést sokan felteszik nekünk. Nos, negyedik gyermekre nem szereztünk határozatot. De ez nem jelenti azt, hogy ha Eszteréknek születne egy újabb testvére, akkor nemet mondanánk rá. Persze, azért a sort nem lehet végtelenségig folytatni. Az anyuka  elmúlt negyven, így az idő múlásával azért ennek valószínűsége csökkenni fog.

Eszterrel már volt „hat hét”, amíg a szülőanya meggondolhatja magát. Féltetek a visszalépéstől?

– Nem, több dolog miatt is. Egyrészt Máté esetében a szülők már végigjárták ezt a folyamatot, így tudták pontosan, mit csinálnak. Másrészt az is látszott, hogy ahol még mindig laknak a vér szerinti szülők, oda nem fogják kiadni  a gyermeket. Emellett amikor kiderült, hogy újra babát vár és hogy őróla is le fog mondani, az anyuka külön kérte, hogy nekünk szóljanak, bennünket kérdezzenek meg, vállaljuk-e Esztert is. Amikor Eszter miatt újra találkoztunk az anyával, egyáltalán nem kérdezett Mátéról. Ő sokat mesélt Máté és Eszter vér szerinti testvéréről, akit az apával együtt nevelnek, de Mátéról semmit nem kérdezett.

10487593_218779651787616_4828605531664778458_n

– Hogy viszonyulnak egymáshoz a gyerekek?

Nem mondom, hogy nincs néha testvérféltékenység köztük, de szerintem nagyon jó testvérek. Ádám, mint fiú, jól el tud játszani Mátéval, és mint idősebb gyerek, atyáskodó tud lenni Eszterrel. Máté nagyon felnéz Ádámra, Eszterrel  pedig – mivel korban közelebb van hozzá – jól tud huncutkodni. Eszter, mint harmadik, utánozza a fiúkat, mindenben benne van és a kellő rafináltsága is megvan hozzá, hogy elérje a céljait.

– Gyors sebességgel lettetek nagycsalád. Hogy bírjátok a strapát?

– Úgy érzem, mára már egész jól belerázódtunk, összeszoktunk. Ahogy nőtt a gyerekszám, Robi úgy vált egyre jobban apukává. Egyre többet segít nekem, sokkal jobban ráérez, mikor miben tud nagyon segíteni. Ahogy telik az idő, úgy mutatkozik meg a gyerekek egyénisége is, így jobban tudjuk, melyik gyermekünknek mi a szeretetnyelve, mivel tudunk neki örömet okozni, mivel tudjuk a hisztiket kezelni, mivel tudjuk megvigasztalni. Az elmúlt hónapokban kialakult a napi ritmus is, így jobban tudunk tervezni is. Például egyre többször vagyunk képesek odaérni valahova időben, egyre rutinosabban pakolunk össze egy-egy utazás előtt. Persze, nem mondom, hogy nem esne jól néha egy több napos kikapcsolódás, de azt is gyanítom, hogy egy-két nap után már nagyon hiányoznának a gyerekek.

– Volt egy időszak, mikor “az egyik kicsi, a másik pici, a harmadik icipici” volt. Ezt hogy lehet ép ésszel kibírni?

– Nem volt könnyű időszak és azért most sem mindig sétagalopp. El kellett engedni néhány dolgot, sokszor kellett átírni az elgondolásomat. Ilyen például a tiszta lakás, a gyönyörű rend, a nyugodt, szaladgálásmentes étkezések, az olvasás. Próbáltam mindig az adott napra, órára koncentrálni, vagy éppen arra, hogy most ne azon járjon az agyam, hogy például el kellene mosogatni, hanem azon, hogy játsszak egy jót a fiúkkal. Most ennek az időszaka van, volt, s még ha nagyon fárasztó is, tudom, hogy megéri és tudom, hogy ez az időszak sohasem fog visszajönni. Ezért igyekeztem és igyekszem a sok nehézség között meglátni és átélni az örömteli pillanatokat. Persze Robi támogatása és jelenléte mindehhez elengedhetetlen. Nélküle nem tudom, hogy bírnám.

Emellett sok támogatást kaptunk a szüleinktől is. Robi szülei tőlünk ugyan 80 kilométerre laknak, így a napi segítség onnan nehezen megoldható, de amiben tudnak, abban maximálisan segítenek. Az én szüleim pár utcányira laknak tőlünk, ami nagy kincs.

– Mit szólt a család, a tágabb környezet az örökbefogadáshoz?

– Nekünk ezzel kapcsolatban csak pozitív tapasztalataink vannak. A családunk abszolút elfogadó volt, a tágabb környezettől sem kaptunk ezzel kapcsolatban kritikát. Olyannal viszont találkoztam, aki felháborodott azon, hogy nekünk már három örökbefogadott gyerekünk is van, amikor az ő rokona már évek óta vár. Akkor enyhült csak meg, amikor kiderült számára, hogy Máté és Eszter vér szerinti testvérek.

– Mindhárom alkalommal valóban keveset, alig egy évet vártatok, újszülöttre. Hogy lehetséges ez? 

– Igen, ez a kérdés sokakban felmerül, és ahogy elmesélem a történetünket, gyakran én is rácsodálkozom erre. A Bölcső Alapítványnál köztudott, hogy nincs sorrend. Amikor meglett a határozat, mi rögtön jelentkeztünk a Bölcsőnél, aztán elkezdtünk járni az Ágacska Gyermekre várva csoportjába. Itt sikerült találkoznunk Budavári Zitával, aztán később egy másfajta csoportos beszélgetésen is találkoztunk vele. Aztán egyszer csak csörgött a telefon…

Az Együtt az Életért Egyesülethez nem a második határozat kézhezvételekor jelentkeztünk, hanem már sokkal előbb. Úgymond sorban álltunk a várakozó listán. Máté szülőanyjának pedig voltak elképzelései, milyen családba kerüljön a születendő gyermek és mi beleillettünk ebbe a képbe. Ezen kritériumok miatt ugrottunk Máté esetében a többedik helyről az elsőre.

– Kinek mondjátok el? Iskola, óvoda, szomszédok, baráti kör? 

– A közelebbi ismeretségi kör, illetve a szomszédok rögtön az első perctől kezdve tudják az örökbefogadást. Az óvodában Ádámnál vártunk pár hónapot, amíg megismerik az ő személyiségét és csak azután mondtuk meg. Máté ugyanabba a vegyes életkorú csoportba jár, ahová Ádám, így róla már eleve tudták az óvónők, de nem tapasztaltunk semmi negatív dolgot. Így szeretnénk majd az iskolában is. Szeretnénk, ha előbb megismernék Ádámot mindenféle háttérinformáció nélkül, aztán egy közvetlenebb beszélgetésnél, mondjuk családlátogatás alkalmával elmondjuk a tanár néniknek is. De mindez helyzet és körülményfüggő is lesz majd mindhárom gyermek esetében.

– A gyerekekkel beszélgettek az örökbefogadásról?

– Igen. Az ágacskás kötelező tanfolyamon azt nagyon jól átadták nekünk, hogy fontos erről beszélgetni a gyerekekkel. Arra ösztönöztek bennünket, hogy már a pár hónapos csecsemőnek kezdjük el mondani, hogy örökbe fogadtuk. Ami látszólag nagyon egyszerű, de valójában az első ilyen jellegű mondatokat még egy csecsemőnek sem könnyű elmondani. Emlékszem Ádámnál, pedig akkor ő még csak kéthónapos volt, bizony elszorult a torkom, amikor legelőször szemébe néztem és azt mondtam neki: Ádám, mi téged örökbe fogadtunk azért, hogy örökre szerethessünk téged.

Emellett igyekszünk kapcsolatban lenni más örökbefogadó családokkal, ahol a gyerekeink találkozhatnak más örökbefogadott gyerekekkel. A Bölcső Alapítvány minden augusztusban rendez egy találkozót Ráckevén, az Együtt az Életért tavasszal. Kialakult egy baráti társaságunk is azokból a családokból, akik annak idején szintén a várakozók  tanfolyamán vettek részt az Ágacskánál. Ezekkel a családokkal minden nyáron együtt töltünk két-három napot, valamint évente egyszer-kétszer összejövünk egy délutánra valamelyikünk otthonába. Az Ágacska Alapítvány néhány éve a városunkban is működik, így az általuk szervezett programokon is igyekszünk részt venni.

– Mi volt más, mint amit vártál?

– Meglepetést Ádám zeneszeretete okozott. Amikor az örökbefogadást választottuk, akkor arra gondoltam, lehet, hogy el kell engednem azt a vágyamat, hogy a gyerekem zeneiskolába járjon majd, mert lehet, hogy nem lesz jó hallása, ritmusérzéke. Ezzel szemben Ádám nagyon pici kora óta szereti a zenét, itthon sokat énekel, azt játssza, hogy gitározik, furulyázik, csellózik és jó hallása, ritmusérzéke van, és már jár a zeneiskolába, zeneoviba.

Máté pedig rendkívül gyors, mozgékony és hatalmas akarata van. Szoktam mondani, hogy valójában nem három, hanem négy gyermekünk van Igazából az első két – két és fél év volt a legnehezebb. Négy-öt hónapos korától sikított, néha még ma is, ha valami nem tetszik neki. 120 százalékos figyelmet igényelt, különösen szabadtéren. Most már sok mindent jobban megért, ha elfogadta, akkor betartja a szabályokat, sokkal kezelhetőbb, mint volt. A kapcsolatunk nagyon sokat javult, nagyon sok szeretetet sugároz vissza. A legnehezebb számomra, hogy amit elképzelek, azt ne erőltessem rá a gyerekre, hagyjam meg a szabadságát, ha ő valamit nem akar, ne csinálja. Azt, hogy elengedjem az elvárásaimat feléjük. De ezen folyamatosan dolgozom és szerintem jól haladok benne.

SzR

– Próbálsz-e igazságos lenni, nem érzed-e, hogy Máté több figyelmet csikar ki magának, mint a többiek? Okoz ez feszültséget a gyerekek között?

– Próbálok egyensúlyozni a három között. Bár mostanában azért Mátéval sokkal könnyebb. Még mindig nagyon mozgékony, de ahogy okosodik, a szabályokat egyre jobban betartja, például megáll a járda szélén, ha megbeszéljük, meddig mehet előre biciklivel, az adott ponton megáll, játék után többször elpakol magától. Egyébként szerencsére nem vagyok az az aggódós anyuka (ha ilyen lennék, már teljesen megőszültem volna), így többet megengedek Máténak a játszótéren is. Emellett viszont nagyon önálló, ami sokat segít nekem. Ádám egy teljesen más világ. Óriási igénye van a mesére, a beszélgetésre, a testi kontaktusra. Ezekkel az ő szeretettankját könnyű feltölteni például a délutáni alvások idején, amikor a kicsik alszanak és ő nem. Eszter énje most kezd megmutatkozni és azt kell mondjam, nem kell őt félteni. Kellően okos, határozott és rafinált ahhoz, hogy kenterbe verje a fiúkat és mindezt olyan bájjal teszi, hogy elolvad tőle az ember. Még csak pár szót mond, de azzal a pár szóval eligazítja az egész családot.

– Kapcsolatban vagytok a vér szerinti családokkal?

– Nem, nem tartjuk a kapcsolatot egyik szülővel sem. Máté születésekor az anya azt kérte, küldjünk évente egy képet Mátéról. Ez meg is történik, most már Eszterrel együtt, de ez is csak közvetett úton, az egyesület munkatársán keresztül.

– Hangsúlyozzátok, hogy a két kicsi vér szerinti testvér?

– Miután Esztert hazahoztuk, az ismerősök egy-egy találkozásnál sokszor figyelték, mennyire hasonlít a két vér szerinti testvér egymásra. Ez engem nagyon zavart, főleg Ádám miatt, ezért próbáltam elkerülni. Aztán az Ágacskánál voltunk utánkövetésen és ott kérdeztek rá, Ádám mennyire van tisztában azzal a ténnyel, hogy Máté és Eszter vér szerinti testvérek. Javasolták, hogy beszélgessünk vele erről. Azóta néha beszélünk róla, de láthatólag ez nem zavarja Ádámot. Szeretném, ha úgy tudnánk őket felnevelni, hogy mindhárman egyformán testvérnek érezzék magukat. Ebből a szempontból szerencsés, hogy Ádám és Máté fiú, és Eszter a kislány. Egyébként nem egyszer fordult már elő, hogy Ádámot és Mátét ikreknek nézték.

Szilviáék a gyerekekről nem akartak közzétenni képeket.


Megbukni az alkalmasságin

$
0
0

Kedvelt tévhit: milyen nehéz az örökbefogadási alkalmassági vizsgálat, és mennyien megbuknak. Ezt ma kicsit árnyaljuk.

Az utóbbi években általában 1100-1200 alkalmassági határozatot adtak ki (a házaspárokat egyben számolom), és évi 5-20 személy vagy pár kapott alkalmatlanságot, alig 1-2 százalék. Ez nem hangzik vészesnek, de a kettő között van egy vastag szürke sáv. A Tegyesznél örökbefogadásra jelentkezők 10-20 százaléka magától „lemorzsolódik” még a határozat megszerzése előtt. Közülük van, aki magától rájön, nem neki való az örökbefogadás, vagy olyan gyereket úgyse kap, amilyet elképzelt, a tanfolyam veszi el a kedvét, vagy éppen megijed attól, hogy pszichológus vizsgálja vagy háziorvosi és jövedelemigazolás kell. A csapat másik felének a szakemberek jelzik, hogy nem kellene erőltetni ezt a dolgot, mert jó eséllyel nem kap határozatot. Az örökbefogadás feltételeit itt foglaltam össze. Van néhány helyzet, amit a törvény is kizár (nem cselekvőképes az illető, vagy él állami gondozásban gyereke), de meglepően kevés az eleve kizáró ok, a többit mérlegelik. Az alkalmassághoz vizsgálják a jelentkező egészségét, személyiségét, lakását, jövedelmét, élethelyzetét, hozzáállását az örökbefogadáshoz, ezek mindegyikén meg is lehet bukni. Ezekben nincs megszabva, hány forinttól/négyzetmétertől lehet örökbe fogadni, a szakemberek értékelésén múlik.

varga_mihaly_15eves_igazgyongy_ami

Ha a Tegyesz javaslata az alkalmasságra nemleges, akkor ezt ismertetni kell a jelentkezővel. Ilyenkor már nem is mehet felkészítő tanfolyamra a páciens. Két lehetősége van:

  • vagy magától kiszáll, visszavonja a kérelmét, ekkor bármikor indíthat újabb eljárást.
  • vagy kéri a javaslat továbbítását a gyámhivatalnak. Ekkor a gyámhivatal felülvizsgálhatja az alkalmatlanságot, ehhez újabb szakértőket vonhat be, például pszichológust. Ennek a költsége a jelentkezőt terheli.

A törvény lehetővé teszi, hogy a gyámhivatal akkor is alkalmassá nyilvánítsa az örökbefogadásra jelentkezőt, ha a Tegyesz ezt nem javasolta. A továbbjutók felének ez sikerül. Ekkor a jelentkező utólag pótolja a tanfolyamot, és alkalmas. (Az más kérdés, hogy ezek után fog-e kapni gyereket. A Tegyesztől valószínűleg nem, de máshonnan kaphat, hisz érvényes a határozata.)

