Quantcast
Channel: Örökbe.hu
Viewing all 637 articles
Browse latest View live

10+2 teendő a finisre örökbefogadás előtt

$
0
0

Néhány tipp az utolsó napokra-hetekre a kisgyerek érkezése előtt.

Van, hogy derült égből jön a baba, de sokszor már pár héttel előtte lehet tudni. Például már megismerkedtetek az örökbeadó anyával, aki nemsokára szülni fog, vagy hamarosan mehettek barátkozni. Vagy csak szóltak, hogy a lista legelején vagy. Kis ellenőrzőlista a finisre.

Keller-Emília

  1. Mi a következő lépés, mit kell intézni, milyen papírok szükségesek? Ezt a kapcsolattartó fogja megmondani. Egy friss környezettanulmány biztos kell a baba hazaviteléhez.
  2. Pénz, pénz, pénz. Megkeresni már késő, de átgondolni még nem, mi mindenre fog kelleni a következő hetekben. Országos listás örökbefogadásnál utazni kell, szállást bérelni, ez nyílt örökbefogadásnál is előfordulhat, utóbbinál ott a közvetítő szervezet díja is, némely szervezetnél a szülőanyának is szoktak adni támogatást. Nézz utána a juttatásoknak. Idősebb gyereknél meglepően kevés pénz jár, és csak több hónap múlva fog megérkezni. Újszülöttnél több, de ez is csak több hónap múlva fog megérkezni.
  3. Ha még nem történt meg, most már tényleg esedékes a gyerekholmik beszerzése. Én a barátoktól való kölcsönzést javaslom továbbra is, akár átmenetileg is, amíg kiderül, pontosan mi válik be nálatok (lásd 2. pont). És még mindig van egy leheletnyi bizonytalanság. Ha nem tudod a pontos méretet, indulj ki a gyerek életkorából. A nagyobb ruhákba még minden gyerek belenőtt.
  4. És a gyerekszoba berendezésére is itt az idő.
  5. Autósülésetek is van?
  6. Abból még sosem volt baj, ha tele volt a fagyasztó előre elkészített ételekkel, vagy a spájz tartósabb élelmiszerekkel.
  7. Ha eddig nem szóltál, a munkahelyeden ideje megmondani, hogy gyereketek lesz. Nyilván megkérdezik, mi a terv, meddig maradsz vele otthon. A barátkozást szabadságból/táppénzből/jófejségből kell megoldanod, a gyes/gyed attól a naptól jár, hogy hazavitted a gyereket.
  8. Ha idősebb gyerek érkezik, aki már érti, amit mondanak, különösen hasznos előre bejelenteni a hírt azoknak az ismerősöknek, akik várhatóan majd hülye megjegyzéseket tesznek. Inkább most, mint a gyerek füle hallatára.
  9. Ha szoptatnád a babát, szerezd be a kellékeket, tájékozódj a lehetőségekről.
  10. Szólj a védőnőnek, gyerekorvosnak, hogy hamarosan gyerek érkezik.
  11. Bármilyen csábító, ne tegyél fel képet a gyerekről a Facebookra.
  12. Vedd számításba, hogy esetleg még kútba eshet a dolog. Újszülöttnél visszaléphet a szülőanya, nagyobb gyereknél az ismerkedés alatt te mondhatsz nemet.

Ti hogy töltöttétek a finist? Szerintetek mit fontos még elintézni az utolsó hetekben?



Üdv a blogon!

$
0
0

Gyorstájékoztató új olvasóknak.

Fortepan

Fortepan

Ha először jársz itt, pár alapvetés.

  1. Ez a blog az örökbefogadásról szól. Ha érdekel a téma, itt minden hasznos infót megtalálsz.
  2. Egy ember írja: Mártonffy Zsuzsa, azaz én. Újságíró vagyok, három gyerekkel, akik közül kettőt örökbe fogadtam. Nem én vagyok a Tegyesz, nem áll mögöttem semmilyen szervezet. Nem közvetítek örökbefogadásokat, és nem is célom mindenkit rábeszélni az örökbefogadásra. A blog minden tartalma nyilvános, de ha szeretnél támogatni, azt köszönettel fogadom. Sok e-mailt kapok olvasóktól, és minden kérdésre válaszolok (az e-mailemet az oldalsávban találod).
  3. A blogon már több száz poszt található. Hol találod meg, ami téged érdekel? A fejlécben találsz egy Tartalomjegyzéket, ebben csoportosítva minden eddigi cikk szerepel. Műfajok és témák segítségével is tudsz böngészni, ehhez itt találsz segítséget. A témákat az oldalsávban is megtalálod. Az örökbefogadásra készülők leggyakoribb kérdéseit itt találod válaszokkal együtt. Az oldalsávban fel tudsz iratkozni az új bejegyzések követésére, és a kommentekre is fel lehet iratkozni (érdemes!). A Facebookon is közzéteszem az új posztokat, és minden nap egy-két régebbit is, így szép lassan be lehet pótolni a korábbi írásokat.
  4. Ha van kérdésed, az olvasók is szívesen segítenek. Hogy kell kommentelni? Nem kell hozzá regisztráció, a Hozzászólás mezőbe írd be egyszerűen a kérdésedet, véleményedet, majd az E-mail mezőbe az e-mail címedet (ez nem fog nyilvánosan látszani), a Név mezőbe pedig válassz egy szimpatikus nicknevet. Az első hozzászólásod moderációra várakozik (általában gyorsan beengedem őket), utána szabad a pálya és bármikor kommentelhetsz. Nicknévnek lehetőleg ne a keresztnevedet válaszd (van már több Juditunk, Szilvink és Katánk a blogon), hanem valami csavarosabbat, amiből nincs más. (Példák jó nicknévre: Háztartásbeli Andrea, Queen Missy of Missylandia, Stuffy, Csicseri, Delfinsors, Pakinyanya, ezek persze már foglaltak. Ha végképp a keresztnevedet szeretnéd, akkor legalább Szilvi1976 legyél vagy Tündér Szilvi, ne csak simán Szilvi.) Tisztelettel beszélgetünk egymással, de ezzel nem szokott gond lenni. Több fórum is van, ezekben is lehet beszélgetni. Jelszó csak az Örökbeadók fórumához kell (ahova értelemszerűen csak azok mehetnek be, akik örökbe adtak egy gyereket), és a Problémás a gyerekem csoporthoz, minden más szabadon kommentelhető.
  5. Ha az életben is találkoznál velünk, jobbra fenn az oldalsávban megtalálod az Örökbe.hu rendezvényeket, amelyekre bárki jöhet, és más szervezetek nyilvános eseményeit is.

Üdv a blogon, érezd itt jól magad!


Babaköszöntő, 2016. március

$
0
0

Itt vannak a márciusi gyerekek! A Babaköszöntőben újságolják el az olvasók a friss örökbefogadásokat. Gratulálok minden családnak!

Nicknév: Nincs nicknevem, szinte mindent elolvasok, de nem szoktam írni.

Családi felállás: Férjemmel közösen a második örökbefogadott babánk érkezett.

Miben vagytok mások, mint mások? Mindkét gyermekünk esetében kimondottan Down-szindrómás gyermeket szerettünk volna.

Miért fogadtatok örökbe? Egy Down-szindrómás gyereket mindenképpen akartunk a családunkba, ő lett Samu, aki most ötéves. Aztán nem jött a vér szerinti tesó, így gondoltuk, hogy akkor megint örökbe fogadunk, egy újabb Down-szindrómásat (de most kislányt).

Mennyit vártatok? Semennyit, előbb tudtuk meg, hogy a kislányunk ránk vár, minthogy elindítottuk volna az örökbefogadáshoz az alkalmassági vizsgálatot. Így augusztus óta családba fogadással élt köztünk, és mostanra lett meg a jogerős határozatunk.

IMG_1492

Ki érkezett, honnan? Hajdú-Bihar megyéből nyílt örökbefogadással érkezett Hanga, egy koraszülött, pici lány.

Hanga már kilenc hónapos volt, mire hivatalosan örökbe fogadtátok. Nem izgultál, hogy visszakéri a vér szerinti család? Dehogynem, végig volt egy gyomorgörcsöm, ami az örökbefogadás körül csúcsosodott ki. Tudtuk, hogy a családbafogadásnál ez benne van a pakliban, de attól a pillanattól, hogy mi Hangára igent mondtunk, éreztük, hogy ő a mi kislányunk.

Kapcsolatban vagytok velük? Igen, a vér szerinti anyukával tartjuk a kapcsolatot.

A leg…

A legkedvesebb az volt, hogy a 4,5 éves kisfiunk annyira természetesnek vette, hogy egyik napról a másikra lett egy kistesója. Nem volt lehetőségünk úgy igazán felkészíteni őt (minket is váratlanul ért a hír), mégis zökkenőmentesen történt Hanga érkezése.

A legviccesebb, hogy mi a mai napig azt gondoljuk, hogy teljesen természetes, hogy két Down-szindrómás gyerekünk van. Az emberek mégis “szenzációnak” tekintik, így egyik pillanatról a másikra, Zsuzsa cikkének köszönhetően, egy csomó helyen szerepeltünk.

A legjobb tanács, amit kaptatok: Nem emlékszem tanácsokra, szerintem mindenki azt hitte, hogy tudtuk, hogy mit vállalunk:-)

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva: Nálunk minden másképp volt. Családbafogadással csak nagyon indokolt esetben helyeznek ki gyermeket, ebből is látszik, hogy milyen nehéz a Down-szindrómás babáknak új családot találni.

*******

Nicknév: Gabica

Családi felállás: A férjemmel 2012 óta élünk házasságban. Második gyerekre vártunk, kisfiunk, Zsoltika szintén örökbefogadással érkezett kétévesen a megyéből, ő most ötéves

Miben vagytok mások, mint mások: Szerintem mi egy átlag pár vagyunk, és mindig is arra vártunk hogy nekünk is lehessen gyermekünk, de ez sajnos nem jött össze. Miután túl voltunk egy beültetésen, és volt három méhen kívüli terhességem, emiatt ki is vették az egyik petevezetékemet, az orvosok szerint nem lehetett gyermekünk. Ezért döntöttünk az örökbefogadás mellett.

Mennyit vártatok: Katicára két évet. (Zsoltikára viszont egyáltalán nem kellett várni, a tanfolyam után pár héttel szóltak, hogy lenne egy kétéves kisfiú.)

Kép

Ki érkezett: Katica, egy gyönyörű, 21 hónapos pici lány, a megyei listáról (zöld megye). Veleszületett vesetágulata van, orvosi ellenőrzésre kell járni vele. Kiegyensúlyozott családban élt, héthetesen került nevelőszülőkhöz. A barátkozás, ismerkedés jól alakult, mi meg repestünk az örömtől, alig vártuk, hogy végre hazahozhassuk.

A legnehezebb: Zsoltikánál a hazahozatal volt, alig tudtuk megnyugtatni, nehéz volt elszakadás a nevelőszülőktől, szinte együtt sírtunk. Katica örömmel jött velünk, még minket is meglepett.
A legmeghatóbb: az egész család szinte egyből megszerette a gyerekeket, és a gyerekek is hamar beilleszkedtek a családba. A mai napig imádják őket.

******

Nicknév: Katalin

Családi felállás: férjemmel és nagyobb fiunkkal vártunk a testvér érkezésére (0-2 év közötti gyermekre, nem és származási kikötés nélkül). Én 44 éves vagyok, a férjem 48, a nagyfiú, Levente 3,5 éves. Őt újszülöttként fogadtuk örökbe. A megyei listáról érkezett (citromsárga megyéből), titkos örökbefogadással, rá 21 hónapot vártunk. A hat hét letelte után mindjárt el is indítottuk a második gyermek örökbefogadási kérelmét.

Mennyit vártatok: 3 év 3 hónapot.

Hányadik kiajánlás: az első.

P1000556

Ki érkezett, honnan: Márton, 11 hónapos roma kisfiú, a megyei (citromsárga) listáról. Születésétől nevelőszülőknél élt.

A legemlékezetesebb: az első találkozás, a szoba közepén ült, és amikor megláttuk, első látásra szerelem volt.

A legmeglepőbb: milyen gyorsan beilleszkedett a családba.

A legnehezebb: a nagyobb testvér kapcsolata a kicsihez. Az első hónap nagyon kemény volt. A nagyobb próbálta helyre tenni a kicsit. Birkózta, vonta, nyúzta. Igyekezett megmutatni, hogy ki a nagyobb, kinek hol a helye. Inkább nekem volt nehéz, mert fegyelmeznem kellett, rászólnom. Attól féltem, félek, hogy ezzel valami lelki bajt okozok Leventének. Még a mai napon is megkérdezte, hogy mikor visszük vissza Marcit. Én mondtam, hogy ő már itt fog lakni, K. néninél és M. bácsinál addig volt, míg apa, anya és te érte nem mentünk. Nagyon érzékeny lelkű. Márton pedig csak tűr némán. Nagyon jól viseli. De mára, majd két hónap elteltével, javult a helyzet. Levente elkezdett járni újra oviba, az első hónapban itthon volt, lehet, hogy ez sem volt jó ötlet. Most sokat nevetnek, játszanak együtt.

A legjobb tanács: a tanfolyamon (Ágacska) elhangzott, hogy a gyerek nem “hülye”, mindent megért, felfog, életkorának megfelelően. Ezt a mai napig így gondolom.

A legkedvesebb: Nekünk és a nevelőszülőknek is ez volt az első örökbefogadás-adás, nagyon segítőkészek voltak, megkönnyítették a helyzetünket.

Miről olvasnál: a testvérkapcsolatokról. Hogyan fogadja a nagyobb testvér a kistestvér érkezését.

*******

Nicknév: Andrea

Családi felállás: egyedülálló nő vagyok.

Miben vagy más, mint mások: Kétnyelvű családban nőttem fel, a családomban több külföldi is van, így elég nyitottak vagyunk (pl. ami a származást illeti). A szakmai team (ha jól tudom) azért választott engem, mert a kislányomnál tanulási nehézséget és fejlődési elmaradásokat mértek. A szakmám, a végzettségem révén segíteni tudom a kislányom felzárkózását.

Miért fogadtál örökbe: szerettem volna gyereket, de eddig nem így alakult a magánéletem. Gyerekekkel foglalkozom (tanár vagyok), így sokáig nem éreztem a saját gyerek hiányát az életemben. Aztán 40 felett eljött a pillanat, amikor mégis úgy gondoltam, hogy mindenképpen szeretném megélni az anyaságot.

Mennyit vártál: 2014. szeptemberében jelentkeztem, 2015 januárjában lett meg az alkalmassági határozatom, 2016. februárjában fogadtam jogerősen örökbe  kislányomat.

Hanyadik kiajánlást fogadtad el: Az elsőt. Előtte egyszer már érdeklődött az örökbefogadási tanácsadóm, hogy fogadóképes vagyok-e, de akkor nem engem választottak ki.

DSC_0065

Ki érkezett, honnan: Virág, majdnem hatéves kislány BAZ megyéből, az országos listáról, nevelőszülőktől. Roma származású kislány, nem látszik rajta, sőt többen mondták, hogy hasonlít rám:-) Nagyon örülök, hogy nem zártam ki a roma származást a jelentkezéskor. 2,5 éves kora óta élt a nevelőcsaládnál, azóta nem is látogatták, mégis csak nemrég lett örökbeadható.

Miért ilyen idős gyereket vállaltál? 
1,5 és 6 év közötti gyereket “kértem” a jelentkezéskor: kisebbet egyedülállóként nem mertem vállalni, a felső korhatárt az alapján húztam meg, hogy legyen még idő összeszokni az iskolakezdés előtt, és ne legyen egyszerre két nagy változás (új család és iskolakezdés) a gyerek életében.

Milyen súlyos a tanulási nehézség? Papíron van tanulási nehézsége, kétszer is bemérték, szerintem nem olyan vészes a helyzet. Másfajta közegben élt eddig, a gyerekek sokat tévéztek, nem olvastak nekik mesét, több gyerekkel együtt volt, szerintem nem volt idő a gyerekek ezernyi kérdését megválaszolni. Ez nem ítélet vagy kritika akar lenni, nagyon nagy szeretettel végzik a nevelőszülők a munkájukat, komoly nevelést és tartást adnak a náluk nevelkedő gyerekeknek, a régiek közül is többen visszajárnak hozzájuk felnőttként, az ellátás (kaja) “ötcsillagos”. Valószínűleg az óvodának sem voltak olyan anyagi lehetőségei, mint a budapestieknek (eszközök, játékok,  programok terén). Én azt látom így néhány hét után, hogy több készsége kifejezetten fejlett (memória), hatalmas az intellektuális érdeklődése, rengeteget kérdez (pl. minden megállónál, amikor bemondják az utca nevét, megkérdezi, hogy kiről nevezték el. Szorgalmasan forgatom a Budapest-Lexikont.) Ettől függetlenül  lehet, hogy valamelyik részképessége nem elég fejlett, de nekem csak annyi tűnt fel, hogy néha fordítva másol valamit, vagy fordítva rajzol le, de ezt lehet, hogy kinövi. Úgy tervezem, hogy egy évet még várunk az iskolakezdéssel, legyen ideje megszokni az új életét. A mi környékünkön a legtöbb család értelmiségi, akik ezekbe az iskolákba járatják a gyerekeiket, így lehet, hogy hátrányban lenne a többiekkel szemben. De olyan gyorsan fejlődik, hogy még ezt is meggondolhatjuk.

A legmeglepőbb: Sokat olvasok mesét a kislányomnak. Az iskolaérettségi vizsgálaton tanulási nehézséget mértek nála, ehhez képest nagyon meglepő volt, amikor egyszer csak elkezdte szó szerint idézni a néhányszor hallott mesét. Azóta már sok másik meséből is idéz szó szerint, és nagyon gyorsan megtanult egy csomó mondókát is.

A legkedvesebb: Amíg kint voltam a konyhában és főztem, Virág készített nekem egy meglepetés-nyakláncot.

A legviccesebbek:
A bankban az ügyintéző hölgy megkínálta cukorkával, majd megkérdezte a kislányomtól, hogy hívják. “De szép neved van! És anya vagy apa választotta neked?” Csak zavarodottan vigyorogtam…

A kislányom pillanatok alatt szó szerint megtanulja a hallott szövegeket. Pl. A következő megálló Margit-híd budai hídfő, HÉV állomás. Tisztelt utasaink! Felhívjuk figyelmüket, hogy karbantartási munkálatok miatt a H5-ös HÉV  szerelvényei Békásmegyer, illetve Szentendre állomás felé a Margit-híd budai hídfő állomástól indulnak… Ezt mindig együtt mondta a hangosbemondóval. Kár, hogy néhány napja megint a Batthyány tértől közlekedik a HÉV.

Egy másik iskolában tanító, nagyon kedves kolléganővel futottunk össze. (Régóta ismerjük egymást, rendszeresen összefutunk kerületi rendezvényeken, de a családi állapotunkról nem szoktunk beszélgetni.) “Ő a kislányod? Hogy hasonlít rád!” (Ennek nagyon örültem:-))

A legnehezebb: Sok minden. Szerencsére Virág nagyon jó helyen volt, nevelőszülőknél, több mint három évig. Nem tiltakozott, amikor elhoztam, a nevelőanya is felkészítette az örökbefogadásra. De rengeteget emlegette a nevelőcsaládját, nagyon vágyott vissza. Az első hetekben mindent kipróbált, mindent megfogott, a szájába vett, ki- és bekapcsolt, egyedülállóként nagyon nehéz volt folyton a nyomában lenni, nehogy valami baj érje. Nehéz volt lefektetni a szabályokat, és meghúzni a határokat, megtiltani bizonyos dolgokat. Eddig több gyerekkel együtt nevelkedett, egyértelműek voltak a szabályok és nagy családi élet volt a nevelőszülőknél. Nálam minden sokkal nyugisabb, egyedül vagyunk. Eleinte nem tudott egyedül megmaradni egy szobában, mert szokatlan volt neki, nem nagyon tudta magát egyedül elfoglalni. Szokatlan volt az utazás – busz, villamos – nem is akart nagyon elmenni itthonról. Mivel egyedül vagyok és nincs kocsim, muszáj mindenhová magammal vinnem, BKV-val. Kb. 3 hét után jött az áttörés, most már tetszik neki, hogy megyünk ide-oda és már elvan egyedül is (kb. fél órát). Ilyenkor rajzol, vagy puzzléval játszik. Közben én is olvastam egy vendégposztot, ahol a szülők hasonló problémákról mesélnek az örökbefogadás kapcsán, ez nagy segítség volt számomra.

Egy misztikus élményem: amikor hívott a budapesti örökbefogadási tanácsadó, hogy jöhetek megnézni a gyerek anyagát, nem mondott nevet, meg semmit, csak életkort. Valahogy azon  a napon eszembe jutott egy régi kolléganőm, akinek az unokáját hívják Virágnak, és arra gondoltam, hogy milyen szép név, mi lenne, ha az én kislányomat is így hívnák. Aztán amikor néhány nappal később bementem, láttam az aktát, hogy a második keresztneve az. Majd kiderült, hogy azt használja, így szólítják.

A legjobb tanács, amit kaptál:
1. A nagyobb gyerek már önállóbb (eredetileg a 2-3 éves kort gondoltam ideálisnak az örökbefogadásra). Így igaz, sok minden könnyebb, sok minden viszont nehezebb, mint egy kicsinél (Egy hatéves elég jól vissza tud feleselni, ha nem tetszik neki valami.)

2. Nem szabad hagyni, hogy a gyerek átvegye az irányítást. Nehéz volt számomra kezelni a hisztit, mert közben nagyon sajnáltam a kislányomat, nem volt könnyű megszoknia az új életét. A nevelőanya adta ezt a tanácsot. Éppen akkor hívott fel, amikor a legnehezebb időszak volt, és megtámogatott abban, hogy legyek bizonyos dolgokban következetes.

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: 
A barátkozás nem volt elég fokozatos, mert nem volt könnyű megszervezni az életünket. Virág alapvetően nagyon jó gyerek, a kis hisztik és a nyugtalanságából adódó konfliktusok oka talán az elsietett barátkozás (is) lehetett.

Miről olvasnál szívesen: Bármiről, nagyon jó a blog és nagy segítséget jelentett eddig is. Érdekes, informatív és változatosak a témák.

Várom továbbra is azoknak az olvasóknak a jelentkezését, akik a közelmúltban fogadtak örökbe.


Örökbefogadás, cseh dokumentumfilm

$
0
0

Beszámoló a közös filmnézésről. (Köszönöm, hogy mindenki pontosan érkezett!)

adopce_web02

Ez a film 75 percben az örökbefogadás kapcsán felmerülő szinte összes témát és lépést felöleli, ami nem kis bravúr. Különösen ajánlom az örökbefogadást még csak fontolgatóknak, mert ad egy jó áttekintést, és bár a cseh rendszert mutatja be, ez nagyon sokban hasonlít a magyarra. A rendező, Alice Nellis és csapata öt családot követett a kamerával négy éven át, akik mind az örökbefogadás útját járják. A cserkészvezető és felesége egy kisfiút fogad örökbe, majd jelentkeznek testvérért. A tanárnő-közgazdász házaspár már egy vér szerinti kislány után fogadnak örökbe még egy kislányt. A lelkész és felesége örökbefogadásra várakozik és lombikozik egyszerre, majd csodás módon egy spontán terhesség révén fiuk születik, de az örökbefogadásról sem tettek le. A rockzenész és felesége két gyereket fogadott örökbe, akik ma már kamaszlányok, és most nevelőszülőként nevelgetnek egy bébit. Az örökbefogadási tanácsadónő maga is örökbefogadó szülő, négy gyereket vállaltak a férjével, akik ma már nagykamaszok, és a férfi azóta elhagyta. 

Elsőre talán nehéz megjegyezni az öt szálat, de a film olyan ügyesen vágja össze a párok nyilatkozatait, hogy a 75 perc egy kerek történetnek tűnik. Megjelennek a veszteségek, meddőség, vetélések, ami miatt erre az útra léptek. Az alkalmassági vizsgálat, pszichológus, lakás megnézése, tanfolyam. (Megnyugtatom a nézőket: csak a cseh alkalmasságnak feltétele az a bizarr lépés, hogy a munkaadó jellemzést írjon dolgozóról, az milyen szülő lesz szerinte. Magyarországon ilyen szerencsére nincs.) A várakozás, a család felkészítése, és itt is elhangzik: nem a szülőnek keresünk gyereket, hanem a gyereknek szülőket. Bemutatja az első telefonhívás eufóriáját, a találkozást a kisbabával. (A filmben az összes család csecsemőotthonból fogad örökbe kisbabát, sőt a látottak szerint pár hónap várakozás után egészséges, szőke csecsemőt kaptak. Nem tudom, tényleg ez-e a realitás Csehországban. Idősebb gyerek örökbefogadásáról nincs szó a filmben.) Az összeszokás, az élet az új családban, a testvér és a család reakciója, a mindennapok, majd egész a kamasz- és fiatal felnőttkorig követi az örökbefogadottakat a film, az örökbefogadásról való beszélgetés és a vér szerinti család megkeresésének témáira is kitér. A szereplők, ha csak pár mondatban is, az örökbefogadás kapcsán felmerülő dilemmákra is reflektálnak: gének vagy nevelés, mi számít? Mi lesz, ha előjönnek a gének? Nem baj, hogy nem hasonlít ránk? Miért (nem) vállalunk más etnikumú (ott is: cigány) kisgyereket? Mi lesz, ha meg akarja keresni a vér szerinti családját? A párok olyan érzésekről, helyzetekről is beszámolnak, amelyekről nem feltétlenül szokás beszélni. A vonakodó apa szerepéről, aki csak a felesége kedvéért megy bele az örökbefogadásba. Hogy nehezen alakulnak ki a szülői érzések, sőt, akár vér szerinti gyereknél is. Az első bénázásokról a kisgyerekkel. Hogy még mindig felmerül: milyen lett volna egy gyerek, aki belőlünk van? Az első idők eufóriája után a cserkészvezető a hétvégéket továbbra is táborokban tölti, az anya pedig bezáródik a lakásba egy kisbabával. A rockzenész magát érzi “hibásnak”, hogy nem életképesek a spermiumai, a felesége pedig mindezt égi büntetésnek tekinti, mert korábban volt két abortusza. A lelkészné a szülés után úgy érzi: nem érte meg a fájdalom, egy örökbefogadott gyerek pont ilyen jó lenne. Az örökbefogadási tanácsadót négy gyerekkel hagyja el a férje, ő pedig meg akar halni. Az ő története révén pedig minden szülő rémálmába is bekukucskálunk: a válás után a legidősebb fiú megvadult, drogozni kezdett, betört a szülőkhöz, majd elszökött. (Erre mondta az egyik szakember a vetítésen, hogy nem minden probléma az örökbefogadással kapcsolatos, vér szerinti családokban is vannak drogozó, deviáns fiatalok.)

A tanár-közgazdász házaspár a filmből

A tanár-közgazdász házaspár a filmből

Ettől a száltól eltekintve a film nagyon pozitív képet fest az örökbefogadásról: szimpatikus családokat látunk, egészséges, cuki gyerekeket, sok szép pillanatot a mindennapokból, és nagyon helyes nagykamaszokat. Ami teljesen hiányzik a filmből: a vér szerinti család vonala, hogy miért kerülnek ezek a bájos babák a csecsemőotthonba, mi a hátterük. És egy-két olyan, szakmailag hibás momentum is van, amin a vetítésen jelen levő szakemberek felszisszentek, és ami a magyar gyakorlatban nem így történik. Az egyik ilyen, hogy a csecsemőotthonba érkező párnak előbb nyomják a kezébe a kisbabát, és csak utána az orvosi anyagait (pedig abban még simán lehetne olyan infó, amitől visszalépnek). A másik, mikor a tanfolyamra járókat elviszik egy csecsemőotthonba “szafarizni”, és a meddő párok megrohanják, kézbe veszik, simogatják, húzzák-nyúzzák a gyerekeket. Ez teljes tévedés, még nézni is rossz. De a hibákkal együtt is nagyon gazdag a film anyaga, nem is ismerek más filmet, ami ennyire alapos és a magyar nézőknek is releváns lenne.

A rendező azt tervezi, húsz év múlva elkészíti a folytatást, mi történt a családokkal azóta.

