Quantcast
Channel: Örökbe.hu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 637

A pszichológiai alkalmassági vizsgálat

$
0
0

Mi történik a pszichológusnál? – ez az örökbefogadásra jelentkezők egyik örök kérdése. A pszichológusi vizsgálatra az „első randi” után, a tanfolyam előtt kerül sor, legalább egy, legfeljebb négy alkalomból áll. Behívhatják az együtt élő családtagokat, élettársat, ha már van gyerek, őt is.

Kép-146

A Fővárosi Tegyesz Módszertani kiadványa szerint a pszichológus négy életterületet vizsgál:

  • az örökbefogadó motivációja
  • családi és élethelyzete
  • személyisége
  • leendő gyermekével kapcsolatos nevelési elképzelései.

Az alkalmassághoz mind a négy területen meg kell felelni, tehát lehet, hogy valakinek a személyisége teljesen alkalmas az örökbefogadásra, de a jelenlegi élethelyzete (például egy súlyos betegség) miatt mégsem javasolják. A vizsgálat része lehet pszichológiai tesztek kitöltése, ezeket a kiadvány felsorolja, de nem kötelező. Ha a jelöltet eltanácsolják, akkor azonban kötelező legalább egy teszt kitöltése.

A beszélgetés során tehát ilyesfajta kérdéskörökre lehet számítani:

  • A jelentkező gyerekkora, saját neveltetése, kapcsolata a szüleivel.
  • A jelenlegi családszerkezet.
  • Házaspárnál: mióta vannak együtt, mióta akarnak gyereket, milyen módokon próbálkoztak, lombikoznak-e még?
  • Hogyan jutottak el az örökbefogadásig? Ki akarta előbb? Vannak-e félelmeik?
  • Tud már a család az örökbefogadási szándékról? Mennyire elfogadóak?
  • Milyen gyereket szeretnének? A gyerek korára, nemére, származására vonatkozó elképzelések megtárgyalása, nyílt és titkos örökbefogadás.
  • Ha van már gyerek a családban, őt hogy nevelik? Mit szól a testvérhez?
  • Hogy tervezik nevelni a gyereket?
  • Az örökbefogadás sajátos kérdései: megmondják-e a gyereknek, hogy örökbefogadott? Megváltoztatják a nevét?

Ha van valamilyen sajátos körülmény a jelentkező életében, akkor várható, hogy abba belekérdez a pszichológus. Azaz egyedülálló jelentkezőnél szóba kerülhet, miért akar egyedül gyereket, milyen segítségre számíthat a gyereknevelésben. Ha van már örökbefogadott gyerek a családban, akkor az előző örökbefogadás tapasztalatairól nyilván kérdeznek. Ha valaki a gyereke halála után jelentkezik, akkor nyilván téma lesz, hogy ezt feldolgozta-e már.

A pszichológus annyit fog tudni, amit ott helyben elmondanak neki a jelentkezők, de hazudni nem érdemes. Nincsenek jó és rossz válaszok, nem kell felkészülni, fontos, hogy magát adja a szülőjelölt. A vizsgálat mellett ez az alkalom lehetőséget ad arra is, hogy a jelentkezők kérdezzenek a szakembertől, az örökbefogadás, gyereknevelés helyzeteiről tanácsot kapjanak. Lehet egyeztetni, ha például bizonytalanok abban, hogy milyen gyereket szeretnének.

A pszichológus a vizsgálat után egy véleményt ír a jelentkezőről, amiben megindokolja, hogy alkalmas-e, és milyen gyerek örökbefogadására. Ez nem feltétlenül azonos a jelentkező elképzeléseivel, például lehet, hogy az illető testvérpárt is elfogadna, de a szakember csak egy gyereket javasol neki. Más kikötést is tehet, például, hogy egy korábbi örökbefogadás után bizonyos időnek el kell telnie az újabb gyermekig. Ha a pszichológus javaslata nemleges, akkor jelen kell lennie az iratismertetéskor. Akit a pszichológus nem talál alkalmasnak, már tanfolyamra sem mehet.

Ha lejárt a határozat érvényessége, akkor újra szükség van pszichológusi vizsgálatra, és akkor is, ha egy sikeres örökbefogadás után valaki újra jelentkezik testvérért. Mindig az aktuális helyzetet vizsgálják. Tehát hiába kapott valaki elsőre testvérpárra határozatot, ha egy gyereket örökbe fogad és utána jelentkezik, akkor megint megvizsgálják, hogy az aktuális helyzetben fel tud-e vállalni még egy gyereket.

Nálatok hogy zajlott?



Viewing all articles
Browse latest Browse all 637