Ha a gyámhivatal is alkalmatlannak találta, akkor ezt egy alkalmatlansági határozatba foglalják, és a jogerőre emelkedés után egy éven belül nem jelentkezhet újra. Ez az évi 5-20 eset, amiről a statisztika szól. Még ezután is lehet másodfokon fellebbezni, majd bíróságon megtámadni a döntést.

Az is előfordulhat, hogy a Tegyesz alkalmasnak találja az illetőt, de a gyámhivatalnak szemet szúr valami, és alkalmatlanságot javasol. A jogorvoslat akkor ugyanaz, mint fent.

A gyámhivatalnál akkor is kérhet felülvizsgálatot az ügyfél, ha a Tegyesz alkalmasságra javasolta, de nem pont olyan korú, nemű, számú gyerek örökbefogadására, mint ő szerette volna.

Megbukni várakozás közben is lehet, ugyanis minden fontosabb változást be kell jelenteni (betegség, válás, külföldre költözés, gyerek születése, ezeket majd egy másik posztban részletezni fogom). Ilyenkor a gyámhivatal felülvizsgálja az alkalmasságot, és ha olyan a változás, ami nem teszi lehetővé a kiskorú nevelését a továbbiakban, akkor alkalmatlanságot állapít meg.

Mint látható, elég sok jogorvoslati lehetőség van a rendszerben. Én nem ismerek senkit, akit hivatalosan alkalmatlanná nyilvánítottak volna. (Olyat igen, aki magától kiszállt.) Ha ez fenyeget, meggondolandó, hogy a jogorvoslati utakat érdemes-e végigjárni, vagy inkább kicsit kiszállni a folyamatból, és dolgozni azon az életterületen, ami miatt nem ajánlják az örökbefogadást.

A határozatot sikeresen megszerzők se fogadnak mind örökbe, nagyjából a harmaduk a várakozás közben valamikor meggondolja magát, vagy másképp alakul az élete.


Örökbefogadás az Egyesült Államokban

$
0
0

Ma az amerikai rendszert mutatom be madártávlatból. Az USA az örökbefogadásban is nagyhatalom, 2 millió örökbefogadott gyerek él az országban, lakói több gyereket fogadnak örökbe évente, mint a világ összes többi része együttvéve. Dolgozatom írásos forrásokon alapul, akinek személyes tapasztalata van, ossza meg bátran! Az egyes államok szabályozásában nagy különbségek lehetnek, de igyekeztem nagy vonalakban összefoglalni a közös pontokat.

Amerikában az örökbefogadásnak három fő típusa van.

Újszülöttek belföldi örökbefogadása (domestic adoption). Itt a gyermekről (szinte mindig újszülöttről) a vér szerinti szülők mondanak le, és döntik el, hova kerül. Ezzel a módszerrel lehet egészséges kisbabákhoz jutni, akiknek az orvosi, családi hátteréről is megvan minden információ, és értelemszerűen ezzel a megoldással szenvedi el a legkevesebb traumát a gyermek. Közvetíthet ügynökség a felek között (agency adoption), de az örökbefogadók maguk is kereshetnek terhes nőt (private adoption), néhány államban ügyvédek is közvetíthetnek. Itt lehet nézegetni hirdetéseket, ahol a leendő örökbefogadók próbálják szimpatikusan bemutatni magukat. Ismétlem, az örökbeadók válogathatnak, meg is teszik, itt látható egy ügynökség felsorolása az épp várandós szülőanyákról, akik mindenféle elképzelést megfogalmaznak, milyen családot akarnak a gyereknek. (Keresztény családot, fekete családot, katolikus, vidéki, nemdohányzó családot négyévesnél idősebb gyerekkel… olyan családot, akik engedik látogatni a gyereket…)

Örökbefogadásra várakozó házaspárok hirdetései

Örökbefogadásra várakozó házaspárok hirdetései az Adoption.com weboldalon

Évente 18 ezer ilyen örökbefogadás történik, a szám lassan csökkent, négy évtizede még 49 ezer volt. Ez őrült nagy szám, ha leosztjuk Amerika népességével, akkor is arányaiban több mint kétszer annyi újszülöttről mondanak le, mint Magyarországon. Tegyük hozzá, hogy az amerikai iskolák harmadában a szexuális felvilágosítás arra összpontosít, hogy maradjanak szüzek a diákok, az abortuszhoz való hozzáférés sok helyen nehézkes, vagy vallási okokból nem élnek vele. Az örökbeadók többnyire egyedülálló nők, akik vagy nagyon fiatalok (negyedük tinédzser!), vagy már nevelnek egyedül egy vagy több gyereket. Gyakran konzervatív környezetben élnek, amely nem fogadja el a házasságon kívüli gyerekvállalást. A nemi erőszakkal fogant gyerek, a nehéz szociális körülmények illetve a magzat sérültsége is az örökbeadáshoz vezető okok lehetnek.

Az ügyletek több mint fele nyílt örökbefogadás, ahol a felek találkoznak, és gyakran abban is megállapodnak, hogy később hogy fogják tartani a kapcsolatot. Sok szülőanya úgy keres családot, hogy előre kiköti, milyen kapcsolattartást szeretne majd, például hogy évi egy látogatás költségét állják neki az örökbefogadók. De éppen lehet titkos is az ügylet, bár a nyílt örökbefogadás egyre terjed. A terhesség alatti orvosi költségeket gyakran az örökbefogadók fizetik. Államonként változó ideig (pár hétig) a szülőanya visszaléphet az örökbeadás után. Az örökbefogadók családi állapotára nincs megkötés, de a szülőanyák többnyire előnyben részesítik a „nem túl fiatal, nem túl idős” házaspárokat, gyerek nélkül vagy kevés gyerekkel. Az örökbefogadás költsége átlagosan 20-40 ezer dollár (5,5-11 millió forint), de ennél több is lehet, ha egy örökbefogadónak „pechje van”, és több olyan kismama terhesgondozását is kifizeti, aki végül meggondolja magát. Az örökbeadást fontolgató terheseknek a fele hazaviszi a gyereket. A várakozási idő jelentősen függ az elképzelésektől, aki kapott gyereket, az átlagosan két évet várt, de ugye nincs „sor”, nem előrejelezhető a várakozási idő.

Örökbefogadás állami gondozásból (foster adoption). Ez eléggé hasonlít a magyar titkos örökbefogadáshoz, bár éppen lehet nyílt is. Itt az örökbefogadók olyan gyereket visznek haza, akit elvettek a családtól, és már eltöltött valamennyi időt állami gondozásban. Amerikában ez nevelőcsaládot vagy kisebb lakásotthont jelent, nagy intézetek nincsenek. Tavalyi adatok szerint 102 ezer gyerek várakozott a rendszerben örökbefogadásra, és közülük 51 ezret fogadtak örökbe. Ez a szám nagyjából állandó volt az elmúlt évtizedben. Itt csecsemők ritkán fordulnak elő, jellemzően inkább egyévesnél idősebb gyerekek elérhetők. Sok közülük nehezen talál új családra, mert már kamaszkorú, súlyos betegsége vagy magatartási gondja van, vagy többen vannak testvérek, akiket nem választanak szét. A gyerekeket fotóval, leírással is „hirdetik” weboldalakon, itt lehet például böngészni az örökbefogadásra váró kicsik között. (A fotókon szinte csak idősebb, problémás gyerekeket vagy testvéreket látni, a bölcsis-ovis korú egészséges gyerekek nyilván gyorsan szülőre találnak.) Az örökbefogadást akkor véglegesítik, ha a gyerek pár hónapot már eltöltött az új családban. A gyerekek 89 százalékát rokonok vagy nevelőszülők fogadják örökbe, de sok államban párhuzamosan futtatják a jelentkezéseket örökbefogadásra és nevelőszülőségre, hogy a gyerek rögtön olyan családba kerülhessen, akik, ha úgy alakul, véglegesen is örökbe fogadják. Emiatt nehéz megmondani, mennyi gyerek kerül „mezei örökbefogadókhoz” (a gyereket korábban nem ismerő, kifejezetten örökbefogadási szándékkel érkező jelentkezőkhöz). Olyan gyerekeket is ajánlanak örökbefogadásra, akiknél még nem vonták meg a vér szerinti szülők jogait, de az örökbefogadók nyilatkozhatnak, hogy vállalnak-e olyan gyereket, ahol fennáll az esély, hogy az visszakerül a vér szerinti családhoz.

Ez a „szegény ember örökbefogadása”. A nevelőszülőktől való örökbefogadás nagyjából ingyenes, itt állami ügynökségek segítik a gyerekek és szülőjelöltek egymásra találását. Az államok azzal is ösztönzik az állami gondozottak örökbefogadását, hogy az új családok nagy része továbbra is jogosult havi 400-700 dollár összegű támogatásra a gyerek nagykorúságáig vagy tovább is, ha „sajátos igényű” gyereket vállalnak. Ez a titulus az öt évesnél idősebb, az érzelmi, mentális vagy egészségi problémával küzdő gyerekekre, a többes testvérekre és a kisebbségi csoportok tagjaira vonatkozik. Sőt, sok gyerek jogosult ingyenes egészségbiztosításra örökbefogadása után is, ami szintén nem olcsó Amerikában. Itt van a legnagyobb esélyük a szingli szülőknek. Tavaly a gyerekek 30 százaléka egyszülős családba került.

S9289

Örökbefogadásra várakozó testvérek

A gyerekeket néha azzal a feltétellel adják örökbe, hogy azok továbbra is tartják a vér szerinti családból rokonokkal a kapcsolatot. Az állami gondozásból örökbefogadott „átlagos gyerek” 8 éves, és már 3 gondozási helyen élt előtte. A gyerekek múltjáról, családi hátteréről kevesebb információ elérhető, sokszor traumatizáltak a megelőző rossz élményeik miatt, gyakran egészségi problémákkal küzdenek. Az örökbefogadók többsége előnyben részesíti a pici, fehér bőrű lányokat, a legnehezebb az idősebb, fekete fiúkat örökbe adni. A várakozási idő ezért értelemszerűen az igényektől függ, lehet pár hónap (fekete fiúk esetén), de több év is.

Nemzetközi örökbefogadás (international adoption). Mikor más, általában fejlődő országokból visznek haza gyereket az amerikaiak. Volumene évről évre csökken, tavaly 6441 külföldi gyerek érkezett az Egyesült Államokba, tíz éve azonban még háromszor ennyi. A küldő országok egyre szigorítják a feltételeket, több ország bezárta a külföldi örökbefogadási programját botrányos ügyek vagy a nemzetközi szabályozás miatt. Oroszország például megtiltotta, hogy Amerikába adják örökbe a gyerekeket. Egyre kevésbé lehet egészséges kisbabát hazavinni külföldről, minden tizenkettedik így örökbefogadott gyerek volt csak csecsemő (és azok se mind egészségesek). A gyerekek hatvan százaléka bölcsis korú (1-4 éves). A legnagyobb küldő országok, ahonnan amerikaiak örökbe fogadnak: Kína, Etiópia, Ukrajna, Haiti, Dél-Korea. Kelet-Európát kivéve általában színes bőrű kicsiket lehet kapni. Az utóbbi időben megugrott a Magyarországról Amerikába adoptált gyerekek száma, a korábbi évi ötről 25-re, persze ez csepp a tengerben. A várakozási idő egyre nő, az átlag két év, egészséges gyerekre 3 évet is kell várni. Az örökbefogadás költsége 20-50 ezer dollár (5,5-14 millió forint) között van, de akár több is lehet, az utazási költségektől, feltételektől függően. A költségek jobban tervezhetőek, mint a kockázatos újszülött-örökbefogadásnál. Az örökbefogadást ügynökségek közvetítik, az örökbefogadók eldönthetik, melyik országban próbálkoznak. A jelentkezés feltételei országonként változnak, de általában 25 és 45 év közötti szülők kaphatnak kisbabát, az idősebbek idősebb gyereket. Sok ország nem fogad egyedülállókat és meleg párokat, gyakran a házasokra is kikötéseket szabnak, hogy mióta kell együtt élniük, hány válásuk lehetett a múltban. A gyerekek előéletéről, egészségi állapotáról kevés információ áll rendelkezésre, gyakran hospitalizáltak, egészségi problémákkal küzdenek. Ahogy egyre több ország csatlakozik a Hágai Egyezményhez, csak azok a gyerekek kerülnek nemzetközi örökbefogadásra, akiknek belföldön nem találnak szülőt – ők sokszor a sérült, beteg gyerekek.

Örökbefogadásra váró gyerekek Afrikából az egyik hirdetési oldalon

Örökbefogadásra váró gyerekek Afrikából az egyik hirdetési oldalon

Az örökbefogadáshoz Amerikában is alkalmassági vizsgálat kell (home study). Ezt többnyire egy ügynökség végzi el, és a következő elemeket tartalmazhatja:

  • felkészítő kurzus
  • alkalmassági beszélgetések szociális munkással, a házaspárral együtt és külön az örökbefogadásig vezető útról, a meddőség feldolgozásáról, a gyereknevelési elképzelésekről. Az együtt élő családtagokat is felmérik.
  • a lakás ellenőrzése, hol lesz a gyerek helye, biztonságos-e a gyerek számára. Egészen addig, hogy a tisztítószereket és a fegyvereket (Amerikában vagyunk!) a gyerektől elzárt szekrényben helyezték-e el. Egyes államok tűzvédelmi ellenőrzést is kérhetnek.
  • orvosi ellenőrzés
  • jövedelemigazolás, mely a hitelek, befektetések, megtakarítások ellenőrzését is magában foglalhatja,
  • a jelentkezők büntetőjogi ellenőrzése, különös tekintettel a gyerekek elleni bűncselekményekre
  • önéletrajz írása, esetleg bemutatkozó album készítése a leendő gyerek számára
  • referenciák ismerősöktől

A végeredmény egy komoly tanulmány lesz a családról, és ha valaki nem az állami gondozásból fogadna örökbe, akkor már ennek elkészítése 1-3 ezer dollárt kóstál.

Az örökbefogadási költségekből 13 ezer dollár adókedvezmény formájában visszaigényelhető.

Jó hír, hogy az öt éven felüli örökbefogadott gyerekek 97 százaléka tisztában van vele, hogy örökbe fogadták, és ez ráadásul 2007-es adat. Ugyanezen felmérés szerint az újszülöttként örökbeadott gyerekek kétharmada, a nevelőszülői hálózatból örökbefogadottak harmada tartja valakivel a kapcsolatot a vér szerinti családjából. A gyökérkeresés szabályozása államonként eltérő, de nagyjából abba az irányba tart, hogy a nagykorú örökbefogadott kikérheti vér szerinti szülei adatait, sok helyen a testvérek és az örökbeadók is keresheti a már nagykorú gyereket.

Tízből négy örökbefogadott gyerek más rasszba tartozik, mint a szülei, a rasszok közti (transzraciális) örökbefogadás főleg a külföldi ügyletek között gyakori. Érdekesség, hogy miközben amerikai családok külföldről hoznak haza színes bőrű gyerekeket, becslések szerint évi 500 amerikai baba kerül más országok (Nyugat-Európa és Kanada) örökbefogadóihoz – szinte mind feketék.

Hogy hányan várakoznak örökbefogadásra, arról nincs nyilvántartás. Az amerikai felnőtt nők harmada fontolóra vette valaha, hogy örökbe fogadjon, de csak egy százalékuk fogadott örökbe ténylegesen gyereket. A kettő között lehet azok száma, akik tettek is lépéseket a jelentkezésre. A problémát itt is az elképzelések és a realitás eltérése okozza. Az emberek többsége egy darab, két év alatti, egészséges gyereket fogadna örökbe, míg a szülőre váró gyerekek jellemzően idősebbek, egészségi problémájuk van és többen vannak testvérek.