Alice Nellis

Alice Nellis és az első gyerek

A rendező, Alice Nellis két gyereket fogadott örökbe, egy lányt Csehországból, majd a megnőtt várakozás miatt egy kisfiút Afrikából (Kongó), később született egy vér szerinti gyereke is, és legszívesebben minden szülőnek kötelezővé tenné a felkészítő tanfolyamot. A filmmel az volt a célja, hogy az örökbefogadást mint a szülővé válás egyik útját mutassa be, és ne csak akkor beszéljünk az örökbefogadásról, ha baj van. A film hasznos lehet várakozóknak, felkészülőknek, és az esetleg vonakodó rokonságnak is. HBO GO előfizetéssel online megnézhető.

Örökbefogadás, (Adopce: Konkurz Na Rodice), cseh dokumentumfilm, 2014, 75 perc, HBO

Akik már láttátok a filmet: hogy tetszett?


„A lányom pont olyan akaratos, mint én”

$
0
0

Szabó Bernadett a kilencéves Anna és a hét és fél éves Jutas anyukája, akiket elvált szülőként nevel. Mindkét gyereket csecsemőként fogadták örökbe a volt férjével. A cigány származás elfogadásához megtett útról beszélgetünk, a válásról, a mindennapos küzdelmekről az anyagiakkal és az akaratos kiskamasszal, és arról, milyen a társkeresés két örökbefogadott cigánygyerekkel.

Hogy kezdődött a történetetek?

1998-ban házasodtunk össze, akkor 23 éves voltam, megbeszéltük, hogy jöhet a gyerek. A Kismama újságban olvastam egy cikket, hogy milyen vizsgálatokat érdemes megcsináltatni gyermekvállalás előtt. Elmentünk, ingyen kivizsgáltak, és kiderült, hogy a férjemnek nincs esélye engem teherbe ejteni, egy műtétet is javasoltak, ami majd rendbe hozza. A műtét után nemzőképesnek nyilvánították, de a gyerek csak nem jött. Közben én három hónapot dolgoztam a Pikler Emmi Csecsemőotthonban, és mind a nyolc gyerekbe beleszerelmesedtem, mindet örökbe fogadtam volna legszívesebben. A meddőségi központban elkezdtek minket vizsgálni. Kiderült, hogy a férjem spermaszáma továbbra is kevés, ezzel nem vállalták az inszeminációt. Lombikot meg én nem akartam, mert abból a pénzből megcsináltatjuk a bútort, és annyira minden áron nem akartam szülni, hogy ilyen tortúrának kitegyem magam. Egy napig sírtam, meggyászoltam, hogy nem szülhetek, aztán megkönnyebbültem.

DSC_0105

Ebben a férjeddel könnyen egyetértésre jutottatok?

Mindenben egyetértésre jutottunk, de aztán utólag kiderült, hogy nem volt egyetértés. Én mondtam, hogy fogadjunk örökbe, a férjem mondta, hogy jó. A cigánygyerek sem volt kérdés köztünk, megbeszéltük, hogy félig cigánygyereket elfogadunk, akin nem látszanak a rasszjegyek.

De a rasszjegyek nem arányosak azzal, hogy a gyerek félig cigány-e.

Persze, de ismeretek hiányában akkor ezt még így gondoltuk. 2005-ben jelentkeztünk, minden simán ment, fél év alatt lett határozatunk.

A férjed az örökbefogadással is egyetértett?

Igen, mert még egyszer régen felhozta, hogy legyünk nevelőszülők, de akkor azt mondtam, amíg nincs saját gyerekem, addig nem akarok nevelőszülő lenni. Márciusra lett határozatunk, kétéves korig elfogadtunk gyereket, és három hét múlva meg is kaptuk az első felajánlást. A nagybarcai csecsemőotthonba mentünk el megnézni egy 14 hónapos kisfiút. A férjemen láttam, hogy nem szeretné őt, én meg őrlődtem. Volt bennem egy ellenérzés, de akartam is. Mi az, hogy egy cigány kisfiút nem viszünk haza?! Akkor felhívtam Mórucz Lajosnét a Gólyahírtől, mert náluk is várakoztunk, ő mondta, ha bármilyen ellenérzésem van, nem szabad igent mondani.

Az volt a baj, hogy cigány volt a kisfiú?

Igen, akkor még. Amiatt volt ellenérzésem.

Nem ilyennek képzeltétek?

Nem. Nem volt szerelem első látásra. Közben a Nők Lapja Café fórumán megismerkedtem más örökbefogadókkal, akikkel ma is barátságban vagyok, elkezdtünk találkozgatni. Ott az egyik lány egy cigány testvérpárt fogadott örökbe, és gyönyörűek voltak a gyerekek, annyira tetszettek. Sokat beszélgettünk erről, és már őrjöngtem a férjemnek, hogy gyereket akarok, ha cigány, cigány!

Eltelt nyolc hónap, januárban munkát váltottam, előtte felhívtam a Tegyeszt, mire számítsunk. Mondták, hogy még pár év. Február elején aztán telefonáltak, hogy van egy kéthónapos kislány csecsemőotthonban, valószínűleg roma származású, megnézzük-e. Megnéztük, ő szerelem volt első látásra, nem volt kérdés, hogy hazavisszük. Anna az első találkozáson csak engem nézett. És akkor mondtam neki, nézz az apádra is. Akkor megnézte férjemet, majd visszanézett rám. Három hétig jártunk be ismerkedni, már zokogtunk a kapuban, hogy miért kell otthagyni, s végül sikerült hazavinni.

Akkor is Anna volt a neve?

Nem, Jázmin, de akkor volt egy rossz tapasztalatunk ezzel a névvel. A szomszédban lakott egy apuka a Jázmin nevű kislányával. Sokat kiabált vele, és rossz érzés volt hallgatni. De Anna tudja, hogy a nénije adta neki ezt a nevet, volt, hogy az óvodában úgy mutatkozott be, hogy Jázmin. Mi rögtön beadtuk a papírt a második gyerekre. Akkor alakult a Fészek Alapítvány, mi voltunk az ötödikek a sorban, oda már úgy jelentkeztem, hogy cigány kisfiút szeretnék: teljesen átfordultam, annyira gyönyörűek voltak a barátnőim gyerekei, a két kisfiú.

Közben a kapcsolatunk a férjemmel már nem volt az igazi, nem beszélgettünk, eltávolodtunk egymástól, és egy udvarban laktunk az anyósommal, az sem tett jót. Anyagilag sem álltunk jól, kimondtuk, hogy ne legyen második gyerek. Ha Annának születik vér szerinti testvére, akkor igen, de egyébként nem. Írtam levelet az Alfának, a Fészeknek és a Gólyahírnek, ahol várakoztunk, hogy visszalépünk.

DSC_0051

Jutas egy hétfői napon született, mi másnap utaztunk volna a Balatonra, mikor felhívott Budai Ági a Fészektől, valószínűleg elfelejtette a lemondásunkat. Van egy egynapos kisfiú, valószínűleg roma, megnézzük? A férjemet is megkérdeztem, hogy mi legyen. Igent mondott. Azonnal elmentünk a kórházba. Életemben nem láttam egynapos gyereket, sárga volt, lila volt, fekete volt. Nagyon csúnyának láttam, de a főnővér az mondta, rég született ilyen szép gyerek, mert nem volt csúcsos a feje. Ági kérdezte, hazavisszük-e. A férjem bólintott, erre mondtam, hogy igen. Igent mondtunk. Anna megpuszilta a lábát, volt egy meghittsége a látogatásnak. Aztán szóltak az anyukának, akkor megnyugodtam. Egy gyönyörű roma nő volt, a nyugalom áradt belőle. Meglátta Annát, ő is megnyugodott. Másnap mentünk a gyámhivatalba, épp ott indult meg a teje. Beszélgettünk, de nem kérdeztem sokat, nem jutott eszembe semmi. Ő várta Jutast, de már van egy hároméves kisfia. Ő otthonban nőtt fel. Imádja a nagyfiát, de tudja, ha nem tudja ellátni őket, akkor mindkét kisfiút elveszik tőle. Annyira ragaszkodott nagyfiúhoz, hogy nem akarta, hogy őt elvegyék.

Olyan nehéz körülményei voltak, hogy ez fenyegetett?

Ezt nem kérdeztem tőle. Nem jutott eszembe. Az apuka magyar, titkolt terhesség volt, nem járt orvoshoz sem. Jutast ötnaposan vittük haza. Befekhettem volna vele a kórházba, de nem tettem. Beküldtek egy kórterembe, ott volt egy cigányasszony. Kérdezte, elhagyta az anyja? Mondtam, hogy lemondott róla. Erre elkezdte szidni. Mondtam, hogy nem a kukába dobta, gondoskodott róla, hogy legyenek szülei. Nagyon dühös lettem. Így került haza Jutas.

Anna temperamentumos kislány, olyan, mint én, sokat összevitatkozunk a mai napig. Jutas meg szerelem volt, a hangomra megnyugodott. Evett, aludt. Eleinte a tápszer nem volt jó, sokat sírt éjszaka, de utána váltottunk, megszűnt a probléma. Hároméves koráig tökéletes gyerek volt, mondtam, hogy ilyen gyerekből még tízet elvállalok. Most is az, csak már fiú. Anna nem bújós, az első hónapokban hátrafeszítette magát, nem lehetett megölelni. Jutas bújós, este ölelkezünk, ha össze vagyunk veszve, akkor is összeölelkezve köszönünk el. Annát csak akkor lehet megölelni, ha ő is akarja.

És a kapcsolatotokra tényleg rosszul hatott a második gyerek?

Ez beigazolódott. Az apuka hazajött este, befeküdt Anna mellé és elaludt a gyerekkel, este 11-kor kelt fel, mikor én mentem el aludni. A minimális beszélgetés is megszűnt, ami volt.

Átaludta az estéket?

Át. Megszűnt az a lehetőség, hogy beszélgessünk arról, mi történt aznap. És az anyósom is ott élt, beleszólt az életünkbe. Én elég szókimondó vagyok, ez se tetszett neki. Szerettem volna a saját életemet élni családként. Szép lassan mentünk szét. Mondtam, hogy addig rendeződjünk, amíg a gyerek kétéves nem lesz, mert el akarok menni dolgozni, beszélgessünk már. Nem változott semmi.

Végül a férjemmel együtt elköltöztünk albérletbe, mert elegem volt az anyósomból, de már késő volt. Aztán rengeteget dolgoztam, mert hitelünk is volt, már a gyerekek sírtak, hogy nem látnak. A férjem az anyukája kifőzdéjében dolgozott, de nem keresett sokat, lett volna lehetőségünk Ausztriába kimenni, neki szakácsnak, nekem masszőrnek, de nem vállalta. Én segítettem volna neki jobb állást keresni a neten, de ő nem akarta, nem élt ezzel a lehetőséggel. Megkérdeztem, miért nem tudja otthagyni az anyukáját, és azt felelte: nem tudom. Ott lett vége, én ott lezártam. Úgy éreztem, hogy ő az anyukáját választotta.

Ez korábban nem tűnt fel?

A gyerekek előtt nem foglalkoztam vele, de akkor se volt másmilyen. A gyerekeknél már fontos volt nekem, hogy egy család legyünk. Mi egy vallási gyülekezetben ismerkedtünk meg. Beszéltünk a szeretetről, hogy egy apának, anyának mi a feladata a családban, és ez nem működött. A férfi feladata, hogy gondoskodjon a szeretteitől, és nem tudtam elviselni, hogy nálunk ez nem működik. Nem volt szeretet a családban. Képmutatásnak éreztem, hogy eljárunk a gyülekezetbe, otthon meg dúl a háború. Mikor elváltunk, az egyházból is kiléptem.

A férjed könnyen beleegyezett a válásba?

Mindenbe az utolsó pillanatban ment bele. A férjem egyébként a mai napig azt gondolja, hogy én azért váltam el, mert nem akartam fizetni a hitelt. Úgy érzem, hogy ő nem lett apává, a felelősséget nem vállalta. Elfelejtett dolgokat, nála a mai napig nincs otthon gyógyszer, lázmérő, nem köti be a gyerekülésbe a gyerekeket. Az a jó, hogy már nagyok, van annyi eszük, hogy szóljanak.

Ez kezdettől így volt?

Mindenért szólni kellett, hogy ne felejtse el. Felelősségtudata a mai napig nincs. Ma is ilyen a kapcsolatunk, a válás óta nem kérdezte meg, mi van a gyerekkel az iskolában, persze őszerinte másképp van. Én, ha valami jó hír van, ha jó jegyet kapnak, telefonálok a volt férjemnek. Most például jó hír, hogy Annának példás a magatartása, pedig tavaly hármas volt, rengeteg gond volt vele. Anna megsínylette a válást, de most jól van, most Jutassal nehéz, ő verekszik. Annát átvittük egy másik iskolába, és most minden rendben, jár az Ágacska pszichodráma csoportjába is.

DSC_0273

Te is jársz valahova?

Én sajnos nem tudom megoldani, nincs segítségem. De az is nagy segítség, hogy míg a gyerekek pszichodrámán vannak, mi szülők beszélgetünk, azt érzem, nem én vagyok az egyetlen, aki ilyen problémával küzdök.

Ami nagyon rosszul esik: Anna többször rám támad, hogy mit nem veszek meg neki. De ha eljössz hozzánk, látod, hogy megvan az mp3-lejátszó, a Barbie, az a Playmobil, amit szeretett volna, Jutasnak megvan a Legója. Ha nem eszem, hát nem eszem, de igyekszem mindent megvenni nekik, amit fontosnak látok. Korlátok persze vannak. De ha valamire nemet mondok, Anna jön azzal, hogy utálatos vagyok. Mondom, hogy én se örülök, hogy reggel fél hatkor kelni kell, de a munkámért kapott pénzből élünk. Meg van szabva, mennyit tudok költeni egy nap. Három hétre elég a fizetésem, nem tudok venni neki egy 150 forintos péksüteményt, mert abból megveszem több napra a tízóraiját. Próbálom őket elvinni programokra, találok ingyenes rendezvényeket, és akkor jön, hogy nem akarok menni, nem érdekel. Volt, hogy állatkerti látogatást szerveztem, és nem akartak jönni, mert utálnak engem, utálják egymást. Ezek nagyon bántanak. Szeretnék egy kis plusz türelmet a gyerekekre.

Lehet, hogy átlátják, hogy ezzel tudnak bántani?

Anna átlátja, Jutas próbálkozik. De most normalizálódott a helyzetünk. Minden második hétvégét az apjuknál töltik, és az én hétvégéimből is kap három órát az apuka. Vele is jó a kapcsolatuk, látják, hogy mi van az apjuknál, mi van nálam. Örülök, ha jól érzik magukat az apjukkal.

Sajnos utólag kiderült, hogy a cigány származásban sem volt egyetértés köztünk. Egyszer Annának azt mondta az anyósom, hogy ő nem cigány, és a lányom kérdőre vont. A férjem rám támadt, hogy miért kell ezt mindig hangoztatni. A gyerekek tudják, hogy ők cigányok. Ezt nem hangoztatjuk, de így fogadtuk őket örökbe, és nekik tudniuk kell, együtt beszéltük meg, hogy ez nem titok. Utólag derült ki, hogy a férjem nem értett egyet semmivel, ő nem szerette az én örökbefogadó barátaimat, pedig ott volt, jött a találkozókra, beszélgetett, kirándultunk, utazgattunk együtt. És most kibökte, hogy nem is szeretett velünk lenni. Én nem ismertem a férjemet! De a gyerekekhez nagyon ragaszkodik, mindig elviszi őket láthatásra.

Megviselte a gyerekeket a válás?

Anna nagyon megszenvedte. Ő négyéves volt, mikor elváltunk. Jutason nem látszott annyira, mert vele nem volt olyan szoros a kapcsolata, de Annán majomszeretettel csüggött a férjem, úgy köszönt el tőle minden alkalommal, mintha utoljára látná. Harcolok Annával. Nagyon egyformák vagyunk, van egy erős akarata, ami nekem is. Azért kezdtünk el járni pszichológushoz, mikor elsős lett, mert hozzányúlt másnak a dolgához. Visszaadta, nem vette el, de hozzányúlt, és szeretett a pénztárcába belenyúlni, mert anyának nincs pénze. Mindig valaki másnak vette el, nem magának, minden meglett, de akkor vittem el pszichológushoz, akkor derült ki, hogy figyelemzavaros. A pszichológus azt mondta, hogy azért mer engem bántani, mert biztos pontnak érez.

Ez milyen jó szöveg! Emelt fővel megyek haza.

Sok bántást kapok Annától, de azért van, hogy jön hozzám, bújik, mondja, hogy szeret.

A gyerekek tudják, hogy örökbefogadottak?

Igen, Annával évente visszamegyünk a csecsemőotthonba. Az utolsó évben volt, hogy Anna végre jókedvűen jött. Korábban is várta, de mindig elkomolyodott. Most rengeteget kérdezett Zsuzsa nénitől, megsimogatta a gyerekeket, minden szobába bement. Ez családi ünnepély volt nálunk mindig. Jutasnak meg csináltunk egy montázst arról, mikor hazahoztunk. Az első képen a vér szerinti anyával állunk a gyámhivatalban, Anna kérdezte is, ki ez a néni, Jutas nem kérdezett semmit. Mondtuk, hogy ő volt a nénije, tudják a keresztnevüket is.

Van kapcsolat az örökbeadóval?

Nincs. Mi meghagytuk a lehetőséget, hogy az alapítványon keresztül bármikor kérhet fényképet, de nem élt ezzel. Annyit láttam a neten, hogy született azóta még egy kisfia, biztos lelkiismeret-furdalása volt. De az örökbefogadás nálunk teljesen természetes a családban. Nemrég egy szomszéd srác segített feltenni a képeimet a falra, elkezdtünk beszélgetni, mesélte, hogy a felesége nagyon sokáig szoptatta a kislányukat, és mondta, hogy biztos titeket is sokáig szoptatott anya. Mire ők teljesen természetesen közölték, hogy nem, minket nem szoptatott, minket örökbe fogadott. Egyszer Jutast megkérdezte egy kisfiú, hogy te miért vagy ilyen barna színű? Mire Jutas rávágta: azért, mert így születtem.

Érik őket bántások a bőrszínük miatt?

Jutast az iskolában az első héten lecigányozta egy fiú, akkor sírva jött haza. Azt megbeszéltük, de pozitívan hangsúlyoztam, hogy milyen jó szeme van a fiúnak, hogy felismerte a származását. Felhívtam egy cigány ismerősömet, aki azt mondta, hogy természetesen, viccesen kell kezelni, és jól csináltuk. Azóta nem csúfolják. Volt, hogy Annának is mondták, hogy sötét a bőre, egyébként szerintem nem is, de nem vette zokon. A bölcsődében meg azt hitték, hogy a férjem a harmadik férjem, és a két gyerek két korábbi férfitól van. Egyébként a saját anyám nem beszélt velem két hétig, mikor hazavittük Jutast.

Miért?

Mert miért kell örökbe fogadni még egy gyereket. Az se tetszett neki, hogy cigány. Annát szerették, de rajta nem látszott.

DSC_0075

Van egy mondat, amitől nagyon félnek az örökbefogadók: ne szólj bele, nem vagy az anyám. Te megkaptad már?

Anna mondta már, hogy te nem vagy az anyukám. Erre azt feleltem: kislányom, van egy rossz hírem. Én vagyok az anyád. Nem én szültelek, de én vagyok. Ez szomorú dolog, de ugyanolyan makacs vagy, mint én, rám hasonlítasz, én neveltelek, én keltem fel hozzád, mikor beteg voltál, én vagyok az anyád. Elnevettem magam, és ő is.

Előjött többször a téma?

Nem.

Akkor jól lekezelted.

Azzal tud bántani, hogy nem teszek meg mindent, nem veszek meg mindent. De az örökbefogadáson nincs konfliktus.

Milyen egy kétgyerekes elvált anya szerelmi élete? Jelent nehézséget, hogy a gyerekek örökbefogadottak?

Igen, főleg, hogy cigányok. Egy férfival már majdnem összeköltöztünk, mikor felolvasott egy cigányviccet. Én mondtam, hogy ilyen vicceket nem szeretnék hallani. Erre érzékeny vagyok. Nem vitatkoztam, csak megmondtam, hogy nálam két tabu van, a cigányozás és az abortusz. Mindkettőt ellenzem, de nem vagyok hajlandó vitatkozni. Ha én tiszteletben tartom a másik nézetét, ő is tartsa tiszteletben az enyémet. Ez a kettő olyan vitát generált a páromnál, hogy megtört bennem valami. Emiatt is lett vége. Interneten szoktam ismerkedni, mert eljárni nem tudok.

Az ismerkedés mely pontján árulod el, hogy van két örökbefogadott gyereked, akik cigányok?

Az örökbefogadást nem mondom el rögtön, csak rákérdezek, hogy mi a véleménye a cigányokról. Elég hamar kiderülnek dolgok, mert rengetegen rasszisták.

12278947_1067610343269736_7449007824444974145_n

Eléggé leszűkíted a kört.

Ne dohányozzon, ne politizáljon, ne legyen rasszista. Ha a cigánykérdésen túljutunk, meg azon, hogy két kiskorú gyerekem van, elkezdünk levelezni, megnyílunk és akkor szép lassan elmondom. De általában hamar véget ér, sok férfit elriasztanak a gyerekek. Nagyon kevés az a férfi, aki tényleg érdeklődik tovább.

Úgy gondolod, jobban elriasztja őket, mint két vér szerinti gyerek?

Ezt nem tudom. De két pici gyerekkel nem könnyű ismerkedni. De azért próbálkozom. Anna már a fejemhez vágta, hogy jó lenne megállapodni. Nem szeretek olyanokkal ismerkedni, akiknek nincs gyerekük, mert a többségük nem tudja, milyen gyerekkel élni, és esetleg még akar gyereket.

Neked lehet még gyereked?

Lehetne, de ahhoz olyan férfit kéne találni. De én már nem akarok minden áron szülni, 41 éves vagyok, egyedülálló anyaként meg elég a kettő gyerek is. Most elégedett vagyok az életemmel, nem akarok többet, az erőmön felül. Nem élném túl a napokat, ha nem lennék elégedett azzal, amim van.


Az örökbefogadás és a csok

$
0
0

Néhány saját gondolat a csokról.

A csok frissen bevezetett otthonteremtési kedvezmény, igen bonyolult rendszer, a közvéleményt legjobban az foglalkoztatja, hogy bizonyos feltételek esetén háromgyerekes, vagy ennyi gyereket beígérő családok 10 millió forint támogatást és még 10 millió kedvezményes hitelt kapnak új építésű lakás, ház vásárlásához. Minden cikk kihangsúlyozza, hogy örökbefogadott gyerek esetén is jár a csok! Naná, hogy jár, az örökbefogadott gyerek minden szempontból vér szerintinek számít, a család nevét viseli, örököl, a jogok és a kötelességek pont úgy alakulnak, mint más gyereknél. Súlyos jogsértés lenne, ha nem járna.

fortepan_95594

Akár gyerektelenek is beígérhetnek három gyereket, hogy most rögtön megkapják a támogatást. Én erről mindenkit lebeszélek. Ha nem érkeznek meg a beígért gyerekek, akkor – számításoktól függően – akár több tízmilliót is vissza kell fizetni a kamatokkal együtt. Bizonyos esetekben nem kell visszafizetni a támogatást (házastárs vagy gyerek halála, az első gyerek fogyatékos – isten mentsen tőlük), orvosilag igazolt meddőségnél pedig a büntetőkamattól eltekintenek, és csak az alapösszeget kell visszafizetni, de ennél lényegesen több eset lehetséges, mikor valaki három gyereket tervez, aztán egy-kettőnél megáll. Egy gyerektelen ember honnan tudhatja, hogy meddő-e, hogy fogja bírni a gyerekezést, és nagyon sok kapcsolat szétmegy egy-két gyerek után. A “legfeljebb örökbe fogadunk, ha nem jön össze” pedig nem ilyen egyszerű. Az örökbefogadás nem arról szól, hogy a gyerektelen pároknak leszállítanak egy gyereket. Egy teljesen más világ, nem véletlen, hogy a meddő párok közül sem mindenki lép erre az útra. Saját feltételei vannak, nem mindenki alkalmas rá, aki alkalmas amúgy szülőnek. Nem garantált, hogy valaki kap gyereket, a várakozás több év is lehet, a sorok egyre hosszabbak, elég necces a csok elvárása, hogy 10 éven belül kell “legyártani” a három gyereket. Elég merész az a kitétel is, hogy 40 éves kor alatt lehet ígérni gyereket, tehát például egy 39 éves gyerektelen nő is simán beígérhet hármat. De ha valaki már örökbe fogadott két (problémás, traumatizált) gyereket, akkor se biztos, hogy bírni fog egy harmadikkal, és alkalmasnak is találják. Egyébként a városi legendával ellentétben nem rohanták meg a Tegyeszeket a csok miatt örökbefogadásra jelentkezők. Remélhetőleg a szakemberek az alkalmassági vizsgálat során kiszűrik, ha valaki emiatt jelentkezik.

Amúgy is sok problémát látok a csokkal, közgazdaságilag, és sok más szempontból is. Például, nem jó, ha egy gyereket nem önmagáért, hanem valamilyen más okból vállalnak (hogy megmentse a házasságot/hogy támasza legyen majd a szülőknek/hogy továbbvigye a családi vállalkozást stb.), ugyanígy nem jó indok egy lakástámogatás. Ha jobban megpiszkáljuk a feltételeket, kevesen lesznek alkalmasak rá ténylegesen, és még később is “meg lehet bukni” (például nem szabad külföldre költözni tíz évig). A feltételekkel a leginkább rászorulókat kizárják, viszont “felfele” (legalábbis a 10+10-es összegnél) nincs vagyoni korlát, ha Bill Gates Magyarországon élne a három gyerekével, ő is jogosult lenne rá. A tízmillió csak papíron néz ki szépen, egy pénzösszeg szubjektív hasznossága ugyanis erősen függ attól, mennyire szabadon költhetem el. A leghasznosabb akkor a tízmillió, ha a kezembe adják, és arra költöm, amire akarom. Ha csak bungee-jumping bérletre használhatom, vagy egy új-zélandi nyaralásra, amihez a repjegyet nekem kell fizetnem, akkor már jócskán összezsugorodik az értéke. A csoknál a pénzt elég behatárolt típusú ingatlanra lehet elkölteni, csak új építésűre, ráadásul a lakáspiac rögtön “beárazta” a szóba jövő ingatlanokat és felment az áruk.

Mit gondoltok?


„Mindenki csak a gyereket akarta, nekem nem segített senki”

$
0
0

Beszélgetés egy örökbeadóval, aki megbánta a döntését. Tímea már közel két évtizede mondott le kislányáról, ám nem tud továbblépni, azóta is foglalkoztatja a gyerek sorsa, sokáig megpróbálta vissza is vonni az örökbeadást. Felkavaró interjú következik. Tímea vállalta saját nevét, a fotók is őt ábrázolják, a gyerekek nevét megváltoztattam.

– Hogy lettél terhes?

– Huszonhat éves voltam, Amerikában éltem épp és bulizgattam össze-vissza, becsúszott a baba. El akartam vetetni, de nem sikerült, már 12 héten túl voltam, mikor észrevettem. Emlékszem, hogy ki volt a nemzőapa, nem is volt túl jó élmény. De mire tudatosult bennem a terhesség, már itthon voltam, nem kerestem meg az apát. Akkor azt gondoltam, hogy megszülöm, szeretem a gyerekeket, jól kijövök velük, bébiszitterkedtem is korábban. De a saját gyerek nem olyan, nem összehasonlítható a bébiszitterkedéssel, ezt nem tudtam.

Egyedül voltam, de sikerült lakást találni, egy barátnőm lakásában lakhattunk rezsiért, volt egy kis tartalékom is. Aztán megszületett Klára,  nagy teher volt, szinte sokkoló. Nem számítottam az éjszakázásra, hogy sír a gyerek folyton. Küzdöttem, kértem anyukámat, hogy segítsen, nem segített. Kéthónapos korában én vittem be az intézetbe, fizikailag is megterhelő volt az éjszakázás, az egyedüllét, a kilátástalanság.


– Kaptál valamilyen segítséget?

– Az intézetbe bejártam látogatni, ott is analizáltak, hogy döntsem el, mit akarok. Volt pszichológus, de nem nyújtott igazi segítséget, nekem kellett az egészet felvállalni.

– Hogy kerültek képbe az örökbefogadók?

