Megvan a határozat, már csak várni kell a gyerekre. Hogy töltsem a várakozási időt, hogy készüljek fel az érkező gyerekre? – merül fel sok szülőjelöltben a kérdés. Összeszedtem pár ötletet, végülis én is átmentem ezen az időszakon. Semmi sem kötelező, ezek csak lehetőségek. Temperamentumtól, és a kinéző várakozási időtől is függ, hogy izgatottan vagy nyugodtan vár-e valaki, folyton erre gondol, vagy félre tudja tenni a témát. A tippek inkább azoknak szólnak, akiknek még nincs gyerekük, második-sokadik gyerekre várva nyilván gyorsabban repül az idő, és többet is tud már a jelölt a gyereknevelésről. A “csinálj karriert-utazz-bulizz-aludd ki magad előre” típusú ötleteket mellőztem. Lássuk, hogy lehet eltölteni a várakozást!
- Érdemes félévente felhívni a kapcsolattartót vagy a kiszemelt civil szervezetet. Jó benyomást kelt, ha valaki érdeklődik, látszik, hogy még mindig komolyan gondolja az örökbefogadást. Nyugodtan rá lehet kérdezni, milyen gyakran érdemes jelentkezni.
- Örökbefogadóknak szóló rendezvényeken általában várakozókat is szívesen látnak. (Itt a blogon az oldalsávban ajánlok nyilvános programokat.) A nyílt örökbefogadást közvetítő civil szervezetek is szerveznek találkozókat, érdeklődni kell, hogy várakozók mehetnek-e.
- Hasznos kialakítani kapcsolatot néhány örökbefogadó családdal, akiknél látni, hogy zajlik az élet, akiktől majd lehet kérdezni. Akik együtt végezték a tanfolyamot, azok is kapcsolatban maradhatnak, ha megérkezik a gyerek, jól fog jönni néhány sorstárs.
- A baráti, rokoni körben levő gyerekes családoktól is sokat lehet tanulni. Mik a tipikus helyzetek, problémák nem örökbefogadott gyereknél is, milyen nevelési eszközök válnak be, aztán majd a kinőtt babacuccok is jól jönnek, mire a pici megérkezik.
- Szakirodalmat, fórumokat olvasgatni, vagy az Örökbe.hu blogot :-)
- Pénz, pénz, pénz. Érdemes félretenni pénzt. Ha valaki nem a megyei listán kerül sorra, akkor lehet, hogy 1-2 hétre vidékre kell költözni, utazni. A gyerek érkezése is hirtelen kiadásokkal jár. A korábbi fizetésnél alacsonyabb lesz a gyed, két év feletti gyereknél pedig csak a havi 25 ezres gyes jár. Mindig jól jön egy kis tartalék.
- Aki úgy jutott el idáig, hogy netán még nem dolgozta fel a veszteségeit, itt az ideje. (Tudom, könnyű mondani, de hogyan. Erről még fogok írni.) Ha valaki sírva fakad, mert a legjobb barátnője terhes lett, az mutatja, hogy még van tennivaló ezen a téren.
- Szabad naplót írni az érzéseinkről, a várakozásról, akár a szülőnek magának, akár a leendő baba számára. A várakozó is várandós!
- Lehet készülni a gyereknevelésre. Habitustól függ, hogy ez gyereknevelési könyvek olvasását, gyerekdalok tanulását jelenti, a gyerekszoba kicsinosítását vagy babaelsősegély-tanfolyamot. Babacuccok beszerzésével csak óvatosan, főleg, ha szélesebb korosztály van kilátásban (pl. 0-3 éves korig).
- A családdal, baráti körrel hasznos beszélgetni az örökbefogadásról. Többször is jó alkalmat teremteni, hogy ők is felkészülhessenek, elmondhassák a kérdéseiket, aggályaikat. A szülőjelölt tanfolyamot végzett, de lehet, hogy a hozzátartozók ötven évvel ezelőtti rémtörténetekből tudnak csak az örökbefogadásról. Könnyebb a gyereknek beilleszkedni, ha előre tisztázzák ezeket, és a rokonság, baráti kör is elfogadja őt.
… és még? Nektek mi vált be? Hogy töltöttétek a várakozást? Mi volt hasznos? Mi volt felesleges? Mit sajnáltok, hogy nem tettetek meg a várakozás alatt?