Négy testvér, akik örökbefogadásra várakoznak

Négy testvér, akik örökbefogadásra várakoznak

Az örökbefogadás társadalmi elfogadottsága jó. Rengeteg könyv, kutatás, weboldal foglalkoznak az örökbefogadással, klubok, önsegítő csoportok segítik az érintetteket, örökbeadóknak is vannak csoportok. Az örökbefogadás nem tabu, celebek sem titkolják, egyre inkább az örökbeadás is felvállalható nyilvánosan.

Hogy legyen arca is az amerikai örökbefogadásnak, végezetül bemutatkozik egy olvasónk, aki az Egyesült Államokban várakozik örökbefogadásra. Átadom a szót Krisztának.

Kriszta and Scott

 

A férjem amerikai állampolgár, én magyar állampolgár vagyok, Pennsylvaniában élünk. 2007-ben házasodtunk össze, én 33 éves voltam, és ugyan mindketten akartunk gyerekeket, a férjem, Scott úgy gondolta, ez nem sürgős, hiszen “negyvenévesen, sőt afölött is szülnek nők manapság”. Nem tudtam meggyőzni, hogy a gyereknek akkor kell jönni, amikor – 30 fölött főleg nem lehet halogatni, ő teljesen jó szándékból úgy gondolta, teremtsük meg a fizikai hátteret előbb (direkt nem anyagit mondtam, mert nem szimplán pénzről van szó) – ház, kocsi, biztos munka… Négy éve kezdtünk bele végül a gyerekvállalásba. Az eredeti terv az volt, hogy amíg próbálkozunk a genetikailag is saját gyermekkel, elkezdünk várakozni az örökbefogadottra is, hisz nem tudjuk, melyik mennyi idő múlva jön, és minimum kettőt szerettünk volna mindig. Akkor azonban kiderült, olyan kevés az esélyem, hogy a vizsgálatok alapján engem még a lombikprogramra sem ajánlottak. Bennem akkor annyira összetört minden, hogy nem voltam biztos benne, az örökbefogadott baba nem fog-e folyton a meg nem született sajátomra emlékeztetni. Mindig is a család, gyerek volt a legfontosabb, “legbiztosabb” pont a jövőmben, így az elmúlt három év nagyon nehéz volt, én rengeteget küzdöttem magammal és a férjemmel a (számomra mindig is nyilvánvalóan) rossz döntés miatt. Scottnak nem okozott nehézséget lemondani a biológiailag, genetikailag is saját csemetéről, de nekem ez eddigi életem legsúlyosabb vesztesége. Hosszú, lassú volt a gyász folyamata, aztán idén márciusban lezárult, áprilisban beadtuk a jelentkezést, és mostanra gyakorlatilag minden dokumentumot megszereztünk.
Az örökbefogadás mindhárom iránya érdekelt minket. „Home study”-val rendelkezünk újszülött örökbefogadásához, bejelentkeztünk egy kis, helyi ügynökséghez, ami olcsóbban dolgozik (15 ezer dollár lesz a várható kiadás). Itt kevesebb az örökbeadandó baba, de kisebb a konkurencia is. Emellett nevelőszülőségre is jelenkezünk, azzal a szándékkal, hogy örökbe fogadhassuk a hozzánk érkező gyereket. Itt 15 hónapja van a vér szerinti családnak rendezni a körülményeit, és szeretik olyan családba helyezni, akik utána véglegesen is vállalják. Persze az a kockázat is fennáll, hogy a gyerek mégis visszakerül a családjába, de remélem, az elszakadással meg tudunk küzdeni, amikor hazakerül egy pici.
Az is felmerült, hogy kifejezetten Magyarországról kérjünk magyar gyereket nemzetközi örökbefogadás keretében, de mivel az ehhez szükséges összeget egyszerre kellett előteremteni, ez kiesett a lehetőségek közül. Hiába vagyok magyar, mindent ügynökségen keresztül kellene intéznünk, és sajnos nincs 40 ezer dollárunk erre a bankban…
Egy vagy két, minél kisebb, újszülött vagy óvodáskorú gyereket szeretnénk, nagyjából egészségeset és fehér bőrűt (ebbe a latinó is benne van). Azért ragaszkodunk a fiatal gyerekekhez, hogy magyarul is megtanuljanak, és az én szüleimmel is teljes értékű nagyszülő-unoka kapcsolat alakulhasson ki. A fehér babához pedig azért, mert magyar-amerikai házaspárként nem vagyunk benne biztosak, hogy be tudunk vállalni egy harmadik, teljesen más kultúrát.
Most már csak várni kell, ami a legnehezebb…


Honnan tudhatom, örökbe fogadtak-e?

$
0
0

Vér szerinti vagy örökbefogadott gyerek vagyok-e? Kaptam egy ilyen olvasói kérdést, és ezt a kételyt a neten is megosztják néha már felnőtt emberek.

Összeszedtem néhány jelet, amely gyanakvásra adhat okot:

  • Sosincs szó a terhességről, szülésről, csecsemőkorról a családban.
  • Az erre vonatkozó kérdéseket egy mondatban intézik el a szülők és nem kezdenek el sztorizni.
  • Nincsenek emlékei az első 5-6 évből az illetőnek.
  • Nincsenek csecsemőkori vagy kisgyerekkori fotói.
  • Vagy vannak ilyen fotók, de azokon az első néhány évben nem szerepelnek a családtagok.
  • Rokonok, ismerősök elejtett megjegyzéseket tesznek.
  • A születési anyakönyvi kivonat későbbi évben készült, mint a születés.
  • Az egész család harminc éve Budapesten él, de a gyerek Debrecenben született. (És nincs egy családi sztori a miértről.)
  • A gyerek olyan településen született, ahol nincs kórház (És nincs egy sztori a miértről).
  • A gyerek 10-20 év házasság után született, első gyerekként.
  • Az anya egyedülálló, és sosincs szó az apáról.
  • A szülőknek olyan betegsége van, amely valószínűtlenné teszi a gyerekszülést.
  • Az anya 40-45-50 évvel idősebb a gyereknél, pláne első gyereknél. (Régen a 45 éves körkülönbség még nem volt előírás.)
  • A vércsoportok nem stimmelnek.
  • A gyerek senkire nem hasonlít a családból.

A fentiek bármelyikének lehet természetesen más magyarázata, mint az örökbefogadás, de ha több is fennáll, az már megalapoz egy gyanút. Érdemes egy őszinte beszélgetésben megkérdezni a szülőket. Végső bizonyosság a gyámhivatalban nyerhető. A törvény szerint minden örökbefogadottnak joga van a származása megismerésére. A lakóhely szerinti megyeszékhely (Budapesten a 11. kerület, Pest megyében Szentendre) gyámhivatalába kell menni. Ott minden kérelmezőt tájékoztatnak, hogy örökbefogadott-e, él-e a vér szerinti szülője, és van-e testvére. Ezekhez nem is kérik ki a vér szerinti család hozzájárulását. Ismétlem: a gyámhivatalban bárki megtudhatja, hogy ő örökbefogadott gyerek-e. 14 és 18 év közötti érdeklődőnél ehhez az örökbefogadók (szülők) beleegyezése sem kell, de tájékoztatja őket a gyámhivatal a kérésről.

Hegyközi-Barbara

Sajnos, a 20-30-40-50 évvel ezelőtti örökbefogadásoknál igen gyakori volt, hogy a szülők eltitkolták a gyerek elől, hogy örökbefogadott. Ebben nem a rosszindulat, csak a tájékozatlanság játszott közre, ekkor még nem volt felkészítő tanfolyam az örökbefogadóknak, nem kaptak tájékoztatást, hogy kell ezt csinálni. Tehát ma is szaladgálhat sok felnőtt ember az országban, akik még mindig nem tudják, pedig örökbe fogadták őket.

Már volt cikk a származáskutatás, a vér szerinti család megkeresésének hivatalos és nemhivatalos lépéseiről. Én nagyon fontosnak tartom a szembenézést a gyökerekkel, viszont azt is gondolom, ha valaki mondjuk 28 éves korában tudja meg, hogy örökbefogadott, akkor ne azzal kezdje, hogy elrohan rögtön a vér szerinti családhoz. Ezt fel kell dolgozni, lehetőleg az örökbefogadókat is bevonva. Nagyon ajánlom a Felnőtt örökbefogadottak klubját a Mózeskosár Egyesületben, ahol pszichológusok és sorstársak segítenek felkészülni a találkozásra. Majd egy külön cikkben fogok foglalkozni vele, hogyan lehet „tálalni” a gyökérkeresést az örökbefogadó családnak. Az örökbefogadottak nagyon sokszor félnek, csak a szülők háta mögött, vagy halála után merik elindítani a keresést.


Januári blogtalálkozó, gyerekekkel

$
0
0

A következő találkozó programja: a gyerekek felügyelet mellett játszanak, a felnőttek beszélgetnek és kávéznak. Ezt most Judit szervezte, köszönjük neki.

Mikor: január 30., szombat délelőtt, 9.30-13.00 óráig

Hol: Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtér (Budapest, 1067, Eötvös utca 10. )

Az Oktogon közelében van, jól megközelíthető tömegközlekedéssel és hétvégén autóval is.

eotvos kucko

A gyerekek az Eötvös Kuckóban lesznek, ez egy játszószoba, amelyet gyerekmegőrzésre alakítottak ki az épületben. A kisebbeket készségfejlesztő játékok, dominók, építő- és fajátékok várják, a nagyobbakat fejlesztő és társasjátékok is. A szülők ezalatt a büfében beszélgetnek, de fel is lehet menni a játszószoba közelébe.

A belépődíj gyerekenként 500 Ft, ez nem időalapú, tehát az egész délelőttre szól.

A szülőknek természetesen a belépés nem kerül pénzbe, kötelező fogyasztás nincsen, a büfében lehet üdítőt, kávét, hideg és melegszendvicset, sütit, csokit vásárolni.

A jegyeket a portánál kell megváltani, fent van ellenőrzés. Van ruhatár, a kabátokat és a babakocsikat ott lehet hagyni.

Természetesen lehet hosszabb-rövidebb időre is jönni, és gyerek nélkül is! Minden olvasót szeretettel várok, várakozókat, örökbefogadókat, érdeklődőket.

Várjuk a visszajelzéseket, hogy hány főre számíthatunk!


Könyv: A kakas éve

$
0
0

Egy sikertelen örökbefogadás krónikája. Tereza Boučková cseh írónő önéletrajzi regénye sokkoló olvasmány minden örökbefogadó vagy erre készülő szülőnek. Örökbefogadós horror, amely a legsötétebb félelmek megvalósulását mutatja be.

A háttér: az írónő és férje a rendszerváltás előtt kicsivel két cigány kisfiút fogadtak örökbe, egyéves korban, intézetből, erősen hospitalizált állapotban, majd nem sokkal később váratlanul született egy vér szerinti kisfiuk is. A kakas éve a család bő egy évét ábrázolja akkor, mikor a fiúk a nagykorúsághoz közelednek, az örökbefogadás menthetetlenül kudarcba fulladt, a családi élet elviselhetetlen.

A kakas éve

A nekünk legérdekesebb történetszál az örökbefogadott fiúkkal kapcsolatos. A könyv azzal indul, hogy a legidősebb fiú, Patrik örökbefogadását közjegyzőnél bontják fel a szülők. A fiú az utcán él, munkát nem keres, bűnözik, még nagykorúságának napján, egyenesen a szülőktől is lopni megy. A segítségére siető hivatalos személyeket hitegeti, de valójában semmiben nem működik együtt. Tojik mindenkire. A második fiú, a 17 éves Lukaš még otthon él, de folyamatosan meglopja a szüleit, testvéreit, kerüli az iskolát, drogozik, a könyv vége felé pedig „felcsinál” egy gyerekkorú lányt. Ennél kisebb dolgokban sem képes alkalmazkodni, bármilyen finomság van otthon, egymaga felfalja az egészet. Ha megszidják, közli, hogy „többet nem csinálom”, de másnap ugyanott folytatja. A szülők tehetetlenül, elfásultan követik a fiúk „kalandjait”, járkálnak a bíróságra, javítóintézetbe, és közben próbálnak normálisan élni. A legkisebb gyerek, a vér szerinti fiú jó tanuló, ő a szobájába zárkózik, és szemlátomást kínos neki az otthoni cirkusz.

A kakas éve az örökbefogadási kudarc mellett egy életközepi válság regénye is. A házasság billeg, a férj legszívesebben a biciklijével járja az erdőt és nincs otthon (értjük, miért), az írónő reménytelenül dolgozik egy forgatókönyvön, alkotói válság és plátói szerelem gyötri, az ötven körül közeledő egészségi problémák és az idősödő barátok betegségei, halála szürkítik tovább a képet. A kötet közepétől, egy balul sikerült interjú miatt még folyamatos támadásokat is kap Tereza, mivel nyíltan felvállalta az örökbefogadás kudarcát, rasszistának bélyegzik. A kakas éve elhozta az írójának a világhírt, számos nyelvre lefordították, így jutott el hozzánk is. A könyv a cseh örökbefogadók közösségében is vihart kavart, volt, aki az írónőnek adott igazat, mások megvádolták, hogy elveszi az emberek kedvét az örökbefogadástól.

Minket persze az érdekel, mitől sikerült ilyen rosszul az örökbefogadás. Elolvastam Boučková másik magyarul megjelent könyvét is, a Ha szeretsz egy férfit, de nem tudtam meg sokkal többet. Az írónő Pavel Kohout ellenzéki, disszidens író gyereke, ez a tény beárnyékolta ifjúságát. Apja otthagyta az anyát három gyerekkel, a könyvek szerint minimális figyelmet sem fordított rájuk. A kakas évében a középkorú Tereza a tévéből tudja meg, milyen lakásban lakik a papa huszonöt éve, és nem jön el a lánya szülinapjára, aki még mindig vár tőle valamit, segítséget, érzelmeket. Dupla pech, hogy hiába nem törődött vele az apa, fiatalkorában az ellenzéki író neve elég volt, hogy Boučkovát sehova ne vegyék fel, nem érvényesülhetett, írói, színészi tehetsége dacára csak takarítónőként alkalmazták. A meddőségi kudarcok miatt végigjárták a korban szokásos orvosi kálváriát, majd jött a megoldás: az örökbefogadás, némileg az egész világgal dacolva. Nem volt kérdés, hogy szembemennek az előítéletekkel és elfogadják a roma kisfiút, akit az intézet szellemileg elmaradottnak titulált. Majd hamarosan újabb, hasonló gyerek érkezik. A könyv szerint a hospitalizáció összes tünetét hozták az egy év körüli babák.

Semmit sem akart megrágni, mert addig mindent pépesen kapott. Nem hallgatott a nevére, mert addig senkinek se volt ideje, hogy megszólítsa. Nem tudott nevetni, nem tudott ölelgetni, mert csak ápolónői voltak, akik váltották egymást a műszakban, mert csak orvosai voltak, akik váltották egymást az osztályon, nem volt saját embere. És most már ötödik napja ugyanaz a mamája van, és ő fél elaludni. Retteg, hogy elalszik, és a mamáját megint felváltja valaki.