– Felhívtam egy alapítványt, mert valaki a kezembe adta a telefonszámukat. Ők kiadták a címemet egy házaspárnak, akik írtak egy szívhez szóló levelet, hogy hadd vehessék magukhoz a babát, akár nevelőszülőként is. Kezdetben nagyon barátságosak voltak, azt ígérték, látogathatom a babát, aztán mikor elkerült a gyerek, a második hívás után mondták, hogy ne hívogassam őket. De már a kórházban jött egy orvosnő, hogy van egy család, akiknek kell a gyerek, adjam oda nekik. Mindenki csak a gyereket akarta, nem nekem akart segíteni. Néha már olyan érzésem volt, mintha egy gyerekpiacon lennék, ahol mindenki egy jó vételt akar nyélbe ütni.

– Mikor mondtál le Kláráról?

– Három hónaposan adtam örökbe. Addig az intézetbe minden nap mentem hozzá, de ez is baj volt, nem örültek nekem. Vittem fel az anyatejet, és láttam, hogy kiöntik a csapba, de engem hülyére vettek, hogy milyen jó, hogy hozom. A gyerek magába fordult, sebes volt az arca, nem volt személyes kötődése senkihez. Láttam, hogy nincs jó helyen. Össze kellett volna szedni magamat, és kihozni onnan. Ehelyett a családot hívtam, ők feljöttek, megnézték a kislányt. Bementünk a hivatalba, a gyámügyes javasolta, hogy a férfi írjon apasági nyilatkozatot, és hétvégén már ki is lehet hozni a gyereket. Később ellenem indult büntetőeljárás, mindenki azt mondta, hogy én találtam ki ezt a trükköt.

– Értetted, mit jelent az örökbeadás?

– Nem fogtam fel, nem mérlegeltem, olvasatlanul írtam alá a papírokat. Úgy gondoltam, hogy az anyai státuszom megmarad és tiszteletben marad. Nagyon figyelmetlen voltam és zavart, és ezt teljes mértékben kihasználták.

– A gyámügyes elmondta, hogy mivel jár ez?

– Nem, még ki is küldött a szobából.

– Anyukád mit szólt?

– Nem segített, az ő ridegsége fájt és fáj a legjobban.

– Mi történt, miután elvitték Klárát?

– Nagyon-nagyon hiányzott, sírtam. Pár hónap alatt kicsit sikerült megnyugodnom, magamra figyelni, lefogytam, tornáztam. Elnyomtam magamban az egészet, gondoltam, jó helye van a gyereknek. Aztán megismerkedtem a férjemmel, aki egy gazdag svájci férfi volt és nagyon szép kapcsolat volt, kiszedett engem a nyomortanyáról szinte a szó szoros értelmében. Az eszmélés ezután következett, mikor megvolt a támogatás, a segítség, akkor ébredtem rá, mit vesztettem. A férjem támogatott, hogy szerezzük vissza Klárát. Egyéves volt a gyerek, mikor elmentünk ügyvéddel a családhoz. Hétéves koráig pereskedtem, rengeteget költöttünk ügyvédekre. Akkor lezárult, sikertelenül, és nem volt helye több fellebbezésnek.

– Gondoltál arra, hogy hat egy több éves per és bizonytalanság a másik családra, a lányodra?

– Biztos nem volt könnyű nekik, de úgy éreztem, az örökbeadás egy tévedés volt, én vagyok az anyja.

– Mire hivatkozva pereltetek?

– Arra hivatkoztam, hogy nem voltam akkor beszámítható, igazságügyi orvosszakértővel dolgoztunk együtt, magánindítványt nyújtottunk be. Van ennek alapja, mert az akkori kétségbeesett állapotomban nem gondoltam át, hogy mit csinálok. Egyébként Emmával, a másik kislányommal kapcsolatban sem működik sajnos minden rendesen. Hiszek abban, hogy mindenek megvan az oka, a sorszerűségben is, és hogy én indikálom ezeket a dolgokat.

10623526_537665243067728_6110540417193697940_o

– Közös gyereket nem akartatok a férjeddel?

– Én mindig Klárit sirattam, ő meg támogatott, hogy visszakapjuk a gyereket. Igen, szerettünk volna, próbálkoztunk is, de nem sikerült. Gondolom, azért is, mert túl depresszív voltam a kislányom miatt. Aztán mi elváltunk. Nekem volt egy abortuszom is később, egy rosszindulatú fiútól, szemétkedett, bolond voltam, elvetettem a kisbabát, akkor 33 éves voltam. Abba belehaltam. Aztán megismerkedtem egy férfival, böjtöltem, bio és vega módon étkeztem, és 38 évesen köszöntött be végre a kisbaba. Sajnos ez a szerelem is megromlott, sokat veszekedtünk, egy se veled, se nélküled kapcsolatba szorultam az apával, a gyámügy is rám szállt Emma miatt.

– Miért?

– Elmaradott lett a mozgásban, 10 hónaposan még nem evett, nem mászott, ezt arra vezették vissza, hogy vega vagyok, nem kap elég táplálékot az anyatejjel. Szakítottunk, és meggondolatlanul ismét beleegyeztem, hogy az apánál legyen a gyerek, bár az apa azt ígérte, nem szakít el a gyermekemtől, mégis megtette. De Emmáért küzdök, amennyire bírok, és nem mondok le róla.

– Látod a kislányt?

– Itt lakik a közelben, kéthetente hétvégén láthatom. Régebben annyit voltam vele, amennyit akartam, de most már nagyon szemét a pasi. A második gyermekemmel viszonylag megvolt az anya-gyerek kötődés.

– A fejlődése rendbe jött?

– Nem teljesen, kis beszédproblémája van, továbbra is le van maradva valamennyire, meg a lelkének is baja van. Múltkor teljesen feketére festett egy rajzlapot és azt mondta, ez apa. Az apja szerintem veri néha, csak nem tudom bebizonyítani, nőzik, cipeli a gyereket magával. Megy a gyerekelhelyezési per most is.

– Van valaki melletted, akire számíthatsz?

– A volt férjem mellettem állt, amíg együtt voltunk. Most neki köszönhetem, hogy van hol laknom, ő segített egy szintre felemelni. A válás sajnos haragos volt, és most már nem annyira jó a kapcsolatunk.  Most nincs senkim, nincs barátom, kicsit kaotikus az életem. A kislányom a barátom. Van egy kutyánk és egy cicánk Emmával közösen. Én gondozom őket, és ha nagy ritkán nálam van a lányom, nagyokat hancúroznak, tulajdonképpen a kislány miatt vettem, már mondogatja, hogy ő állatorvos lesz, imádja őket és szépen is bánik velük, megtanítottam rá. Párom nincsen, munkát is keresek. Kivagyok néha, de vannak jobb időszakok is. Korábban ingatlanoztam, akkor kerestem egy nagyobb összeget, de van, mikor hamar elszórom a pénzt. Legalább lakásom van, meg két ép lábam, amivel járok. Emmával is vannak szép pillanatok.

– Pszichológusnál voltál?

– Jártam soknál. Egy bizonyos szintig volt, ami segített, de az utóbbi időben már inkább hátráltattak.

– Mit tudsz Kláráról?

– A hat évig tartó per alatt próbáltunk egyezkedni, akkor egyszer megengedték 17 hónapos korában, hogy lássam. Aztán már csak ügyvéden keresztül kommunikáltuk. Egyszer felhívott az örökbefogadó anya, és elmondta, hogy 12- 13 évesen mondták el Klárának, hogy örökbe fogadták, és nagyon rosszul érintette, romlottak a tanulmányi eredményei.

Pár éve meg akartam találni. Facebook-hadjáratot indítottam, hogy megtaláljam a gyereket. Végül találtam egy fotót róla, és három napig nem ismertem fel, olyan régen láttam. Háromévesen láttam utoljára, és nehéz volt a 16 éves lányomat felismerni. Már írtam neki a Facebookon, most legalább nem rak tiltóra, az is valami. Legalább láttam a szalagavatós képeit.

– Tudod, hogy neked nincs jogod keresni őt?

– Nincs jogom, de hogyne keresném. Lehet, hogy elmegyek a ballagására.

– Én ezt nem tartom jó ötletnek, nem fog örülni…

– Szíve joga utálni engem. Írtam neki egy levelet, hogy szép vagy. Nem válaszolt.

– Nem félsz, hogy ártasz neki, felzaklatja, főleg az érzékeny kamaszkorban?

– Ezért jobb lett volna, ha a szülők küldenek képet, és az ígéretükhöz híven engedték volna, hogy valamennyire tartsam a kapcsolatot az örökbeadás után is a picivel. Akkor nem kényszerülnék erre. Erről szóban megállapodtunk, de nem lett betartva.

– Mi segített volna neked annak idején?

– Nekem erősebbnek lett volna lennem. Ha egy jótündér meghallgatja a kívánságomat, akkor anyukám segített volna, és jobban igyekeztem volna mint anya is, több erőm lett volna. Ha egyszer nekem lesz unokám, könyörögni fogok, hogy hadd segítsek, anyu nem ezt tette, elutasított. De ma már nem így csinálnám, mint akkor. Ma már nem mondanék le a gyerekről. Ez olyan, mint ha a szőnyeg alá söpri az ember a koszt. Van egy anya, van egy gyerek, van egy feladat. Azért nehéz, hogy megoldjuk. De az anyaságot nem lehet kiradírozni. Ha valaki örökbe fogad egy gyereket, akkor is tartani kellene a kapcsolatot az anyával. Meggondolatlan döntés volt. Én írtam alá, nem tudtam, mivel jár, de nem tudtam volna gondoskodni az akkori idegállapotomban a gyerekről, még magamról is nehezen. Az apasági után nem kellett volna aláírni az örökbeadást, nevelje, mint apa, én mentem volna látogatni, aztán ha rendeződött az életem, visszavettem volna.

– Azzal nem teszel jót a gyereknek, ha ide-oda pakolod…

– Én anya vagyok, küzdenem kell a gyerekért. Tudom, az se volt szerencsés, hogy az ismerőseinek írtam a Facebookon, hogy az örökbeadott gyerekemet keresem. Jobb lett volna csak csendben megnézni a fényképet, csak nem találtam meg. Máshogy kellett volna, ebben tényleg hibáztam, nagyon megsértődött Klára, rosszul jött ki neki, megtudták az osztálytársai. Naiv vagyok, azt hittem, megtalál, és örül nekem. De nem örült, és nekem ez az ellenséges magatartás rosszul esik.

10711001_370353699798884_5460380494282496794_n

– De a szülő nem keresheti az örökbeadott gyerekét. Csak ő kereshet téged, már ha akar…

– Csak foglalkoztat, hogy mi van vele, és ez egyre rosszabb. Nem tudom kitörölni az emlékeimből. Hibáztam, hogy lemondtam a gyerekről, jogosan haragszik rám a gyerek, mert én őt eldobtam magamtől. Eldobtam a szopós kisbabámat, és ezért bocsánatot kérek tőle. Ő azt írta nekem egyébként, hogy én nem vagyok az anyja, de köszöni, hogy megtaláltam neki az igazi anyukáját, de hagyjam békén, ne zaklassam.

– Akkor mégse haragszik rád, hálás neked.

– De ez egy fogalmi zavar, nem a másik nő az igazi anyukája! Én vagyok az igazi anyuka.

– Meg tudod állni, hogy ne keresd többet?

– Zaklatni valóban nem akarom, de úgy gondolom, jó lenne átbeszélni  a dolgokat. Hátha egyszer majd kíváncsi lesz rám. Most próbálok előre lépni, keresem a helyem, küzdök. Próbálok abban bízni, hogy mindennek eljön az ideje, szeretem ezt a kislányt, megbántam, hogy lemondtam róla.

– Szerinted mi a rosszabb, az örökbeadás vagy az abortusz?

– Az abortusz. Azt már nem lehet visszacsinálni.

– Azt is megbántad?

– Persze. De én az örökbeadást is nagyon ellenzem, szerintem akármilyen nehéz helyzetet is hoz az élet, az anya-gyerek kapcsolat kitörölhetetlen. Nagy hibám a szabadosság, nem mindig voltam okos a férfiakkal, sajnos anyámtól is ezt láttam. A legjobb lett volna vigyázni és védekezni. De tudom, miért ezt kaptam, biztos a régebbi tetteim hozadékai ezek a történések. Milyen nagy áldás, hogy szülhetek gyereket, de én felelőtlenül vállaltam mindkét gyereket, amit elég nehéz helyre hozni, de muszáj.

– Megbocsátottál magadnak?

– Próbálok, de nagyon nehéz. Remélem, jó úton haladok.

*******

Egy kis kommentár az interjúhoz, újonnan érkezőknek:

  • A történetben szereplő örökbeadás húsz éve történt. Ma már kötelező ilyenkor közvetítő szervezetet bevonni.
  • Egy alapítvány nem adhatja ki a hozzá segítségért fordulók adatait.
  • Orvos sem közvetíthet örökbefogadást.
  • A színlelt apasági nyilatkozat a közelmúltig létező gyakorlat volt az örökbefogadások felgyorsítására, a jogi akadályok kikerülésére, ma büntethető.
  • Nagyon ritka, hogy az örökbeadó keresné a gyereket később. Hivatalosan csak a gyerek indíthatja el a keresést, sokszor még azt is elutasítják a vér szerinti anyák.
  • Még ennél is ritkább, hogy perben próbálja a gyereket visszakapni. Erre csak akkor van esély, ha az örökbefogadásnál törvénysértés történt.

Csomópont: várakozás az örökbefogadásra

$
0
0

Mennyit kell várni? Ma azokat a cikkeket szedem össze, amelyek ezt taglalják. Van, aki pár hónapot, és van, aki sok évet vár. Leginkább az rövidíti le a várakozást, ha valaki elfogad roma gyereket (persze csak emiatt nem szabad vállalni!).

Fortepan

Fortepan

Néhány cikk pedig a várakozási idő alatti teendőkről:



Babaköszöntő, 2016. április

$
0
0

Megérkeztek az április beszámolók a nemrég örökbefogadott családokról. Szeretettel gratulálok a szülőknek, és várom továbbra is a jelentkezését azoknak, akikhez a közelmúltban érkezett gyerek.

Nicknév: Porvai Tibor

Családi felállás: Házaspárként első gyermekünkre vártunk

Miben vagytok mások, mint mások: Talán annyiban, hogy az örökbefogadást nem az utolsó lehetőségnek tekintettük, hanem választásnak.

Miért fogadtatok örökbe: Nem született vér szerinti gyermekünk, és az inszeminációk és lombikok helyett döntöttünk így.

Mennyit vártatok: Kevesebb mint másfél évet a határozattól, az egyesületnél valamivel több mint egy évet.

Ki érkezett, honnan: Újszülött, roma származású kisfiú, Berci, a Gólyahír Egyesülettől.

Berci

Berci

Teljesen egészséges? Az életet adó dohányzott, de ettől Berci nem károsodott, egészséges, jól fejlődik, már átalussza az éjszakákat.

A leg…

A legjobb élményünk a kórházban töltött hét.

A legnagyobb parám az volt, hogy nem fog tetszeni a baba. De szerencsére szerelem volt első látásra. (apa)

A legnagyobb parám az volt, hogy az apjának nem fog tetszeni a baba.(anya)

A legjobb tanács, amit kaptatok: Hogy készüljünk föl jó előre az utolsó pelenkáig. Nem fogadtuk meg, de bebizonyítottuk hogy decemberben sem lehetetlen szobát festeni.

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: Remek volt a felkészítő tanfolyamunk és az egyesülettől is sok információt kaptunk amik helytállóak voltak. A papírmunkára persze lehetetlen tökéletesen felkészülni de végül is minden elintéződött a maga idejében.

Miről olvasnál szívesen: Olyan  tapasztalatokról, amikor a gyerek közösségbe kerül, és azt, ami nekünk egyébként természetes, hogyan kezeli a többi gyerek, szülők, nevelők, és hogyan kezelhetjük mi ezt a helyzetet.

*******

Nicknév: Nincs még, de lelkes olvasó vagyok.

Családi felállás: Férjemmel már a második gyermekünket fogadtuk örökbe tavaly szeptemberben. Van egy hatéves nagyfiunk, Bálint, és egy most tíz hónapos kislányunk, Marcsi.

Miben vagytok mások, mint mások: Mindkét gyermekünk általunk már előre választott neve napjához kötődik valami. Kisfiunkat aznap láthattuk meg először. Kislányunk érkezésével kapcsolatban pedig aznap kaptunk egy szimbolikus tárgyat kedves zarándok ismerőseinktől, másnap pedig jött A Telefonhívás. Mi hiszünk ezekben a csodákban.

Miért fogadtatok örökbe: mert a mai napig nincs vér szerinti gyermekünk.

Mennyit vártatok: Kisfiunkra 9 hónapot, kislányunkra 2,5 évet. Nem jelöltünk meg nemet, illetve 0-2 év közötti, korrigálható egészségi állapotú gyermekek szülőségét vállaltuk.

Hanyadik kiajánlást fogadtátok el: korábban nemet mondtunk (már akta alapján) egy súlyos beteg gyerekre az országos listáról, aki nem biztos, hogy sokáig köztünk lett volna. Sorra kerültünk az egyik alapítványnál is, de akkor már ismerkedtünk Marcsival.

Marcsi

Marcsi

Ki érkezett, honnan: Marcsi, majdnem négy hónapos kislány a megyei Tegyesztől (piros megye), titkos örökbefogadás útján.

Egészségi állapota a korrigálható kategóriába tartozik, ugyanúgy, mint a fiunk is. De erről természetesen tájékoztattak minket, és tudatosan vállaltuk őket, nem volt zsákbamacska. Sőt, kicsit ijesztő is volt a Tegyesz előadásában ez-az, de objektív szakemberekkel megbeszéltünk mindent, akik a valós (egyébként csekély) kockázatokról felvilágosítottak minket. Ezek után is úgy gondoltuk, hogy ezzel mi megbirkózunk, és boldog családi életet tudunk élni.

A leg…

A legmeglepőbb az volt, hogy kisfiunk a telefonhívás másnapján kijelentette, hogy érzi, közel a kistesó, és lány lesz. Természetesen ő nem tudta, hogy hívtak minket.
A legszebb pedig az volt, hogy ugyanannál a nevelőszülőnél élt kisfiunk is egy ideig, mint most a kislányunk. Mi ezt a kedves nevelőszülőt most ismertük meg, és egy nagyon szép találkozás és felismerés volt. Ugyanabban a kiságyban is aludtak a gyerekeink. Örök hála a sok törődésért és szeretetért, hogy anyukájukként gondoskodott róluk.
A legviccesebb az volt, hogy az ügyintézés során mindenkit Ritának hívtak. Mindenkit!
A legjobb tanács, amit kaptatok: “Ha te nyugodt vagy és kipihent, a gyerek is az lesz, és fog enni rendesen.” Ezt sosem felejtem el.

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: A testvérféltékenység nem úgy jelentkezett, mint másoknál. Nálunk az volt a nehéz szituáció, mikor kisfiunk azt gondolta, hogy kistesó jött, ő mehet. Félt tőle, hogy őt most “máshova visszük”, más családba kerül. Ezzel egy jó alkalom nyílt arra, hogy megértse, hogy az ÖRÖKbefogadás valóban örökre szól, történjen bármi is. A kishúgát nagyon szereti, védelmezi, tanítgatja.

Miről olvasnál szívesen: Szívesen olvasnék kamaszodó örökbefogadottakról, az ő családjaikról, szüleikről, az identitáskeresésekről. Hogy hogy is megy ez.

*******

Nicknév: Gyöngyi Anyu

Családi felállás: leendő férjemmel az első és egyetlen kisfiunkra vártunk. Kifejezetten Downos gyereket akartunk.

Miért? A családban volt Down-baba, de sajnos kétévesen meghalt. A párom és én is a Down Alapítványnál dolgozunk. Egyikünknek sem lehetett gyermeke. Vágytunk egész lelkünkkel egy Down-babára!

Mennyit vártatok? Egy hónapot. Augusztusban indítottuk az eljárást, hónapra rá családbafogadással hoztuk haza a fiunkat.

Szabi

Szabi

Ki érkezett? Szabika, Budapestről Budapestre, nyílt örökbefogadással, Steinbach Éva segített. Ő a mi angyalunk.

A legviccesebb: Kihelyezték hozzánk harminc napra, amikor már fél éve mi neveltük.

A legkedvesebb: nagyon gyors volt az ügyintézés.

Mit szól a környezet? Eleinte mindenki azt mondta, hogy nehéz lesz, nem tudjuk mit vállalunk. Most már látják, hogy Szabi esetében ez nem igaz. Nem titkoljuk sehol, hogy Down.

Miről olvasnál: hogyan fogadta az egészséges gyerek és a Down is, amikor megmondták, hogy örökbefogadott.

******

Nicknév: (nem kommentel)

Családi felállás: Négy éve vagyunk házasok, nem sikerült természetes úton és többszöri lombikozással teherbe esni, kezdettől nyitottak voltunk az örökbefogadásra.

Miben vagytok mások: Nem voltunk teljesen határozottak és eltökéltek, sokat vívódtunk, hogy a kényelmes és önző gyermektelenséget válasszuk, vagy kockáztassunk és mondjunk igent a nagy életmódváltásra. Aztán csak engedtük, hogy megtörténjen, és azóta is úgy érezzük, hogy szinte nem is nekünk kellett meghozni egy súlyos, életre szóló döntést, hanem csak hagytuk, hogy valami fontos dolog belépjen az életünkbe.

Mennyit vártatok: Már négy hónappal a határozat érvénybe lépése után ajánlottak egy kisfiút, de még nem álltunk készen a fogadására, aztán tavaly szeptemberben néztük meg a kislányunk aktáját, pont a határozat megszerzése után egy évvel, és november elején hoztuk őt haza.

Panna

Panna

Ki érkezett, honnan: Panna 3 hetes kora élt nevelőszülőnél, 20 hónaposan került hozzánk az országos listáról, nemrég ünnepeltük a 2. születésnapját. Egészséges, a tavalyi laktóz-intolerancia gyanú elvonult a fejünk fölül, még egy szemtengelyferdülés játszhat előző diagnózis alapján, de nem látszik semmi jele.

A legnehezebb: A barátkozás egy hónapig tartott az elfoglaltságaink miatt, és úgy gondoljuk, szükségünk volt ilyen „hosszú” időre ahhoz, hogy igazán és szívből és fejből is meghozzuk ezt a döntést, mert nehéz volt megszokni a gondolatot, hogy az életünk ekkorát változik, és mostantól ez a változás végleges és megmásíthatatlan lesz.

A legemlékezetesebb: Ebből több is van: a férjem ellágyult arca, ahogy először ránézett a lányunk fotójára… ahogy a második látogatás után sírunk a vonaton hazafelé… amikor először hallom, hogy Mama… az első közös állatkert és kirándulás, amikor mi már tényleg család vagyunk… na, ezektől most is könnyezem…

A legnagyobb köszönet: A csodálatos nevelőanyáé, akinek ő volt az első neveltje, és megszakadt a szíve, hogy el kell engednie, miközben a legnagyobb odaadással készítette elő nekünk a terepet, és úgy jártunk hozzá, mintha egy család lennénk. Azóta is rendszeresen tartjuk a kapcsolatot, szerető gondoskodásáért minden nap hálát adunk.

A legnagyobb félelem: Panna már 20 hónapos volt, amikor elhoztuk, nagyon kötődött a nevelőszülőhöz, akit anyának szólított. Rettegtünk, hogy vissza akar menni hozzá, és felkészültünk minden szörnyűségre: hogy sírni fog, nem alszik, nem tud minket elfogadni.

A legnagyobb megkönnyebbülés: Szinte hihetetlen, de amióta együtt élünk, nem látjuk semmi jelét a nagy traumának, a kislányunk jókedvű, hálás, kiegyensúlyozott és szélsebesen fejlődő gyerek.

A legviccesebb: A barátkozás során egyre hosszabb időt töltöttünk együtt, ezért előbb-utóbb az is bekövetkezett, hogy a pelus irányából egyértelmű szagok jelezték a csere szükségességét. Híresen érzékeny orrú párom hősiesen vállalta a megmérettetést, aztán aznap még 15-ször hallottam üdvözült mosoly kíséretében: mekkorát kakilt a kislányunk!

A legmeglepőbb: Az egyik nagymamának voltak fenntartásai és aggodalmai a származással és az örökbefogadással kapcsolatban. Ez a súlyos probléma kb. 2 percig állt fenn az első találkozásukkor, azóta ő a legboldogabb, legbüszkébb nagymama az országban, szoros versenyben a másik nagyival. Az egész környezetünk, a barátok, ismerősök, a tágabb család fantasztikusan elfogadó, a kis hölgy mindenkit levesz a lábáról. Ez sokat segít nekünk, hogy egyre büszkébb és igazibb szülők lehessünk.

A legkellemetlenebb: Mindenki megdicséri lányunk gyönyörű szemét, majd megkérdezik, hogy kitől örökölte a szép barna bőrét. Erre még nehéz kapásból válaszolni, bár egyre könnyebben mesélek az örökbefogadásról, csak nem szeretném a játszótéren rögtön elsőre kihirdetni.

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben/tanfolyamon: Minden sokkal könnyebben és zökkenőmentesebben alakult, mint hittük, nagy nehézségekre készültünk, de óriási szerencsénk volt a kislányunkkal, a nevelővel, az ügyintézőkkel, az összeszokással.

A legmacerásabb: A hivatali ügyintézések, papírok beszerzése, várakozás az iratokra.

A legjobb tanács: Mindenkit hallgassatok meg, de nem kell hallgatnotok senkire!

Miről olvasnátok szívesen: Az örökbefogadás és roma származás „tálalásáról” a külvilág felé.

********

Nicknév: kismarti

Családi felállás: férjemmel az első közös gyermekre várakoztunk.

Miben vagytok mások, mint mások: Az örökbefogadás miatt kötöttünk házasságot 15 év együttélés után, miután az első kört „egyedülállóként” csináltam végig. Az idegtépő várakozásban, felmérve a lehetőségeket, illetve megfogadva tanácsadónk jóindulatú ajánlását rájöttünk, hogy ezzel nem szabad nehezíteni a helyzetünket. Hiába gondoljuk úgy, hogy egy élettársi kapcsolat sokkal erősebb és szilárdabb lehet a házastársinál, itt most nem az számít, hogy mi mit gondolunk erről.

Miért fogadtatok örökbe: Hosszú próbálkozás után sem sikerült a közös gyermek, így ezt az utat választottuk. Ismeretségi körünkben, akik már fogadtak örökbe, nagyon biztattak, ez sokat segített. 0-4 éves, bármilyen nemű és származású gyerekre vártunk, korrigálható állapotúra.

Mennyit vártatok: A határozat kézhezvételétől számítva egy évet, az első regisztrációhoz képest pedig 2,5 évet (ekkor az élettársi kapcsolat miatt „egyedülállóként” regisztráltak, ezután jött a házasságkötés, új alkalmassági, újabb tanfolyam stb.).

Szabina

Szabina

Ki érkezett, honnan: Szabina, egy tüneményes 2,5 éves kislány Borsod megyéből (országos lista). Születése óta nem látogatták.

Akkor mi tartott ennyi ideig? Attól tartok, elfeledkeztek róla. Teljesen egészséges (születésekor volt egy kisebb műtétje, de annak semmi nyoma), nem is roma, mégis a megyéjében ki sem ajánlották.

A leg…

A legviccesebb, amikor megdicsérik gyönyörű fekete extra hosszú szempilláját (ez az, ami mindenkinek elsőre feltűnik), majd hogy mennyire hasonlít rám. Megjegyzem, nekem szőke, alig látható szempillám van, azonban mindig nagyon jól esik, ha azt mondják, hogy hasonlít rám, pedig valójában én szeretnék hasonlítani őrá. Itt nem a szempillákra gondolok, hanem arra, ahogyan ezt az egész helyzetet kezelte, amilyen szeretetet áraszt felénk, és amilyen nagyszerűen érzi azt, hogy kihez hogyan közeledjen, az adott szituációban hogyan viselkedjen. Káprázatos érzéke van mindehhez, el sem tudom képzelni, hogyan tudnak a gyerekek ilyen bölcsek lenni.

