Az örökbefogadott gyerekek nagy részénél a vér szerinti apa ismeretlen. Ma ennek a jogi hátterét járom körül. Visszakérheti, visszakaphatja egy később felbukkanó vér szerinti apa az örökbefogadott gyereket?
Főleg azzal az esettel foglalkozom, mikor a vér szerinti szülők hozzájárulnak a gyerek nyílt vagy titkos örökbefogadásához, általában újszülöttnél, ahogy a köznyelv tartja, „lemondanak” róla.
- Mikor kell a vér szerinti apának is beleegyeznie az örökbeadásba?
Ha a szülőanya házas (vagy az volt a fogamzáskor), a gyereket csak akkor lehet örökbe adni, ha a férj is hozzájárul ehhez – függetlenül attól, hogy ki a gyerek vér szerinti apja.
Ha a szülőanya nem házas, az örökbeadásnál nyilatkozhat úgy, hogy nem kívánja megnevezni az apát. Ekkor az apát nem keresi a gyámhivatal, a gyereket örökbe adják.
Ha a szülők nem élnek házasságban, akkor is megteheti a vér szerinti apa, hogy apasági nyilatkozattal elismeri a gyereket, ebben az esetben az ő hozzájárulása is kell az örökbefogadáshoz.
Ha viszont a szülőanya megnevezi az apát, és az apa az apaságot elismeri, de nem mond le a gyerekről (nem járul hozzá az örökbefogadáshoz), akkor nem jöhet létre az örökbefogadás.
A hazai örökbeadások nagy részében nem jegyeznek be apát.
Nagyon sokszor valóban az az oka az örökbeadásnak, hogy az apa nem vállalja a felelősséget, nem akarja a gyereket, már a terhesség alatt kilép a kapcsolatból, és az anya nem tudja egyedül felnevelni. Előfordulnak viszont olyan esetek is, mikor a szülők élettársak, esetleg több közös gyereket is nevelnek, sőt az apa is elkíséri a gyámhivatalba az anyát. A közvetítő civil szervezetek gyakran ilyen esetben is lebeszélik az apát az apaság elismeréséről, hogy „ne kelljen még egy papírral vacakolni”.
- Visszakérheti az apa a gyereket a hat hét alatt?
Ha az apa (férj) is lemondott az újszülöttről, akkor a hat hetes visszalépési időszak alatt ő is visszakérheti.
Ha ismeretlen apát jegyeztek be, és az örökbefogadás lezárulása előtt előkerül egy férfi, aki azt állítja, hogy ő az apa, akkor a gyámhivatal fel fogja függeszteni az örökbefogadási eljárást a kérdés eldöntéséig. Ha az anya is hozzájárul, akkor apasági nyilatkozatot tehet. Ha az anya nem járul hozzá, akkor perindítás esetén bíróság állapítja meg az apaságot. Ha ez megtörtént, és az egyéb feltételek teljesülnek, akkor ő (vagy a családja) nevelheti a gyereket. Az újszülöttek örökbeadásánál évi néhány visszalépés történt eddig, ezek többségében az apa előkerült, vállalta az apaságot és az anyával közösen a gyerek felnevelését.
- Mi történik, ha az örökbefogadás után kerül elő az apa?
Ha az örökbefogadás lezárult, akkor már arra hivatkozva nem támadhatja meg az apa, hogy nem tudott a szülésről vagy örökbefogadásról. Ilyenkor már csak abban az esetben lehet kérni az örökbefogadásról szóló döntés visszavonását, ha a közigazgatási döntés tartalmát bűncselekmény befolyásolta (mondjuk, hamis papírokkal egy másik férfi jelent meg a gyámhivatalban a férj helyett), és ha a bűncselekmény elkövetését jogerős ítélet megállapította. A döntés azonban még ebben az esetben sem semmisíthető meg, ha az örökbefogadók jóhiszeműek voltak (azaz: nem működtek közre a bűncselekményben), és a döntés jogerőre emelkedése óta három év eltelt.
- Mi a vér szerinti apa joga akkor, ha az örökbeadott gyerek félrelépésből származik? Azaz, az anya és férje lemondott, de a szerető magáénak követeli a gyereket?
Peren kívül megállapítható az apasága, ha a házaspár már 300 napja nem él együtt, és mindhárom fél egyetért az apaságban, és mindezt az örökbefogadás jogerőre emelkedése előtt elindítják. Ekkor kérheti vissza ő a gyereket. Pert a szerető nem indíthat, de a gyámhatóság igen, ha úgy ítéli, a gyerek érdeke az apával felnőni. Mindezt csak az örökbefogadás jogerőre emelkedése előtt.
- Mi a helyzet idősebb gyerek örökbefogadásánál?
Az örökbefogadhatóvá nyilvánítást is csak akkor lehet visszavonni, ha bűncselekmény történt (lásd 3. pont). Az idősebb (nem újszülött) gyerekek általában eltöltöttek már valamennyi időt állami gondozásban, a gyámhivatalnak volt ideje a családi helyzetük körüljárására, az apa előkerülése náluk egyáltalán nem valószínű.
- Milyen előnye van, ha az apa is nyilatkozik az örökbeadásról?
Ha az apa is lemond, az tiszta helyzetet teremt: tudott a szülésről, örökbeadásról, nem a háta mögött történt, nem akarta volna maga felnevelni a gyereket. A gyerekben sem alakulhat ki ilyen fantázia. (Bár nem jellemző, de egy-két eset biztos előfordult, mikor az ismeretlen apa egyedül vagy a családja segítségével együtt felnevelte volna a gyereket, de nem is tudott róla.) Egyébként meg az apa gyereke is. Nem lehet úgy tenni, mintha az örökbeadás csak a nő ügye, döntése lenne.
A gyerek számára előny, hogy az apa adatai is megmaradnak. Mikor az örökbefogadott gyerek később a származása megismerésére indul (amihez joga van!), az apát is megkeresheti külön. Ha nincs apa bejegyezve, és a szülőanya meghalt, nem elérhető vagy elutasítja a keresést, akkor a gyereknek az apához sem lesz szála.
Az írás elkészítésében az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakemberei és SN olvasó segítettek.
A fényképeken a francia Yoan Delorme látható, egy vér szerinti apa, aki örökbeadott gyerekéért harcol. A férfi börtönben volt, mikor élettársa örökbe adta közös kisfiukat, Celestint. A férfi az örökbefogadással nagyjából egy időben nyújtotta be apasági kérelmét, a gyámhivatal azonban nem fogadta el. Delorme pert indított, másodfokon a bíróság elutasította kérését és az örökbefogadóknál hagyta az akkor már másfél éves kisfiút (ennek két éve). Az apa további jogi lépésekre készült a gyerek visszaszerzéséért a két évvel ezelőtti cikkek szerint. (A magyar cikk hibásan nevelőszülőket emleget, de a kisfiú örökbefogadó szülőknél él.)