Ezután jött a csodás teherbeesés. Nem a legjobb háttér, de ettől még nem kellett volna ilyen rosszul sikerülnie. Az írónő szerint az első években még jól is mentek a dolgok. Ezt nem hangsúlyozza, de a három gyerek mellett nyilván nem igazán tudott dolgozni, az elmúlt húsz éve nagyjából ráment a gyerekekre (néhány könyv és egy forgatókönyv került ki a keze alól), pont, mikor a papa neve már nem akadályozta volna. Sok áldozatot hozott és most itt áll üres kézzel. Sok szerencsétlen körülmény, de ezt a kaliberű kudarcot nem indokolja. A könyvek szerint ösztönösen érezte, hogy az elhanyagolt kicsiknek sok testi kontaktus kell, és közel egy évig a hasán hordozta az elhagyástól rettegő, fülüket véresre kaparó babákat. Az örökbefogadást kezdettől nyíltan felvállalták, a gyerekek előtt és a világ előtt is, Boučková sokáig „az örökbefogadás szószólója és királynője” volt. Segítséget is kértek, számos pszichológusnál megfordultak, eredménytelenül.

A fiúknak a teljes deviancia dacára számos jó tulajdonsága van. Patrik értelmes, jó kiállású fiatal, aki pont ezért sokáig képes megtéveszteni és hitegetni a mellé kirendelt pártfogókat. Lukaš szellemileg visszamaradott, de jó külsejű fiú, nagyon tehetséges a sportban, de persze edzésre nem hajlandó elmenni. Az iskolából mindketten kibuktak illetve épp ezen dolgoznak. Sajnos a teljes kötődésnélküliséget mutatják be: sem szüleikkel, sem másokkal, egymással sincs mély kapcsolatuk, Lukašt a gyereke anyjához sem fűzi semmilyen érzelmi kötelék. Kétes egzisztenciájú haverokkal lógnak, az együttélés minimális játékszabályait nem tartják be, a következményekre fütyülnek, kötelezettségeiket nem teljesítik, még a saját legfontosabb érdekükben sem, csak a fejükhöz tartott pisztollyal lehet őket bármire rávenni.

Fotó: Lubomír Moravec

Fotó: Lubomír Moravec

A kakas éve számos olyan kérdést felvet az olvasóban, amelyeken az örökbefogadó szülők nem szívesen gondolkoznak. Kellemetlen, zsigeri, bőr alá bújó, hetekig nem múló rosszkedvet okoz az olvasása.

Mi számít, a gének vagy a nevelés? Lehet, hogy legjobb szándékaink ellenére bűnöző lesz a gyerekünk? Mit kellett volna másképp? Több szeretet, több elfogadás, több következetesség? Összefügg-e a kudarc a fiúk roma származásával? (Szerintem Boučková határozottan nem rasszista, különben nem vállalt volna cigány gyerekeket, de tény, hogy a könyvnek van egy rasszista olvasata is, aki fél a cigány gyerekektől, azt ebben fogja megerősíteni.) Attól még, hogy egy házaspár meddő, alkalmassá válik-e egy igen problémás gyerek nevelésére? És honnan lehet tudni, melyik gyerek lesz problémás? Mi történik, ha egy közel fogyatékos gyerek bekerül egy értelmiségi családba?  (A 17 éves Lukaš hétéves szinten van, a sárgarépa nevét nem képes megjegyezni.) A fiúk diagnosztizált személyiségzavara miből származik? Mennyi felelőssége van a szülőnek a már nagykorúságba ért gyerekért? Meddig kell tűrnie a szülőnek, ha a gyereke konzekvensen nem működik együtt, és az együttélés minimális normáit sem tartja be? Ha neki kell finanszírozni a gyereke lopásait, drogozását, és a tartásdíjat egy besikerült unoka után? Mennyire fair könyvben kiteregetni a család dolgait, árulás-e ez a fiúkkal szemben? Hogy lett a vér szerinti gyerek ilyen normális? És ő vajon mit érez a testvére kitagadásakor? Meddig lehet a szülőkre mutogatni, mikortól felelős a fiatal a saját életéért? Van-e esély egy ennyire félresiklott ifjúság után még normális életet élni? Meg lehet-e ítélni egy regényből egy család életét? (Hogy eltolja a valóságtól, a fiúk keresztnevét megváltoztatta a szövegben.)

Én azzal a céllal vettem kezembe a regényt, hogy megtudom, mi volt a hiba, amelyet a szülők elkövettek, és én majd jól elkerülöm azt. Többször elolvastam a kötetet, de olyan nagy és egyértelmű nevelési hibát nem találtam, olyat különösen nem, ami ekkora bűnhődést követelne. Sőt, nekem az írónő roppant szimpatikus, ahogy minden sérültsége dacára végtelen öniróniával, humorral képes beszámolni a történtekről. Egyáltalán, az, hogy ilyen nyíltan felvállalja a kudarcát. A családi felállásunk is hasonló. (Remélem, a végkifejlet nem lesz az!) Nagyon pici árulkodó jeleket találtam csak a könyvben. Ahogy többször „pótszülőnek” nevezi magát – nem tudom, milyen kifejezés szerepelt a cseh eredetiben, de én nem ezt mondanám magamra. Egyszer megemlíti, hogy Lukaš volt az egyetlen roma az iskolában, aki a nyolc osztály után is továbbtanult. Ez meghökkentett, én a gyerekemet nem a hátrányos helyzetű romákhoz, hanem a saját családomhoz, társadalmi közegemhez hasonlítanám. És, hasonló felállású családanyaként nem írnék le olyat, hogy a vér szerinti gyerekem születése az életem legszebb napja.

A 18 éves – már hónapok óta bűnöző, csavargó, nem dolgozó – Patrik bírósági meghallgatásán az anya azt tervezi, hogy ad neki egy ezrest a betétkönyvéből, ami a nagykorúságakor jár le, a többit akkor, ha dolgozni kezd. Miért? Leírja, hogy korábban – nyilván kamaszkorban – többször megbeszélték, hogy a busznál várja kocsival Patrikot, hogy ne kelljen a sötétben a hegyen lévő nyaralóba felgyalogolnia, ahol laknak. A fiú fütyült az egyezségre, a kocsmában dumált a haverokkal, és több órát késett. Az anya párszor megvárta, utána nem. Lehet, már egy alkalom után sem kellett volna?

Lukaš focimeccsre megy. Úgy döntöttünk, elhisszük neki, hogy mostanában eljár az edzésekre és meccsekre. Csak nem fogjuk ennyi idős korában minden lépését ellenőrizni, mi magunk is rühellnénk. Épp elég, hogy nyaggatnom kell, hogy mosakodjon, hogy esténként ellenőrizhetem a vekkert, hogy állandóan zárni kell a szobát, hogy éjjelre szedhetjük össze a holmikat a földszinten – hogy ne legyen lehetősége meglopni minket, hiszen reggel elsőnek kel fel –, hogy hegyezhetem a fülem, tényleg felkelt-e és időben elindult-e a vonathoz, amivel iskolába jár. Igyekszünk megmutatni neki, hogy a bizalom jó (és előnyös) dolog, rákérdezünk – és ő állítja, hogy ott volt. Jutalmul szép kis zsebpénzt kap. Amikor odaadjuk neki, reméljük, hogy nem hamukál, és ő váltig állítja, hogy nem. Megdicsérjük. Iparkodunk.

Aztán később kiderül, hogy Lukaš hazudott, nem járt edzésekre, de a zsebpénzt elfogadta. Talán ez a bizalom túl kései ajánlat akkor, mikor az együttélés folyamatosan bizonyította, hogy nem működik. (Később kiderül a könyvben, hogy hiába ment el Lukaš minden hajnalban otthonról, az iskolába nem érkezett meg.) Ismerek problémás kamaszokkal dolgozó szakembereket, nevelőket, és azt látom, hogy náluk mindig a szeretet, a gyerek felé való nyitottság, ugyanakkor a határok, az egyezségek következetes betartatása működik. Voltak vajon következmények ebben a családban? Nem most, de kisebb korban, kisebb kihágásoknál. Vagy esetleg elnézték ezeket, mert sajnálták a szegény kis traumatizált gyerekeket? De azt is értem, ha egy ekkora krízisben nehéz fenntartani a szeretet plusz következetes higgadtság receptjét. Nem is sikerül.

A könyv cselekménye 2006-ban ér véget. Nagyon érdekelt, hogy alakult a család sorsa azóta, és megkerestem az írónőt. Tereza Boučková kedvesen válaszolt, de sajnos nem voltak jó hírei. Most dolgozik a könyv folytatásán, amelyben a család további sorsát írja le, így sokat nem szeretne erről mondani. A két örökbefogadott fiú továbbra is az utcán él, az idősebb keménydrog-használó és –kereskedő. A regényt ismerik, megkapták, és legalábbis részleteket olvastak belőle. A harmadik, vér szerinti fiú rendben van, jogi egyetemre jár, boldogok vele a szülők. Az írónőt azóta is érik időnként támadások, de azt írja, élete nem változott a könyv óta. Még azt is megemlítette a levelében, hogy a könyv magyar borítója felháborítja, mert azt sugallja, hogy az örökbefogadott fiúk soha nem voltak a család részei, ami nem igaz.

Egy hosszabb részlet A kakas évéből itt olvasható.

Tereza Boučková: A kakas éve, Cartaphilus Kiadó, 2011.



Kétéves az Örökbe.hu

$
0
0

Második blogszülinap! Vissza- és előretekintés.

Az egyéves szülinapra összeszedett trendek folytatódtak a második évben is. Néhány szám a második évből:

  • 110 posztot írtam a blogra, így összesen már 300-hoz közelít a számuk.
  • A havi egyedi látogatók száma 12 és 30 ezer között van.
  • A legolvasottabb cikk a Tóth Krisztinával készült interjú volt.
  • Az összes oldalletöltés száma meghaladta az 1,2 milliót, a kommenteké a 15 ezret.
  • 13 találkozót szerveztem eddig az olvasóknak.

Ha a blog cikkeit könyvbe rendeznék, 3-4 vaskos kötetet tenne ki. Akit érdekel az örökbefogadás, az előbb-utóbb megtalálja. Megtisztelő számomra, hogy sokan már úgy jelentkeznek örökbefogadásra, hogy előtte áttanulmányozták az oldalt, tisztában vannak a részletekkel, és látták mások történeteit. Nagy örömömre szolgál, hogy olyan olvasók is vannak, akik soha nem fognak örökbe fogadni, de megfogta őket a téma. Baráti társaság alakult ki az oldal körül, kapcsolatok szövődnek a családok között. Talán kicsit oszlik a téma tabu-jellege, más médiumokban is egyre több szó esik az örökbefogadásról, és javul kicsit az általános ismeretek szintje a témáról. Örülök, ha ehhez én is hozzájárultam.

Köszönöm mindenkinek a figyelmet, aki olvasott, kommentelt, vendégposztot írt, interjút adott, eljött találkozóra vagy másnak ajánlotta a blogot.

Két év után felmerül, hogyan tovább. A blogot egyedül, szabadidőmben írtam, nem állt mögöttem semmilyen szervezet, és eddig egy fillér bevételem nem volt belőle. Ellenben számos kiadással jár a működtetése: a webes költségek, telefonálás, eljutni az interjúkra, ha írok egy könyvről, azt is én veszem meg. És főleg sok-sok időt teszek bele. Egy hosszú interjú elkészítése 8-10 órát is igényel, megtalálni a megfelelő embereket, egyeztetni, odautazni, beszélgetni, megírni, megint egyeztetni. A munka nagy része láthatatlan: az oldal folyamatos menedzselése, szerkesztése, illusztrálása, a kommentek és a Facebook kezelése, a találkozók megszervezése is idő. Igyekszem minden, kommentben feltett kérdésre válaszolni, emellett privát üzenetben is minden nap kapok kérdéseket, ezekre is mindig felelek, amit nem tudok, annak utánanézek. Évi 30-40 találkozóra megyek el a témában, és persze sokat olvasok és beszélgetek. Mindez heti 10-20 óra újságírói, szerkesztői munka, és a visszajelzések szerint sokaknak segít az oldal. Én is örömmel teszem, hisz érdekel a téma, sokat tanulok és nagyszerű embereket ismertem meg.

Így írok. Zsolti fotózott

Így írok. Zsolti fotózott

A második évet betöltve szeretném az olvasók támogatását kérni, hogy továbbra is tartani tudjam ezt a tempót és színvonalat. A támogatás teljesen önkéntes, az oldal továbbra is ingyenesen elérhető marad. Aki szeretne hozzájárulni az oldal további fennmaradáshoz, annak nagyon köszönöm a segítséget. Aki bármilyen okból nem tud, nem akar adományozni, az sem marad ki semmiből, ugyanúgy olvashat, hozzászólhat, kérdezhet, jöhet találkozókra.

A blog oldalsávjában megjelent egy sárga Donate gomb, erre kattintva egy angol nyelvű oldalra jutsz, ahol Paypallal vagy bankkártyával lehet adományozni. Aki elakad, nem boldogul az angollal, bankszámláról vagy máshogy szeretne utalni, írjon nekem és megbeszéljük a részleteket. Ha egy vállalkozás szeretne szponzorálni, szintén keressen meg mailben. Kis összegű, de rendszeres adománynak örülnék a legjobban, az újság-előfizetések mintájára. Előfizetés az Örökbe.hu blogra.

Nagyon köszönöm mindenkinek, aki támogat.

Hamarosan személyesen is találkozunk az Eötvös 10-ben.


„Csak a holttestemen keresztül vihetik el a fiamat”

$
0
0

Egy erdélyi örökbefogadás története. Örökbefogadás meddőségi probléma nélkül, traumatikus és gyógyító szülésélmények, öt éve elhúzódó bürokratikus ügyintézés. Kovács Réka Rozália három vér szerinti és egy örökbefogadott kisfiút nevel a férjével. Azaz, az ötéves Benedeket a hivatali akadályok miatt máig nem tudták hivatalosan örökbe fogadni. Rékával beszélgettem a bizonytalanság kezeléséről, a nagycsaládos életről, és hogy miért nem szereti, ha szentnek tartják.

– Mutatkozz be, kérlek!

– Kovács Réka vagyok, négy gyermekem van. Tamás tíz és fél év éves, Péter kilencéves, Benedek ötéves, Dániel féléves. Pszichológus vagyok, pár- és családterapeuta, a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen tanítok. Nyárádszentimrén lakunk, ez Marosvásárhelytől van harminc kilométerre, a férjem itt református lelkész. És Benedek az örökbefogadott gyermekünk.

csalad

– Eszerint nincs meddőségi gondotok, miért döntöttetek úgy, hogy örökbe fogadtok?

– Ez egy belső vágy volt, mindig is vágytam arra, hogy örökbe fogadjak. Úgy éreztem, hogy kétféleképpen lesz gyermekem, szülök és örökbe is fogadok. Teljesen egyenértékűnek érzem a kétféle gyermekvállalási módot. De ez egy folyamat volt, hogy eljutottunk ide.