Számomra az egyik legemlékezetesebb pillanat az elköszönés volt a nevelőszülőktől, akik 2,5 éves koráig nevelték, féltő szeretetben gondoskodtak őróla és 3 további kisgyermekről. Mi felnőttek izgatottan vártuk, hogy hogyan zajlik majd a búcsúzás, a nevelőanyuka elérzékenyülve, nevelőapuka mosolyogva, mondván, hogy jó helyre kerül a pici lány. Szabina pedig, mintha ez lenne a legtermészetesebb dolog a világon, mindenkinek puszit adva, boldogan indult ki az autóhoz, és fülig érő szájjal, két kézzel integetett az ott maradóknak. Szinte el sem hittem, illetve tartottam tőle, hogy ez biztosan nem lesz ilyen egyszerű. Kis idővel lesz még nagy sírás, és kéri, hogy hozzuk vissza. De nem! Egyszer sem kért ilyet az elmúlt három hónapban, sőt kimondottan az látszódott rajta, hogy nagyon boldog, jól érzi magát, és úgy viselkedik mintha mindig is velünk lett volna. Vannak olyan dolgok, amikhez úgy gondolom, mi emberek nagyon kicsik vagyunk, hogy megértsük, felfogjuk.

A legkedvesebb pillanatok azok, amikor azt mondja lágyan, a lehető legnagyobb szeretettel, hogy „Anya!”, és átöleli a nyakamat. Leírhatatlan boldogság! Mindenkinek ezt kívánom, akinek ebben még nem volt része, hogy mihamarabb átélhesse! A másik csodálatos dolog, amikor Apát is kéri, hogy hajoljon oda, egyik kezével az én, másikkal Apa nyakát öleli, és összehúzza a fejünket, hogy mindhármunké összeérjen.

A legmeglepőbb, hogy ugyanazokat a dolgokat szereti, amiket én, és természetben is nagyon hasonlóak vagyunk. Valószínűleg ennek is köszönhető a közös hullámhossz. Persze Apával is nagyon össze tudnak hangolódni, félelmetes, mennyire jól veszi a humort, és már most menyire kreatív a játékban.

Ami még meglepő volt, a barátkozás alatt személyesen csak a nevelőszülőkkel találkoztunk, a szakemberek elhitték telefonos beszámolóinkból, hogy jól megy a dolog.

A legnehezebb, amikor rá kell szólnom, ne tegye, holott tudom, hogy nem rosszaságból csak kíváncsiságból csinálja. Nagyon rossz érzés korlátozni a gyermeki kíváncsiságot, nem is teszem gyakran, ebből néha vannak konfliktusok, mondván sok mindent megengedek.

A legjobb tanács, amit kaptatok: Hagyatkozzunk a megérzéseinkre! Készüljünk fel, hogy lesznek nehéz időszakok! Ha valamit nem akar megcsinálni, mutassunk példát! Ha pedig tanácstalanok vagyunk, figyeljük őt, hiszen ő ösztönösen tudja mi neki a jó!

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok:  Szinte minden, de inkább úgy fogalmaznék, hogy ez az, amit nem lehet a „nagykönyvben” megírni! Nincs két egyforma eset, két egyforma gyerek, két egyforma család, két egyforma nevelőszülő, és még azt is mondanám, hogy két egyforma megye, illetve ügyintéző sem, ami szintén meghatározó tud lenni egy ilyen történetben. Ilyen szempontból mi nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat!

A tanfolyamon hiába kérdezgettem a nagyobb gyermek örökbefogadásáról, nem sok kézzelfogható tanácsot kaptam. Most már értem, hogy miért. Erre tényleg nem lehet egy sablont ráhúzni.

Miről olvasnál szívesen:

Minden érdekel, nagyon jó az oldal, és szerintem jó a koncepció is. Bízom benne, hogy Zsuzsának sokáig lesz energiája így folytatni. Fantasztikus az az elhivatottság, amivel hétről hétre újabb színvonalas cikkekkel, interjúkkal, elemzésekkel áll elő a három gyermek mellett, a kommentekről, egyéni tanácsadásokról, lelki támogatásról, közösségformálásról még nem is beszéltem. (Elnézést, hogy ezt ide írtam, de nagyon fontosnak tartottam megjegyezni! )

********

Nicknév: Beja

Családi felállás: Egyedülállóként fogadtam örökbe a kislányomat.

Miben vagy más, mint mások: Biztosan nem vagyok egyedül ezzel, de talán mégis a kisebbséghez tartozom: semmilyen humán reprodukciós eljárásban nem vettem részt. Amikor jelentkeztem a Tegyesznél, még volt- bár nem sok – esélyem arra, hogy vér szerinti gyermeket szüljek, azonban az életem úgy alakult, hogy nem lett hozzá megfelelő társam. Az örökbefogadás gondolata azonban huszonéves korom óta motoszkál a fejemben. Azután időközben a hormonjaim is összekócolódtak. Nincsenek véletlenek…

Miért fogadtál örökbe: mindig is szerettem volna örökbe fogadni egy gyermeket, akár születik vér szerinti gyermekem, akár nem.

Mennyit vártál: Két és fél évet vártam a kislányomra, várakozás közben egy alkalommal módosítottam a feltételeken. A jelentkezéskor, 2013-ban 0-3 éves gyermekre várakoztam, nemi és származási kikötés nélkül. Ezt kértem módosítani 2014-ben 1,5-4 éves korú kislányra, származási kikötés nélkül.

Hanyadik kiajánlást fogadtad el: A Tegyesz részéről a másodikat, volt egy magáutans lehetőségem is, ott azonban a szülőanya nem szerette volna a gyermekét egyedülálló örökbefogadónak adni. Szóval, tényleg nincsenek véletlenek!

Kata

Kata

Ki érkezett, honnan: Kata, majdnem hároméves, roma származású kislány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből, az országos listáról. Kéthetesen a kórházból került szintén roma származású nevelőszülökhöz, akiknél találkozásunkig élt. 2015 decemberében hoztam őt haza. Veleszületett kombinált szívhibával született, amiről a múlt havi kontrollvizsgálaton kiderült, hogy gyakorlatilag szinte teljesen meggyógyult! Kontrollálni szükséges ugyan, de tulajdonképpen makkegészséges!

A leg…

A legtipikusabb felismerésem az volt, hogy bár Kata már 2015 februárjában örökbe adható volt, egy várakozó házaspár sem nézte őt meg. Gondolom megijedtek a betegségétől és a származásától.

A legbiztosabb a tudat volt, hogy Kata az én kislányom. A felkészítő tanfolyamon melegen ajánlották, hogy először az aktát olvassuk el, csak azután következzen a fotó. Mégis fordítva történt, és én mégis rögtön éreztem, hogy mi összetartozunk, hogy dolgunk van egymással! Meg sem vártam a kérdést, hogy szeretném-e személyesen látni, máris mondtam, hogy igen. Tudtam, hogy van egy kislányom!

A legfélelmetesebb az volt, amikor először indultam el egyedül Katához. Nagyon hosszú út volt, valójában is és átvitt értelemben is: sírtam, nevettem egyszerre.

A legkellemesebb, szívmelengető érzés az volt, ahogyan Kata nevelőanyukája fogadott a ház kapujában. Ahogy megláttam Katát, minden félelmem elszállt. Valami nyugalom fogott el, tudtam, hogy minden rendben lesz.

A legemlékezetesebb momentum az volt, amikor az első találkozás végén elköszöntem Katától, ő szomorúan megkérdezte a nevelőanyukától: ” …akkor mégsem ő lesz az anyukám?” Nem értette miért megyek el…

Nagyon kedves családot ismertem meg a nevelőszülök személyében, mindig is szeretettel és hálával gondolok rájuk, amiért gondosan nevelték Katát majd három évig. Nap nap után lesték az én minden gondolatomat is, rengeteget beszélgettünk, naponta vacsorával vártak, barátságban váltunk el egymástól. Két vér szerinti gyermekük mellett Katával együtt négy nevelt gyermekük volt.

Katával érkezett közel 70 fotó, sok szép kis ruha is. E-mailben tartjuk a kapcsolatot, mindig nagyon várják a friss híreket, fotókat.

A legszerencsésebb a mi történetünkben, hogy Kata a nevelőcsaládnál együtt nevelkedett egy nála 11 hónappal idősebb másik nevelt kislánnyal, akit az én érkezésem előtt három hónappal adtak örökbe. Így Kata végignézte az ő barátkozásukat, a nevelőszülők pedig erre a történetre felfűzve folyamatosan mondogatták neki, hogy érte is jönni fog az anyukája. Így, mire én képbe kerültem, ő már gyakorlatilag várt engem.

A legcsodálatosabbak a barátaim, akik éjjel-nappal egy emberként álltak és állnak ma is mellettünk. Az ő segítségük és támogatásuk nélkül minden sokkal nehezebb lett volna. Még haza sem értünk, már roskadoztak a polcok a játékoktól, kis ruháktól. Pakoltunk, szereltünk, bútorokat tologattunk, hogy mire Kata megérkezik, minden készen álljon a fogadására. Nem is beszélve az éjszakába nyúló beszélgetésekről, sok okos tanácsról! Nem tudok elég hálás lenni!

Legjobb tanácsra nem emlékszem, de nekem végtelenül sokat segített a várakozás/felkészülés alatt a Mózeskosár Egyesület tagsága is, a sorstársak történetei, tapasztalatai és Zsuzsa pótolhatatlan blogja!

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: Bár Kata három hónap alatt 3 kg-ot hízott és 2,5 cm-t nőtt, mégis elmaradt a habzsolás, az a megnövekedett étvágy, amiről néhányat beszéltek nekem korábban.

Miről olvasnál szívesen: dackorszak örökbefogadott gyerekeknél, utánkövetés tapasztalatai, később született vér szerinti testvér(ek) örökbefogadása, gyökérkeresés támogatása, interjú nevelőszülőkkel.


Gyereksorsok cikkajánló

$
0
0

Ma az SOS Gyermekfalvak Gyereksorsok blogjáról ajánlok pár, ide kapcsolódó cikket, ezeket szintén én írtam.

„Felesleges egész nap szórakoztatni a gyereket”

Beszélgetés Tardos Annával, Pikler Emmi lányával. Pikler Emmi gyerekorvos a magyarországi gyermekgondozás forradalmasítója volt, két generációt neveltek fel a módszere alapján. Az általa vezetett csecsemőotthon, a „Lóczy” elismert szakmai központ volt. Lánya, Tardos Anna anyja tudományos munkáját folytatja, közel 85 évesen is aktív. Az itteni olvasók is kérték már, hogy legyen vele interjú.

„Euforikus élmény volt, hogy ez tényleg az én tejem”

Örökbefogadott kisbaba szoptatása! Zsuzsi és férje öt hónapja fogadta örökbe az újszülött Andrist, és Zsuzsi megpróbálkozott a szoptatással. Ha kis mennyiséggel is, de saját anyatejjel is tudja táplálni kisfiát. Zsuzsi elmeséli, milyen trükkökkel sikerült szoptatnia a babát, és hogyan szerzett anyatejet.

Hogy segítheti a nevelőszülő az örökbefogadást?

A nevelőszülő szemszögéből összeszedve, mi mindent tehet a nála élő gyerek sikeres örökbefogadásáért.

15 anomália a gyermekvédelemben

Néhány olyan előforduló gyakorlat a magyar gyermekvédelemből, amely ellentmond a törvényeknek, vagy a rendszer céljainak. Örökbefogadós példák is!

Angol és német cikkek

A Gyereksorsok néhány cikke angol és német fordításban is elérhető (angol cikkek itt: https://gyereksorsok.hu/category/English/, németek itt: https://gyereksorsok.hu/category/Deutsch/)

Közülük az örökbefogadással kapcsolatosak:

Wir wollten Kinder mit Down-Syndrom

„Ich sehe nicht zwei Zigeunerkinder, sondern meine Kinder“

We Wanted Children with Down Syndrome


Barátkozás apaszemmel

$
0
0

Ismerkedés és hazatérés totyogó korú gyerekkel. Gergely és Zsófia (Maminti néven kommentel) egy 13 hónapos kislányt fogadtak örökbe az országos listáról.  Erős kötelék a nevelőanyával, altatás babakocsiban, zokogásroham az új otthonban. Hogy lehet beszoktatni egy totyogó babát? A történetet Zorka apukája, Gergely meséli el.

Sok év orvoshoz járás után jutottunk arra feleségemmel, hogy az örökbefogadás felé fordulunk. Az elhatározás nem egyik pillanatról a másikra született, sok vizsgálat és az első lombik lezajlott, amíg formálódott a gondolat. Nagyon vonzó volt azonban, hogy bizonytalan helyzetünkben egyfajta bizonyosságot ígért: ezen az úton biztos lesz gyerekünk, legfeljebb ki kell várni.

Tulajdonképpen elég hamar, egy évvel a határozat után megkaptuk a Tegyeszes kiajánlást: az egyéves Zorkát országos listáról. Már az iratismertetés után is csak egyetlen kétely volt bennünk: hogyan lehet, hogy eddig senki sem kérte őt? (Úgy tudjuk, hogy a Tegyesz nem is keresett Zorkának a megyében szülőt, mivel roma vagy félroma származású. Az nem egyértelmű, hogy másnak kiajánlották-e előttünk az országos listáról, de az biztos, hogy látni mi láttuk először.) A személyes látogatás pedig mindkettőnket meggyőzött arról, hogy bele kell vágni. (Miután végre kettesben maradtunk, feleségem nézett rám óvatosan, hogy mit gondolok, és én állítólag ezt válaszoltam: „Hát ez nem kérdés.”) Egy barátságos, vidám, kiegyensúlyozott, egészséges és mozgékony babát ismertünk meg, aki a születése óta ugyanabban a szerető nevelőszülői házban lakott. És itt kezdődtek a nehézségek.

Az ismerkedés intenzív szakaszát a határozat módosítása (Zorka már éppen kicsúszott a 0-1 éves életkorra szóló határozatunkból) és a munkahelytől való elszakadás miatt három héttel későbbre tudtuk időzíteni, addig hétvégenként látogattuk reménybeli kislányunkat. Ezalatt két problémánk merült fel. Az első egy gyakorlati: alkalmassá kellett tenni a lakásunkat és életkörülményeinket egy egyéves kisgyerek befogadására. Mindaddig ugyanis inkább csecsemőben gondolkoztunk, ami azért egész más igényeket támaszt: más ruhatár, babakocsi, autósülés szükséges, a szórakoztatásához játékok, könyvek. Mivel Zorka az első gyerekünk, nekünk tényleg nem volt itthon semmi, amihez nyúlni tudtunk volna. Az is nagy különbség, hogy egy izgő-mozgó, járó egyéves számára egy méter magasság alatt majdhogynem ki kell üríteni a lakást, a lépcsőre rácsot szerelni, fiókzárakat, elpakolni az éles, szúrós, mérgező dolgokat, a növényeket. Tényleg sok időnk elment mindezzel, mivel nap közben dolgoztunk, hétvégén látogattuk Zorkát, és a fennmaradó időben kellett mindent beszerezni, megszerelni. Persze így sem lett gyerekbiztos a lakás, Zorka rögtön felfedezte a legérdekesebb dolgokat. Már ez a probléma sem volt egyszerű, ennek nyomán jelenleg el sem tudom képzelni, mi lett volna, ha egy alapítványtól két-három nap alatt befogadandó babára kapunk felajánlást. A második probléma inkább elméleti jellegű volt: sehogy sem tudtam elgondolni, hogyan lehet egy egyéves kisgyereket kiszakítani a számára csecsemőkora óta természetes közegből, és új szülőt adni neki. A hétvégenkénti barátkozások jól alakultak, de az is nyilvánvaló volt, hogy babánk számára az elsődleges kötődést a nevelőanya jelenti. Nagyon féltem az ismerkedés intenzív szakaszától – pontosabban nem értettem, hogyan lehetséges egyáltalán átlépni ezt a küszöböt. Igyekeztem művelődni: olvastam könyvet és ezt a blogot (jellemző módon végigvettem a „barátkozás” tárgyszóval jelölt összes bejegyzést), továbbá nagyon segítőkészen válaszolgatott a kérdéseinkre minden Tegyeszes ügyintézőnk és a nevelőanya is. Összességében annyit szűrtem le mindebből, hogy egy-két hét alatt menni szokott a dolog, persze intenzív és fárasztó napok várnak ránk. Csak az egész hogyanját és mikéntjét nem értettem. Hogy ha odaköltözünk a közeli panzióba, akkor onnantól vajon mi fog történni.

A nevelőszülőnél

Az első hétvégi látogatás tulajdonképpen félnapos volt, két-két órányi utazással oda-vissza. Ezalatt játszottunk, sétáltunk, etettük, sőt fürdetésben-altatásban is részt vettünk. A család életében teljesen jelen voltunk. Zorka észrevette, és nagyon hálás volt érte, hogy elsősorban őt tüntetjük ki a figyelmünkkel. Hamar kiderült, hogy a kinti sétálás különösen nagy vonzerő a már stabilan járó kicsi számára: három 8-13 hónapos baba mellett a nevelőanyának erre ritkán volt módja, mi viszont minden lehetséges alkalommal beütemeztük, és ezt ő nagyon élvezte. (Óriási szerencsénk, hogy a történet alatt végig szép időnk volt.)

20151224_IMG_0079_vsz

A nevelőszülők tudatosan papának és mamának hívatták magukat és a gyerekeket készítették arra, hogy majd fog jönni értük az anyukájuk és az apukájuk. (Korábban is adtak már örökbe gyereket, úgyhogy volt tapasztalatuk.) Így tulajdonképpen mi már onnantól kezdve, hogy az első találkozás után igent mondtunk, anya és apa néven futottunk. Először még nekünk is furcsa volt, de aztán rájöttünk, hogy jó ez így. Bár valószínűleg egy egyéves gyereknek ez a megnevezés még nem jelent sokat.

Mindjárt a második hétvégén a nevelőszülő bedobott a mély vízbe: tanácsára nála töltöttük az éjszakát, hogy mi altathassuk kislányunkat. Nyugtalan éjszakáiról már addig is legendákat hallottunk (a nyugodt éjszaka még sokáig azt jelentette, hogy kétszer kel föl annyira, hogy 10-20 perces visszaaltatásra legyen szükség, és még kétszer annyira fölsír álmában, hogy a szülők fölkeljenek, de ő nem). Az sem segített a helyzeten, hogy már a fürdetés hisztibe torkollott. Szóval aznap éjjel nem sokat aludtunk, minden neszre fölébredtünk (Zorka kicsit többet aludt: ő nem ébredt fel minden neszre) – de ami a fő: nem történt semmi jóvátehetetlen törés.

Következett az ismerkedés intenzív szakasza, ez nyolc napig tartott. Hosszú hétvége miatt nehéz volt szobát foglalni, ezért némileg szerencsétlen módon úgy alakult, hogy egy éjszakát a nevelőszülőnél töltöttünk, majd hármat a szomszéd faluban, és csak ezután jutottunk be a faluban lévő panzióba. Így az első éjszaka ismét altatással és (számunkra) kevés alvással járt, de biztató volt, hogy a kislány örömmel üdvözölt minket. A következő három nap úgy telt, hogy reggel megjelentünk a családi házban, majd reggeli után, sétaidőben átvittük Zorkát a szomszéd falusi szállásra. Ez először kis sírást váltott ki, azután már „csak” az mutatta a feszültséget, hogy képtelenek voltunk a délutáni alvást háztető alatt abszolválni. A babakocsi segített: napi 2-4 órát tologattuk őt az utcákon fel-alá, de így legalább aludt. Egyébként játszottunk, virágot szagoltunk, kutyákat néztünk a kerítések mögött, etettünk, és esti fürdetésre szigorúan visszatértünk a nevelőszülőhöz. A kislány mindehhez hajlékonyan alkalmazkodott. A nevelőanyától való elválás csak akkor volt bajos, ha induláskor éppen látták egymást, egyébként a sétálás öröme minden érvet felülírt. Az idegen helyen alvás sem dühöt vagy hisztit váltott ki, csak egyszerűen nem volt hajlandó rá: amikor már egyenesen menni sem tudott a fáradtságtól, akkor is felpattant az ágyról és futott még egy kört. Nem engedte meg magának alvást és kész. Amint említettem, ilyenkor a babakocsi segített.

Az a nap, amelyik az egyik panzióból a másikba költözés napja volt, teljes egészében a nevelőszülői házban zajlott. Nem tűnt értelmesnek egy elhagyni kívánt helyen erőltetni a kislányt, és valószínűleg az egynapi pihenés neki is jólesett. Az együtt töltött időt tehát gyarapítottuk, de aznap a határokat nem feszegettük. Ekkor még mindig ott tartottunk, hogy idegen helyen altatás nem történt (ha a babakocsit ismert terepnek számítjuk), a hiszti az esti fáradtságkor néha beütött, és ilyenkor csak a nevelőanya tudta lecsillapítani. Noha a reggeli találkozáskor széles mosolyokat gyűjtöttünk, még mindig nem tudtam elképzelni, hogyan lesz ezután, miként lépjük át a Rubicont.

De megtörtént a csoda. Az új panzióban játékkal és sétával töltött első délután végén egy szülinapi zsúrra voltunk hivatalosak. Noha egy egyéves számára a zsúrok nehezen feldolgozható forgatagot jelentenek, szerencsére annyira elfáradt, hogy a tízperces úton hazafelé már a kocsiban simán elaludt. Így – bár megbeszéltük a nevelőanyával, hogy szükség esetére készenlétben áll – a panzióbeli mobil kiságyban azelőtt töltött el egy éjszakát, hogy az előírásszerű két délutáni alvás megtörtént volna. Ezen az éjszakán persze alig aludtunk három órát, de a dicsőség mindenért kárpótolt. Másnap az egész napot együtt töltöttük, és lényegében innentől számíthatjuk a közös életünket. A következő napokban látványos tapasztalat volt, hogy napról napra többet engedett meg nekünk. A pelenkázástól a fürdetésig (a séta mellett a bővizű és legalább harmincperces fürdetés volt az a pont, ami szintén jó mókának bizonyult), az etetéstől az altatásig és alvásig minden ment (no, nem mint a karikacsapás, hanem sok küzdéssel és hibázással) – egy feltétellel: ha látott minket. A szobából sem léphettem ki anélkül, hogy azonnal sírva ne fakadt volna. Ha valamelyikünk WC-re ment, a másikunkkal őrizte a WC-ajtót, amíg az újra ki nem nyílt. A délutáni alvás során végig mellette kellett lenni, mert időnként fölült, ellenőrizte, hogy megvagyunk-e, majd visszadőlt. Amúgy ilyenkor szerintem föl sem ébredt. Az idegen helyen már mi voltunk a legbiztosabb pont az életében.

Igyekeztünk persze minél több ismerős tárgyat csempészni köré és követni a megszokott rituálékat. Ebben a nevelőszülő partner volt, játékokkal, ruhákkal bőven ellátott, utazó kiságyat is kaptunk. (Amúgy főzött is ránk.) Mi pedig az elmúlt hetekben tudatosan bevezettünk néhány „saját” tárgyat: evőeszköz-készletet, játékokat, játszószőnyeget. Ezeket a korábbi látogatások alkalmával hagytuk ott.

Kezdett minden szépnek látszani, amikor másfél nap elteltével a védőnő várótermében előre megbeszélt módon találkoztunk a nevelőanyával. Két percig tartott Zorkának, amíg rájött, hogy kiről van szó – de akkor mi jöttünk rá, hogy nincs itt még semmi lefutva. Alig tudtuk levakarni róla és nagy nehezen 10 másodpercre elterelni a kislány figyelmét, amíg a nevelőanya kilépett az ajtón. Másnapra búcsúbuli volt hirdetve, ami Zorka ottani szerető környezetének talán fontosabb volt, mint neki magának. Azután pedig előttünk állt még az ideiglenes határozat gyámhivatalbeli ügyintézése, aminek ideje alatt csakis a nevelőszülő lakásában tudtuk őt hagyni. A buli vidáman kezdődött, de nagy sírással végződött, és nemcsak Zorkát, hanem nevelőanyját is sajnáltam: szegény végül szabályosan bujkált a kislány elől a forgatagban, hogy ne fájdítsa a szívét. A gyámhivatal ideje és a végleges hazaindulás ehhez képest zökkenőmentesen sikerült. Utóbbi a korábban szokásos „indulunk sétálni” koreográfia szerint zajlott – csak Zorka nem tudta, hogy ez a séta egy életre szól. Az autót szerencsére már ismerte a szomszéd falubeli előző szállásnak köszönhetően. Korábban már mondtuk Zorkának, hogy ezután nálunk fog lakni, de ezt nem hangsúlyoztuk különösebben. Egy ilyen pici gyerek leginkább a jelenben él, úgyhogy nem is nagyon gondoltunk rá, hogy többet kellene beszélni róla, esetleg fényképet mutatni a szobáról, házról. Így utólag belegondolva, lehet, hogy ez jó lett volna.

Az utat lényegében végigaludta, tudatosan így időzítettük (ez a trükk azóta többször nem jött be). Feleségem is végigaludta, ezt már nem terveztük. Kimerítő hét állt mögöttünk, mindketten több kilót fogytunk. Az autóban fáradt dicsőséget éreztem, és jövőhorizontom az esti lefektetésig terjedt.

Otthon

Az új helyen Zorka hozta szokásos formáját. Tágra nyílt szemekkel fedezte fel a környezetet, röpke másfél hét alatt a negyedik alvóhelyét. Az altatás kifárasztásos módszerrel történt: másfél órán keresztül feküdt le és pattant föl szaladgálni, míg végül elnyomta az álom a szőnyegen.

Két hetet még együtt lehettünk otthon, amiért feleségemmel nagyon hálásak vagyunk a sorsnak (vagyis a munkahelyemnek és a fizetés nélküli szabadság intézményének), mert ezalatt nagyot haladt felénk Zorka. Mi is csak utólag, későbbi viselkedése ismeretében tudjuk helyére rakni az elfojtott feszültség jeleit. Amúgy is mozgékony természet, ekkor szinte hiperaktívvá vált: határozottan kellett két felnőtt a mindennapi életvitelhez. Állandóan enni akart, ez egyfajta pótcselekvés volt nála. Borzasztó nyugtalanul és magához képest is keveset aludt, kegyetlenül felkelt hajnali ötkor, akármikor feküdt le és akárhányszor ébredt meg éjszaka. Napközben ugyanakkor nem sírt, nem hisztizett, nem zárkózott magába, hanem hősies összpontosítással és figyelemmel fordult a számára új jelenségek felé. Ám az újdonsült szülők lassan nullára amortizálódtak.

Az indulat végül öt nap múlva robbant látványosan. Egy héten belül háromszor (feleségem szerint négyszer, mert ő beszámít egy sokkal kisebb eseményt is) tört ki éjszaka olyan kontrollálhatatlan toporzékoló sírásban, amikor minket is elutasított. A legkimerítőbb esetben négy órán keresztül zokogott, megközelíteni sem tudtuk, a szoba legtávolabbi sarkába menekült, és olyan erővel feszítette kívülről a kiságy rácsait, hogy úgy tűnt: kitöri. Csak arra tudtunk vigyázni, hogy magában ne tegyen kárt. Beszéltünk hozzá, énekeltünk neki, feleségem együtt sírt vele, amíg mindenki el nem aludt. Zorka pedig hajnali ötkor, tehát 20 perc múlva menetrendszerűen fölkelt, és csodálkozva nézett körül, hogy miért alszik mindenki szanaszét a földön. Napközben semmi különös változás, de az éjszakai sírás egy héten keresztül minden második éjszaka megismétlődött hosszabb-rövidebb időben. Mi már tudtuk, mire számítsunk, így ami elsőre rémisztő élmény volt, utána már „csak” szívszorító. A kapcsolatunkban azonban egyfajta fordulópontot jelentett, mert elemi erővel döbbentett rá, hogy közülünk igazából ő van nehéz helyzetben, és csak ránk számíthat. Fel kellett bomlania a régi kötéseknek, hogy kialakulhasson az új. Itt jegyzem meg, hogy az események feldolgozásában komoly segítséget kaptunk Tegyeszes tanácsadónktól.

Idővel lassan kisimultak a dolgok. A hazahozatal után feleségem el sem tudta képzelni, mi lesz, ha visszamegyek dolgozni, de mire odajutottunk, ez már nem volt félelmetes. Elsőgyerekes szülők lévén minden lehetséges hibát és bizonytalankodást elkövetünk – és persze a kisasszony is folyamatosan tesz róla, hogy ne lustuljunk el: új és új meglepetésekkel szolgál, új és új oldalát mutatja be. Megjött az édességfüggés, megjött a nehéz evés, és megjött a hisztis akaratnyilvánítás. De már nem kétséges, hogy összetartozunk, és örülünk, hogy el merte engedni magát közöttünk.