Tamást császármetszéssel szültem egy romániai kórházban, ez traumatikus élmény maradt. Örök titok marad, miért kellett műtét, akkor azt mondták, hogy a szívhang csökkent. De utólag visszagondolva a kórházi helyzetre, a rám erőltetett szülési pozíciókra és az erőszakos vizsgálatokra, úgy érzem, abban a helyzetben nem is tudtam volna megszülni. Tíz órát vajúdtam, utána mondták, hogy ez császár és megkönnyebbültem, hogy ezen a tortúrán túl vagyok. Amikor Péter megfogant, azt mondták, ez kötelező császár lesz, mert nem telt el két év a két várandósság között. Ezt nem akartam, és ekkor ébredtem rá, hogy milyen méltánytalan volt a szülés. Pétert nem kórházban szültem, hanem otthon. Azaz Budapesten.

– Geréb Ágival?

– Igen, és még egy bábával és egy dúlával.

– Ez jobb élmény volt?

– Nem is összehasonlítható. Ekkor gyógyult be a császármetszés traumája, nőként, anyaként erőre kaptam, megtapasztaltam azt, hogy tudok szülni, gátmetszés, megaláztatás nélkül. Bennem az anyasággal kapcsolatban ott átfordult minden. Addig azt tudtam a gyerekvállalásról, szülésről anyámtól és a környezettől, hogy ez a nőnek a keresztje, amin át kell esni, és ez bennem átfordult az otthonszüléskor.

A gyerekek nőttek, Tamás szinte öt évig szopott. Egyszer csak egy családos listán olvastam egy levelet, hogy van egy anya, aki szülés előtt áll, és már most tudja, hogy nem tudja hazavinni a gyereket, mert nincsenek meg a körülményei, és családot keres. Aki írta, az nevelte a nőnek egy nagyobb gyerekét, aki még egyéves sem volt. Szóltam a férjemnek s valami elindult bennem. Kezdtem vágyni erre a gyerekre. Semmit sem tudtam róla, sem az anyjáról, mégis úgy éreztem, hogy talán ő az én gyerekem. A férjemmel kezdtünk az egészről gondolkodni, sokat imádkoztunk, beszélgettünk, hogy elegek vagyunk-e és ilyen hirtelen tudjuk-e vállalni. És úgy éreztük, igen. Telefonon felhívtam az anyukát, és nyíltan megkérdeztem, tényleg így gondolja, biztos mindent átgondolt, minden lehetősége kimerült. Ő azt mondta, hogy igen. Röviden annyit mondott, hogy Benedek a negyedik gyereke, az első három sincs vele, Magyarországon dolgozik, haza fog jönni szülni Csíkszeredába, de rögtön megy vissza Magyarországra. Aztán szóltunk a gyermekvédelemnél, s az nagyon jó volt, hogy a szakemberek átvették a vele való kommunikációt. Engem már ennyi is leterhelt, anyaként, két kicsi gyerekkel nem tudtam magam beleélni az ő helyzetébe, és nem is egészséges, ha ketten mi anyaként összekapaszkodunk. Ez végül csak megtörtént valamilyen szinten, amíg a szülészeten volt, mert nem voltak hozzátartozói, akikre támaszkodhat, bevihetik neki a szükséges dolgokat, de engem megviselt a helyzet, hogy egy anya arra kényszerül, hogy lemondjon a gyerekéről.

Megkérdeztem, hogy zavarja-e, ha ott leszek a szülésen. Az e-mail után tíz nappal beindult a szülés, engem felhívott az anyuka, elindultam Csíkszeredába, két órát már vezettem, és akkor szólt, hogy leállt a szülés, forduljak vissza. Visszafordultam. De mi nem ismertük egymást, még sose találkoztunk. Végül másnap délben született meg Benedek, amire nem értem oda, de ennek így kellett történnie. Visszagondolva, nekem látni egy gátmetszéses kórházi szülést katasztrófa lett volna. Másnap meglátogattuk, de sajnos a babát nem láthattuk. De az anyával tudtunk beszélgetni. Közben az anya tanácsadáson vett rész a gyermekvédelemnél, tehát még meggondolhatta magát. Kértem, hogy amíg a kórházban van, szoptassa a babát, mert én tovább nagyon szívesen szoptatnám. Öt nap után szólt, hogy az orvos ki fogja őket engedni, és menjünk a baba után.

Romániában nem legális a nyílt örökbefogadás, csak titkos örökbefogadás van, ezért pici babát senki sem tud örökbe fogadni. Évek telnek el, amíg egy gyerek örökbe adhatóvá lesz nyilvánítva, mert a rokonokat negyedíziglen megkérdezik, míg mindenki lemond a gyerekről. De mi nem egy gyereket akartunk örökbe fogadni, hanem ezt a babát, akiről nem tudtunk semmit, de kizárólag őt akartuk. Mi örökbefogadásban gondolkodtunk, de ekkor ez lehetetlen volt, ha azt mondjuk, hogy mi csak örökbe akarjuk fogadni ezt a babát, akkor hivatásos nevelőszülőkhöz került volna. Az örökbefogadás egyébként máig nem zárul le, de erről még beszélek. Végül sürgősségi gyermekelhelyezés történt, az anyuka nyilatkozott, hogy nálunk helyezi el a babát, de ez bármikor visszafordítható, ha bizonyítja mindazon feltételeket, amelyek miatt nem vihette haza a babát.

Benedek (4)

– Milyen volt a vér szerinti anya?

– A szülés napján találkoztunk, nagyon szimpatikus volt. Éreztem egy összecsengést köztünk. Azt hiszem, akkor az volt a legnagyobb baja, hogy ő sem ismeri a saját anyját. De próbáltam nem belefolyni túlságosan, a gyermekvédelemre bíztam, ott volt pszichológus, aki beszélt vele, engem nagyon megviselt. Keveset tudok róla, de én nagyon megértem. A helyében lehet, hogy én is így döntenék. Akkor értettem meg, hogy nincs rossz anya. Ő nem rossz vagy felelőtlen, csak nincsenek lehetőségei, vagy nem látja a lehetőségeit és nem tud élni vele. Nincs rossz anya, csak olyan anya van, aki magára maradt az egésszel, nincs támasza, ő maga is sérült, ő maga is anya nélkül nőtt fel.

– Az előző három gyerek hol van?

– Az első kettő a volt férjénél, a harmadik itt, Brassóban, akit örökbe fogadtak.

– Azóta nem jelentkezett?

– Joga lenne látogatni, de a gyermekvédelmen keresztül.

– Fotód van róla?

– Igen, van. A Facebookról szedtem le, hogy legyen kép róla, a kórházban nem készült róla kép csak a babáról.

– Mutatod Benedeknek?

– Nem. Beszélek róla, van is egy kis játékunk, kérdez egybe többet. De most, hogy kérdezed, meg fogom mutatni neki. A kórházi babakori képeit megmutattam neki, meséltem, tudja a szülőanya nevét… Kérdezte, hogy elviszem-e majd megismerni.

– A testvérével tartjátok a kapcsolatot?

– A gyerekek kapcsán összebarátkoztunk, családi barátok lettünk, voltunk együtt táborozni, tudatosan törekszünk a találkozásokra, egymás gyerekeinek keresztszülei lettünk. Benedek tudja, hogy ő a testvére. A többi gyereknek volt kicsit kérdés, hogy Benedeknek Ervinke vér szerinti testvér, nekik meg nem. Mondtam, hogy Benedeknek kétféle testvére van, vér szerinti és nem vér szerinti. A nagyfiaimnak nemrég derült ki, hogy Ervinke mamája nem a vér szerinti anyukája Benedeknek. Egyébként ott is van két nem vér szerinti testvér. A gyerekek kikövetkeztették, hogy ha Benedek és Ervinke testvérek, akkor a két nem vér szerinti testvércsapat is testvér.

Székely legényel

– Ti nevelőszülők vagytok?

– Igen, kapunk havi 600 lejt, amit az állam ad néhány hónapja az elhelyezésben levő gyereket nevelő családoknak. De ez a része engem nem érdekel.

– Az anyuka visszakérheti Benedeket?

– Igen, ezt tudtuk és így mentünk bele. Az elején volt egy gyermekvédelmi döntés a sürgősségi elhelyezésről. Egy bíróság ránk ruházta a szülői jogokat, de ez még mindig visszafordítható lenne. Nekem ez nagy stresszt jelentett, az elején álmaim voltak, hogy viszik el. Nem tudtam ezzel mit kezdeni. Aztán úgy döntöttem, hogy csak a holttestemen keresztül fogják elvinni, és lett bennem egy nyugalom.  Muszáj volt valahol lezárnom magamban, hisz a gyerek ötéves, és a kötődésbe bezavarhatott volna, ha ezzel a lehetőséggel számolok, hogy elvihetik.

– De az anyuka már szülésnél világossá tette, hogy nem kéri a babát.

– Ő már a szülésnél nyilatkozott, s azóta sem érdeklődik, nem keresi. De ha a jog engedi, akkor megvan a lehetőség.

– És a családja is visszakérheti?

– Igen. Törvény szerint a nevelőszülő leghamarabb két év után indíthatja el az örökbefogadási eljárást. Ezt elindítottuk, akkor beindult a procedúra, hogy Benedek legyen örökbe adható. A gyermekvédelem ilyenkor negyedíziglen megkérdezi a rokonokat, hogy ők lemondanak-e.

– Hogy érted azt, hogy negyedíziglen? A nagyszülőket is?

– Nagybácsit, nagynénit, unokatestvéreket, sőt másodunokatestvéreket, kell egy csomó nyilatkozat. De ez változó, hogy melyik bíróság mivel elégszik meg.

Brassóban él Benedek vér szerinti testvére, annál a családnál, akik írták a levelet, ők is elhelyezésbe vették a fiúcskát és elindították az örökbefogadást. Náluk már lezárták az eljárást. De amivel a brassói bíróság megelégedett, az nálunk, Maros megyében nem elég. Nálunk kérnek az anyuka szüleitől nyilatkozatot, hogy ők sem akarják nevelni a gyereket. De az anya nem ismeri a szüleit, valahol Magyarországon élnek. A brassói bíróság megelégedett az anyuka nyilatkozatával, hogy nem ismeri a vér szerinti szüleit, nem ők nevelték. A mi esetünkben pedig a rendőrséggel kerestetik a vér szerinti nagyszülőket, hogy ők is nyilatkozzanak. Ha hívogatom a hivatalt, akkor kicsit halad az ügy, különben elfekszik, új szociális munkás jön, bele kell tanulnia, megint leáll. Fél éve szültem, egy ideig nem nyomultam, de most ismét nekifogok telefonálgatni.

Mivel nem halad az ügy, az örökbefogadást Hargita megyében folytatjuk ezután, mert a gyerek ott született, és mi is onnan származunk. Majd ott lesz egy képzés is, amire el kell járnunk, hogy örökbefogadó szülőkké legyünk nyilvánítva. A mi esetünk nem szokványos. De ezt látom az egyetlen lehetőségnek, hogy a gyerek ne dekkoljon pár évet nevelőszülőknél.

– Apja nem volt a gyereknek?

– A keresztlevélbe nem ő került, hanem a nő volt férje, akitől nem vált el még. És most a volt férj rokonait kérdezi le a gyermekvédelem negyedíziglen, akik a nőről sem akarnak hallani, nemhogy a gyerekről.

– Benedek tudja?

– Azt igen, hogy nem én szültem, és erről sokat beszélünk. A jogi procedúráról nem beszéltem vele konkrétan. Ő úgy tudja, hogy Kovács Benedek a neve, de még más van beírva a hivatalos papírokba. Mikor elindítottuk az örökbefogadást, két és fél éves volt, úgy nézett ki, hogy fél év múlva lezárul az ügy, akkor kezdett óvodába járni, ő meg kérdezgette, hogy hogy hívják. Nem gondoltuk, hogy ennyire elhúzódik.

– A másik nevét tudja?

– Igen, de ha megkérdezik, azt mondja, hogy ő Kovács Benedek. Semmi titok nincs benne, ha tudom, hogy ennyire elhúzódik, akkor nem ezt a nevet tanítom neki.

– Azt se tudja, hogy jogilag még nem száz százalékosan a tietek?

– Ezzel én sem tudok mit kezdeni. Én nem számolok azzal, hogy a gyerek visszakerülhet a biológiai szülőkhöz. Akkor ennyi évet nem tudtam volna ilyen szeretetben nevelni, szerintem ki sem bírtam volna, hogy folyamatosan rettegjek.

– Nincs egy bizonytalanság, amit Benedek megérez?

– Van némi feszültség, ezt nem lehet teljesen kizárni. De én a gyerekkel erről nem beszéltem, hogy nincs lezárulva az ügy. A családban ez nyílt dolog, a nagyobbak tudják, de most már fogok erről beszélni Benedekkel is. A lelkemben hiába próbáltam megküzdeni ezzel az évek során, és nem számolni azzal, hogy őt elvihetik. Úgy érzem, ha számolok, akkor az anyai érzéseimbe bekavart volna nagyon. Ez egy tudathasadásos állapot. Nálatok van a hat hét, amíg visszaléphet a szülőanya szülés után, az is nehéz, de öt évet hogy lehet kibírni? Már nagyon szeretném, hogy a folyamat lezáruljon, és már mi legyünk a szülei papíron is. Azt hiszem, a fotót is azért nem mutattam meg neki, mert megzavart engem is, hogy így elhúzódott a folyamat.

Arra gondoltam, hogy ha lezárul, akkor a családban megünnepeljük. Attól nem lesz jobban a gyermekem, de a lelkem mélyén ez a pici bizonytalanság megszűnik, amit teljes bizonnyal ő is érez.

apaval a fűben, Kampen (5)

– Milyen a tanfolyam, amire járnotok kell?

– Ez még nem kezdődött el, össze kell hangolni a gyerek örökbe adhatóságával. Ez a tanfolyam egy képesítés, hogy örökbe fogadhatunk, és csak egy évig érvényes.

– Tudsz valamit, mi lesz ott?

– Eddig nem hallottam jókat. Sok pszichológiai tesztet ki kell tölteni, ez a vizsgálat is egyben.

– Nem akarlak tovább stresszelni, de ha vizsgálat, akkor akár ti is megbukhattok.

– Teljesen igazad van, de ha ezekbe belegondolok, akkor bedilizek.

– Remélhetőleg a gyerek érdekét fogják nézni. Miket vizsgálnak az alkalmassághoz?

– Van pszichológiai vizsgálat, megnézik a lakást, kérnek fizetési igazolást, orvosi igazolást a szülőkről és a gyerekekről. Az óvónőtől kérnek véleményezést a gyerek fejlődéséről.

– Milyen Benedek?

– Nagyon aranyos. Nem is tudom elképzelni, hogy ne a mi gyerekünk legyen. Van bennem egy érzés, hogy ez így volt megírva. Ezért is bírom ki ezt a hosszú folyamatot. Amikor először megláttam, nagyon szépnek láttam, hatalmas szemei voltak, mikor elváltunk a vér szerinti anyukától, mellre tettem és azonnal szopott, mintha én szültem volna.

Az első hónap nehéz volt, nagyon sokat kínlódtam a tejgyarapítással. Péter még néha szopott, de nagyon ritkán, kevés tejem volt. Próbáltam szoptatni, Szoptaníttal, és sok anyától kaptunk anyatejet. Hat hónapos koráig csak anyatejet kapott. Az első hónapban keveset fejlődött, keveset nőtt. Arra gondoltam, meg kell szokjon engem is, hisz anyát váltott, családot váltott, én is kínlódtam, hogy a tejem gyarapodjon. A második hónapban nagyot ugrott, meghízott, szépen fejlődött, onnantól nagyon szépen haladt. Mosolygós, gyönyörű baba volt, mindenkit elvarázsolt a családunkban. A tágabb rokonságban sem volt örökbefogadás, az elején nem értették, hogy ha én szülhetek, akkor miért. Aztán a nagyszülők beleszerettek. Ügyesen jár óvodába, nagyon aranyos. A testvéreivel nagyon szeretik egymást, veszekednek, összekapnak, kibékülnek, puszilgatják egymást. Rengeteg örömem van benne. Nagyon élvezi, hogy most ő is bátyuska lehet, babázik a kisöccsével.

– Látsz valamit Benedeken, ami az örökbefogadás, a trauma miatt más, mint a többi gyerekedben?

– Ezen sokat gondolkodtam, meg figyelem is néha, de nem látok különbséget, annyira kedves, barátságos.

apaval a fűben, Kampen (2)

– Van négy kedves fiad? Nem ütik egymást, nem kiabálnak, nem féltékenyek?

– De, ez benne van, de mint a testvérek. Van, hogy nagyon jól játszanak, megértik egymást, aztán konfliktus van, eligazítjuk, és megy tovább az élet. Nem tudnék semmit mondani, ami azért van, mert örökbefogadott. Persze nem tudom, később hogy lesz. Biztos lesznek kérdései, lesznek nehézségek, de bízom abban, hogy lesz annyira jó a kapcsolatunk, hogy mellé tudunk állni, meg tudjuk beszélni. És ha ez megvan, akkor nem félek semmitől. Nekem, mint az édesanyjának, nagy megtiszteltetés lenne, ha mellette állhatnék, mikor a vér szerinti rokonait megkeresi. Ha szeretné, elkísérem, ha nem, nem, de szeretném ebben támogatni.

– Nagyon haladó a hozzáállásod az örökbefogadáshoz. Sokat foglalkoztál a témával?

– Mikor Benedek hozzánk került, gondolkodtam, hogy mi is ez az út. Egyrészt a szülések vezettek ide. Mikor szociális munkás szakra jártam az ezredfordulón, a szakdolgozatomat az örökbefogadásról írtam. Azóta bennem van a téma, sokat olvastam róla, a blogodat is. Mikor megérett bennem, akkor azt éreztem, hogy ez a gyerekvállalás egyik módja. Engem annyira zavar, ha ezt valaki hőstettnek titulálja. Zavar, ha azt mondják, hogy Benedek milyen jól imádkozott, hogy hozzánk kerül. Ez hülyeség.

– Én azt érzem, ha azt mondják, hogy az örökbefogadott gyerek legyen hálás, abban benne van, hogy annak a gyereknek kevesebb járt volna.

– Ennek a gyereknek az járt, amit én tudok nyújtani, mert ennek a gyereknek én kellett legyek az anyja. Van egy istenhitem, és ezek nem véletlenül történnek. Azért zavar, ha valaki felmagasztal, mert tudom, hogy a hétköznapokat megharcolom, van, amikor fáradt vagyok, ideges vagyok, nem bírom, aztán mégis bírom. Ez egy előítélet, hogy aki örökbe fogad, az nemes lelkű, és sokan nem veszik a fáradságot, hogy megnézzék, mi van mögötte. Rengeteg motivációja lehet az örökbefogadásnak.

– Pszichológusként is foglalkozol az örökbefogadással?

– A családi élet a témám, és ennek egy része az örökbefogadás. Tanítottam gyermekvédelmet a Sapientia Egyetemen.

– Hogy jött a negyedik gyerek gondolata?

– Szerettünk volna még egy gyereket. Volt egy viccesebb beszélgetésünk a nagyokkal, hogy még szeretnénk egy gyereket, megkérdeztük, szüljek egyet vagy fogadjunk még egyet örökbe. Ők azt mondták, hogy egyet szüljek és egyet fogadjak örökbe. Örülök, hogy a gyerekeim lelkében ez egyenrangú. Néha idegenek kérdezik, hogy tudom-e ugyanúgy szeretni a gyermekeimet, ezektől a kérdésektől zavarba jövök, ezek felnőtt kérdések. A gyerekeknek két nappal Benedek érkezése előtt szóltunk, hogy testvérük lesz, és teljesen természetesen kezelték, örültek neki.

– Nagy árat fizettél Benedekért ezzel az elhúzódó jogi procedúrával.

– Nem tudtam volna Benedeket megszülni, pont ilyent nem tudtam volna szülni, habár őt szívesen megszültem volna. Ő annyira maga helyett van. Minden gyerekvállalás hatalmas áldozattal jár, én nem éreztem úgy, hogy nagy árat fizettem érte.

Péter, Beni

– Kinek mondjátok el, hogy ő örökbefogadott?

– Mindenki tudja, aki minket ismer. Én nem szeretnék ebben semmifajta titkolózást.

– Miben más így örökbe fogadni, mint meddőség miatt?

– Talán abban, hogy nem indult veszteségből a történet. Ha meddőség van, azt fel kell dolgozni. Itt ilyen nem volt, de nem gondolom, hogy emiatt könnyebb. Talán abban a szempontból könnyebb volt, hogy én az anyaságomban megerősödve fogtam neki némi gyereknevelési tapasztalattal. Gyereket vállalni áldozattal, felelősségvállalással, álmatlan éjszakákkal jár így is és úgy is. A folyamat más, másként került a családunkba. Más témák is vannak. De neki is ugyanarra van szüksége, mint a vér szerint gyermekeknek.

– Romániában milyen az örökbefogadás megítélése? Mennyire tabu?

– Egyre kevésbé tabu, de kevesen vállalkoznak rá a jogi folyamat miatt. Mióta ebben a helyzetben vagyunk, sokan megkeresnek, hogy ők is szeretnének.

– Az örökbefogadást a szüléseid sorozatára illesztetted. Először jött egy traumatikus, majd egy felszabadító szülés, aztán egy kimaradt szülés…

– A kimaradt szülés is egy elem a sorban. De volt egy nagyon intenzív vajúdás, hisz tíz napunk volt, mielőtt a gyerek a családba került, mindent eldönteni, felkészülni, közben még dolgoztam. Mikor Benedek már itt, egyszer kezdtem érezni, hogy jól mennek a dolgok, és belém hasított, hogy a gyermek akkor volt kilenc hónapos.

– Milyen volt a negyedik szülés Danival?

– Katasztrofális. Otthonszülésre készültem, végül a bába, akit Magyarországról elhívtam, úgy döntött, hogy a kitolásra bemegyünk a kórházba. Fél óra múlva született meg Dániel. Azóta is iszom a levét. Nagyon traumatikus volt, úgy éreztem magam, mint egy tárgy, akin a protokollt végiggörgetik. Fel a kecskére, a két lábat szét, mindenki ordított. Nem az én ritmusom volt a meghatározó, ők akartak irányítani. Életemben nem voltam ilyen kiszolgáltatott, megalázott helyzetben, mint ott. Ha mást megkérdezek, könnyű szülésnek mondható, mert csak fél órát tartott, nem volt gátmetszésem, két órát pihentem szülés után, és saját felelősségre hazajöhettem, amit nem is szabad Romániában. De az a fél nap katasztrofális volt, ennek a feldolgozása még folyamatban van. Ezt szívesen kihagytam volna, de valamiért meg kellett tapasztalnom.

– Lesz még gyereketek?

– Ha őszinte vagyok, még szeretnék. Én úgy érzem a lelkem mélyén, hogy még lesz gyerekünk.

– Mondtad, hogy újszülöttre nincs esély Romániában. El tudnád képzelni, hogy egy idősebb gyereket fogadsz örökbe

– Igen. A gyerekek is mondták nemrég, hogy milyen vagány lenne. Bennünk nem volt olyan elhatározás, hogy csak pici babát akarunk, de a Benedekkel kapcsolatos helyzet elénk jött.


Nagy nap a gyámhivatalban

$
0
0

Köszönöm a kedves támogatásokat! Ma arról a napról írok, amikor lehet menni a gyámhivatalba aláírni a papírokat, hogy hazavihetjük a gyereket. Titkos örökbefogadásnál befejeződött a barátkozás, nyíltnál pedig a szülőanya lemond a gyermekről. Ez a cikk csak sorvezető, a közvetítő szervezet fog segíteni, hogy mire kell figyelni a hivatalban. Titkos örökbefogadásnál lehet, hogy csak az örökbefogadók mennek a hivatalba, de előfordulhat, hogy ott van a gyám és az örökbefogadási tanácsadó is. Nyílt örökbefogadásnál jelen van a lemondó szülő, és jelen lehet a közvetítő szervezet képviselője is, ha a felek ebben egyetértenek. Bizonyos esetekben ez az egyetlen alkalom, mikor az örökbeadó és örökbefogadó találkozik.

Ez még nem a tényleges örökbefogadás, csak az azt megelőző “kötelező gondozásba kihelyezés” kezdete. Azaz, amikor haza lehet vinni a gyereket – a gyakorlatban többnyire aznap vagy másnap, rajta van a határozaton. Ez legalább egy hónapos, ezalatt már a családjában neveli az örökbefogadó a gyermeket, de közben meggondolhatja magát, illetve (titkos és nyílt lemondásnál, újszülött esetén) a vér szerinti szülő is visszaléphet még.

Sok örökbefogadó kérdezte, milyen papírok kellenek erre az alkalomra, és tudnak-e előre készülni.

A következő dokumentumokat kérhetik:

  • a jogerős(!) alkalmassági határozat másolata (legyen rápecsételve, hogy jogerős)
  • ha hosszabbították, a hosszabbításé is
  • a tanfolyam elvégzését igazoló bizonyítvány
  • friss háziorvosi igazolás az örökbefogadóról
  • friss születési és házassági anyakönyvi kivonatok az örökbefogadóktól
  • friss jövedelemigazolás az örökbefogadók munkahelyétől
  • egy hónapnál nem régebbi környezettanulmány az örökbefogadó lakásáról
  • igazolás a gyerek egészségi állapotáról, újszülöttnél ezt a kórház adja ki (a szülőanya viszi)
  • nyíltnál: a gyerek születési anyakönyi kivonata (a szülőanya viszi)
  • és persze személyazonosságot igazoló iratok.

Ez soknak hangzik, de nem kell minden esetben mindenkinek mindet benyújtani. Más kell a nyíltnál, más a titkosnál, néhány irat elvileg csak a tényleges örökbefogadáshoz szükséges, de van olyan hivatal, ahol már a kihelyezéshez bekérik ezeket is. Titkosnál általában a Tegyesz elküldi az iratokat a gyámhivatalnak. Az anyakönyvi kivonatokat le tudják tölteni egy elektronikus felületről a hivatalok, már ha fel van oda töltve az illetőé, ez még nem minden esetben történt meg. Meg kell kérdezni a konkrét hivataltól, mire van ténylegesen szükség. Ebből sajnos az is következik, hogy nem igazán lehet előre készülni, legalábbis hónapokra nem, már tudni kell, hogy milyen típusú ügy lesz és melyik gyámhivatalban.

Ha a nagy napon nincs meg minden irat, akkor az is lehetséges, hogy a gyámhivatal bekéri ezeket, és a kihelyezés csak akkor indul, ha minden papír összeállt. A gyakorlatban általában az utolsó napokban rohangálnak az örökbefogadók, hogy a gyámhivatal után ténylegesen hazavihessék a gyereket. Ami sokat lendít az ügyön: ha nyilatkozattételre már úgy mennek, hogy a Tegyesz készített friss környezettanulmányt. Ha ez nincs meg, akkor a gyámhivatal majd kivonul ellenőrizni a lakást.

palfi_eniko_6_eves_igazgyongy_ami

A kihelyezésnél rögtön nyilatkozni kell néhány fontos kérdésben:

  • Milyen vezetéknevet fog viselni a gyermek? (Ugyan erről elvileg a házasságkötésnél is nyilatkozni kellett, de itt is újra megkérdezik).
  • Mi lesz a keresztneve a gyermeknek? Az új Ptk. szerint csak “igen indokolt esetben” engedélyezheti a gyámhivatal az utónév megváltoztatását. A gyakorlatban még senkinek nem volt ebből problémája. Ha az egyik eredeti keresztnevet megtartják az örökbefogadók, azt pedig biztosan elfogadják.
  • Mi legyen a gyermek lakcíme? (Ha a szülők különböző lakcímen vannak bejelentve.)
  • Ha egyedülálló az örökbefogadó: kér-e képzelt apát, és mik legyenek az adatai?
  • Melyik szervezettől és milyen időre kéri a család az utánkövetést az örökbefogadás után? Az utánkövetés egy évre kötelező (két alkalom/év), és legfeljebb öt évre lehet kérni. Jelenleg a megyei Tegyeszek mellett az Ágacska Alapítvány, a Gólyahír Egyesület és a Fészek Alapítvány végez ilyet, később várhatóan más szervezetek is bekapcsolódnak.

A megbeszélés végén pedig egyeztetnek egy másik időpontot a gyámhivatalban. Titkosnál ez legalább egy hónappal később van, nyíltnál nem előbb, mint ahogy hathetes lesz a baba, ekkor véglegesítik az örökbefogadást. Erre már az örökbeadónak nem kell mennie, csak az örökbefogadóknak.

A gondozásba kihelyező kapott határozat nagyon fontos. Még a gyerek régi neve szerepel benne, de ezzel lehet igazolni, milyen jogcímen és mikortól tartózkodik a családban a gyerek. Ezzel lehet igényelni a juttatásokat is (gyes, gyed, családi pótlék, adókedvezmény), a kihelyezés dátumától jár minden (még ha később is igényeli meg a szülő).

A kötelező gondozásba kihelyezés nem szükséges, ha az örökbefogadó már legalább egy éve neveli a háztartásában a gyereket (például nevelőszülőként).

Sok család, így mi is a kihelyezés (és nem a tényleges örökbefogadás) dátumától számítjuk, hogy a családba érkezett a gyerek, ezt a napot ünnepeljük.

Zsolti két éve nálunk (25).JPG

Két évvel a nagy nap után

Nálatok hogy zajlott ez a nap? Milyen iratokra volt szükség?


Babaköszöntő, 2016. január

$
0
0

Bemutatkoznak azok az olvasók, akik nemrég fogadtak örökbe gyereket. Hét kisgyerek érkezett! Gratulálunk minden családnak. A Babaköszöntő rovat akkor tud megjelenni, ha az olvasók beszámolnak a sikeres örökbefogadásokról, úgyhogy várom továbbra is a történeteket.

Nicknév: canicuore

Családi helyzet: házasok vagyunk, első gyermekre vártunk.

Miben vagytok mások, mint mások: szerintem semmiben. Én talán aggodalmasabb vagyok az átlagnál/szükségesnél, Zoli csak indokolt esetben az. Próbálunk mindent kellő humorral, pozitívan megélni, mindenkihez alapból tisztelettel fordulni. Ebből adódóan felteszem, ez nem más, mint másoknál.

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: az alkalmasságink 2014. júliustól jogerős, 0-4 hónapos, egészséges, esetleg olyan egészségkárosodással rendelkező gyermekre, amivel még teljes életet élhet. Neme, származása nem volt kikötve.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: az elsőt.

Vencel2

Milyen gyerek érkezett: Csodálatos. Vencel, újszülött kisfiú Budapestről a Gólyahír közvetítésével, ereiben van cigány vér is (már ha ez számít).