A hazahozatal után nagyon tudatosan tartani akartuk magunkat ahhoz, hogy csak szűk fizikai és ismerősi körben mozogjunk, és fokozatosan tágítsuk az általa ismert világ határait. Természetesen a második nap megkaptuk a társasházi szomszéd csodálkozó kérdését a boltban a krumplik fölött: „Hát hol titkoltátok idáig, hogy ekkora lányotok van?” Úgyhogy a házban mindenki kapott a postaládájába egy háromsoros kis üzenetet az örökbefogadás tényéről – az erre érkező pozitív visszajelzések legalább kétheti lelki muníciót jelentettek. Ezután persze a legközvetlenebb családtagokat sem tarthattuk távol, szüleink és testvéreink követelték a jussukat. Noha igyekeztünk ésszel csinálni, mi is rájöttünk, hogy bármikor szükség lehet például egy jól bevezetett gyerekfelvigyázó nagymamára (legkésőbb egy hónap múlva, a végleges határozat kiadásakor). Szóval ebből a szoros elvből kicsit engedni kellett. Szerencsére a rokonság kellően türelmes volt, mi pedig árgus szemekkel figyeltük Zorka tűrőképességét.

A tanulság?

  1. A barátkozás során nem szabad alábecsülni a „királylány/királyfi-effektust”: a pici valószínűleg értékelni fogja, hogy ő, aki eddig egy volt a gyerekek közül, most a középpontba került.
  2. A nevelőszülő támogatása felbecsülhetetlen kincs. Mi csupa segítséget kaptunk tőle, és a mai napig tartjuk a kapcsolatot.
  3. A barátkozás nem egy hét alatt zajlik le: egyrészt érdemes előkészíteni, másrészt a hazahozatal után még bőven folytatódik. Mi talán öt-hat héttel a hazahozatal után mertük kimondani, hogy most már zárjuk le azt, hogy barátkozás, mert itt, kérem szépen, gyereknevelés zajlik és családi élet. Hiszen ezt akartuk az elejétől fogva.

Karitatív örökbefogadás?

$
0
0

Ma egy tipikus kérdést vázolok fel. Több hasonló levelet kaptam. Adott egy házaspár, két kicsi vér szerinti gyerekkel, általában a kisebb még olyan korú, hogy otthon van vele az anyuka, és szeretnének örökbe fogadni még egy gyereket. Jó az anyagi helyzetük, lehet, hogy voltak kisebb orvosi problémák a terhesség alatt, lehet, hogy nem, de ha megerőltetik magukat, tudnának még szülni is. De ők örökbe szeretnének fogadni, él bennük egy elkötelezettség eziránt, szeretnének segíteni egy gyereken, van még egy hely az otthonukban és a szívükben. És jön a sok kérdés, hogy ez lehetséges-e, kaphatnak-e harmadik gyereket.

Fortepan

Fortepan

Megpróbálom sorra szedni először a tényeket, aztán kicsit filozofálgatok a kérdésről. Ezek csak szempontok, a döntést nekik kell meghozniuk, belevágnak-e.

Az alapok:

  • Nem kell meddőnek lenni. Az örökbefogadásnak nem feltétele a meddőségi probléma.
  • Lehet harmadik gyereket kapni. Mi is két gyerek után kaptunk harmadikat. Nem minden szervezet fogad, újszülöttre kisebbek az esélyek, de arra is volt példa. Önmagában a két gyerek nem kizáró ok.
  • Csak kisebb gyerek érkezhet. Legalább két év korkülönbség kell a gyerekek között. Tehát, ha a házaspár kisebbik gyereke most féléves, akkor leghamarabb másfél év múlva kaphatnak újszülöttet, három év múlva másfél évest és így tovább.
  • Újszülöttre viszont hosszú sorok állnak, a pici babák mind elkelnek, náluk nem lehet egy gyerek megmentéséről beszélni. Általában az idősebb, roma és beteg gyerekek azok, akiknek kisebb az esélyük családba kerülni, minél több tulajdonsággal rendelkeznek a listáról, annál inkább. Valamint a többes testvérsoroknak.

Most jönnek a szubjektív gondolataim, kérdéseim, laikusként. Szóljatok hozzá ti is, vitatkozzatok velem.

  • Hol kezdődik a karitatív örökbefogadás? Szerintem ott, ha valaki 3-4 éves vagy idősebb cigány kisfiút is vállal, vagy olyan súlyos egészségi problémás gyereket, akik mások nem. (Bár páran itthon is vállalnak ilyen gyereket, több sztorit hallottam, ahol 3 év körüli roma kisfiúknak csak külföldön találtak szülőt.)
  • Hol lesznek ők akkor? Úgy értve: most benne vannak a babázásában, általában a kisebb gyerek még csecsemő, de 4-5 év múlva, mire jogosultak lesznek ilyen gyerekre, még tartani fog a lelkesedés?
  • Nincs meddőségi probléma. Ez egyfelől jelenti azt, hogy náluk nem áll fenn, hogy vagy így lesz gyerekem, vagy sehogy, másfelől, hogy nincs feldolgozatlan veszteségük, el nem gyászolt hiányuk, a gyereket nem a vér szerinti gyerekeik helyett fogadnák örökbe.
  • Nagyobb puttony. Egy örökbefogadott gyerekkel, átlagban és várható értékben, több probléma lesz, mint a fenti, jó körülmények közt élő család vér szerinti gyerekével. Miért akarnak több gondot a nyakukba venni, ha simán szülhetnének is?
  • Másfelől: ha ők szeretnék megtapasztalni az örökbefogadást, miért ne tehetnék meg?
  • Szerintem jó ötlet, ha egy idősebb, több problémával érkező gyerek olyan családba kerül, akiknek már van gyereknevelési tapasztalatuk, jobban fel tudják mérni, mi normális, mi nem.
  • Kell-e nekik tekintettel lenni a többi várakozóra? Miért ne vállalhatnának kisebb, egészséges gyereket, akit más is boldogan elvinne? Hosszúak a gyerekre váró sorok, de ha a rendszer jelmondata szerint “a gyereknek keresünk szülőket”, akkor miért ne bővülhetne egy klassz házaspárral a merítés?
  • Nem fog kilógni a családból? Ezt a házaspárok kérdezik meg néha, mikor átlátják, hogy főleg a roma gyerekek azok, akik nehezen találnak családot. Hogy fogja magát érezni egy kreol gyerek egy szőke családban?
  • Mit szólnak a nagyobb gyerekek? Ezt is szokták kérdezni, én ezt nem látom akkora problémának, szerintem a gyerekek azt veszik természetesnek, amit a szülő annak tart. Persze, ha nekik ez probléma, akkor probléma.
  • Biztos az örökbefogadás a megoldás? Az örökbefogadásnak túl jó a pr-je. Sokan úgy gondolják, ez a legjobb módja, ha nehéz sorsú gyerekeken akarnak segíteni. Valójában rengeteg más lehetőség van, ha valaki hátrányos helyzetű gyerekeket akar támogatni, és főleg az a segítség értékes, ami úgy segít, hogy a családok fel tudják nevelni ezeket a gyerekeket.

Ti mit gondoltok?


Gyászhír

$
0
0

Nagyon szomorú hírre találtam a Fészek Alapítvány honlapján. Dr. Budai Ágnes, az alapítvány vezetője életének 66. évében elhunyt, írja a család közleménye.

Itt sokan ismerték Ágit, sok olvasó köszönheti neki a gyerekét. Legalább 120 kisbabának talált családot. Ennél is sokkal több embernek segített. Aki hozzá fordult, annak mind adott tanácsot, hivatali ügyintézésben, barátkozásban, gyereknevelésben. Segített kitaposni a reménytelen ügyeket is, függetlenül attól, melyik szervezettől fogadott az illető örökbe. Ha valaki nála várakozott, de máshonnan fogadott örökbe: örült, hogy egy baba családba került. Igazi harcos volt, szívvel-lélekkel harcolt az örökbefogadókért, a gyerekekért. Határozott nézetei voltak a származásról, küzdött azért, hogy ne különböztessék meg a gyerekeket, de aki nem értett egyet vele, azt is fogadta az alapítványnál. Saját magát háttérbe helyezte, “nem én vagyok a lényeg, az ügy a fontos”, vallotta. Gyűlölte a bürokráciát. Amit ő sem tudott elintézni, azt nem lehetett elintézni. Zseniális metódusát csak Budai-módszernek neveztem el. Ha egy ügy elakadt, ha a hivatal nem volt hajlandó valamit megcsinálni, ő csak szelíden annyit kért: akkor ezt tessék írásba adni, hogy nem hajlandóak elvégezni. Ettől mindig elintéződött az ügy végül.

budai ágnesItt olvasható Ágival a két évvel ezelőtt készült interjú, ahol az örökbefogadással, származással kapcsolatos nézeteiről és a Fészek munkájáról beszélgettünk: https://orokbe.hu/2014/04/15/vegyen-kutyat-ott-lehet-pedigret-kerni/


Miért adnak örökbe egy gyereket?

$
0
0

Múltkor megnéztem, milyen okok vezethetnek rá valakit az örökbefogadásra. Most azt sorolom, milyen körülmények vezethetnek ahhoz, hogy egy gyereket nem a vér szerinti szülei nevelnek fel. A listán az összes hazai társadalmi és egyéni probléma megjelenik, köztük hangsúlyosan a nők kiszolgáltatottsága. Sokszor több körülmény is közrejátszik a döntésben.
Azért, mert…

  1. Az anya még kiskorú.
  2. … netán még 14 éves sincs (11-12 éves gyereklányok is adnak örökbe gyereket!)
  3. A szülei nem vállalják a gyereket, nem támogatják.
  4. A férfi már a terhesség alatt elhagyta, nem vállalja a gyereket.
  5. Konzervatív környezetben él, ahol a lányanyaság szégyen.
  6. Az anya már több gyereket nevel nehéz körülmények között, vagy egyedül.

    Fotó: Fortepan, Uvaterv, 1952

    Fotó: Fortepan, Uvaterv, 1952

  7. Már a többi gyerekét is az állami gondozás fenyegeti.
  8. Vagy már ott is vannak, és azokat próbálja meg visszakapni.
  9. Nincs bejelentett munkája, nem jogosult gyedre, muszáj dolgoznia.
  10. A család nagy nélkülözések között nevel 1-2-3-4-5-6 gyereket, még egy gyereket nem akarnak ennek kitenni.
  11. A magzat nem a férjtől, élettárstól van, aki hajlandó folytatni a kapcsolatot, ha a gyereket örökbe adják.
  12. Esetleg már több közös gyerekük is van, akik miatt marad a nő.
  13. Az új élettárs nem fogadja el a korábbi kapcsolatból való gyereket.
  14. Az anya (és az apa) hajléktalan.
  15. … munkanélküli.
  16. … alkoholista.
  17. … droghasználó.
  18. … prostituált (és esetleg egy kuncsafttól van a gyerek).
  19. … börtönben van.
  20. mentális beteg.
  21. … értelmi sérült.
  22. … állami gondozásban nőtt fel.
  23. Az anya kamaszlány, aki a babával együtt él állami gondozásban, és mikor eléri a nagykorúságot, otthagyja.
  24. Az anya olyan helyen él (pl. hajléktalanszálló), ahova a gyereket nem viheti.
  25. A gyerek nemi erőszakból fogant.
  26. A gyerek vérfertőzésből fogant.
  27. Az anya eredetileg nem akarta örökbe adni a gyereket, de a terhesség alatt történt valami (elhagyta az apa, meghalt).
  28. … de a gyerek sérülten született (például Down-szindrómás).
  29. … de a védőnő megmondta, hogy úgyse viheti haza.
  30. … de gyámság alatt áll, és a gyám így döntött.
  31. Az anya későn ismerte fel a terhességet.

    Fortepan

    Fortepan

  32. Időben felismerte a terhességet, valamilyen magzatelhajtó módszerhez is folyamodott, mégis terhes maradt.
  33. Elvi okokból ellenzi az abortuszt.
  34. Nem volt pénze abortuszra, nem tudott eljutni kórházba.
  35. Kései, nem várt terhesség, a gyerekei már felnőttek, nem akarnak újra babázni.
  36. A szülők meghaltak.
  37. A szülőknek sose kellett a gyerek, egy darabig rokon, ismerős nevelte, aztán nem bírta tovább.
  38. A nagyszülők már nevelnek 1-2-3 gyereket, többet nem vállalnak.
  39. A szülők olyan súlyosan bántalmazták ezt vagy egy másik gyereküket, hogy megvonták a jogaikat.
  40. A szülők nem mondtak le a gyerekről, de a gyerek bekerült állami gondozásba, és ott nem látogatják.
  41. Vagy átlátják, hogy nem fogják visszakapni, és akkor mondanak le.
  42. Az örökbeadás valójában egy béranya-ügyletet fedez.
  43. Más országban: háborúban vagy természeti katasztrófában eltűntek a szülők.
  44. Más országban: az abortusz nem legális.

Ti miket tudtok még?


„Az örökbefogadás miatt nem áll szóba velem az öcsém”

$
0
0

Milyen lehetőségei vannak egy egyedülálló nőnek a gyerekvállalásra? Szandra negyvenévesen döntötte el, hogy belevág egyedül. Sikertelen inszeminációk és lombikok következtek, majd örökbefogadás révén érkezett meg a kislánya. Lombikozás spermadonorral, mesés egymásra találás a kétéves Fannival, majd a család szétszakadása a gyerek roma származása miatt. Szandrával beszélgettem. (A képek nem őket ábrázolják.)

– Mióta akartál gyereket?

– Mindig is akartam gyereket, de nem jutottam el senkivel a próbálkozásig, és véletlenül sem estem teherbe. A negyvenedik születésnapomon döntöttem el, hogy elég volt a várakozásból, gyereket akarok. Rögtön jelentkeztem a Kaáli Intézetbe, végigcsináltam két inszeminációt, majd három lombikprogramot.

– Vannak ilyen paradigmák, hogy ha egy nő gyereket akar, menjen el egy diszkóba és szedjen fel valakit…

– Utólag már jól tudom, hogy ha beléd rakják a megtermékenyült petesejtet és úgy sem tapad meg, akkor elég kicsi az esély, hogy felszedsz valakit pont a peteérésen belüli 12 órában és megfogan. Ez csak azoknak sikerül, akik nem szeretnék.

– Simán fogadtak a meddőségi intézetben?

– Igen. A Krio Intézetből vettem hímivarsejteket, ötvenezer forint volt egy adag.

– Akkor még volt elég donorsperma a rendszerben?

– Amikor harmadszor vettem, akkor már csak dánok voltak, legalábbis az általam megadott paraméterekkel. Nem voltam maximalista, csak a magasságot adtam meg, és hogy diplomája legyen, de akkor már annyira rossz volt a magyar felhozatal, hogy nem találtak megfelelőt. Csomó vizsgálatot meg kellett csinálni előtte nekem is.

– Volt valami probléma?

– Az egyik petevezeték el volt záródva, de minden más működött. Elvileg. Aztán az első két inszemináció nem sikerült.

– Mondtak esélyeket, hogy 40 felett mennyi a terhesség valószínűsége?

– Öt százalékot mondtak a lombik sikerére. A tb öt próbálkozást fizet.

– Egyedülállóknak is?

– Igen, nincs megkülönböztetés, de hathavonta kerül csak sor mindenkire, mert az intézetnek van egy éves kvótája, hogy mennyi finanszírozott eljárás fér bele. Ezután volt három sikertelen lombikom.

– Kivel tudtad ezt megbeszélni?

– A barátaimmal. Öt barátom tudott róla, a szüleim nem. A második lombik után aztán elmondtam a szüleimnek, épp ki voltam borulva a kudarc miatt, mikor felhívtak, utána ők is támogattak.

– Hogy néznek egy egyedülálló nőre, aki lombikozik?

– A barátaim szurkoltak, és azt mondták, milyen bátor vagyok, de az örökbefogadás kapcsán is felnéznek rám és bátornak tartanak.

– Hogy viselted a kudarcokat a lombik során?

– Én nem úgy mentem oda, mint a legtöbben, hogy már próbálkoztak, sok mindenen keresztülmentek és tudják, hogy gond van. Én úgy mentem oda, hogy tudomásom szerint semmi bajom, legfeljebb az, hogy negyvenéves vagyok. Igaz, visszatekintve sose lettem terhes, pedig sokszor megszakításos módszerrel védekeztem, nyilván ez is jelent valamit. És azóta mindenkinek elmondom, aki 35 feletti nő és még nincs gyereke, hogy az AMH (Anti-Müller-hormon) értéke jelzi a petefészek kimerülését, lehet vérből tesztelni, csináltassák meg minél hamarabb, hogy tisztában legyenek a lehetőségeikkel. Ez nekem addigra már nagyon lecsökkent, 0,3 körül volt a harmadik lombik táján, tehát szinte alig volt esélyem teherbe esni. Persze lehet, a sok hormonkezeléstől is tovább csökkent addigra.

– És az első két lombikot úgy csinálták meg, hogy ezt a hormont meg se nézték?

– Nem, nekik az az érdekük, hogy menjenek a lombikok. Szóval nem volt jó, de nem estem össze, és a második kudarc után jelentkeztem az örökbefogadásra.

– Közben nem is volt párkapcsolatod?

– Nem. De az örökbefogadást már korábban eldöntöttem, hogy ha nem jön össze, akkor erre az útra lépek.

– Az örökbefogadásra jelentkezésnél volt probléma abból, hogy egyedülálló vagy?

– Egyáltalán nem. Az egész eljárásról csak pozitívan tudok nyilatkozni.

– Milyen gyereket kértél?

– Négyéves korig bármilyen neműt, korrigálható egészségi állapotút, nem jelöltem meg semmilyen feltételt a származásra vonatkozóan, ezért kerültem sorra másfél év után.

– A magyar rendszerben egyedülállónak nagyjából csak cigány származású gyerekre van esélye…

– Igen, ezt az ismerőseim is alátámasztják. Nekem ez nem volt kérdés, a társkeresőn is az volt beírva, hogy ami kizáró ok, az a rasszizmus. A szüleim az örökbefogadást támogatták, de nem került szóba a gyerek származása. Ők azt mondják utólag, nekem kellett volna kezdeményezni velük a beszélgetést arról, hogy nagy valószínűséggel cigány lesz a gyerek, ők nem kérdeztek rá. Pedig az örökbe fogadható gyerekek többsége cigány származású. Csodálom, hogy nem kérdeztek rá, mert régebben voltak erről vitáink, és tudták, hogy én nem szeretem, ha előítéletesen beszélnek a cigányságról. Ezzel akkor szembesültek a szüleim, mikor először találkoztam Fannikával.

– Ő volt az első gyerek, akit felajánlottak?

– Volt két kiajánlásom előtte, az egyikük idegi problémákkal küszködött, a másik kislány meg dongalábbal született.

– Őket meg se nézted?

– Nem. Nem voltak szimpatikusak, kép alapján semmit sem éreztem. Fannika volt a harmadik, akit felajánlottak, ő már kép alapján szimpatikus volt. Pedig az ő története is nehéz, a szülők fiatalkorúak voltak, állami gondozottak, ő viszont teljesen egészséges és jól fejlődik, kép alapján úgy nézett ki, mint egy thaiföldi kislány. Akkor két és negyed éves volt Fanni, nevelőszülőknél élt egy kis faluban.

Előtte bemutatták őt egy másik párnak, akik azért mondtak nemet, mert azt látták, hogy túlságosan kötődik a nevelőszülőkhöz, folyton odament hozzá puszit adni, és féltek, hogy ezt nem tudják felbontani. Amikor én mentem, egyből leültem vele a földre játszani, egy óra múlva már ölben vittem ki a buszmegállóhoz.

– Később is simán ment az ismerkedés?

– Álomszép barátkozásunk volt. Egy hét múlva hétvégén, mikor mentem barátkozni, már én aludtam vele, én fürdettem, én etettem, pelenkáztam, öltöztettem, egyből elfogadott. Úgy éreztem, érzem, hogy mi egymásnak vagyunk teremtve. Mások történeteivel összevetve ennyire sima összeszokásról még nem hallottam.

A nevelőszülőknél élt egy ötéves kislány, aki már két éve várt örökbefogadókra, ő is tapadt rám, sírt, hogy neki mikor lesz anyukája. Ez segíthette a folyamatot, Fannika túl pici volt még ahhoz, hogy megértse, mi történik, de hallotta, hogy Katika várja az anyukáját, és értette, hogy ő szerencsés, neki megjött az anyukája. Azóta szerencsére Katikának is lett családja. Négy hétvégét töltöttem ott, aztán jött a húsvét, arra a három napra hazahoztam, utána visszavittem, aztán mikor elhoztam végre, akkor csak a nevelőmama sírt. Ő is nagyon támogatta az örökbefogadást, úgy beszélt rólam Fannikának, hogy én vagyok az anyukája. Mire hazahoztam, másfél hónap után, már úgy szólított, Anyuci.

– De tudja, hogy te az örökbefogadó anyukája vagy?

– Éppen ez az. Mivel ennyire könnyen ment a dolog, egy hanggal nem kérdezett semmit, én belementem a hallgatásba, gondoltam, erősödjünk meg együtt, és majd később beszélünk az örökbefogadásról. Aztán egy időre így maradtunk, ez nem volt téma. Mikor kicsit nagyobb lett, elkezdte mondani, hogy ő az én pocakomban volt, ráhagytam, hiszen egy ilyen beszélgetésre rá kell készülni, nem lehet csak úgy odavetni neki egy félinformációt.

– És végül mikor és hogy hoztad fel a témát?

– Tavaly négy és fél éves volt, mikor először beszéltem erről vele. A nevelőszülőkről beszéltem, úgy vezettem be, hogy a barátkozás során róluk készült képeket megnézegettük. Gondoltam, hogy hátha akkor eszébe jutnak. De ő nem ismerte fel őket, azt mondta, nem tudja, kicsodák.

– Mit mondtál?

– Hogy mielőtt én megtaláltalak volna, a mamánál meg a papánál laktál. Akkor elhangzott az örökbefogadás szó is, akkor tanulta meg, mi az, hogy örökbefogadás. Szép lassan bővítettük az ismeretanyagot: hogy nem az én pocakomból született, hanem a szívemből. Ezt nagyon élvezte. Később került szóba, hogy őt másik néni szülte. Olvasok neki örökbefogadós meséket, a Tündérkerti mesében benne van egy fiatal lány, aki leteszi a kisbabát a tündérpár házának küszöbére, mert ő nem tudja felnevelni. Sokszor beszélünk erről, tudja, hogy nagyon fiatal, szinte még gyerek volt az a bizonyos néni, akinek a pocakjából ő született. Ezért is kezdtem a Romadoptba (cigány gyerekeket örökbefogadók klubja) meg az Örökbe.hu találkozókra járni, hogy találkozzak örökbefogadó szülőkkel, tudjam, hogyan kezelik ők ezt a témát, és ő is legyen ilyen társaságban. Ő ezt az akadályt is jól vette. Tavaly voltunk látogatóban a nevelőszülőknél is. Ott nem ismert föl semmit, de az igaz, hogy a nevelőmamához rögtön átkéredzkedett az ölemből, amikor kiszálltunk a kocsiból, tehát valamire tudat alatt emlékezett. Felvonult fél órára a fiúkkal (unoka és nevelt fiú, illetve vő) játszani az emeletre, egy pillanatig nem aggódott, hogy én most őt megint otthagyom. Jól érezte magát, nem rázta meg a találkozás.

– Az nem került szóba, hogy neki miért nincs apukája?

– Dehogynem! Azt mondtam, hogy azért nincs, mert nekem nincs párom. Tudja, hogy keresünk, erről szoktunk is viccelődni, hogy ez nem úgy megy, hogy bemegyünk egy boltba és kérünk egy méter nyolcvan centi apukát.

playing-1284497_1280

– Keresel társat?

– Természetesen. Apukát simán tudnék szerezni bármikor, aki jó apja lenne a gyereknek, de ez nem elég, én magamnak is párt akarok. Akikkel eddig találkoztam, nem azon múlott, hogy ők nem akarták volna, hanem én nem akartam. Nekem kicsit nehézkesen megy már, hogy beleszeressek valakibe, és ne legyen nős, vagy ne legyenek más akadályok. Anélkül pedig nem megy.

– Mikor mondod el az ismerkedésnél, hogy van egy gyereked?

– Rögtön. Ott is van a regisztrációs lapomon, és azt is elmondom, hogy örökbe fogadtam, attól még találkoznak velem.

– Ez jó, nem? Mert nincs egy másik apuka képben.

– Igen, a legtöbb férfinél probléma, ha a gyerek szíve máshol van, és azt mondja, nem te vagy az apukám. Ő viszont nyitott szívvel áll hozzá.

– És ahhoz mit szólnak a férfiak, hogy cigány a gyerek?

– Mint mondtam, ez eddig még senkinél nem volt probléma, de nem is érdekelne, mert ha ez akadály, akkor nekem úgyse kell az a férfi. Volt olyan randim, ahova őt is elvittem, és mondhatom, inkább pozitívan reagáltak rá, mint negatívan.

– A kislányoddal beszélsz a cigányságról is?

– Tud a cigányságáról is, tudja, hogy ő jóval barnább, hallgatunk cigányzenét, járunk cigány táncházba. Mikor egyszer mentünk az óvodába, azt mondta: „Nekem barna a bőröm, azért, mert cigány vagyok.” Ezt aztán megbeszéltük. Ő nagyon okos és nagyon érzi a társadalmi elvárásokat, mit kinek nem mondunk, hogy nem illik valakit megbámulni vagy megkérdezni, hogy miért nincs lába a bácsinak. Tudja, hogy vannak, akik csúnyán beszélnek a cigányokról, de csak azokról, akik nem viselkednek szépen, nem öltöznek szépen, de ha ez mind rendben van, akkor nincs gond. Azt akarom, hogy rendben legyen az identitása, ezért beszélünk a témáról, de nem viszem túlzásba sem. Azt szeretném, hogy kettős identitása legyen, magyar is, hiszen én nevelem fel, de cigány is, a gyökerei miatt. Azt mindenképpen szeretném elkerülni, hogy identitás nélküli felnőtté váljon.

– Nem hasonlítotok egymásra, te szőkésbarna vagy, kék szemű, ő fekete hajú, kreol bőrű. Mit szólnak az emberek?

– Rögtön kapom mindenkitől az kérdést, hogy indiai vagy török. Még ha megmondom, hogy örökbefogadott, akkor is kérdezik: de Magyarországon született? Nem gondolom, hogy ez tagadás, ahogy ezt sok örökbefogadó szülő véli, egyszerűen csak nem gondolják, hogy cigány. Az óvónők mondják, hogy néhány szülő tőlük is kérdezte, hogy külföldi-e az apukája. Én ezt nyíltan kezelem, mindig megmondom, hogy örökbe fogadtam. Engem nem zavar, és azt akarom, hogy őt se zavarja. Amíg nem tudta, addig a feje fölött mondtam, hogy örökbefogadott, most már ő is hallja.

– Mit szólnak ehhez az emberek?

– Szokták mondani, hogy le a kalappal, bátor, nemes tett, jó ember vagyok, felnéznek rám. Az örökbefogadás kapcsán semmilyen negatívumot nem kaptam, sőt, kinyílt a világ, sokkal több barátom van azóta. A kollégáim is jól állnak hozzá. Mondták egyesek, hogy addig reagál ilyen jól a környezet, amíg a gyerek kicsi meg aranyos, de már ötéves múlt, és még mindig nem probléma.

– Az oviban is elmondtad, hogy örökbefogadott?

– Persze, de nem volt semmi gond, imádják őt. De a csoportban van egy vietnami kisfiú és még egy egzotikus külsejű és nevű kislány, meg egy szőke kislány, aki viszont roma. Rajta nem látszik, de a családon meg az öltözködésén igen. Sokkal fontosabb, hogy ki viszi a gyereket az oviba, és hogy van öltözve, a másik kislányon egyértelműen látják a szülők, hogy roma. Sok negatívumot hallok más örökbefogadóktól, de szerintem sok függ attól, milyen a gyerek, hogy viselkedik, és ki viszi.

– Milyen egyedül nevelni egy gyereket? Hogy oldod meg?

– Ezzel nincs gondom, mert nagyon jó a munkahelyem, nagyon megértőek, viszem táncra, úszásra, rengeteg kulturális programra járunk, minden belefér, mert 4-ig dolgozom, szerencsére minden közel van, gyalog járunk az oviba.