A leg…
Anikó: a legmeghatóbb pillanatokat nekem a szülőanya okozta. Már a megismerkedésünkkor ezt mondta: Ti mindketten olyan magasak vagytok, én meg ilyen kis alacsony, úgyhogy már csak azt szeretném, hogy olyan kék szeme legyen, mint neked! Majd avval, hogy meggondolva magát, úgy döntött, mégis ott lehetek vele a szülésnél. A szülést megelőző szavaival: Úgy érzem, tényleg eldőlt Vencel sorsa. Elvetettem volna, ha időben kiderül, hogy terhes vagyok, de most már örülök, hogy életet adhatok, és valahogy kiegyenlítődik a világ igazságtalansága. A gyámhivatali meghallgatás napján: Végig figyeltelek a szülés alatt, láttam, hogy átélsz mindent, amit én, én viszont nem éltem át valamit, amit te igen: nem váltam anyává…
a legszebb, mikor szülés után megfoghattam Vencelt, ő abbahagyta a sírást, kinyitotta a szemét, néztük egymást, és én elmondtam neki mindent…
a legváratlanabbul az ért bennünket, hogy nem hozhattuk haza a gyámhivatali meghallgatás napján, (mert akkor csak jegyzőkönyv készült, határozat nem).
a legnehezebb nekem a hat hét: minden alkalommal, mikor kimondtam neki, kisfiam, egy pillanatra mindig megállt a szívem, hiába éreztem olyannak a kapcsolatunkat a szülőanyával, mintha az unokatestvéremet kértem volna meg, hogy hordja ki a gyermekünket…
a legviccesebb nekem az első esténk itthon, mert a kórházi gyorstalpaló: így törlöm, igen? innen-ide, igen? így fogom, igen? – után természetesen toccsant a tappancs a kakás pelenkába, amit klasszul le lehetett törölni anyuka karján, vészesen közelítette a babafej a fürdővizet stb. Vencel a legtürelmesebb tanítóként viselte, viseli a mai napig, amíg könnyes szemmel vinnyogunk a saját bénázásainkon…
Zoli: a legutálatosabb: minden nap, amikor még ott kellett hagyni a kórházban, és hogy napi egy-egy órára volt korlátozva a vele tölthető idő (vasárnap hajnalban született, péntek délben hoztuk haza).
a legszebb nekem is az első találkozás, kézbevétel a kórház folyosóján
a legszeretetteljesebb pillanat, mikor első alkalommal voltunk látogatni, fogta az ujjamat, és néztük egymást.
Mindketten: jól “hangzott” leírva-olvasva másoktól, hogy tudni fogjátok, hogy ő a ti gyereketek. De megélni azt, hogy mi tényleg Rá vártunk, na az mindennek a szuperlatívusza …

Milyen témákról olvasnátok szívesen később:
Anikó: banálisan hangzik, de bármiről. Szeretem az interjúkat, a statisztikákat, a babaköszöntőket, pszichológiai témákat, történeteket, mert mindenből lehet tanulni. A papírok beszerzését, ügyintézést én még mindig nem látom át kristálytisztán, de azt hiszem, nagyjából összeszedtem a hozzászólásokból.
Zoli: az örökbefogadás korosztályos kommunikálásáról, hogy csináljam, mit mondjak, hogy vigyázhassak a lelkére, ne hazudjak, de ne bántsak.

Mi volt máshogy, mint a nagykönyvben: talán a kapcsolatunk a szülőanyával. Bizalom volt, kölcsönösen. Sokat beszélgettünk a várakozás alatt, próbáltam minél többet megtudni róla, a családjáról. Nem (csak) amiatt, mert arra voltam kíváncsi, hogy mennyire szilárd az elhatározása, vagy, hogy milyen betegségek fordultak elő a családban, vagy, hogy valahol, valahonnan nem tűnik-e fel egy rokon, aki hazavinné a babát, hanem egészen egyszerű okból: hogy megismerjem. Amennyire csak az időnk ezt megengedi. Nekem fontos volt, és mint fentebb idézett szavai, hozzá(nk)állása, lelki békéje igazolta, neki is.

A leghasznosabb tanács, amit kaptatok: nagyon jó volt a tanfolyamunk (Kecskemét), sokszor elő tudtuk, és valószínűleg elő is kell még vennünk a jegyzeteinket.

 

******

Nicknév: Mohabea

Családi helyzet: több mint két éve vagyunk házasok, első gyermekre vártunk.

Mióta olvasod a blogot: majdnem a kezdetektől. Pár hónappal azelőtt indult, hogy megszületett bennünk az elhatározás, hogy örökbe fogadunk.

Kedvenc cikk: Kisrigók, Itt a férfi és a nő is mintha apapozícióból indulna

Miben vagytok mások, mint mások: több mint hét éve vagyunk együtt, ami szokványos, de több mint 16 év a korkülönbség köztünk…. és nem a férjem az idősebb :-) (Én 48 éves vagyok.) Továbbá meggyőződésünk, hogy nincsenek véletlenek, és hogy a szüleinket a születésünk előtt mi, azaz a lelkünk választja. Örökbefogadásnál mind a négyet :-)

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: majdnem másfél éve, 0-2 év közötti, korrigálható egészségi állapotú gyermekre. Nemre és származásra vonatkozóan nem volt kikötésünk, sőt, a megjegyzés rovatban szándékosan feltüntettük, hogy kislány esetén roma származású gyerkőcöt is szívesen elfogadunk.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: nem volt kiajánlásunk.

unnamed

Milyen gyerek érkezett, honnan: újszülött, makkegészséges kisfiunk magánúton, ismerős ismerősének az ismerőse révén érkezett Budapestről. 10/10-es apgar értékkel, 2630 grammal született, gyönyörűen fejlődik, már az első két és fél hónapban megduplázta a születési súlyát. András Gábornak hívják, és mindkét nevét mi adhattuk, mert az életet adó így szerette volna…

Az életet adó már 5 hónapos terhes volt, amikor kiderült, hogy várandós. Rögtön tudta, hogy nem tartja meg a babát, és tudatosan, lelkiismeretesen készült az örökbeadásra. Elmondása szerint két alapítványt is megkeresett, de elég negatív tapasztalatai voltak a vezetőkkel. Végül a Tegyeszt kérte fel közvetítőnek. 19 nappal a kisfiunk születése előtt beszéltünk először. Amíg élek, hálás leszek azért, hogy ott lehettem a kisfiam születésénél, rajtam pihent magzatmázasan, és 5 nappal később mi hozhattuk haza őt a férjemmel a kórházból.

A leg…

A legviccesebb, hogy szinte mindenkinek az az első megjegyzése, hogy a kisfiunk orra, fejformája és frizurája mennyire olyan, mint a férjemé.

A legmeglepőbb az emberek reakciója a fali montázsunkkal kapcsolatban. A kisfiam Életfáját szimbolizáló gyönyörű üvegfestmény alatt közvetlenül ott van egy közös fotó, amin ketten mosolygunk a kamerába az életet adójával, és ami a születése reggelén készült a kórház kertjében. Ezen kívül a családunk tagjait és minket ábrázoló különböző képeken kívül van egy olyan nagyon szép, szinte művészi fotó is, ami a vér szerinti szüleiről készült. A kép és a fotók már most, nem egészen három hónaposan eléggé érdeklik a kisfiunkat, és rengeteget segítenek abban, hogy rendszeresen elismételjem a történetét és elmondjam, hogy ki kicsoda a fotókon…

A legérdekesebb az a rengeteg egyezés, párhuzam és összefüggés, ami a fiunk, a férjem és az én horoszkópom között van…

A legnehezebbnek és leghosszadalmasabbnak a különböző papírok (gyámhivatali határozat, anyakönyvi kivonat, lakcímkártya, taj-kártya) beszerzése bizonyult.

A legnagyobb élmény a születése és az első mosolya volt. Egyszerűen leírhatatlan mind a kettő… örökre bevésődött.

A legjólesőbb tapasztalat a család, a barátok és az ismerősök határtalan támogatása és szeretete, ami a kezdetektől fogva a mai napig folyamatosan árad felénk…

Milyen témákról olvasnátok szívesen később: Olyan örökbefogadó családokról és vér szerinti szülőkről, akik tartják egymással a kapcsolatot. Külföldön ez nem ritka, de érdekelne, hogy Magyarországon is vannak-e erre pozitív példák.

 

******

Nicknév: Timi

Családi helyzet:  férjemmel együtt két vér szerinti gyerekünk van, 7 és 10 évesek. Egészségügyi probléma miatt nem lehetett több, de mindig sok gyermeket szerettünk volna.

Miben vagytok mások, mint mások: a két első gyermekkel elég sok problémán keresztülmentünk (szívműtét, súlyos ételintolerancia, az idősebb gyerekünk Down-szindrómás), ezért úgy gondoltuk, meg tudunk birkózni az adódó problémákkal. Cigány babát is örömmel vártunk, illetve gyakorlatilag az életet veszélyeztető súlyos betegségek kivételével mindent beikszeltünk. Úgy gondoljuk, egy saját kihordott terhesség is lutri, nem szabhatjuk meg hogy időre szülessen egy szőke kék szemű kisfiú aki makkegészséges. Illetve tapasztaltuk hogy a gyerekkel bármikor történhet olyan baj, ami erősen befolyásolja az életét/életünket. Így nem a tökéletes babát kerestük, hanem egy kisbabát, akinek ránk van szüksége és akit szeretni fogunk.

Mióta várakoztatok, milyen gyerekre: három éve várakoztunk, a gyerek neme és származása mindegy volt, sokféle problémát elfogadtunk.

Miért vártatok ilyen sokat? Úgy tudtuk, az alapítványoknál nem állhatunk sorba a két vér szerinti gyerek után, így csak a megyei Tegyesznél vártunk. Nálad olvastunk az alapítványokról, akkor jelentkeztünk a Fészekhez és utána az Alfához is. Az Alfánál végül háromnegyed évet vártunk, végeztünk önkéntes munkát náluk.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: az elsőt. Előtte volt két magánutas lehetőség, amelyek végül nem jöttek össze (az anyuka hazavitte az egyik babát, a másik végül nem hozzánk került, de nem a mi döntésünk alapján), illetve volt egy alapítványos lehetőség, ahol szintén az anyuka utolsó pillanatban meggondolta magát. Rozi az első olyan kiajánlásunk, ahol mi dönthettünk róla hogy szeretnénk-e őt.

Rozi2

Milyen gyerek érkezett, honnan: Rozi, koraszülött, cigány kislány citromsárga megyéből, az Alfa Szövetségen keresztül. A 34. hétre született.

A leg…

A legérdekesebb: Mivel már többször gondoltuk úgy, hogy “na most biztosan sikerül”, választottunk nevet a leendő gyereknek, fiú- és lánynevet is. Azonban a várakozás csak tartott tovább. Egyszer, amikor együtt utaztunk, hirtelen megszólaltam: talán azért nem talál ránk a kisbabánk, mert nem jól választottuk ki a nevét. És mi a neve? – kérdezte a férjem. Én megmondtam. A férjem nevetett, és azt mondta, úgyis kisfiú lesz (valamiért fiúra számítottunk). Ezután 20 perc múlva csörgött a telefon, és az alapítvány kérdezte, hogy fogadóképesek vagyunk-e. Annyira izgalomba jöttünk, hogy (mert volt néhány logisztikai probléma) több telefonváltás után csak este jutott eszünkbe megkérdezni, hogy fiú vagy lány a baba.

A legmeglepőbb: Az első hónap nagyon nehéz volt a kórházi tartózkodás miatt, a koraszülöttsége miatt benn tartották a kislányomat. Amikor hazakerültünk, az ágyamba vettem a kisbabát, hogy kompenzáljam az inkubátorban töltött érintésmentes heteket, viszont az első két hétben gyakorlatilag semmit nem aludtam, és nem csak az izgatottságtól és örömtől, hanem azért sem, mert Rozi folyton hangot ad. Horkol, nyög, motyog, szuszog, csuklik. Ha éppen egyiket sem, akkor minden kilégzésnél édes “he” hangot hallat. A férjemmel úgy nevezzük, hogy beépített légzésfigyelője van… Szóval két hétbe telt megszoknom, hogy folyamatosan tudósít a jelenlétéről.

A legnehezebb: annak ellenére hogy biztos voltam benne, és meg is próbáltam sok mindent, nem tudom szoptatni, ezt nehezen éltem meg, bár tudom hogy ez csak “hab a tortán” lenne. A faluból hordunk neki anyatejet.

A legjobb: A két nagyobb gyerekünk imádja, becézgeti, dédelgeti.

A legérdekesebb: nagyon hasonlít ránk az arcocskája. Ő tényleg a mi babánk.

Milyen témákról olvasnátok szívesen később: nagyon szeretjük a babaköszöntőket, és az érdekes örökbefogadási történeteket.

Mi volt máshogy, mint a nagykönyvben: egy hónapja volt nálunk, amikor elkezdett szinte folyamatosan sírni. Aemmi nem használt, se ringatás, se etetés, se nyugalom, se kendőzés. Egyetlenegy dologra nyugodott meg: ha levettük a rugdalózóját, és simogattuk a lábát, puszilgattuk a kezét. Arra gondoltunk, most sírja ki magából az első hónap érintésmentes magányát és nehézségeit, és most még több érintésre és szeretetre, babusgatásra van szüksége.

A leghasznosabb tanács: úgy gondolom, hiába készülünk egy gyerekre, hogy milyen lesz, azt úgyis a gyerek személyisége határozza meg. Ha nem akarjuk betörni őt egy sémába és  el tudjuk őt fogadni, és segíteni tudunk neki abban, hogy könnyebben váljon a család tagjává, akkor nekünk is könnyebb lesz. Ez ugyanúgy vonatkozik a vér szerinti gyermekre is. Mi nem érzünk semmilyen különbséget a gyerekeink között.

 

******

Nicknév: Atina

Családi felállás: A párommal hat éve vagyunk együtt és négy éve házasok. Mindegyikünknek van már saját gyermeke, akiket együtt nevelünk. Nekem egy 13 éves fiam, a férjemnek egy 12 éves lánya. Már a kapcsolatunk elején tudtuk, hogy szeretnénk közös gyermeket, de petevezeték-elzáródás miatt nem lehet. (Minden vizsgálaton túl vagyunk.) A lombikprogramba nem vágtunk bele. Az örökbefogadás nem állt tőlünk messze, mert mindkettőnk anyukája intézetben, vagy nevelőszülőknél nevelkedett.

Mennyit vártatok: egy év négy hónapot.

11407147_829101873849598_6944585479794169165_n

Ki érkezett, honnan: 2013 novemberében lett jogerős határozatunk egy 0-2 év közötti, bármilyen nemű magyar gyermek örökbefogadására. 2015. április 01-jén csörgött a telefon, amit pont a férjem itthon felejtett, és a két nagyobb gyermek vett fel, este átadva az üzenetet, hogy a Tegyeszből keresett minket egy néni. Igen álmatlan éjszakánk volt aznap. Nevelőszülőknél ismerkedtünk meg a lányunkkal, ahol több nevelt gyermek is élt, azóta is tartjuk a kapcsolatot. Előtte intézetben volt 4 hónapig. Május 1.-i határozattal megérkezett Mirjam, egy tündéri nyolchónapos kislány a családunkba. A megyei listáról kaptuk őt, egy piros megyéből.

A rövidebb várakozást annak tudom be, hogy elfogadóbbak vagyunk. Előtte 14-en utasították el őt csak a telefonhívás alapján. Volt a fejlődésében lemaradás, amit már majdnem teljesen behozott.

A leg…

A legnehezebb talán az volt, hogy én még előtte való nap dolgoztam, és másnap az ölembe csöppent egy kisgyermek, aki felé még anyai érzéseket nem feltétlen tápláltam, de szeretet annál több volt felé. Nehéz volt a váltás kilenc év után, megint gyermeket nevelni. Két hónap kellett, mire kialakult a saját menetrendünk.

A legjobb, a legkedvesebb az, hogy a nagyok teljesen elfogadták testvérükként a picit, nagyon féltik és szeretik.

A legviccesebb, hogy amíg én most itt írok, a kislányom (azóta 17 hónapos lett már) mosolyogva hozza a nagyok filceit, amit nem tudom, honnét szedett elő és egy kis szép rajz is fogadott a falon :-)

A legjobb tanács, amit kaptál: A türelem!

Miről olvasnál szívesen: hogy ki hogyan meséli el gyermekének, azt, hogy örökbe fogadott. Most egy kicsit nehezebbnek érzem a helyzetünket a két nagyobb mellett, mert őket a másik szüleik keresik és tartják a kapcsolatot. Remélem, a pici lányunkat nem fogja zavarni és bántani majd később, hogy őt mért nem keresik a vér szerinti szülei.

 

******

Nicknév: Enikő

Családi felállás: egyedülállóként első gyerekre vártam.

Mennyit vártál: 2014. szeptemberi a határozatom, 0-2 éves korig származási megkötés nélkül egészséges vagy kisebb egészségügyi problémával küzdő gyerekre, és 2015 októberében kezdődött a barátkozás.

blog

Ki érkezett, honnan: Lili. 22 hónapos kislány országos listáról, citromsárga megyéből. 2 hetes kora óta nevelőszülőnél élt, sosem volt kapcsolattartás a vér szerinti családdal.

A leg…

A legnehezebb a barátkozás vége volt. Viszonylag hosszú, egy hónapos barátkozás a protokoll a megyében, azonban az utolsó hetet Lili már nagyon nehezen viselte (és így én is). Már nem értette, hogy mi van, napközben végig velem volt kettesben, de este visszament a nevelőszülőkhöz, és így ment már több mint két hete. Így a negyedik hétre már teljesen zavarodott volt, már nem találta a helyét, nehezen kezelte, ha a nevelőanyával együtt voltunk egy szobában. (Ha külön-külön voltunk vele, ilyen gond nem volt.) Megérett az idő az elválásra.

A legmeglepőbb, hogy mennyire jól viselte Lili a változást. Noha erősen kötődött a nevelőszülőkhöz és az ottani “testvéreihez”, nagyon könnyen alkalmazkodott az új helyzethez. És amennyivel jobban viselte ő, én annyival nehezebben, mint számítottam korábban. Bár igyekeztem mindenre körültekintően felkészülni, amire csak lehetett, de azt hiszem, nem sikerült maradéktalanul. Tudtam, csak nem sejtettem, hogy egy majdnem kétéves örökmozgó, akaratos szélvész betoppanása az életembe ekkora változást hoz. Csodálatos dolog anyának lenni, rengeteg örömet ad nekem és a teljes családomnak, de iszonyat fárasztó volt az elején.

A legjobb tanács, amit kaptál: Hogy az akta nem tartalmaz minden fontos információt. És hogy hivatalos ügyet a leggyorsabb és leghatékonyabban úgy lehet intézni, ha mindent folyamatosan nyomon követek saját magam. Ez igaz az első telefonhívástól kezdve.

Miről olvasnál szívesen: barátkozás, első időszak otthon, örökbefogadott kiskamaszok, személyes tapasztalatok nagyobb gyerek örökbefogadása esetén.

 

******

Nicknév: Levendulamandala

Családi felállás:​ Házaspárként harmadik gyermekre vártunk.​

Miben vagytok mások, mint mások: két vér szerinti lány (5 és 8 évesek) mellé fogadtunk örökbe.

Miért fogadtatok örökbe: mindenképp három gyermeket szerettünk volna. Az örökbefogadás gondolatával egyre többet kezdtünk foglalkozni a vér szerinti gyermekeink megszületését követően, bár ez inkább időtlenül lebegett a távolabbi terveinkben. Végül a sors megoldotta és egészségügyi szempontok is ráerősítettek arra, hogy az örökbefogadás a mi utunk.  ​

Mennyit vártatok:​ 14 hónapot.​

Hanyadik kiajánlást fogadtátok el: a másodikat. Az első kiajánlással kapcsolatos tapasztalatainkat tavaly részletesen le is írtam a blogon. Utólag visszanézve az azzal kapcsolatos nehéz tapasztalatok megélése és feldolgozása is „kellett” a mostani sikeres örökbefogadáshoz.   ​

babköszöntőbe _ Tivadar

Ki érkezett, honnan: ​ Tivadar, kétéves kisfiú, az országos listáról, Borsod megyéből. ​

A leg…

Legkedvesebb: az a természetesség, nyíltszívűség, kedvesség, vidám és mosolygós arc, amivel Tivadar fogadott minket az első pillanattól kezdve.

Legmeglepőbb: a Tivadar név eleinte nem igazán tetszett nekünk, ezért csak második keresztnévként akartuk megtartani. Tíz napja voltunk vele itthon, amikor elérkezett a névnapja (november 9.), és ezen a blogon tudtam meg, hogy ez a dátum egyben az örökbefogadás világnapja is (mi több, a Tivadar név jelentése: „Isten ajándéka”). Így aztán egyértelművé vált, hogy marad a név (időközben persze meg is szerettük).

Legnehezebb: Tivadarban a hazaérkezésünk 2-3. hetében tudatosult a tartós változás. Az ezt követő pár hétben óránként követték egymást a hisztirohamok, amit a dackorszak még jobban felerősített. Mindezt megtűzdelték a testvérféltékenységi harcok, és a három gyerek logisztikájával kapcsolatos állandó szervezés.

Legviccesebb: 2-3 napja voltunk itthon, amikor a lányaink nagy lelkesen bevállaltak együtt egy önálló pelusozást. Magukra csukták az ajtót, nagyon izgatottak voltak, hogy ekkora feladatot kaptak. Két perc múlva öklendezve és fújolva tépték fel az ajtót, otthagyva meglepett öccsüket a kibontott kakis pelussal.

A legjobb tanács, amit kaptatok: nagyon hasznos volt az Ágacska felkészítő tanfolyama, pedig gyakorlott szülőként eleinte nem sokat vártunk tőle, de teljesen átalakította az örökbefogadásról addig alkotott nézeteinket. Mégis a tegyeszes ügyintézőnk szavai bizonyultak a leghasznosabbnak. Az első felajánlást követően a következő jó tanáccsal indítottak utunkra az ország másik felébe az ismerkedésre: „Akárhogy is alakul az ismerkedés, ígérjék meg, hogy nem úsznak majd árral szemben! Az ember megérzi, hogy melyik az ő gyereke, ezt az érzést érdemes megvárni.”  Így is lett.

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: azt tanultuk, hogy első hetekben ne fogadjunk vendégeket, ne nagyon menjünk sehova. Mi ezt nehezen tudtuk volna tartani, mivel a két lány miatt kialakult napi rutinja volt az életünknek. Tivadar viszont szerencsére nagyon élvezte a jövést-menést, örült, ha társaságba mentünk, a mai napig izgatottan szalad az ajtóhoz, ha meghallja a csengőt.

Miről olvasnál szívesen: vér szerinti gyermekek melletti örökbefogadás, „hirtelen jött testvér”, féltékenység kezelése, cigány identitás kérdése egy nem roma családban.

Kedvenc cikkek: “Úgy hívom őket, csoki és vanília”, „Akkor tudok ideális anya lenni, ha a saját életemet élem”

 

******

Nicknév: Zsófi

Családi helyzet: házaspárként várakoztunk, első gyerekre.

Mióta olvasod a blogot: több, mint egy éve követjük a blogbejegyzéseket, véletlenül bukkantunk rá az interneten.

Kedvenc cikk: Kisrigók

Mióta várakoztok és milyen gyerekre: 0-4 év közötti gyermekre várakoztunk, aki egészséges, vagy korrigálható egészségi nehézségekkel küzd. Magyar származású gyermekre vágytunk, két és fél évet vártunk.

Hányadik kiajánlást fogadtátok el: a másodikat. Az első egy hiperaktív kisfiú volt, nem mertük vállalni, az aktáját sem néztük meg, hogy ne kötődjünk hozzá.

DSCF0604

Ki érkezett: Csongor, négyéves kisfiú az országos listáról, aki nevelőszülőknél volt több, mint három éve.  Nagyon szereti a nevelőszülőket és igen ragaszkodó gyermek, ezért a barátkozás hosszabb időt foglalt magába. Először kéthetente látogattuk, majd hetente, ezután kezdődött az egyhetes intenzív barátkozás, amikor egész napokat töltöttünk együtt.

Az első találkozáskor már csintalankodott és hozott egy kulcsot a játékdobozából, majd átadta leendő apukájának és azt mondta: „ez egy kulcs, mert anya és én költözünk …. és te is!” Egymásra néztünk és kiborsóztunk. Tudtuk, a dolog végérvényesen eldőlt, ő a mi kisfiunk. Mélyen a szívünkbe véstük az első találkozást.

Az első két hét eufóriában telt, teljes volt az összhang, majd Csongor vissza akart menni a nevelőszülőkhöz. Nem értette, mi történt, és miért kellett eljönnie velünk. Számtalanszor megkérdezte, hogy miért hoztuk el és mikor megyünk vissza. Esténként kéri, hogy a történetét meséljük el, amit nappal le is rajzoltatott, és nagyon nagy érdeklődéssel hallgatja, egyre több kérdése van.

Az óvodába gyorsan beilleszkedett, az unokatestvérével együtt játszik és komiszkodik. Már van barátja is az óvodában.

Milyen témákról olvasnátok szívesen: kevés információt lehet találni arról, hogy aki nagyobb gyermeket fogad örökbe, milyen nehézségekkel küzd meg a családba való beilleszkedés során. Szívesen olvasnám az örökbefogadók tapasztalatait és megoldási javaslatait különböző nehéz helyzetekre.

Melyik családdal ismerkednétek meg később részletesebben?


Egyedülálló, élettárssal

$
0
0

Magyarországon csak házaspárok vagy egyedülállók fogadhatnak örökbe. Ha élettársak szeretnének örökbe fogadni, akkor közülük csak az egyik lehet a gyerek szülője, a másikat nem jegyzik be, az ilyen páros egyedülállóként jelentkezik, várakozik és fogad örökbe. A gyakorlatban szinte mindig a nő jelentkezik így, (de egyedülálló férfiak is örökbe fogadhatnak).

Az örökbefogadásra jelentkezők bő tizede minősül egyedülállónak, 2014-ben például 946 házaspár és 129 egyedülálló nyújtott be kérelmet. Arra nem találtam adatot, az egyedülállóként várakozók mekkora részének van élettársa.

Gyöngyösi-Rebeka1

A magyar örökbefogadási rendszerben egyedülállónak lenni hátrány, a törvény is kimondja, hogy elsősorban a házaspárok örökbefogadását kell engedélyezni, egyedülálló jelentkező akkor jöhet szóba a gyereknél, ha házaspárt nem találtak a számára. Egy pillanatra gondoljunk bele a gyerek szemszögébe is, akit a páros közösen nevel, ám jogilag csak az egyikük a szülője. Ha az élettársak valóban közösen szeretnék a gyereket felnevelni, akkor megfontolandó, hogy összeházasodjanak. Ezt a Tegyesz fel is szokta vetni a jelentkezésnél. A módszertani kiadványuk szerint ilyenkor: „A tapasztalat az, hogy sokan, felmérve a hátrányokat, inkább összeházasodnak a jelentkezés előtt. Kisebb részben vállalják a hátrányt, és csak az egyik fél indítja el az eljárást, a vizsgálatok és a felkészítés alatt viszont bejelentik, hogy mégis inkább összeházasodnak, mivel ráébrednek, hogy a házasság és az örökbefogadás is az egymás iránti felelősségvállalásról szól.”

Ha az élettársi viszonyban élő jelentkezik örökbefogadásra, a pszichológiai vizsgálaton és a környezettanulmányon az élettársnak is meg kell jelennie. A tanfolyamon nem kötelező részt vennie, de ajánlott. A sorban állásnál hivatalosan nem minősül előnynek az élettárs, egyedülállóként kell várakozni. (Elképzelhető, hogy egyes döntéshozók előnyben részesítenek egy élettárssal rendelkező egyedülállót, legalábbis a többi egyedülállóhoz képet, de ha olyan az élettárs, akár hátrányt is okozhat.) Ha a várakozás alatt költözik össze az egyedülálló élettárssal, vagy összeházasodnak, akkor a határozat módosítása szükséges, és akkor is, ha élettárssal várakozott, de a kapcsolat felbomlik. Ha csak párkapcsolatot köt a várakozás alatt, de nem költöznek össze, akkor erről egy feljegyzés készül, de a határozatot nem kell módosítani.

A módszertani kiadvány szerint az egyedülálló a gyerekkel való megismerkedésre viheti az élettársát is. Az örökbefogadás bejegyzésekor az örökbefogadó anya dönthet, hogy kíván-e képzelt apát bejegyezni. (Ha apa az örökbefogadó, a képzelt anya bejegyzése kötelező.) Az élettárs nem lesz jogilag szülője a gyereknek, a gyerek nem kapja meg a nevét, nem örököl utána. Ha később összeházasodnak, mint házastárs örökbe fogadhatja ő is (de még házasságkötésnél sem automatikus).

A magyar jog lehetőséget ad arra is, hogy házasságban élő ember egyedül fogadhasson örökbe, azaz, csak az egyik fél legyen szülője a gyereknek, a másik nem. Ez a gyakorlatban nagyon ritka. Az ilyen jelentkező is egyedülállóként áll a sorban, de a házastársnak bele kell egyeznie az örökbefogadásba.

Sajátos helyzete van a meleg és leszbikus pároknak, akik ha akarnak, sem tudnak összeházasodni ma Magyarországon. Egyedülállóként ők is fogadhatnak örökbe, a közhiedelemmel ellentétben a szexuális orientáció alapján nem lehet valakit kizárni az örökbefogadásból. Ha van élettársuk, a fentiek rájuk is vonatkoznak. Az ő lehetőségeikről már volt egy cikk itt.

Mi lehet az oka, ha a házastárs (általában férj) nem akar részt venni az örökbefogadásban? „A férfi már nagyon öreg, nem mer felelősséget vállalni egy gyerek felneveléséért, vagy az előző feleség felhasználná a közös gyerekek ellene hangolására. De az is előfordul, hogy egyszerűen még nincs kész lelkileg az örökbefogadás, a teljes elköteleződés vállalására, de szívesen lenne jelen nevelőapaként a gyerek életében, mint ahogy általában az élettársak” – tapasztalta Székely Zsuzsa, a Tegyesz pszichológusa. Akik nem házasodnak össze örökbefogadás előtt, azok esetleg elvből ellenzik a házasság intézményét, vagy akkor megszűnne egyikük jogosultsága az özvegyi nyugdíjra (ez férfiaknak is jár). Az is előfordulhat, hogy a kapcsolat még nem tart ott, ahol az egyik fél, például az egyedülálló nő már évek óta várakozik gyerekre, és a vége felé talál társat.


Viewing all 636 articles
Browse latest View live