Ami nehezebb, hogy szoktam néha külföldre járni hivatalos utakra, csak 2-3 napra. Sajnos a szüleimmel nem olyan a kapcsolatunk, mint lehetne, meg hát az öcsém gyerekei az elsődlegesek, így ilyenkor minden nap más vigyáz Fannikára, ők, Fanni keresztanyja, az én keresztmamám, esetleg más barátok. Mindig meg szoktam oldani, és szerencsére Fanni is szívesen van azokkal az emberekkel, akiket szeret. Az öcsémmel már egy ideje korábban sem volt jó a kapcsolatunk, de mikor megtudta, hogy Fannival ismerkedem, akkor megírta nekem e-mailben, hogy többet nem találkozunk.

mom-1252757_1920

– Az öcséd tudta, hogy gyereket akarsz?

– Igen, csak gondolom arra nem számított, hogy cigány lesz a gyerek. Mikor először láttam Fannit, aznap este rögtön a szüleimhez vezetett az utam. Nekik rögtön elmondtam, hogy szeretném elkezdeni vele a barátkozást, az öcsém tőlük tudta meg. Addigra már nem voltunk olyan igazi testvéri viszonyban.

– Mutattál fotót a gyerekről a szüleidnek?

– Igen, és sajnos, amilyen naiv vagyok, elmondtam a családi hátterét, pedig hazudhattam volna, vagy mondhattam volna, hogy többet nem tudok. Az öcsém akkor szakított velem, pedig akkor még csak elkezdtem a barátkozást.

– Mi baja volt az öcsédnek?

– Ő azt mondta – bár ezt is csak a szüleimtől tudom, áttételesen – hogy neki semmi baja nincs a cigányokkal, csak a saját két gyerekét félti. Egyrészt a diszkrimináció miatt, hogy majd ha a játszótéren együtt játszanak a lányommal, akkor ők is belekeveredhetnek egy esetleges incidensbe, másrészt, hogy a vér szerinti szülő utána akar majd járni, hogy hol a gyerek, kideríti, kik vagyunk, és az öcsémig is eljutnak, és zsarolni fognak minket, őt is.

– Elég profi paranoia.

– Igen. Hiába mondtam, hogy rákérdeztem a gyámhivatalban, és nem volt még olyan eset, hogy a vér szerinti szülők kiderítették volna a gyerek hollétét az örökbefogadás után, általában nem is érdekli őket. A szüleim ezután annyira parásak voltak, hogy megkértek, a kocsimmal ne is menjek be a faluba a nevelőszülőkhöz, nehogy valaki meglássa a rendszámot, és az alapján kiderítse, ki vagyok. Ezt betartottam.

– A szüleid mit szóltak?

– Amikor a szüleim megtudták, először még jobban vették, de aztán az öcsém agymosása hatására teljesen ellenem fordultak. Kiabáltak velem, aztán már húszéves sérelmek kerültek elő. Édesapám is mondogatott olyanokat, hogy ötven százalék a genetika hatása, és majd tizennégy évesen férjhez akar menni a gyerek, gyereket szülni, és ha felnő, biztos rátapadnak majd a roma fiúk. Azt is felhánytorgatták, hogy engem nem érdekelt az ő véleményük, nem ültem le velük erről beszélgetni. Hogyne érdekelt volna, teljesen ki voltam borulva hetekig, mikor épp örülnöm kellett volna a gyereknek. De hiába beszéltünk volna erről korábban, én szemen köptem volna magam, ha azt mondom, hogy a származása miatt nem kell nekem egy roma gyerek. Nem úgy barátkoztam, mint más, hogy a család támogat, hanem ellenszélben. Addig ment az idegháború, amíg haza nem hoztam Fannit, akkor megbékéltek, de addig reménykedtek, hátha a kemény ellenállás el tud tántorítani.  Kérdezősködtem a családi hozzáállásról, elfogadásról más cigány gyereket örökbefogadó szülőktől, és hát senkitől nem hallottam még hasonló történetet sem.

– Azóta se beszél veled az öcséd?

– Azóta se. De ehhez hozzá kell tenni, hogy én sem vágyom rá. A kiábrándulásnak ezen a fokán már nehéz elképzelni a feloldást.

– Családi eseményeken se?

– Á dehogy! Abban a bizonyos elbocsátó szép üzenetében kategorikusan leírta, hogy semmilyen családi eseményen nem fogunk találkozni. Ezért nem is ünnepeltük meg édesapám 70. születésnapját, mert az öcsém nem beszél velem, így elmaradt mindenféle ünneplés. Sokan mondták, hogy beteg az öcsém. De a szüleim szerint ez a normális, és én vagyok a hibás.

– Fannika találkozhat az unokatestvéreivel?

Nem. Azt se tudják a fiai, hogy Fanni létezik.  Vagyis ez így nem igaz. Az öcsém első házasságából való keresztfiammal, aki már majdnem 16 éves, nagyon jó a kapcsolatunk, szoktunk együtt nyaralni, kirándulni, gyakran találkozunk. Viszont emiatt már vele sem tartja a kapcsolatot az apja (persze itt is igaz, hogy korábban sem volt jó a kapcsolatuk). Nem felelünk meg az ő elvárásainak, nem ugrálunk úgy, ahogy ő fütyül, így egyszerűen kiiktatott minket az életéből. Tudom, ez szörnyen hangzik, és az is.

– A szüleid elfogadták a lányodat? 

– Ők nagyon szeretik Fannit, nagyon jól foglalkoznak vele, igazi szuper nagyszülők. Ha nem lenne az öcsém, szerintem minden rendben lenne. De így mi mindig is másodrangú családtagok leszünk, úgy tekintik, hogy Fanni miatt szakadt szét a család, ami nem igaz, mert előtte is rossz volt a viszony, csak nem ennyire. Fanni egyébként azt se tudja, hogy van testvérem. Később el fogom neki mondani, de ez szerintem ráér, ha jobban megérti.

– Szerinted meg fog oldódni ez a viszály?

– Nem látok erre esélyt. Az öcsémmel nem, a szüleimmel pedig a túlélésre játszunk, hiszen szeretnek és én is szeretem őket. Nagyon sajnálom, hogy ilyen helyzetbe kerültek, de nem gondolom, hogy nekem van a nagyobb szerepem az előidézésben. Ezt nem merték volna velem megcsinálni, ha lenne mellettem egy férfi. Így hiába vagyok 45 éves, azt gondolják, a beleegyezésüket kellett volna kérnem, az öcsém is azt gondolja, hogy tőle kéne tanácsot kérnem, hisz egyedül vagyok. Ha találnék egy férfit, aki kiáll mellettem, az lehet, hogy javítana a helyzeten.



Gyereksorsok cikkajánló 2016. május

$
0
0

Az SOS Gyermekfalvak Gyereksorsok blogjáról ajánlok pár, ide kapcsolódó cikket a közelmúltból.

“Sosem bántottak a szüleim, csak szegények voltunk”

Barbi állami gondozásban nőtt fel, de több testvére örökbefogadókhoz került.

“Összesen tizenketten vagyunk már testvérek. Mi voltunk heten az SOS-ben, a többiek utána születtek. Ketten intézetben vannak, a többiek örökbe lettek adva, mert róluk már anyu lemondott. Kettő kivételével titkos örökbeadás volt. Egyszer voltam az önkormányzatnál, szerettem volna megtudni, mi lett velük. Volt egy segítőkész ügyintéző, aki utánanézett, mondta, hogy hol kell utánakérdeznem. Írtam az illetékes önkormányzatnak, hogy szeretném tudni, hol vannak, de még csak nem is válaszoltak.”

A kortárs család 13+1 formája

Az örökbefogadás csak egy közülük.

“Mi is a család? Egy férfi és egy nő szerelmen alapuló, papírral megpecsételt együttéléséből közösen tervezett, világra hozott és nevelt gyerekek? Összeszedtük, milyen sokszínű is a családok világa mostanában. Természetesen az egyes típusok keresztezik egymást, egy család több formában is érintett lehet, időben is változhat a helyzete. És van, aki szándékosan vállal egy helyzetet, másnak meg egyszerűen úgy alakult az élete.”

Ki lehet nevelőszülő?

Sok olvasót foglalkoztat a nevelőszülőség. Egy cikk, amiben az összes feltételt, gyakori kérdést és tévhitet összeszedem. Kiderül, ki jelentkezhet és mi jelent alkalmatlanságot.

“A közhiedelemmel ellentétben:

  • Albérletben is lehet valaki nevelőszülő (a tulajdonos engedélye szükséges)
  • Férfiak és nők is jelentkezhetnek, családi állapottól függetlenül.
  • Nem akadály, ha van állása a nevelőszülőnek (sőt, inkább előny).
  • Nem akadály, ha van gyereke a nevelőszülőnek, és az se, ha nincs.
  • Attól még, hogy valaki felnevelt három gyereket, nem biztos, hogy alkalmas.”

Kádár János gyerekkora

Nem, őt nem fogadták örökbe, de sok hasonlóság van az itteni történetekkel. Élete első hat évét nevelőszülőknél töltötte, utána nehezen szokott össze az anyjával, és csak felnőttként találkozott az apjával, már az ország első embereként. 104 éve született Kádár János.

“Apját egész gyerekkorában nem látta. Apja, Krezinger János egyébként a szülés után egy évvel, 1913-ban megnősült, három fia született. Kádár már az MSZMP főtitkára volt, mikor 1958-ban véletlenül értesült az egyik féltestvére létezéséről. Egy Somogy megyei téeszlátogatáson szóltak neki, hogy féltestvére, a közben magyarosított nevű Kertész János Kaposváron pártalkalmazott. A két János ezután találkozott, továbbra is kapcsolatban maradtak, de nem mélyült testvérivé a viszonyuk.

1961-ben, egyetlenegy alkalommal az apját is meglátogatta, akkor még mindhárom féltestvére élt. A visszaemlékezések szerint az apa bort töltött és azt mondta: „fiaim, emeljük poharunkat arra, hogy együtt a család”. Kádár ezután többször nem kereste apját, a temetésére sem ment el, csak egy koszorút küldött. „A vérség nem igazi kötelék – mondja Kádár. – Leéltünk egy életet úgy, hogy nem is tudtunk egymásról. Ezt nem lehet se bepótolni, se helyrehozni” – sommázta a nyolcvanas években Gyurkónak.”


Babaköszöntő, 2016. május

$
0
0

Olvasók, akiknek bővült a családja. Ezúttal csupa rendhagyó történetet olvashattok a Babaköszöntőben. Sok boldogságot minden családnak! Továbbra is várom az olvasók történeteit, akik nemrég fogadtak örökbe.

Nicknév: Sterretje

Családi felállás: Nyolc éve vagyunk házasok, öt éve kezdtük a babaprojektet. Kezdettől fogva vér szerinti és örökbefogadott gyermekre is vágytunk. Első gyermek mindkettőnknek.

Miben vagytok mások, mint mások: Nem hiszem, hogy mások lennénk bármiben is. Vetélés, műtét, diéta, víz-, tea- és vitaminkúra után nem mentünk lombikra, képtelen vagyok ekkora testi-lelki gyötrelemre. 0-2 éves nem roma gyerekre vártunk, beteg gyermeket, tesókat és ikreket is vállaltunk volna.

Miért fogadtatok örökbe: Kezdettől fogva így terveztük, csak azt hittük, először szülni fogunk, utána fogadunk örökbe.

Mennyit vártatok: 1,5 évet álltunk sorba a Tegyesznél és két alapítványnál.

Noé2

Ki érkezett, honnan: Noé, egyéves kisfiú, magánutas nyílt örökbefogadással, de gyerekotthonból. A vér szerinti anya nem mondott le róla születésekor, mert remélte, hogy javulnak körülményei és magához tudja venni őt, de ez 9 hónapig nem következett be. A szülőanya nagymamája viselte szívén a gyerek sorsát, ő keresett örökbefogadókat. Nagyon sok bürokratikus akadályon kellett átküzdeni magunkat, de megérte. Egészséges kisfiú, kruppos, de ennél súlyosabb  betegségeket is vállaltunk volna.

A leg…

Legnehezebb: Látni, hogy a vér szerintinek sem könnyű a lemondás – ez érthető, engem mégis meglepett és megterhelt. Ezen kívül nehéz volt az első (napközben kettesben/este hármasban, a négy fal között töltött) hónap is, amikor a taknyos-kruppos gyereket próbáltam megismerni és gondozni úgy, hogy magam is magas lázzal, arcüreggyulladással küzdöttem.

Legkedvesebb: Második névként a Noét kapta tőlünk, melynek jelentése: “nyugalom, vigasztalás”. Mint kiderült: valóban ilyen jellem. Mindig mosolygós, gyengéden simogatós (“Simisimi”-re odamászik és megsimogat, mélyen a szemembe nézve), amikor sírtam a gyermek bemutatásán, fogta a zsebkendőt, és törölgette a szememet!

A legjobb tanács, amit kaptatok: Türelem! Csak szeresd!

Mi volt másképp, mint a nagykönyvben meg van írva/mint ahogy a tanfolyamon tanultátok: Kicsit féltem, milyen éjszakáink lesznek, vagy, hogy nem akar enni, játszani velünk. Ehhez képest az első naptól végigalussza az éjszakákat, eszik, játszik, nyoma nincs traumának… (Teszem hozzá, az otthonban nagyon szerették, féltőn gondoskodtak róla!)

Miről olvasnál szívesen: Különféle korú sérült gyermeket örökbe fogadók tapasztalatait (továbbra is szeretnék egy látássérült gyermek anyukája lenni).

*******

Nicknév: evirag

Családi felállás: Három éve vagyunk házasok, Daniella az első gyerekünk. Négy évig nevelőszülőként gondoskodtunk róla.

Miben vagytok mások, mint mások: Nevelőszülőként indultunk, menet közben jelentkeztünk örökbefogadónak is. Az első és egyetlen nálunk nevelkedő gyermeket fogadtuk örökbe, nyílt örökbefogadással. A nevelőszülőséget abbahagyjuk, de szeretnénk még egy gyereket örökbe fogadni.

Miért fogadtatok örökbe: Nem született gyermekünk, az inszeminációt és a lombikot pedig nem tudjuk elfogadni.

Mennyit vártatok: 18 hónapja volt érvényes határozatunk, amikor kislányunk vér szerinti apja és anyja kijelentették a gyámhivatalban, hogy hajlandóak lemondani gyermekükről, ha mi fogadjuk örökbe, és ők tudni fognak a gyermekről, a sorsáról.

minike1

Ki érkezett: Daniella, egy gyönyörű, 4,5 éves, szőke, kék szemű tündér, a megyénkből. A koraszülött osztályról hoztuk el, azóta velünk él. Az életadó dohányzott és elégtelenül táplálkozott a várandóság alatt, így a kicsi korábban jött a világra sorvadt, fejletlen újszülöttként. Kissé figyelemzavaros és túlmozgásos, de egy bájos, kedves és érzelmes energiabomba. Kétéves kora óta fejlesztésekre hordjuk. A későbbiekben szüksége lesz egy szívsövény-záró műtétre is.

Miben más a nevelőszülőként való örökbefogadás: Daniellát születése óta mi neveltük, így mikor hazahoztuk a kórházból, már akkor átestünk a hirtelen életminőségbeli változáson, a barátkozás, családba illesztés időszakán. Most csak szépen átcsúsztunk egyik státuszból a másikba, lassan, de nem észrevétlenül. A hivatali ügyintézés még minket, „tapasztalt, vén rókákat” is megviselt (több mint négy hónapig elhúzódott az eljárás), amit a kislányunk is érzékelt, majd mikor minden a helyére került, megnyugodtunk, ő is megnyugodott.

Kapcsolatban vagytok a szülőanyával: Igen. De ezt a kapcsolatot még a helyére kell rakni. Az új helyzethez mindenkinek hozzá kell szoknia. Daniellának is újra kell rendeznie a kis lelkében a viszonyokat. Talán majd megérti, hogy most már nem kell akarata ellenére elszakadnia tőlünk egy-két órára, hogy ott vagyok, mert ott lehetek mellette ez alatt az idő alatt is, és nem kell elküldenem, hogy ezt az időt kizárólag csak a vér szerinti szülőkkel töltse. Őt ez minden egyes alkalommal nagyon megviselte. Nekünk kell valahogy megoldani azt is, hogy az szülőanya felfogja, hogy most már nem az ő helyzetével foglalkozunk, nem hozzá, az ő szeszélyeihez igazodunk, csak akkor tudunk találkozni, ha a gyermek rendben van, felkészült rá, és nekünk is alkalmas az időpont, az élethelyzet. A megváltozott viszonyokat kell mindenkinek letisztáznia, s ha ez megtörtént, akkor talán majd jól fog működni.

A legmeghatóbb: Amikor a vér szerinti apa a könnyeivel küszködve a gondjainkra bízta végleg Daniellát, mondván, hogy a gyereknek így lesz a legjobb, mert ő nem tudja őt felnevelni, és látja, hogy mi mennyire szeretjük, és itt milyen jó helye lesz a kicsinek.

A legmeglepőbb: A kislányunk lelkében végbement változás. Hozzánk tartozott eddig is, nem került új környezetbe, ugyanabba az oviba jár, mégis óriási hatással volt rá az örökbefogadás. Mintha a hatodik érzékével megérezte volna a biztonságot, az állandóságot. A mi kis vadócunk, aki addig egy éjszakát nem aludt végig, akit nem lehetett csak nagy ritkán megölelni, mert rögtön eltolt magától, akinél mindennaposak voltak az indulatkitörések, most kinyílt. Láthatóan megnyugodott, kiegyensúlyozott és boldog, igényli az ölelést, kezdeményezi is, naponta többször elmondja, anyukám/apukám, drágám, szeretlek.

A legkedvesebb: A Nekem két születésnapom van című mesét szoktuk olvasgatni, hogy tudjunk vele beszélgetni az örökbefogadásáról. És amikor ahhoz a részhez érünk, hogy anya és apa szomorúak voltak, hogy nincs kisbabájuk, akkor ő mindig megsimogatja az arcunkat és édesen azt mondja, hogy mi nem vagyunk szomorúak, nekünk van kisbabánk, a Minike (így hívja őt mindenki).

A legviccesebb: Nekem, mint nevelőszülőnek jellemzést kellett írnom a gyermek fejlődéséről, egészségügyi állapotáról magamnak, mint örökbefogadó szülőnek. De nyilván ezt meg kellett tenni, hogy Daniella aktájába bekerülhessen.

A legnehezebb: Számomra teljesen érthetetlen, és rosszul esik, hogy a szűk családunkban vannak, akik idegenkedve fogadták örökbefogadási szándékunkat, annak ellenére, hogy Daniellát már négy éve szeretettel neveltük, és sajátunkként gondoskodtunk róla. Fel nem foghatom, hogy például egy nagyszülő hogyan tehet különbséget emiatt gyerek és gyerek között. De tesz.

A legjobb tanácsokat erről a blogról szereztem.:-) A környezetünkben senki nem érti, hogy miért is kell/kellene nekünk továbbra is kapcsolatot tartani a vér szerinti anyával. Köszönöm a megerősítést.

Speciális helyzetünk kapcsán, a tanfolyamon tanultaknak nem vettük most hasznát, talán a következő gyermekünknél.

Miről olvasnál szívesen: Nyílt örökbefogadásokról, ahol működik, és jól működik a vér szerinti szülővel a kapcsolattartás.

*******

Nicknév: Ilona és László

Családi felállás: Házaspár vagyunk, két gyerekkel. A férjem korábbi kapcsolatból való 11 éves nagylányát, Violát fogadtam örökbe, akit négy éve közösen nevelünk, tehát házastársi örökbefogadás történt. A kisebbik gyerekünk vér szerint is közös.

Hogy jutottatok oda, hogy örökbe fogadod Violát? Négy éve vagyunk egy család. Viola szinte a kezdetektől anyának hívott engem, én pedig a lányomnak tekintettem őt. Sokszor kérdezte, hogy miért nem az én nevem van ott a hivatalos iratain az “anyja neve” rovatnál. Magától értetődő volt, hogy örökbe fogadom, csak először meg kellett hozzá találnunk a vér szerinti anyát és megkérni őt arra, hogy mondjon le Violáról. Megtalálni évekig tartott. Lemondatni egy napig.

A bejelentéskor

A bejelentéskor

Mit szól Viola? Viola karácsonykor kapott a Jézuskától egy levelet, amiben a Jézuska leírta, hogy teljesült a kettőnk nagy vágya: megkaphat engem hivatalosan is anyukának és végre az én nevem lesz ott az “anyja neve” rubrikában. A saját keresztneve mellé megkapja az én keresztnevemet is, ami mindig is nagyon tetszett neki és szerette volna, ha őt is úgy hívják, ahogy engem. Majd kiugrott a bőréből.

Akkor lemondott az anyuka? Igen, szemrebbenés nélkül.

Mi változik ettől? Alapjában véve érzelmileg semmi. Mi anya-lánya kapcsolatban élünk évek óta. Ugyanakkor Viola megnyugodott, hogy nem viheti el innen senki és ÖRÖKRE kapott egy anyukát, aki biztos, hogy nem hagyja el soha. Személy szerint én nagyon boldog vagyok, azt hiszem, meg is könnyebbültem. Stresszes évek vannak a hátunk mögött. Egyszerűsödik az ügyintézés is, orvosnál vagy hivatalokban. A férjem is nagyon örül, természetesen.

A leg… az örökbefogadási folyamat kapcsán (tehát nem a 4 év alatt, hanem az elmúlt 5 hónap alatt)

Legviccesebb

A környezettanulmány elkészítésekor az ügyintéző megkérdezte, hogy milyen fából készült a bútor az ebédlőben. Annyira meglepődtünk a férjemmel, hogy majdnem elnevettük magunkat. Rávágtam, hogy “máhágóni”… Amúgy műanyag a bútor.

Legkedvesebb

Az örökbefogadásról a Jézuska levelet írt Violának, mellé rakott egy fényképet keretben, ami kettőnket ábrázolja. Tanakodtunk a férjemmel, mi lenne a jó? Mikor adjuk oda a nagy ajándékot? Nem jutottunk dűlőre, a véletlenre bíztuk a dolgot. Karácsony reggelén a gyerekek kijöttek a szobából, Hugi (2 éves) odament a karácsonyfához, kivette alóla a levelet és a fényképet és Violának adta. “Tessék, Viola, ez a tiéd, neked hozta a Jézuska.” Csak álltunk és nem hittünk a szemünknek… honnan tudja ez a pici lény, hogy az egy különlegesen fontos “ajándék”?! Potyogtak a könnyeink. Viola pedig egyszerre ugrált örömében és zokogott az ölemben.

Viola azt mondta, neki az is a legkedvesebb, hogy Tímea lemondott róla… mert szerinte ez kedvesség.
László szerint a legkedvesebb, hogy nekem ez mennyire fontos volt a kezdetektől és milyen boldog, hogy én lehetek a gyerekei anyja.
Legnehezebb

Kijutni a bürokrácia útvesztőiből, kivárni ezt az 5 hosszú hónapot. A legnehezebb időszak a lemondó nyilatkozat aláírása előtti időszak volt. Nagyon féltünk, hogy a vér szerinti anya ismét eltűnik és nem sikerül az örökbefogadás emiatt. Szintén nehéz volt minden nap pozitívan állni az ügyintézéshez, amikor Viola “reklamálta” a hivatalos papírokat. “Anya, mikor írhatom már fel végre a füzetemre, hogy Viola Ilona?”

Legmeglepőbb

A környezettanulmány elvégzésekor nem tértek ki arra, hogy mit eszik a gyerek, van-e étel a hűtőben és milyen. Vannak-e ruhái? Hogy érzi magát, szeretné-e az örökbefogadást? Fontosabb volt, hogy milyen fából készült az asztal annál, mint, hogy mit és hogy eszik Viola azon a bizonyos asztalon. Meglepő volt az is, hogy ilyen sokat kellett várnunk egy ennyire egyszerű felállásnál. A harmadik meglepetés az anyai lemondó nyilatkozat aláírásának “sima” módja volt.

Szintén meglepett, hogy Hugit (2 éves) külön behívta a pszichológus és tízféleképpen elmondta neki, hogy Viola nem az én pocakomban volt. Violának nem tetszett az a gondolat sem, hogy neki két anyja van. Egy, aki életet adott neki, egy pedig, aki szeretetben felneveli. Este kérdezte tőlem, hogy nem baj-e, ha szerinte ez hülyeség? Tímeát sosem hívta anyának és nem is akarja… Azon is csodálkoztam, hogy Viola a pszichológussal történt beszélgetés után már nem akart örökbefogadós rendezvényre eljönni velem, pedig előtte kifejezetten örült ennek, amikor felvetettem.

*******

Nicknév: őszibarack (Inkább olvasok, csak ritkán kommentelek.)

Családi felállás: Házasok vagyunk. Nőgyógyászati előzmények miatt gyakorlatilag egyszerre jelentkeztünk az IVF-programra és a TEGYESZ-nél.  Egy sikertelen lombik után mindketten éreztük, hogy nem ez a mi utunk,  nem vettünk igénybe több orvosi segítséget. Fiunkat,  Jocit 3 évesen országos listáról fogadtuk örökbe 2012 szeptemberében.  (A határozat megszerzése  után kb. 3 hónappal.) Vér szerinti kislányunk, Zsuzsi  2013. májusban született.

SDC10972

 

Ki érkezett, honnan? Szerettünk volna harmadik gyermeket néhány év pihenés után. Biztosak voltunk benne, hogy örökbefogadással érkezik, fekete hajú, fekete szemű lesz, mint a bátyja. De egyelőre nem jelentkeztünk, a lakásunk mérete miatt biztos nem kaptunk volna gyereket, és pár évet pihentünk volna. Meglepetésként kopogtatott Eszter, ismét egy vér szerinti kislány. Időre született, egészséges. Mindkét teherbeesés orvosi csodának számít, a nőgyógyászom is meglepődött.

Mit szólnak a nagytesók? Csodálják a pici lányt, örömmel segítenek körülötte például fürdetésnél. Joci megértette, hogy Zsuzsinak is többet kell segítenie (megnyitni a csapot…) Viszont mindent megtesznek, hogy a szüleik többet figyeljenek rájuk. Kaptunk egy rendesen összefirkált falat, a dackorszak hisztijei hangosabbak és hosszabbak lettek.

Más a szülőség kétféle útja? Azt hiszem, éveknek kell még eltelnie ahhoz, hogy erre válaszolni  tudjak.  Apa jobban vette az akadályokat. Az biztos, hogy más egy 3 éves önálló, kissé vadóc fiúcska, mint egy újszülött. Más a kezdő szülők rutintalansága, ma már sokkal több elméleti tudással és gyakorlati tapasztalattal rendelkezem. Folyamatosan válok egyre magabiztosabbá a játszótéri vagy óvodai beszélgetéseken.

Miről olvasnál szívesen? Felnőtt örökbefogadottak életéről, a cigány identitásról, szeretem a személyes történeteket, vallomásokat.

A legviccesebb: gyermekeink sokáig 2 kistesót emlegettek: lesz egy kisfiú Jocinak és egy kislány Zsuzsinak. Igyekeztem lehűteni őket: egy közös kistesó lesz.

A legnehezebb: ezután jön. Szeptemberben Joci elkezdi az iskolát, Zsuzsi az óvódát. A lakás nem lett nagyobb, és valószínűleg a következő két évben nem fogjuk kialudni magunkat.

A legjobb: látni, ahogyan a gyermekeink szeretik egymást.


A férjem külföldi

$
0
0

A feleség magyar, a férj külföldi állampolgár (de lehet fordítva is), Magyarországon élnek, és szeretnének örökbe fogadni. Nem nagy, de létező csoport, ma az ő lehetőségeiket járom körül.

Magyarország csatlakozott a hágai egyezményhez, amely szerint akkor nemzetközi egy örökbefogadás, ha a gyerek utána más országban fog élni, és erre csak akkor kerülhet sor, ha belföldön nem sikerült szülőket találni neki. Tehát nem az a döntő, milyen állampolgárok a szülők, hanem hol élnek. Ebből következően a Magyarországon élő magyar feleség és dodekanisztáni állampolgárságú férj jogosult nálunk belföldi eljárás keretében örökbe fogadni (sőt, egy itt élő dodekanisztáni pár is). Egy Svédországban élő magyar viszont nemzetközi jelentkezőnek számít, és a drágább, bonyolultabb nemzetközi örökbefogadással kaphat csak Magyarországról gyereket, olyat, akinek itthon nem találtak szülőt. A Gyermekvédelmi törvény viszont kimondja, hogy a nyílt örökbefogadást közvetítő civilek külföldi állampolgárokat nem fogadhatnak (ez a Czeizel-ügy hozadéka, mikor húsz éve amerikai párok a rendszert megkerülve fogadtak örökbe magyar újszülötteket). Ennek dacára az elmúlt évekig néhány civil fogadott vegyes házaspárokat.

A vegyes házaspároknak tehát a titkos örökbefogadás marad lehetőségként. Milyen pontokon tér el a magyarokétól az ő alkalmasságuk?

  • A külföldi születési, házassági anyakönyvi kivonatok beszerzése, lefordíttatása macerásabb, költségesebb lehet
  • A pszichológusi vizsgálatnál – ha nincs az adott megyében angolul beszélő szakember – vagy a magyarul beszélő fél tolmácsol, vagy visznek tolmácsot, vagy külső szakértőhöz küldik őket.
  • A budapesti Tegyesz évente egyszer-kétszer szervez angolul is felkészítő tanfolyamot, vagy visznek tolmácsot a magyar tanfolyamra, vagy a feleség tolmácsol.
  • A nyílt örökbefogadástól elesnek, tehát újszülöttre kisebb az esélyük.

fortepan_32077

Sok vegyes házaspár úgy megy át a rendszeren, mint a kés a vajon, de az is előfordul, hogy az adott megyében nincs tapasztalat még külföldiekkel, és a szakemberek sincsenek tisztában a joggal. Például a sok éve itt élő magyar-dodekanisztáni házaspárnak azt a tanácsot adják, hogy fogadjanak örökbe Dodekanisztánból. (Holott egyre több ország csatlakozik a Hágai Egyezményhez, amely szerint belföldi örökbefogadásra csak az adott országban élők jogosultak.) Vagy hogy a feleség egyedülállóként szerezzen határozatot, a férje jóváhagyásával, egyedül fogadjon örökbe, és majd később a férj házastársilag adoptálja a gyereket. Ezekre a csavarokra nincs szükség, simán jogosultak itt örökbe fogadni. Ha viszont a jelentkezésnél megemlítik, hogy az örökbefogadás után Dodekanisztánba fognak költözni, akkor nemzetközi örökbefogadónak minősülnek. Hogy egy konkrét gyerekért valóban ugyanolyan eséllyel indul-e egy vegyes pár, pláne egy magyarul nem is beszélő külföldi pár, mint a magyarok, az függ a döntést hozó szakember preferenciáitól a kérdésben (ahogy az idősebb, a sokgyerekes, az egyedülálló vagy épp a meleg jelentkezők esetén is). Az általam ismert vegyes párok általában elfogadtak roma gyereket és viszonylag hamar sorra kerültek.

Jöjjön néhány beszámoló vegyes pároktól.

„2013 októberében jelentkeztünk. A férjem dán, tehát EU-s állampolgár, aki itt letelepedési engedéllyel rendelkezik, van saját vállalkozása, adókártyája és személyije, lakcímkártyája. A jelentkezéskor még nem beszélt jól magyarul, így az ügyintézőnél én tolmácsoltam, a pszichológusi vizsgálatnál pedig kértük, hogy angolul menjen. Kétszer voltunk a pszichológusnál, alaposan kikérdezett, de semmi problémánk nem volt ezzel, készültünk erre. Első körben a Tegyesznél azt mondták, hogy meg kell várnunk az angolul zajló tanfolyamot, végül februárban mehettünk tanfolyamra magyar nyelven. Én tolmácsoltam végig, de a férjem sok mindent megértett. A végleges határozathoz kellett mindkettőnk születési anyakönyvi kivonata, a férjem esetében hiteles magyar fordításban, ez nem olcsó.
0-4 éves korrigálható állapotú gyermeket vagy testvérpárt kértünk származási kikötés nélkül. Már az elején tájékozódtunk, hogy a törvény szerint a civilek nem fogadhatnak minket, mi így is indultunk neki az egész folyamatnak. Továbbá önreflexió alapján abban állapodtunk meg, hogy jobban örülnénk, ha a gyermek nem lenne újszülött, ezért a civilekhez nem jelentkeztünk, még azután sem, hogy kiderült, esetleg a Fészekhez mehettünk volna. Az országos listára azonnal jelentkeztünk, onnan érkezett a kétéves kisfiunk, a határozat megszerzése után tíz hónappal már hazavihettük. Hátrányt, megkülönböztetést csak abban éreztünk, hogy a civilek nem fogadtak volna, de mivel mi erre készültünk, ezzel számoltunk, ráadásul a szívünk mélyén újszülöttet nem is akartunk. Tapasztalataink szerint a magyar folyamat elég light-os. Családtagunk fogadott örökbe Norvégiában, ott sokkal szigorúbbak a feltételek, és a várakozás is sokkal hosszabb, ráadásul csak külföldi örökbefogadás van, így sokkal többe kerül elutazni Kínába például.”
Queen Missy of Missylandia

fortepan_31707

„A férjem Magyarországon élő uniós állampolgár (13 éve él itt), konyhanyelven tud magyarul. A pszichológusi vizsgálat angolul zajlott, a pszichológus kiválóan beszél angolul és szakmailag is száz százalékig megbízunk benne. A tanfolyam esetében választhattunk, hogy megvárjuk az angol nyelvű tanfolyamot, amit ritkábban szerveznek vagy elmegyünk a következő magyarra, amennyibe vállaljuk, hogy én tolmácsolok. Az utóbbit választottuk. Hogy a többi résztvevőt ne zavarjuk, úgy oldottuk meg a tolmácsolást, hogy én egy füzetbe írtam angolul az elmondottakat, amit a férjem közben követett, ahogy tudott. A tanfolyam elején magyarul mutatkozott be.
Kicsit elakadt az ügyünk az alkalmassági határozatot kiadó gyámhivatalban, mert eleinte úgy értelmezték, hogy egyáltalán nem kaphatunk határozatot. Én Szabadkán születtem (volt Jugoszlávia) és bár születésemtől magyar állampolgár vagyok és 25 éve itt élek, elsőre úgy látták, hogy egy szerb-bolgár házaspár akar örökbe fogadni. (Egy itt élő szerb-bolgár házaspárnak is joga van itt örökbe fogadni!) A státuszomat gyorsan tisztáztuk, akkor meg azt mondták, hogy fogadjunk örökbe Bulgáriában. Itt meghökkentünk, mert úgy tudtuk, hogy ott kell örökbe fogadni, ahol élsz. Szóval eléggé bepánikoltunk, már ügyvédet is kerestünk az elutasítás esetére, de aztán a Tegyesz segített, megtalálta a vonatkozó jogszabályt, ami alapján nagy nehezen megadták a határozatot. Ez kb. egy hónappal növelte meg az ügyintézést. Ez volt a legstresszesebb része az alkalmassági folyamatnak.
A jogszabályi értelmezés miatt csak egy civil fogadott bennünket, a Fészek. A határozat átvételétől 3,5 hónappal érkezett a telefonhívás a Fészektől. Nem volt származási kikötésünk, rendezettek a körülményeink. Újszülött kisfiunkat élete 6. napján hoztuk haza a kórházból.”
Cosima

„A férjem sok éve itt élő külföldi. Az eljárás több pontján úgy éreztem, hátrányt szenvedünk. Egy külső, angolul beszélő pszichológushoz küldtek minket, plusz 40 ezer forintért. Az angol nyelvű tanfolyam is többe került, és sokat kellett rá várni, így, hogy azalatt is álljunk a sorban, először én szereztem egyedülállóként határozatot, és azzal várakoztam pár hónapot, majd utána szereztünk közös alkalmasságot. Az anyakönyvek lefordítása is drága volt. Másfél évbe telt a határozat megszerzése végül. Úgy érzem, többet vártunk a gyerekre, mint a rá vonatkozó elképzeléseink szerint kellett volna. Ismerőseim hasonló paraméterekkel sokkal hamarabb sorra kerültek. Szerintem félretették az aktánkat. A fő diszkriminációnak azonban azt gondolom, hogy egy itt élő, szokásos tartózkodási hellyel rendelkező külföldivel civil szervezet nem köthet szerződést, holott a Tegyesz nyílt örökbefogadásra is ad határozatot a vegyes házaspároknak.”
Havasigyopár

Ha a vegyes házaspár (vagy bárki) nem Magyarországon él, akkor az adott országban tud örökbe fogadni, Magyarországról legfeljebb nemzetközi eljárás keretében kaphat gyereket, ha a szóba jövő hét ország egyikében él, és vállalja a feltételeket.


„Az örökbefogadás miatt nem áll szóba velem az öcsém”

$
0
0

Milyen lehetőségei vannak egy egyedülálló nőnek a gyerekvállalásra? Szandra negyvenévesen döntötte el, hogy belevág egyedül. Sikertelen inszeminációk és lombikok következtek, majd örökbefogadás révén érkezett meg a kislánya. Lombikozás spermadonorral, mesés egymásra találás a kétéves Fannival, majd a család szétszakadása a gyerek roma származása miatt. Szandrával beszélgettem. (A képek nem őket ábrázolják.)

– Mióta akartál gyereket?

– Mindig is akartam gyereket, de nem jutottam el senkivel a próbálkozásig, és véletlenül sem estem teherbe. A negyvenedik születésnapomon döntöttem el, hogy elég volt a várakozásból, gyereket akarok. Rögtön jelentkeztem a Kaáli Intézetbe, végigcsináltam két inszeminációt, majd három lombikprogramot.

– Vannak ilyen paradigmák, hogy ha egy nő gyereket akar, menjen el egy diszkóba és szedjen fel valakit…

– Utólag már jól tudom, hogy ha beléd rakják a megtermékenyült petesejtet és úgy sem tapad meg, akkor elég kicsi az esély, hogy felszedsz valakit pont a peteérésen belüli 12 órában és megfogan. Ez csak azoknak sikerül, akik nem szeretnék.

– Simán fogadtak a meddőségi intézetben?

– Igen. A Krio Intézetből vettem hímivarsejteket, ötvenezer forint volt egy adag.

– Akkor még volt elég donorsperma a rendszerben?

– Amikor harmadszor vettem, akkor már csak dánok voltak, legalábbis az általam megadott paraméterekkel. Nem voltam maximalista, csak a magasságot adtam meg, és hogy diplomája legyen, de akkor már annyira rossz volt a magyar felhozatal, hogy nem találtak megfelelőt. Csomó vizsgálatot meg kellett csinálni előtte nekem is.

– Volt valami probléma?

– Az egyik petevezeték el volt záródva, de minden más működött. Elvileg. Aztán az első két inszemináció nem sikerült.

– Mondtak esélyeket, hogy 40 felett mennyi a terhesség valószínűsége?

– Öt százalékot mondtak a lombik sikerére. A tb öt próbálkozást fizet.

– Egyedülállóknak is?

– Igen, nincs megkülönböztetés, de hathavonta kerül csak sor mindenkire, mert az intézetnek van egy éves kvótája, hogy mennyi finanszírozott eljárás fér bele. Ezután volt három sikertelen lombikom.

– Kivel tudtad ezt megbeszélni?

– A barátaimmal. Öt barátom tudott róla, a szüleim nem. A második lombik után aztán elmondtam a szüleimnek, épp ki voltam borulva a kudarc miatt, mikor felhívtak, utána ők is támogattak.

– Hogy néznek egy egyedülálló nőre, aki lombikozik?

– A barátaim szurkoltak, és azt mondták, milyen bátor vagyok, de az örökbefogadás kapcsán is felnéznek rám és bátornak tartanak.

– Hogy viselted a kudarcokat a lombik során?

– Én nem úgy mentem oda, mint a legtöbben, hogy már próbálkoztak, sok mindenen keresztülmentek és tudják, hogy gond van. Én úgy mentem oda, hogy tudomásom szerint semmi bajom, legfeljebb az, hogy negyvenéves vagyok. Igaz, visszatekintve sose lettem terhes, pedig sokszor megszakításos módszerrel védekeztem, nyilván ez is jelent valamit. És azóta mindenkinek elmondom, aki 35 feletti nő és még nincs gyereke, hogy az AMH (Anti-Müller-hormon) értéke jelzi a petefészek kimerülését, lehet vérből tesztelni, csináltassák meg minél hamarabb, hogy tisztában legyenek a lehetőségeikkel. Ez nekem addigra már nagyon lecsökkent, 0,3 körül volt a harmadik lombik táján, tehát szinte alig volt esélyem teherbe esni. Persze lehet, a sok hormonkezeléstől is tovább csökkent addigra.

– És az első két lombikot úgy csinálták meg, hogy ezt a hormont meg se nézték?

– Nem, nekik az az érdekük, hogy menjenek a lombikok. Szóval nem volt jó, de nem estem össze, és a második kudarc után jelentkeztem az örökbefogadásra.

– Közben nem is volt párkapcsolatod?

– Nem. De az örökbefogadást már korábban eldöntöttem, hogy ha nem jön össze, akkor erre az útra lépek.

– Az örökbefogadásra jelentkezésnél volt probléma abból, hogy egyedülálló vagy?

– Egyáltalán nem. Az egész eljárásról csak pozitívan tudok nyilatkozni.

– Milyen gyereket kértél?

– Négyéves korig bármilyen neműt, korrigálható egészségi állapotút, nem jelöltem meg semmilyen feltételt a származásra vonatkozóan, ezért kerültem sorra másfél év után.

– A magyar rendszerben egyedülállónak nagyjából csak cigány származású gyerekre van esélye…

– Igen, ezt az ismerőseim is alátámasztják. Nekem ez nem volt kérdés, a társkeresőn is az volt beírva, hogy ami kizáró ok, az a rasszizmus. A szüleim az örökbefogadást támogatták, de nem került szóba a gyerek származása. Ők azt mondják utólag, nekem kellett volna kezdeményezni velük a beszélgetést arról, hogy nagy valószínűséggel cigány lesz a gyerek, ők nem kérdeztek rá. Pedig az örökbe fogadható gyerekek többsége cigány származású. Csodálom, hogy nem kérdeztek rá, mert régebben voltak erről vitáink, és tudták, hogy én nem szeretem, ha előítéletesen beszélnek a cigányságról. Ezzel akkor szembesültek a szüleim, mikor először találkoztam Fannikával.

– Ő volt az első gyerek, akit felajánlottak?

– Volt két kiajánlásom előtte, az egyikük idegi problémákkal küszködött, a másik kislány meg dongalábbal született.

– Őket meg se nézted?

– Nem. Nem voltak szimpatikusak, kép alapján semmit sem éreztem. Fannika volt a harmadik, akit felajánlottak, ő már kép alapján szimpatikus volt. Pedig az ő története is nehéz, a szülők fiatalkorúak voltak, állami gondozottak, ő viszont teljesen egészséges és jól fejlődik, kép alapján úgy nézett ki, mint egy thaiföldi kislány. Akkor két és negyed éves volt Fanni, nevelőszülőknél élt egy kis faluban.

Előtte bemutatták őt egy másik párnak, akik azért mondtak nemet, mert azt látták, hogy túlságosan kötődik a nevelőszülőkhöz, folyton odament hozzá puszit adni, és féltek, hogy ezt nem tudják felbontani. Amikor én mentem, egyből leültem vele a földre játszani, egy óra múlva már ölben vittem ki a buszmegállóhoz.

– Később is simán ment az ismerkedés?

– Álomszép barátkozásunk volt. Egy hét múlva hétvégén, mikor mentem barátkozni, már én aludtam vele, én fürdettem, én etettem, pelenkáztam, öltöztettem, egyből elfogadott. Úgy éreztem, érzem, hogy mi egymásnak vagyunk teremtve. Mások történeteivel összevetve ennyire sima összeszokásról még nem hallottam.

A nevelőszülőknél élt egy ötéves kislány, aki már két éve várt örökbefogadókra, ő is tapadt rám, sírt, hogy neki mikor lesz anyukája. Ez segíthette a folyamatot, Fannika túl pici volt még ahhoz, hogy megértse, mi történik, de hallotta, hogy Katika várja az anyukáját, és értette, hogy ő szerencsés, neki megjött az anyukája. Azóta szerencsére Katikának is lett családja. Négy hétvégét töltöttem ott, aztán jött a húsvét, arra a három napra hazahoztam, utána visszavittem, aztán mikor elhoztam végre, akkor csak a nevelőmama sírt. Ő is nagyon támogatta az örökbefogadást, úgy beszélt rólam Fannikának, hogy én vagyok az anyukája. Mire hazahoztam, másfél hónap után, már úgy szólított, Anyuci.

– De tudja, hogy te az örökbefogadó anyukája vagy?

– Éppen ez az. Mivel ennyire könnyen ment a dolog, egy hanggal nem kérdezett semmit, én belementem a hallgatásba, gondoltam, erősödjünk meg együtt, és majd később beszélünk az örökbefogadásról. Aztán egy időre így maradtunk, ez nem volt téma. Mikor kicsit nagyobb lett, elkezdte mondani, hogy ő az én pocakomban volt, ráhagytam, hiszen egy ilyen beszélgetésre rá kell készülni, nem lehet csak úgy odavetni neki egy félinformációt.

– És végül mikor és hogy hoztad fel a témát?

– Tavaly négy és fél éves volt, mikor először beszéltem erről vele. A nevelőszülőkről beszéltem, úgy vezettem be, hogy a barátkozás során róluk készült képeket megnézegettük. Gondoltam, hogy hátha akkor eszébe jutnak. De ő nem ismerte fel őket, azt mondta, nem tudja, kicsodák.

– Mit mondtál?

– Hogy mielőtt én megtaláltalak volna, a mamánál meg a papánál laktál. Akkor elhangzott az örökbefogadás szó is, akkor tanulta meg, mi az, hogy örökbefogadás. Szép lassan bővítettük az ismeretanyagot: hogy nem az én pocakomból született, hanem a szívemből. Ezt nagyon élvezte. Később került szóba, hogy őt másik néni szülte. Olvasok neki örökbefogadós meséket, a Tündérkerti mesében benne van egy fiatal lány, aki leteszi a kisbabát a tündérpár házának küszöbére, mert ő nem tudja felnevelni. Sokszor beszélünk erről, tudja, hogy nagyon fiatal, szinte még gyerek volt az a bizonyos néni, akinek a pocakjából ő született. Ezért is kezdtem a Romadoptba (cigány gyerekeket örökbefogadók klubja) meg az Örökbe.hu találkozókra járni, hogy találkozzak örökbefogadó szülőkkel, tudjam, hogyan kezelik ők ezt a témát, és ő is legyen ilyen társaságban. Ő ezt az akadályt is jól vette. Tavaly voltunk látogatóban a nevelőszülőknél is. Ott nem ismert föl semmit, de az igaz, hogy a nevelőmamához rögtön átkéredzkedett az ölemből, amikor kiszálltunk a kocsiból, tehát valamire tudat alatt emlékezett. Felvonult fél órára a fiúkkal (unoka és nevelt fiú, illetve vő) játszani az emeletre, egy pillanatig nem aggódott, hogy én most őt megint otthagyom. Jól érezte magát, nem rázta meg a találkozás.

– Az nem került szóba, hogy neki miért nincs apukája?

– Dehogynem! Azt mondtam, hogy azért nincs, mert nekem nincs párom. Tudja, hogy keresünk, erről szoktunk is viccelődni, hogy ez nem úgy megy, hogy bemegyünk egy boltba és kérünk egy méter nyolcvan centi apukát.

playing-1284497_1280

– Keresel társat?

– Természetesen. Apukát simán tudnék szerezni bármikor, aki jó apja lenne a gyereknek, de ez nem elég, én magamnak is párt akarok. Akikkel eddig találkoztam, nem azon múlott, hogy ők nem akarták volna, hanem én nem akartam. Nekem kicsit nehézkesen megy már, hogy beleszeressek valakibe, és ne legyen nős, vagy ne legyenek más akadályok. Anélkül pedig nem megy.

– Mikor mondod el az ismerkedésnél, hogy van egy gyereked?

– Rögtön. Ott is van a regisztrációs lapomon, és azt is elmondom, hogy örökbe fogadtam, attól még találkoznak velem.

– Ez jó, nem? Mert nincs egy másik apuka képben.

– Igen, a legtöbb férfinél probléma, ha a gyerek szíve máshol van, és azt mondja, nem te vagy az apukám. Ő viszont nyitott szívvel áll hozzá.

– És ahhoz mit szólnak a férfiak, hogy cigány a gyerek?

– Mint mondtam, ez eddig még senkinél nem volt probléma, de nem is érdekelne, mert ha ez akadály, akkor nekem úgyse kell az a férfi. Volt olyan randim, ahova őt is elvittem, és mondhatom, inkább pozitívan reagáltak rá, mint negatívan.

– A kislányoddal beszélsz a cigányságról is?

– Tud a cigányságáról is, tudja, hogy ő jóval barnább, hallgatunk cigányzenét, járunk cigány táncházba. Mikor egyszer mentünk az óvodába, azt mondta: „Nekem barna a bőröm, azért, mert cigány vagyok.” Ezt aztán megbeszéltük. Ő nagyon okos és nagyon érzi a társadalmi elvárásokat, mit kinek nem mondunk, hogy nem illik valakit megbámulni vagy megkérdezni, hogy miért nincs lába a bácsinak. Tudja, hogy vannak, akik csúnyán beszélnek a cigányokról, de csak azokról, akik nem viselkednek szépen, nem öltöznek szépen, de ha ez mind rendben van, akkor nincs gond. Azt akarom, hogy rendben legyen az identitása, ezért beszélünk a témáról, de nem viszem túlzásba sem. Azt szeretném, hogy kettős identitása legyen, magyar is, hiszen én nevelem fel, de cigány is, a gyökerei miatt. Azt mindenképpen szeretném elkerülni, hogy identitás nélküli felnőtté váljon.

– Nem hasonlítotok egymásra, te szőkésbarna vagy, kék szemű, ő fekete hajú, kreol bőrű. Mit szólnak az emberek?

– Rögtön kapom mindenkitől az kérdést, hogy indiai vagy török. Még ha megmondom, hogy örökbefogadott, akkor is kérdezik: de Magyarországon született? Nem gondolom, hogy ez tagadás, ahogy ezt sok örökbefogadó szülő véli, egyszerűen csak nem gondolják, hogy cigány. Az óvónők mondják, hogy néhány szülő tőlük is kérdezte, hogy külföldi-e az apukája. Én ezt nyíltan kezelem, mindig megmondom, hogy örökbe fogadtam. Engem nem zavar, és azt akarom, hogy őt se zavarja. Amíg nem tudta, addig a feje fölött mondtam, hogy örökbefogadott, most már ő is hallja.

– Mit szólnak ehhez az emberek?

– Szokták mondani, hogy le a kalappal, bátor, nemes tett, jó ember vagyok, felnéznek rám. Az örökbefogadás kapcsán semmilyen negatívumot nem kaptam, sőt, kinyílt a világ, sokkal több barátom van azóta. A kollégáim is jól állnak hozzá. Mondták egyesek, hogy addig reagál ilyen jól a környezet, amíg a gyerek kicsi meg aranyos, de már ötéves múlt, és még mindig nem probléma.

– Az oviban is elmondtad, hogy örökbefogadott?

– Persze, de nem volt semmi gond, imádják őt. De a csoportban van egy vietnami kisfiú és még egy egzotikus külsejű és nevű kislány, meg egy szőke kislány, aki viszont roma. Rajta nem látszik, de a családon meg az öltözködésén igen. Sokkal fontosabb, hogy ki viszi a gyereket az oviba, és hogy van öltözve, a másik kislányon egyértelműen látják a szülők, hogy roma. Sok negatívumot hallok más örökbefogadóktól, de szerintem sok függ attól, milyen a gyerek, hogy viselkedik, és ki viszi.

– Milyen egyedül nevelni egy gyereket? Hogy oldod meg?

– Ezzel nincs gondom, mert nagyon jó a munkahelyem, nagyon megértőek, viszem táncra, úszásra, rengeteg kulturális programra járunk, minden belefér, mert 4-ig dolgozom, szerencsére minden közel van, gyalog járunk az oviba.

Ami nehezebb, hogy szoktam néha külföldre járni hivatalos utakra, csak 2-3 napra. Sajnos a szüleimmel nem olyan a kapcsolatunk, mint lehetne, meg hát az öcsém gyerekei az elsődlegesek, így ilyenkor minden nap más vigyáz Fannikára, ők, Fanni keresztanyja, az én keresztmamám, esetleg más barátok. Mindig meg szoktam oldani, és szerencsére Fanni is szívesen van azokkal az emberekkel, akiket szeret. Az öcsémmel már egy ideje korábban sem volt jó a kapcsolatunk, de mikor megtudta, hogy Fannival ismerkedem, akkor megírta nekem e-mailben, hogy többet nem találkozunk.

mom-1252757_1920

– Az öcséd tudta, hogy gyereket akarsz?

– Igen, csak gondolom arra nem számított, hogy cigány lesz a gyerek. Mikor először láttam Fannit, aznap este rögtön a szüleimhez vezetett az utam. Nekik rögtön elmondtam, hogy szeretném elkezdeni vele a barátkozást, az öcsém tőlük tudta meg. Addigra már nem voltunk olyan igazi testvéri viszonyban.

– Mutattál fotót a gyerekről a szüleidnek?

– Igen, és sajnos, amilyen naiv vagyok, elmondtam a családi hátterét, pedig hazudhattam volna, vagy mondhattam volna, hogy többet nem tudok. Az öcsém akkor szakított velem, pedig akkor még csak elkezdtem a barátkozást.

– Mi baja volt az öcsédnek?

– Ő azt mondta – bár ezt is csak a szüleimtől tudom, áttételesen – hogy neki semmi baja nincs a cigányokkal, csak a saját két gyerekét félti. Egyrészt a diszkrimináció miatt, hogy majd ha a játszótéren együtt játszanak a lányommal, akkor ők is belekeveredhetnek egy esetleges incidensbe, másrészt, hogy a vér szerinti szülő utána akar majd járni, hogy hol a gyerek, kideríti, kik vagyunk, és az öcsémig is eljutnak, és zsarolni fognak minket, őt is.

– Elég profi paranoia.

– Igen. Hiába mondtam, hogy rákérdeztem a gyámhivatalban, és nem volt még olyan eset, hogy a vér szerinti szülők kiderítették volna a gyerek hollétét az örökbefogadás után, általában nem is érdekli őket. A szüleim ezután annyira parásak voltak, hogy megkértek, a kocsimmal ne is menjek be a faluba a nevelőszülőkhöz, nehogy valaki meglássa a rendszámot, és az alapján kiderítse, ki vagyok. Ezt betartottam.

– A szüleid mit szóltak?

– Amikor a szüleim megtudták, először még jobban vették, de aztán az öcsém agymosása hatására teljesen ellenem fordultak. Kiabáltak velem, aztán már húszéves sérelmek kerültek elő. Édesapám is mondogatott olyanokat, hogy ötven százalék a genetika hatása, és majd tizennégy évesen férjhez akar menni a gyerek, gyereket szülni, és ha felnő, biztos rátapadnak majd a roma fiúk. Azt is felhánytorgatták, hogy engem nem érdekelt az ő véleményük, nem ültem le velük erről beszélgetni. Hogyne érdekelt volna, teljesen ki voltam borulva hetekig, mikor épp örülnöm kellett volna a gyereknek. De hiába beszéltünk volna erről korábban, én szemen köptem volna magam, ha azt mondom, hogy a származása miatt nem kell nekem egy roma gyerek. Nem úgy barátkoztam, mint más, hogy a család támogat, hanem ellenszélben. Addig ment az idegháború, amíg haza nem hoztam Fannit, akkor megbékéltek, de addig reménykedtek, hátha a kemény ellenállás el tud tántorítani.  Kérdezősködtem a családi hozzáállásról, elfogadásról más cigány gyereket örökbefogadó szülőktől, és hát senkitől nem hallottam még hasonló történetet sem.

– Azóta se beszél veled az öcséd?

– Azóta se. De ehhez hozzá kell tenni, hogy én sem vágyom rá. A kiábrándulásnak ezen a fokán már nehéz elképzelni a feloldást.

– Családi eseményeken se?

– Á dehogy! Abban a bizonyos elbocsátó szép üzenetében kategorikusan leírta, hogy semmilyen családi eseményen nem fogunk találkozni. Ezért nem is ünnepeltük meg édesapám 70. születésnapját, mert az öcsém nem beszél velem, így elmaradt mindenféle ünneplés. Sokan mondták, hogy beteg az öcsém. De a szüleim szerint ez a normális, és én vagyok a hibás.

– Fannika találkozhat az unokatestvéreivel?

Nem. Azt se tudják a fiai, hogy Fanni létezik.  Vagyis ez így nem igaz. Az öcsém első házasságából való keresztfiammal, aki már majdnem 16 éves, nagyon jó a kapcsolatunk, szoktunk együtt nyaralni, kirándulni, gyakran találkozunk. Viszont emiatt már vele sem tartja a kapcsolatot az apja (persze itt is igaz, hogy korábban sem volt jó a kapcsolatuk). Nem felelünk meg az ő elvárásainak, nem ugrálunk úgy, ahogy ő fütyül, így egyszerűen kiiktatott minket az életéből. Tudom, ez szörnyen hangzik, és az is.

– A szüleid elfogadták a lányodat? 

– Ők nagyon szeretik Fannit, nagyon jól foglalkoznak vele, igazi szuper nagyszülők. Ha nem lenne az öcsém, szerintem minden rendben lenne. De így mi mindig is másodrangú családtagok leszünk, úgy tekintik, hogy Fanni miatt szakadt szét a család, ami nem igaz, mert előtte is rossz volt a viszony, csak nem ennyire. Fanni egyébként azt se tudja, hogy van testvérem. Később el fogom neki mondani, de ez szerintem ráér, ha jobban megérti.

– Szerinted meg fog oldódni ez a viszály?

– Nem látok erre esélyt. Az öcsémmel nem, a szüleimmel pedig a túlélésre játszunk, hiszen szeretnek és én is szeretem őket. Nagyon sajnálom, hogy ilyen helyzetbe kerültek, de nem gondolom, hogy nekem van a nagyobb szerepem az előidézésben. Ezt nem merték volna velem megcsinálni, ha lenne mellettem egy férfi. Így hiába vagyok 45 éves, azt gondolják, a beleegyezésüket kellett volna kérnem, az öcsém is azt gondolja, hogy tőle kéne tanácsot kérnem, hisz egyedül vagyok. Ha találnék egy férfit, aki kiáll mellettem, az lehet, hogy javítana a helyzeten.


A trianoni árva

$
0
0

Részletek Szabó Magda Für Elise c. regényéből.

Az a több sebből vérző, eszméletét hosszú ideig vissza nem nyerő, minden tekintetben sérült gyermek, akit már az új határon belül találtak meg, s akit menekülő szülei holttestei takartak, trianoni árva volt, egy, a háború mindenkijüket elvesztett kiskorú áldozatai közül. Mikor a Nemzeti Árvák Egyletét megalapították, a későbbi Revíziós Liga tevékenysége még csak ígérkezett, ám az árvaház nagy épületének azonnal hangsúlyt adott különleges társadalmi fontossága. A közvélemény nem ok nélkül állt a háború és a békekötés eltaposottjai mellé teljes segítőkészségével: amit az elkoldusodott országban még lehetséges volt, megpróbálta megadni nekik az emberségében sebzett jótékonyság. A kezdetben néma Bogdán Cecíliát viszonylag hamar sikerült azonosítani önmagával, a halott szülei ruháiban talált okmányok segítségével. Zentán született és ő is élete negyedik évében járt, mint én.

fortepan_39042

A jelzős főnév: Trianoni árva közismert fogalom volt. Az összegyűjtött, család nélküli otthontalanokat messziről meg lehetett ismerni az egyenruhájukról, ott jártak a mi városunkban is, ahová egyesek kerültek, Cili is az volt, trianoni árva. Azzá válásának körülményeit apám sose mondta el neki, csak amennyit mindenképpen tudnia kellett, felesleges volt Cili amúgy is sérült tudatát részletekkel terhelni. Később persze közölnie kellett: a kislányt úgy találták a déli határon a demarkációs vonalon már innen, minálunk, halott apja-anyja testükkel védték meg a kétfelől rájuk záporozó golyók elől, ő fejsérüléssel és sokáig tartó memóriakieséssel élte túl a szülők pusztulását. Egyébként Cilit annak idején apám hozta a házunkba, és mikor szüleim adoptálták, felvette a Szabók ritka családnevét is, férjhez is apám karján ment, a gyerekkorunktól kedvelt verestemplomba, amely talán nem is az ő felekezete szerinti imahely volt, hiszen mikor a trianoni árvákat átvevő bizottság rendszerezte a talált gyerekek adatait, beszélni még nem tudott, felekezete megállapításának kísérletekor csak a hitágazatok szimbólumait mutatták meg neki. A kereszt után nem nyúlt, nem is vetett keresztet, a református imakönyv tetején lévő kehely rajzára viszont már rátette a kezét, nyilvánvaló volt, hogy ezek szerint protestáns. Szabó Cecília sérült fejében a szétzilált emlékekből ez az epizód sajátságos véletlenből megmaradt. Apám örült, hogy a saját lánya és az adoptált együtt járhat hittani előkészítésre, hiába született Zentán, Cili nem óhitű, még igazán szerencse, mert akkor hogy oktathatná a mi lelkipásztorunk, velem együtt. Amikor egyszer ez az epizód szóba került, fogadott testvérem elkomolyodott, nyugtalan, majd érzékelhetően zavart lett. Nem értettem az okát, félrehívott és megmagyarázta. Dódi – így hívott egész életünkben – suttogta, én nem azt mutattam, azaz én nem mutattam semmit, semmi vallásosat, erre kivételesen emlékszem. Azt láttam, pohár van a fedelen, és szomjas voltam, vizet szerettem volna inni. Sohasem mondtuk el apámnak, anyámnak sem, akármi hitűnek született is Cili, a kálvinisták kátéját tanulta.

Apám, mikor megnősült, szőke lánygyereket kért a feleségétől, az barnát szült neki, s több gyereket már nem is akart, pedig apám vágyott a vidám nyüzsgésre, tizennégyen voltak ők testvérek a köröstarcsai parókián. A Központi Trianoni Árvabizottság debreceni képviselőjeként olykor értekezletre hívták fel Pestre, ahol a központ működött, mikor azon a bizonyos örökre emlékezetes napon felutazott, nem hitte volna, hogy sok teljesületlen kívánsága közül egy most váratlanul teljesül majd. Lefolyt az értekezlet, aztán a jelenlévők meg kívánták nézni az alighanem már alvó gyerekeket, apám nem hitte volna el senkinek, hogy mikor egy óriási, általános hálószobának kijelölt helyiségbe lép, egyfajta jóvátételt kap egy megtagadott, nagyon is emberi óhaj teljesülésével. A helyiségben párnákon, matracokon százfajta pokróccal, paplannal letakarva feküdtek az árvák, akiket akkorra már kikérdeztek az idegorvosok, képzett védőnők fürdettek, s a viszonyok lehetőségeit meghaladó minőségű koszttal is ellátták őket. Mihelyt hovatartozásukat vagy teljes árvaságukat kiderítették, és bebizonyosodott, hogy minden nyomozás meddő, mert nincs a talált gyermeknek olyan családtagja, akinél elhelyezhető, felekezeti hovatartozásuk szerint egyházi létesítmények árvamenhelyén helyezték el őket, onnan kerültek aztán az iskoláskorúak elemibe vagy felsőbb iskolába, a legkisebbeket meg átvették az óvodák. Ágyaik előtt ott volt az egyenruhájuk, szépen kiteregették a fekete vászon- vagy posztóöltözéket, amelyen szürke szalag piros hímzésű felírással jelezte, aki viseli, trianoni árva. Én láttam őket felvonulni, mert egy nagyobb csapat aztán városunkba került az ottani trianoni részlegbe, patyolattiszták voltak, igen ápoltak, egyforma ruháik miatt valóságos kis hadsereg, kétnemű Twist Olivérek egy nagy tömegtemetés után.

Cilit ebben a hálóteremben találta apám, ezerszer elmondta később, milyen volt: sérült fején kötés, haja alóla csapzott ki az arcába, ferdén gombolták rá a hálóingét, válla is sérülhetett, mert könnyű kötés látszott át a nyitott ingnyakon. Nevét akkorra már kiderítették, adatai közül azt a csekélyet, amelyet apja zsebében találtak, mikor a halott szülőket leemelték az ájult gyerekről, szintén, a kislány nyakán horpadt amulett volt, rajta betűk: Cecil, orvos házaspár gyereke lehetett, mert az apa zsebében ott volt hajdan budapesti egyetemen szerzett, Bogdán Ákos névre kiállított diplomája, az igazolványok a nevet is feltüntették – az anya ruhájában pár rosszul sikerült gyermekfényképet is leltek, néhány ékszerdarabbal, ez az igazgatónál volt letétben, majd megkapja az árva, ha megfelelő kort ér el. A család Zentáról menekült, az antant kijelölte kettős határon kétfelől lőtték a menekülőket, az igazgató úgy gondolta, Bogdán doktor nyilván nem akarta letenni a hűségesküt az újonnan létrejött ország alkotmányára, és hazaindult családostul az anyaországba, a zöld határon észrevették őket és kétfelől lőttek rájuk. A szülők saját testükkel elöl-hátul pajzsként védték a kislányt, őket halálra sebezte a golyózápor, a kislány fejsérüléssel, tudatkieséssel és néhány könnyebb zúzódással, sebhellyel a testén megmenekült, de sokkos állapotban lelte meg a magyar határőrség, így került az árvák intézetébe. Cili anyját Szentiványi Teréznek hívták – anyja neve is megvolt a talált papírok egyikén –, a kislány maga Zentán született, ezek szerint magyar, de beszélni nem tud, vagy nem akar, csak két szót ismétel egyre, vagy azt mondja, Jadrán, vagy azt, hogy Dánica. Hogy aztán kik vagy mik ezek, megfejthetetlen egyelőre, emberek, állatok, nem tudni. Apám bámulta a néma, akkor már szendergő gyereket, szőke, homlokára csapzott fürtjeit, az angyal, akit sose látni, de olykor ott áll az ember mögött, azt mondta neki, ez a te teljesült kívánságod, ilyen szőke, ilyen néma, ilyen nyomorult. Apámat elbűvölte a szendergő, aki csak két fogalmat ismert: Jadrán és Dánica. Ezek a nevek egyébként számomra is kulcsszavakká váltak, megfejtésüket elvitte magával a túlvilágra szépséges gyerekkorunkkal együtt, mikor meghalt, megint csak ezzel a két szóval köszönt el az élettől.

Apám sose tudott ellenállni vágyainak, akkor azt érezte, gyönyörű csoda történt vele. Megszokta, hogy anyám soha semmi elhatározásának vagy olykor megdöbbentő vállalkozásának sem áll ellen, bejelentette, miután az ülésen szó volt az adoptálási lehetőségekről, örökbe fogadná Bogdán Cecíliát, ha összekészítik a szükséges iratokat aláírásra, elérik őt a debreceni városházán. Felnyalábolta pokrócostul a gyereket, és kocsit kért az állomásig. Cilinek nem volt semmije, csak egy öltöny árva egyenruhája, amit, mikor felrázták az álomból, átadott a védőnő. Elfészkelődött az ismeretlen férfi karjában. Apám közelében borjú nagyságú, őrjöngő szelindekek porban kúsztak, ha rájuk nézett, apám bejárt a fegyházba a dühöngő fegyencek közé a Werbőczy utcába, és csend lett. Mi volt a titka, nem tudom, de a gyerekek is úgy vonzódtak hozzá, mint az apjukhoz, ha akarta, csendre tudta bírni az elmeosztály ápoltjait, mikor hivatalból, mint szociális ügyekkel megbízott tanácsos ellenőrzésre ment. Cili meg se moccant a karjában, aludt tovább, holott, mikor öltöztették, felébredt és ránézett, neki is elmondta nagy, titokzatos szemével arcába bámulva: Jadrán és Dánica, apám szorosan és óvatosan megölelte, vigyázott sérült homlokára. Semmi kétsége nem volt afelől, otthon anyám mivel fogadja, soha életében Jablonczay Lenke el nem utasítana egy árva gyereket, akkor sem, ha az nem trianoni árva, emlékül saját nyomorult kidobott kutyáéhoz hasonlító gyermekkora kezdeti idejére, mikor Rickl Mária a Régimódi történet-ből még nem a mosolygós, vagy megértő, hanem a szenvtelen arcát fordította felé. Így is volt, holott apám tudta, arra sem telik reális jövedelméből, ami elkerülhetetlen, hogy rokonok segítenek az én ruházkodásomban is: érezte, nem lesz baj.

Anyám számtalan csodája között az egyik legnagyobb az az alkalmazkodási készség volt, amivel apám kiszámíthatatlan lóugrásait követni tudta a sakktáblán olyan körülmények között, mikor nekünk magunknak se telt semmire, mert a családfőnek valami ötlete támadt, amit kivitelezni óhajtott. Apámnak semmi érzéke nem volt a hétköznapokhoz, vagy beosztandó fizetéshez, semmi szokványos követelményéhez az életnek, így kormányosként anyámnak kellett életünk hajóján állni a kormányrúdnál és irányítani valami elérhető kikötőbe: erre született, hogy képtelen helyzetek megoldását megtalálja. Jablonczay Lenke nem haragudott semmiért és megértett mindent, egy nem sikerült élet pótlási kísérleteit éppúgy, mint a számlakifizetés kényszerét, amit neki kellett előteremtenie a megcsonkított fizetés pótlására. Játék állatokat varrt, és eladta a babakereskedőknek. Eleven állatokat is tartottunk, kutyát, macskát már hozott haza az utcáról apám, így került hozzánk a kóbor Lalage macska és Tacitus, a vizsla, akik közül Cili érkezésekor már csak Lalage élt. De idegen gyerek most került hozzánk először, apám tudta, biztosra ment, ismerte az asszonyt, akit szeretett, érezte, nem lesz baj. Aki visított, mikor a lassú vonattal reggel tíz óra tájt megérkezett a holtra fáradt gyerekkel a karján Debrecenbe, az Ilka néni volt, ő teli jézusmáriázta a kertet. Anyám azt mondta, annál meghatóbbat, mint az úttól fáradt apámat, nem látott még, karján egy betegnek látszó kisgyerek, a férje nyúzott, kimerült, kicsit fél is, az arca egyszerre derült, egyszerre szégyenlős.

covers_148563

– Hoztam a barna mellé egy szőkét, ugye nem baj? – mondta anyámnak. Jablonczay Lenke egy kicsit hallgatott, aztán kivette a karjából az ismeretlen gyereket, s a szobából kikiáltott a rikoltozó Ilka néninek, csendesítette, majd kérte, sok vizet főzzön, hogy teli legyen a gyerekkád, s fűtsön is be. Hol volt még a húszas évek polgári lakásaiban folyó meleg víz, a mi házunk amúgy is műemlék épület volt, ámpír, kagyló formájú kismedencés, amelybe a főcsap halszájból vizet köpött.

Cili nem félt, csak nem értette, mi történik, az utat átaludta, valami nyugtatóval indították el Pestről, anyám azt mondta nekem, apám csak a szemével kért választ, ő meg vállat vont. Soha senki az apámnak nem tudott ellentmondani, volt benne valami alapvető, hihetetlen emberi tisztaság. „Ezúttal nem a teljes Shakespeare-t küldette haza – mondta nekem jóval később anyám –, sem az Encyclopaedia Britannicá-t, ezúttal egy árvagyereket hozott. Olyan emberi volt, olyan megindítóan tiszteletteljes, hogy megvert volna az Isten, ha aggodalmaskodom, miből pótoljam, ami most szükséges lesz. Nem érdekelt semmi más, csak a gesztus, apád gesztusa, az lehúzta a mérleg serpenyőjét. Mi volt itt mérlegelési lehetőség? Cili árva volt, mint valaha én, méghozzá trianoni árva.”

Én, ahogy később elmesélték, az érkezés pillanatában hátul voltam a kertben, valami macskaügyet bonyolítottam, s mint mondtam, apám érkezését Ilka néni észlelte, akit anyám megkért, hagyja abba a jézusmáriázást. Ilka néni meg, aki mindenkinél jobban ismert engem, ránézett óriási parasztszibilla pillantásával apámra, és ártatlanul, szelíden megkérdezte: „Ezek után mi lesz a mi gyerekünkkel?” A szülők egymásra néztek, Cili ébren volt, de nem értett semmiből semmit, szemmel láthatólag jó volt anyám karjában. Apám arcán megrándult az izom, mert persze ő is tudta rólam, amit kevesen, milyen elképesztően, milyen gyilkos indulattal féltékeny vagyok.

Mi lesz a mi gyerekünkkel, jogos a kérdés. Mi lesz? Mi legyen? – anyámra nézett. Jablonczay Lenke azt felelte: mindjárt megtudjuk, Ilka néni lásson meleg víz után, de előbb hozza be a kislányt a kertből.

Ilka néni udvariasan kitért, első a meleg víz, majd a tanácsos úr, talán elő is készíthetné a talajt, mert a mi gyerekünk eddig a világ közepe volt itt és nemigen óhajt osztozkodni.

– Nem tanácsot kértem, segítséget – mondta Jablonczay Lenke –, a vizet intézze, kérem, és a lányunkat.

Apám jött értem, Ilka néni egyenesen a konyhába vonult, de ahogy a tüzet felszította a kondérok alatt, azonnal vissza is tért. A kert legvégén talált meg apám, Lalage a pöszmétebokor alatt kölykedzett meg, az almot tanulmányoztam nagy szakértelemmel. Ahogy elmesélték, azonnal hátat fordítottam a macskáknak, és nyújtottam a kezemet. Tudtam, Pestről jön, valamit nyilván hozott. Mindig hozott valamit, ami éppen elérhető volt, tökmagot vagy nagy pillanatokban pörkölt mogyorót.

– Nem hoztam semmit – mondta apám –, azaz igen. Odabenn van, nézd meg. – Már asszony voltam, mikor elmesélte, tiszta verejték volt makulátlan inge alatt a háta a félelemtől, amire persze oka volt. Két ember kötött úgy házasságot, hogy bosszút áll eddigi életén, és felneveli a szabad gyereket a maga mesevilágában, a gyereket, aki számára, ha az a kérése, hogy ne legyen halál, bánat, keserűség, minden Andersen mesét átírnak, a mitológiai hősöket nem sajnálja ez a gyerek, mert azok úgyis pogányok, meg isteneik is rosszfélék, de a János vitéz-ben a mostohája nem tudja Iluskát sírba üldözni, mert halál nincs, mi se halunk meg soha, János francia és magyar király legyen egyszerre, Iluska ismét királyné, az élet tava is felesleges, mert mi mind örökké fogunk élni, a kis hableánynak templomi esküvőjén kinő a lába.

Nem kellett ezt bennem később idegeneknek tudatosítaniuk, azonnal éreztem, én vagyok ennek a két embernek a mindene, a luxus, akit pénz nélkül is dúsgazdaggá nevelnek azzal, hogy szabad és képtelen spirituális vágyaim rendre teljesülnek: világképemben a haramia jó útra tér, dehogy öl, elmegy kasznárnak, és Lalage, ha őt is elvenné Kaczor király, mint az elődjét, aki hogy halt volna meg, mint a szomszéd állítja, mert megmérgezték, azért nem látható, mert jobb sora lett Kaczorné állapotában és elnézést kér, hogy búcsú nélkül ment el, de ne búsuljak miatta; azt üzeni, a legboldogabb macska a földön.

Mentünk a ház elé, a sűrű, illatos bokrok között.

– Szeretnél testvért? – kérdi apám – Menjen már! – feleltem. Taceász, sztultusz. Apám grammatikai fegyelme megcáfolta a voltaképpen vérfagyasztónak ígérkező közeljövőt. Azonnal javította, sztulte, ha már lehülyézel. Vocativusz. – Vocativusz – mondtam engedelmesen. Ez ment, a latin. Egyéb nem, mert ami belépésemkor következett, ecsetelésére nincs az anyanyelvben szókincs. Belépünk, az előszobában Ilka néni csatlakozik hozzánk, megáll, várva, mi mire fordul, apám elengedi a kezemet, én meg látom magántulajdonomat, anyámat, egy idegen gyerekkel a karjában, s miután senki se szól, csak néznek rám, mindenki mástól várja a feloldó első szót, Ilka néni mézbe mártott ajka nyílik meg: „Itt a kistestvér, Magduska, szeretni kell ám, mert ezentúl ketten vagyunk Szabó kisasszonyok.”

Akkora csend csak színházban van, mikor olyan feszült az előadás, mint a húr, át lehet vágni a hallgatást. Krisztus tudja, hogy elárulják, de azért mégis összerezzenhetett, mikor jöttek a poroszlók. Én nem rezzentem, én Ilka néni állítása szerint elkezdtem toporzékolni dühömben, és ordítoztam is. Nem sírtam, ordítoztam.

Ez a kislány trianoni árva, mondta csendesen anyám. Én holtra rémülten néztem rá, csak nem lesz árulóm? Jablonczay Lenke zöld szeme nem engedte el a pillantásomat, mintha szuggerálni akarna. – Trianoni árva, családtalan, testvértelen, otthona sincs. Kezdődik az élet, kislányom, megtanulunk osztozkodni. Ez a kislány a testvéred.

Osztozni? Érzelmen, rajtuk, holmin, lakáson, Lalagen, a ház feletti abszolút uralmamon, hát azt várhatják. Tudtam, mi a trianoni árva, de ez nem enyhítette a botrányt, Ilka néni élete magas céjén csitított: ne üvöltsön, ejnye már, no de igazán, kistestvér, trianoni kistestvér, szeretni kell, szeretni!

fortepan_39038

– Menjen a fenébe – ordítottam –, nem kell. – Ki innen! Abeat. Dik – fordultam a felháborodástól vérvörös apámhoz – dik ei tu… Nem tudtam befejezni az ordított mondatot, mert anyám, aki mindig a szemével irányított, úgy nézett rám, ahogy eddig még soha életemben.

– Nincs latin – mondta Jablonczay Lenke. – Magyarul köszönsz neki és magyarul csókolod meg.

– Cilinek hívják – mondta apám. Sápadt volt, elgyötört, látszott, hogy egyazon pillanatban retteg és szenved. Kétfelől ütöttem rá, egyszerre a homo humanust és az apát. Hát ilyen önző az én gyerekem, ilyen embertelen? Szárazakat nyelt. Még azért próbálkozott valamivel.

– Neked hoztam, Magdolna.

– Akkor vigye vissza – sikoltottam. – Non volo. Abeat. A lábam ráfagyott a parkettára. A kanapén ott piroslott-kéklett valami ismeretlen ronda takaró, anyám magához szorítja a sose látott szőke gyereket, aki a trianoni árvák egyenruháját viseli, fekete öltözékén elöl magasra gombolható szürke kötény, ami a ruhát elfedi, karján egy karszalagon szám, olvasni már tudtam, de a számokat még csak tízig ismertem. Anyám nézett, nézett, mint aki vizsgál, mi van bennem, miféle gondolatok a homlokcsont mögött, apám meg, mint valami operettben, érzelmesen suttog: „Kistestvért hoztam neked, úgy hívják, Cili.”

– Hát ha hozott, majd visszaviszi, mehet innen, kinek kell testvér, kinek kell bármi, még ha trianoni árva is. – Tovább ordítottam, s toporzékoltam. Ilka néni megesküdött rá, először látott toporzékolni, nem bánatomban, komisz dühömben. Ezzel osszam meg azt, amim van, ezzel az idegennel.

Apámék tizennégyen voltak testvérek, apám volt a legkisebb, Tigris, anyai nagynéném lánya – későbbi regényeim szereplője – még nem született meg, többi unokatestvéreim húsz-harmincvalahány évvel voltak idősebbek nálam.

Tudtam, a mi világunk külön világ, ahová nem engednek be senkit, mi ez a téboly, hogy ezt az idegent ide invitálják?

Álltunk, mint egy élőkép, Cili nagyon komolyan, sokáig nézett rám, aztán valahogy felfogta, itt baj van, itt neki nincs helye, ide megjött a hajdani tulajdonos, ezért nyilván mennie kell. Jelezte anyámnak néma ajkával, kis érintésével, le akar szállni, anyám letette, aztán csak álltunk egy kurta időre, mint a színpadon a színészek, én akkorra már végre abbahagytam a visítozást, mert már hangom sem volt. A felnőttek vártak, tulajdonképpen mindenki engem nézett, mindenki tőlem várta a lépést, de nem én tettem meg, hanem Cili. Ha valaha színdarabban tudnám érzékeltetni azt a forró, fanyar feszültséget, ami légkörében az események lefolytak, s ami megértése után olyan keserű szégyen fogott el, hogy holtig elkísér a percek emléke. Cili már állt, s végre lassan vetkőzni kezdett, még mindig nehezen mozgó karjával lefejtette először a kötényét, küszködött sokáig a gombokkal, a ruháját is lekínlódta, alatta nadrágos ingecske volt, egybeszabott, levetette azt is, ott állt ártatlanul s meztelenül a szoba közepén térdzokniban, vaskos árva-cipőben, amely formátlan volt, és szintén fekete, és nyúlt a pokrócért, amelyet ismert, amiről azt gondolta, talán a tulajdona. Gyenge volt a súlyhoz, elejtette, akkor elindult az ajtó felé bakancsban, térdzokniban, pucéron, de amikor az ajtóhoz ért, leejtett ingét felemelte és odanyújtotta nekem, vegyem el azt is, neki nyilván se helye, se semmije, hiszen ez mind új holmi, amit most lassanként lefejtett magáról. Az inget valami szép, biblikus mozdulattal adta át, nem fogtam meg, a földre hullt, zizzenésétől úgy megrémültem, mint még soha semmitől. Ilka nénitől tudom, hogy Cili jelenete miben kulminált, mióta nálunk volt, most szólalt meg, először mondta, tagoltan az általa megtartott két titokzatos kultikus szót: Jadrán, Dánica, méghozzá csak nekem, egyenesen az arcomba. Miért kaptam el a karját, már nem tudom, összerándult tőle, fájhatott, ahol megérintettem. Akkor már reszketett a ruhátlanságtól, pedig nyár volt, csak a szoba volt hűvös. Ilka néni nagy testével elállta az ajtót, amin át Cili ki akart lépni a szabadba, a felnőttek bénultan figyeltek, Ilka néni meg visítva rám kiáltott: ölelje meg már és tartsa vissza az istenfáját! Hát ki szeresse, ha nem maguk, tán akik miatt idejutott az ártatlan?

Nem rá figyeltem, hanem a másik gyerekre, aki úgy akarta elhagyni a váratlanul ellenséges terepet, hogy mindenét nekem adja, megajándékoz az árvák fekete holmijával, kisingével, hiszen egyebe sincs. Léptem egyet felé habozva, mert elbűvölt a két szó, amit kiejtett, belebódultam a váratlan titokba; ki az a Jadrán és Dánica, miféle varázsszavak ezek, ki ez a gyerek, lehet, hogy tündér? Meg nem öleltem, csak megálltam mellette, álltunk egy pillanatig némán, két kisgyerek Trianon árnyékai közt. Cili megérezhetett valamit, amit én még nem, mert egyszer csak megérintett, hozzám simult és arcomhoz simította az arcát. Valamivel magasabb volt nálam, pár centivel, le kellett hajolnia egy cseppet, hogy egészen egynek lássék az arcunk. A csoda megtörtént, Orestes meglelte Pyladesét, Achilles Patroclusát, én a testvért, akinek elvesztését sosem hevertem ki. Meg nem számolhatom, hányszor léptem rosszul életemben, akkor kivételesen nem. Mintha fények gyúltak volna ki, megtörtént a csoda: ordítozás helyett elkezdtem sírni és átöleltem Cilit. Az életemért nem tudtam volna indokolni, mi vett rá, miféle damaszkuszi látomás. Cili életem négy tartóoszlopának egyike lett, ha Cili nincs, én át nem élem, ami átélésére kiválasztott a sors.

Anyám felvette az amúgy sem aktuális árvaintézeti holmit, összecsomagolta, gyér ruhatáramat kettéosztotta, mindenem egy kicsit rövid volt Cilinek, aki magasabb volt nálam, de soványabb, úgyhogy nem jelentett problémát, mi meg néztük egymást elbűvölten, mint a szerelmesek. Emlékszem, nyár volt, a kertünk csupa virág, az illat csak úgy özönlött be, sose tudok úgy emlékezni Cilire, hogy ne virágok illatában álljon, galagonya, jázminbokrok és labdarózsák között.

Cilit én tanítottam meg újra beszélni, de úgy halt meg, hogy soha nem árulta el, ki az a Jadrán és Dánica, akik nevét magával hozta a véres iszonyatból.


Viewing all 637 articles
Browse latest View live